قیمت کلزا دیر اصلاح شد واردات با ارز دولتی، تولید را غیراقتصادی کرد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

قیمت کلزا دیر اصلاح شد/ واردات با ارز دولتی، تولید را غیراقتصادی کرد
اقتصادسبز آنلاین: مشاور عالی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: قیمت خرید تضمینی کلزا دیرهنگام و زمانی اصلاح شد که کشت انجام گرفته بود؛ به همین دلیل تاثیری بر میزان تولید نداشت.

اقتصادسبز آنلاین: مشاور عالی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: قیمت خرید تضمینی کلزا دیرهنگام و زمانی اصلاح شد که کشت انجام گرفته بود؛ به همین دلیل تاثیری بر میزان تولید نداشت.

به گزارش خبرنگار ما، سید جعفر حسینی، مشاور عالی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور،‌ با اشاره به اینکه برداشت کلزا در کشور بیش از ۱۰ روز است که آغاز شده، روند برداشت این محصول را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: در سال ۹۶ مقدار ۱۸۱ هزار تن کلزا و در سال ۹۷ مقدار ۳۳۰ هزار تن از این محصول به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شد.
وی میزان خرید در سال ۹۸ را نیز ۳۶۳ هزار تن اعلام کرد و افزود: در سال ۹۹ نیز ۲۶۴ هزار تن از این محصول در کشور توسط شرکت بازرگانی دولتی خریداری شده است.
حسینی با اشاره به اینکه در سال جاری تولید کلزا نسبت به سال گذشته تفاوت چندانی ندارد، گفت: شورای اقتصاد در پاییز سال گذشته قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم کلزا را ۷,۸۰۰ تومان اعلام کرده بود که این رقم مورد رضایت کشاورزان نبود.
وی اضافه کرد: در نهایت نیز شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک در اسفندماه سال ۱۳۹۹، قیمت خرید تضمینی کلزا را ۱۱ هزار تومان تعیین کرد اما آن زمان کشت کلزا انجام شده بود و تعیین این قیمت نتوانست منجر به افزایش سطح زیر کشت شود.

بیشتر بخوانید:سیستم‌های جدید Taco Bell برای تحویل غذا

این فعال بخش خصوصی عدم توسعه کشت کلزا را علاوه بر قیمت گذاری نامناسب طی سالیان گذشته مربوط به عوامل دیگری از جمله کمبود ماشین آلات و ضعف در این حوزه دانست و افزود: وقتی کاری را از صفر تا صد درست و اصولی انجام می‌دهید اما در لحظه آخر به مشکل بر می‌خورید تمام دستاوردها از بین می‌رود. وضعیت ناوگان مخصوص برداشت کلزا چندان مناسب نیست و هد برداشت (تیغه شانه مانندی که جهت برداشت محصول به جلوی کمباین متصل می‌شود)، به میزان اندک در داخل کشور وجود دارد بنابراین هم موقع برداشت ریزش داریم وهم محصول دچار ناخالصی می‌شود و زمان فروش و تحویل به دولت، منجر به کاهش مبلغ دریافتی کشاورز می‌شود.
حسینی با بیان اینکه هنگام برداشت کلزا با کمباین تخصصی، حدود ۳ درصد وزن محصول برداشت شده ریزش محصول وجود دارد، گفت: در برداشت کلزا با کمباین غیر تخصصی، میزان ریزش حداقل ۲ تا ۳ برابر می‌شود.
این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه در بحث خرید نیز حمایت کافی از تولیدکننده نمی‌شود، افزود: واردات روغن با ارز دولتی باعث شده واردات به صرفه تر از تولید باشد و به همین دلیل بنده معتقدم برای ایجاد رقابت بین تولید دانه‌های روغنی داخل کشور و واردات روغن، ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات روغن باید حذف شود. / مهر#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تالاب صورتی لیپاردر سیستان و بلوچستان، منطقه‌ای بکر و منحصربه‌فرد است. ترکیب صورتی رویایی و آسمان آبی، فوق‌العاده چشمگیر و دوست داشتنی است.

4 ساعت پیش

کشت قراردادی کلزا تجربه ای موفق در فارس پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

20 ساعت پیش

ممنوعیت صادرات علت اصلی فساد میوه های تنظیم بازار پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

20 ساعت پیش

مسوولان جهت حمایت از تولید دست واسطه ها را کوتاه کنند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

دیروز

حمایت هزار میلیاردی بانک کشاورزی از زنان جوانان روستایی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

دیروز

پل عشاق پاریس از بهترین مکان‌ها برای گذران اوقات فراغت در کنار معشوقتان است و از رمانتیک‌ترین جاذبه های گردشگری پاریس به شمار می‌رود.

دیروز

پیش بینی تولید ۱۷۵۰ تن پیله تر ابریشم در پرورش بهاره پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

تاثیر منفی واگذاری سازمان تعاون روستایی بر فعالیت های بخش کشاورزی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

1 روز پیش

در کافه دیزستر مردم پول می‌دهند تا در حالی که از طعم غذای خوشمزه آن لذت می‌برند، یک زلزله شبیه سازی شده ۸ ریشتری را هم تجربه کنند.

پریروز

محموله شکر خام به ایستگاه بندر امام خمینی ره رسید پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

پاکسازی اراضی استان توسط کشت صنعت پگاه همدان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

قدردانی رییس سازمان امور عشایر کشور از بانک کشاورزی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

شهر دادلی که به آن روستای دادلی هم می‌گویند، به روستای نفرین شده مشهور است. این شهر یکی از پر رمز و رازترین شهرهای متروکه آمریکا است.

3 روز پیش

بیشتر...