چطور |
5 ماه پیش

چرا مردها نمی گویند دوستت دارم چطور با آن کنار بیاییم چطور

شنیده‌اید می‌گویند مردها از راه چشم عاشق می‌شوند و زن‌ها از راه گوش؟ باور کنید یا نه، تأثیر جمله «دوستت دارم» روی همسرتان گاهی از هزاران هدیه گران‌قیمت و عمل عاشقانه بیشتر است. نگفتن این جمله هم بسیار مشکل‌ساز و تنش‌زاست. مردها معمولا این نکته را می‌دانند، پس چه چیزی باعث می‌شود در برابر گفتن این ۲ کلمه مقاومت کنند؟

راهنمای مطالعهنمایش
چرا گفتن دوستت دارم برای مرد سخت است؟
چطور با مردی که نمی‌گوید دوستت دارم کنار بیاییم؟
پیشنهاد نظریه فمینیست برای حل این مشکل
کلام آخر

چرا گفتن دوستت دارم برای مرد سخت است؟

۱. در گذشته آسیب دیده و اثرش هنوز پابرجاست

اگر منتظرید جمله «دوستت دارم» را از زبان همسرتان بشنوید، بد نیست نگاهی به گذشته‌اش بیندازید. بسیاری از مردها به‌خاطر آسیب‌ها و دل‌شکستگی‌های قبلی این جمله را ناخودآگاه از ذهنشان بیرون کرده‌اند. اتفاقاتی مثل تجربه زندگی مشترک ناموفق یاخیانتهمسر سابقابراز احساساتو علاقه کلامی را برای مردان دشوار می‌کنند، چون دردهای روابط ناموفق قبلی را برای آنان زنده می‌کند. در واقع فرار از این جمله دیوار دفاعی آنان در برابر دل‌شکستگی‌ها و آسیب‌های آینده است.

۲. از احساسات شما به خودش مطمئن نیست‌

یکی از عواملی که شریک زندگی‌تان را از گفتن دوستت دارم بازمی‌دارد، مطمئن‌نبودن به پاسخ شماست. برای بعضی از مردها ابراز عشق جسورانه بدون اینکه بدانند طرف مقابل چه واکنشی نشان می‌دهد کمی ترسناک است. همین ترس باعث می‌شود که تا از احساسات طرف مقابل مطمئن نشده‌اند، این جمله را به زبان نیاورند.

۳. درگیری‌های شخصی دارد

شاید مردی که پیش رویتان نشسته است درگیر مشکلات و مسائل مهمی باشد، مثلا:

  • درگیر مشکلی خانوادگی باشد؛
  • پروژه‌ای کاری ذهنش را مشغول کرده باشد؛
  • نگران سلامتی یکی از دوستان یا آشنایان باشد.

تا زمانی که مرد با مشکلی دست‌و‌پنجه نرم می‌کند، شاید نتواند علاقه‌اش را به زبان بیاورد.

۴. نمی‌خواهد احساساتش را بروز بدهد

احساس می‌کنید مرد زندگی‌تان از شما فاصله گرفته و فهمیدن احساساتش سخت شده است؟ اگر تاکنون به شما نگفته است که دوست‌تان دارد، شاید نمی‌خواهد احساسش را بروز بدهد. مثلا بعضی افراد نمی‌توانند احساسات واقعی خود را با شریک زندگی‌شان در میان بگذارند، چون:

  • نمی‌خواهند ضعیف یا آسیب‌پذیر به نظر برسند؛
  • بلد نیستند احساسات خود را بروز بدهند؛
  • از بچگی احساساتشان را بروز نداده‌اند و به این وضعیت عادت کرده‌اند.

اگر مرد زندگی شما کمی ساکت و تودار است، طبیعی است که ابراز احساسات محبت‌آمیز برایش سخت باشد. مردهای کم‌حرف اغلب برای ابراز علاقه کلامی با مشکل مواجه می‌شوند.

۵. هنوز آماده ابراز علاقهنیست

در همهروابط عاشقانه، زوج‌ها پا‌به‌پای هم حرکت نمی‌کنند. روابط با سرعت‌های مختلف پیش می‌روند و هیچ جدول زمانی مشخصی برای ابراز احساسات عاشقانه وجود ندارد. ممکن است طرف مقابل هنوز آمادگی ابراز علاقه را نداشته باشد. برخی از افراد بعد از چند ماه به این نقطه می‌رسند و برای برخی دیگر حتی ۱ سال طول می‌کشد.

۶. خیال می‌کند به‌روش خودش ابراز علاقه کرده است

دادن گل از روش‌های دیگر ابراز علاقه مردان

حتی اگر شنیدن دوستت دارم برای شما پر از معنی و مفهوم باشد، باید بپذیرید برخی از مردها ترجیح می‌دهند به‌جای ادای این ۲ کلمه جادویی،عشقو فداکاری خود را در عمل به همسرشان نشان بدهند. شاید هر روز از محل کار با شما تماس بگیرد و حالتان را بپرسد، برایتان هدیه بگیرد و برایتان وقت بگذارد. همه اینها غیرمستقیم نشان‌دهنده عشق و احساسات همسرتان به شما هستند و می‌توانند به‌اندازه جمله دوستت دارم ارزشمند باشند.

