سلامت نیوز |
12 ماه پیش

نوشیدن لیتر آب در روز برای سلامتی افسانه است سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا از یاهو نیوز، در دهه‌های اخیر، نیاز به نوشیدن هشت لیوان آب در روز به یک توصیه استاندارد تبدیل شده است با این حال شواهد کمی برای تأیید آن وجود دارد.

متخصصان در دانشگاه "ویسکانسین-مدیسن" در ایالات متحده هزاران نفر از ۲۶ کشور را مورد مطالعه قرار دادند تا دریابند که به چه مقدار آب نیاز دارند. آنها دریافتند که میانگین روزانه از یک لیتر در روز تا شش لیتر متغیر است که شامل آب سایر نوشیدنی ها مانند چای و قهوه و همچنین آب موجود در غذا می شود.

یکی از متخصصان در این زمینه می گوید: علم هرگز از مصرف هشت لیوان آب در روز به عنوان یک دستورالعمل مناسب و ثابت حمایت نکرده است و مقدار زیادی از آب مورد نیاز بدن از غذایی که می خورید تامین می شود. اما این بهترین کاری است که ما تاکنون انجام داده‌ایم تا میزان آب مصرفی مردم در روز - گردش آب به داخل و خارج از بدن - و عوامل اصلی که باعث گردش آب می‌شوند را اندازه‌گیری کنیم.

بر خلاف مطالعات قبلی که از افراد خواسته بود مصرف آب را خود گزارش دهند، متخصصان آب را هنگام حرکت در بدن اندازه گیری کردند. شرکت کنندگان در این مطالعه آب «قابل ردیابی» ویژه حاوی ایزوتوپ های هیدروژن و اکسیژن را نوشیدند تا متخصصان بتوانند زمان عبور آن را تشخیص دهند.

آنها بسته به دما، جنس و سطح فعالیت بدنی تفاوت های زیادی پیدا کردند.

به عنوان مثال، یک مرد ۲۰ ساله که در یک کشور توسعه یافته مانند بریتانیا زندگی می کرد که میانگین دمای هوا در آن ۱۰ درجه سانتیگراد بود و میانگین فعالیت بدنی را داشت، در حدود ۳.۲ لیتر آب در روز نیاز داشت.

متخصصان دریافتند زمانی که مردم مصرف انرژی خود را در یک روز دو برابر کردند، به یک لیتر آب اضافی نیاز داشتند در حالی که افزایش ۵۰ درصدی رطوبت به نوشیدن تنها ۰.۳ لیتر آب اضافی در روز نیاز داشت.

افزایش وزن نیز یکی از عوامل اصلی بود. همچنین مشخص شد که ورزشکاران حدود یک لیتر آب بیشتر از غیر ورزشکاران مصرف می کنند.

متخصصان اظهار کردند آنهایی که در کشورهایی با شاخص توسعه انسانی پایین هستند، بیشتر در مناطقی با دمای متوسط بالاتر زندگی می‌کنند، به احتمال زیاد کار فیزیکی انجام می‌دهند و کمتر در داخل ساختمان‌های تحت کنترل آب و هوا در طول روز حضور دارند. این موارد به‌علاوه احتمال کمتری برای دسترسی به یک جرعه آب تمیز در زمان نیازشان، باعث می‌شود گردش آب آنها بیشتر شود.

به نظر می رسد قانون هشت لیوان آب در روز از دکتر "فردریک جی استار"، متخصص تغذیه آمریکایی سرچشمه می گیرد که در سال ۱۹۷۴ میلادی مصرف شش تا هشت لیوان آب را پیشنهاد کرد. او گفت که این می تواند شامل قهوه، چای، شیر، نوشابه و ... در کنار محتوای آب میوه و سبزیجات باشد.

اکثر متخصصان تغذیه در حال حاضر پذیرفته اند که بدن، سطح آب را به خوبی کنترل می کند، بدن آنچه را که نیاز ندارد دفع می کند و در صورت نیاز به افزایش سطح آب نیز تشنگی تحریک می شود.

نوشیدن زیاد آب می تواند خطرناک باشد. اگر کلیه ها نتوانند از شر آب اضافی خلاص شوند، محتوای سدیم خون را رقیق می کنند و شرایطی به نام "هیپوناترمی" را ایجاد می کنند که می تواند زندگی افراد را در خطر قرار دهد.

تحقیقات دانشگاه ویسکانسین-مدیسن در مجله Science منتشر شده است.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بدن ما با قرار گرفتن در برابر آفتاب ویتامین دی تولید می‌کند که بسیار حیاتی است. به گزارش نیویورک‌پست، این ویتامین برای سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها ضروری است و در تنظیم التهاب‌ها در بدن و حمایت از سیستم ایمنی نقش مهمی ایفا می‌کند.

2 روز پیش

زمانی که پدر و مادر می‌شوید، مسئولیت بزرگی برای آینده نوزادتان بر عهده می‌گیرید. همه می‌خواهند بچه‌هایشان مهربان، شریف، دلسوز و شجاع باشند، با این حال، این ویژگی‌ها از ناکجاآباد ظاهر نمی‌شوند، تربیت خوب و مثال‌های شخصی، کلیدهای موفقیت هستند.

2 روز پیش

بوی واژن برای هر فردی متفاوت است و این بوها می توانند به دلایل مختلفی از جمله داشتن رابطه جنسی یا عادت ماهانه تغییر کنند. اگر بوی واژن شما متفاوت از معمول است، ممکن است نشانه عفونت یا مشکل باشد. اگر بوی واژن شما تغییر کرد، به خصوص اگر علائم دیگری مانند ترشح غیر معمول یا خارش دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

1 روز پیش

می‌توانید با تنفس دیافراگمی، ریه‌ها را تقویت کنید. تنفس دیافراگمی به بدنتان یاد می‌دهد به‌جای اینکه سینه را برای تنفس به کار بگیرد از دیافراگم استفاده کند.

5 روز پیش

بسیاری از والدین تصور می‌کنند اختلال زبانی یا تاخیر در گفتار کودک‌شان طبیعی است و با گذشت زمان برطرف خواهد شد. اما متخصصان می‌گویند اگر به این موضوع بی‌توجهی شود و کودک از «سن طلایی» بگذرد، بهبود او در بزرگسالی تقریبا غیرممکن خواهد بود.

3 روز پیش

چگونه می توانید بفهمید که مسمومیت با مونوکسید کربن دارید؟

3 روز پیش

اگر یک تغییر مثبت وجود داشته باشد که تقریباً همه افراد بتوانند در راستای سلامت کلی آن را ایجاد کنند، «کاهش التهاب مزمن» است. این فرآیند فیزیکی ریشه اکثر مشکلات جسمی است؛ از درد مفاصل گرفته تا شرایط خودایمنی مانند کولیت اولسراتیو (نوعی بیماری التهابی روده) و لوپوس.

5 روز پیش

توجه به تاریخ انقضای مواد خوراکی و دور نگه‌داشتن گوشت خام از سایر غذاها از قوانین طلایی پخت‌وپز ایمن است.

2 روز پیش

رفتار جنسی اجباری وضعیتی است که در آن فرد نمی تواند رفتار جنسی خود را مدیریت کند. افکار جنسی مداوم در توانایی او برای کار، حفظ روابط و تکمیل فعالیت های روزانه آنها اختلال ایجاد می کند.

5 روز پیش

بیشتر...