چطور با مردی که نمی‌گوید دوستت دارم کنار بیاییم؟

اگر اطمینان دارید که همسرتان شما را دوست دارد و فقط قادر به ابراز این علاقه نیست، خودتان دست‌به‌کار شوید و با راهکارهای این بخش سعی کنید همسرتان را بهتر بشناسید و امنیت رابطه را بیشتر کنید.

۱. از خودتان بپرسید چرا شنیدن این جمله برایتان مهم است

قبل از اینکه دغدغه شنیدن دوستت دارم کل ذهنتان را پر کند، از خودتان بپرسید چرا ابراز علاقه کلامی تا این اندازه برایتان اهمیت دارد.

  • خیالتان را راحت می‌کند؟
  • فکر می‌کنید واژه‌ها مهم‌ترین ابزار علاقه وعشق ورزیدنهستند؟
  • این جمله را کم شنیده‌اید و دنبال جبرانش هستید؟

برای اینکه راحت‌تر کنارآمدن با آنچه ناراحت‌تان، دنبال ریشه ناراحتی بگردید و به صدای قلبتان گوش دهید.

۲. ابراز علاقه عملی او را ببینید و بپذیرید

مردی که نمی‌تواند علاقه‌اش را کلامی ابراز کند، اما سعی می‌کند به‌روش‌های دیگر نشان دهد چقدر عاشق شماست، شایسته تشویق است.

به‌جای اینکه عبوس و ناراحت شوید یا قهر کنید، به او بگویید که متوجهید چقدر دوست‌تان دارد حتی اگر گفتن این جمله برایش سخت باشد. هرچه بیشتر او را مهربانانه حمایت و تشویق کنید، راه ریسک‌کردن وابراز وجودرا برایش هموارتر کرده‌اید.

۳. به تفاوت «نمی‌توانم» با «نمی‌خواهم» توجه کنید

مردی که نمی‌تواند بگوید دوستت دارم، ممکن است ازطردشدگیبترسد و شاید روزی یاد بگیرد آشکارا علاقه‌اش را ابراز کند. البته ممکن است مردی که نمی‌گوید دوستت دارم، این تصمیم را آگاهانه گرفته باشد. مثل تفاوت کسی که می‌گوید «من نمی‌توانم شنا کنم» با کسی که می‌گوید «نمی‌خواهم شنا کنم». یکی نشان می‌دهد که فرد شناکردن بلد نیست و دیگری نشانه بی‌علاقگی فرد به شناکردن است.

اگر مرد زندگی شما ترجیح می‌دهد احساساتش را ابراز نکند، حتی با اینکه می‌داند نگفتن این جمله به شما صدمه می‌زند، به‌جای اینکه دنبال راهی برای کنارآمدن با این مشکل باشید، به این فکر کنید که چنین رابطه‌ای ارزش حفظ‌کردن دارد یا نه.

۴. تعهد و فداکاری خود را به‌روش‌های غیرکلامی ابراز کنید

ابراز علاقه به مردان به روش‌های متفاوت

عشقتان را به‌روش‌های خلاقانه‌ ابراز کنید. همان‌طور که شما منتظرید از زبان او دوستت دارم بشنوید، شاید مرد هم منتظر است عملی از شما ببیند که حاکی از عشق و علاقه باشد. راه‌های زیادی برای فهماندن عشق و علاقه به طرف مقابل هست، پس چرا خودتان را به همین چند کلمه محدود می‌کنید؟

۵. روی جنبه‌های مثبت رابطه تمرکز کنید

ممکن است احساس کنید اینکه مردتان نمی‌تواند احساساتش به شما را بیان کند مانع ادامه رابطه شماست، اما به‌نظرتان منطقی است تمام ویژگی‌های مثبت او را نادیده بگیرید و به‌خاطر این مشکل حل‌شدنی به رابطه‌تان پایان بدهید؟ شاید بهتر باشد با دید بازتری به جنبه‌‌های مثبت رابطه خود نگاه کنید.

۶. کتاب‌های مفید بخوانید

مطالعهکتاب‌های مفید در زمینه بهبود کیفیت رابطه عاطفیکمک می‌کند از نقطه‌نظر خود دور شوید و از منظر دیگری به ابراز علاقه نگاه کنید. شاید به این نتیجه برسید که چطور روی خودتان تمرکز کنید، مسئولیت احساسات‌تان را بپذیرید و به‌جای تلاش برای تغییر همسرتان، زبان ابراز علاقه او را یاد بگیرید.

در نهایت، شما باید تصمیم بگیرید که آیا می‌توانید با کسی زندگی کنید که در بیان احساساتش مشکل دارد یا خیر. ممکن است لازم باشد مدت‌ها صبر کنید تا او آمادگی ابراز علاقه کلامی را به‌ دست آورد و حرف‌هایی را به‌ زبان بیاورد که انتظار دارید. تصمیم بگیرید شنیدن دوستت دارم برای شما شرط ادامه رابطه‌ است یا خیر.

پیشنهاد نظریه فمینیست برای حل این مشکل

بر اساس نظریه فمینیست (feminist theory)، احساسی مثل عشق کاملا دوسویه و متقابل است و هر دو طرف با تمام وجود احساسش می‌کنند. این نگرش مشکل ذهنی مردان را به‌راحتی حل می‌کند، چون متوجه می‌شوند هر حسی که داشته باشند و هرچقدر هم قوی باشد، تنها نیستند و طرف مقابل هم همین را حس می‌کند. بنابراین می‌توانند برای توصیف احساسات خود با خیال راحت از کلمات مناسب استفاده کنند.

با اینطرز فکر، گفتن جمله «دوستت دارم» دیگر نباید برای مردها نگران‌کننده باشد. چون «عشق» فقط وصف حس مرد به زن نیست، بلکه بیانگر احساس زن به مرد هم هست. اگر این‌طور به ماجرا نگاه کنیم، عبارت «دوستت دارم» یعنی «وقتی با تو هستم، خودم را بیشتر دوست دارم» و گفتن این جمله نباید چندان سخت باشد.

کلام آخر

شاید اگر زنان دلیل مقاومت مردان در برابر ابراز علاقه کلامی را بدانند، این‌قدر روی شنیدن دوستت دارم پافشاری نکنند و بیشتر بتوانند به مرد زندگی خود کمک کنند این ۲ کلمه ساده را به‌ زبان بیاورد. امیدواریم شما خانم‌های عزیز با استفاده از توصیه‌های این مقاله، با ذهن بازتری به مقوله ابراز علاقه مردان نگاه کنید و به‌جای اینکه از رابطه خود ناامید شوید، دنبال دلیل مشکل و راه‌حل آن بگردید.

حالا شما به ما بگویید چطور این مشکل را حل می‌کنید. به‌نظرتان چه دلایل دیگری هست که مرد نمی‌گوید دوستت دارم؟ مشتاقانه منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.#‌روانشناسی منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کارمندی یا شغل آزاد؟ باید نظرات شخصی را کنار بگذارید و موارد مختلفی را در نظر بگیرید. در این مقاله کارمندی را با شغل آزاد مقایسه کردیم.

5 ماه پیش

نگه داشتن احساسات نزدیک به سینه (در خود) اغلب می تواند احساس امنیت بیشتری داشته باشد، اما همیشه سالم ترین راه برای حرکت در زندگی نیست. این رویکرد ما را از بحث در مورد نیازهای خود باز می دارد (که می…

5 ماه پیش

کمال گرایی چیست؟ آیا استانداردهای بالایی برای خود تعیین می کنید؟ آیا دریافت چیزی کمتر از نمره A در مدرسه باعث بحران در شما می شود؟ اگر با چیزی کمتر از عالی بودن استرس دارید، ممکن است یک کمال گرا…

5 ماه پیش

درمان اولیه چیست؟ درمان اولیه نوعی روان درمانی است که بر کمک به افراد در ارتباط با عمیق ترین عواطف و احساسات تمرکز دارد. هدف از درمان اولیه کمک به افراد برای حل مسائل روانشناختی با اجازه دادن به آنها…

5 ماه پیش

استرس و ناامیدی به هم مرتبط هستند. هر دوی این احساسات بر یکدیگر تأثیر می گذارند. احساس استرس می تواند باعث ناامیدی شما شود و موقعیت های ناامید کننده اغلب باعث ایجاد استرس می شوند. استرس می‌تواند باعث…

5 ماه پیش

عوامل ایجاد انگیزه در کارها چه برای تمیز کردن خانه خود انگیزه نداشته باشید و چه برای کاهش وزن انگیزه ندارید، کمبود انگیزه می تواند بزرگترین مانع برای رسیدن به اهداف شما باشد. هنگامی که انگیزه ای برای…

5 ماه پیش

خودآزاری چیست؟ خودآزاری می تواند به اشکال مختلف از جمله بریدن، چیدن، خراشیدن، سوزاندن پوست و ضربه زدن به قسمت هایی از بدن باشد. اشکال کمتر آشکار آسیب نیز می تواند به عنوان اعمال آسیب به خود طبقه بندی…

5 ماه پیش

نقش مهم والدین والدین شدن می تواند نقشی دشوار باشد. این تجربه می تواند دلهره آور شود، با اطلاعات متناقض زیادی که در مورد راه های تربیت کودک وجود دارد. والدین همچنین ممکن است انتظارات غیرواقع بینانه…

5 ماه پیش

5 پیامد تحقیر کودکان را که در این مقاله به آنها می پردازیم، در نظر بگیرید. کودکان دفترچه راهنما ندارند و ممکن است در شرایط خاصی والدین از آنها احساس ناراحتی کنند. همه ما کاری را که برای فرزندانمان…

5 ماه پیش

بیشتر...