خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

کشف عامل پیری سریعتر مردان سریع تر از زنان خبرآنلاین

کشف عامل پیری سریعتر مردان سریع‌تر از زنان !

زومیت نوشت: مطالعه پژوهشگران فنلاندی نشان می‌دهد مردان ازنظر زیستی پیرتر از زنان هم‌سن خود هستند؛ اما این فاصله در حال کم‌شدن است.

براساس پژوهش دانشگاه ییواسکیلا و دانشگاه هلسینکی فنلاند، مردان ازنظر زیستی مسن‌تر از زنان هستند. مردان بیشتر سیگار می‌کشند و جثه بزرگ‌تری دارند که تا حدی به توضیح تفاوت جنسی مشاهده‌شده کمک می‌کند.

اگرچه در قرن بیستم امید به زندگی در دنیای غرب به‌سرعت افزایش پیدا کرد، زنان هنوز درمقایسه‌با مردان امید به زندگی بیشتری دارند. در فنلاند، معمولاً زنان پنج سال بیشتر از مردان عمر می‌کنند. این شکاف جنسی در دهه‌ی ۱۹۷۰ در بیشترین حد خود قرار داشت. در آن زمان، امید به زندگی زنان در هنگام تولد بیش از ده سال بیشتر از مردان بود؛ اگرچه این نابرابری در سال‌های اخیر به‌سرعت در حال کاهش بوده است.

براساس مطالعه‌ای که اخیراً منتشر شده، تفاوت بین جنس‌ها را می‌توان در پیری زیستی نیز مشاهده کرد. پژوهش جدید تفاوت‌های زیستی احتمالی در پیری را بین مردان و زنان بررسی کرد و به این مسئله پرداخت که آیا عوامل مرتبط با سبک زندگی ممکن است علت تفاوت‌های احتمالی باشد. این اختلاف‌ها هم در میان بزرگ‌سالان جوان و هم در افراد مسن بررسی شد.

آزمودنی‌ها شامل دوقلوهای بالغ جوان‌تر (۲۱ تا ۴۲ سال) و مسن‌تر (۵۰ تا ۷۶ سال) از مطالعه‌ی هم‌گروهی دوقلوهای فنلاند بودند. عوامل مرتبط با سبک زندگی شامل تحصیلات، شاخص توده‌ی بدنی، استعمال دخانیات، مصرف الکل و فعالیت جسمی با استفاده از پرسشنامه اندازه‌گیری شد.

چندین ساعت اپی‌ژنتیک به‌عنوان سنجه‌های پیری استفاده شد. ساعت‌های اپی‌ژنتیک امکان مطالعه‌ی متغیرهای مرتبط با طول عمر را فراهم می‌کنند؛ درحالی‌که آزمودنی هنوز زنده است. آن‌ها سن زیستی را برحسب سال و براساس سطوح متیلاسیون DNA اندازه‌گیری‌شده در نمونه‌خون تخمین می‌زنند. آنا کانکانپه، پژوهشگر مؤسسه‌ی تحقیقات پیری‌شناسی و دانشکده علوم سلامتی و ورزش می‌گوید:

دریافتیم که مردان ازنظر زیستی پیرتر از زنان با همان سن تقویمی بودند و این تفاوت در شرکت‌کنندگان مسن‌تر بسیار بیشتر بود.

استعمال دخانیات به دفعات بیشتر در میان مردان شکاف جنسی در پیری را در دوقلوهای مسن‌تر و نه در دوقلوهای جوان توضیح می‌داد. علاوه‌براین، اندازه‌ی بدن بزرگ‌تر مردان بخش کوچکی از شکاف جنسی را در هر دو گروه سنی توضیح می‌داد. کانکانپه می‌گوید:

ما تفاوت جنسی را در سرعت پیری مشاهده کردیم که با عوامل مرتبط با سبک زندگی توضیح‌دادنی نبود. همچنین، از طرح مطالعاتی بسیار خاصی استفاده کردیم و سرعت پیری را بین دوقلوهای با جنس مخالف مقایسه کردیم. تفاوت مشابهی بین این جفت دوقلوها نیز مشاهده شد.

در دوقلوهای غیرهم‌جنس، دوقلوی پسر حدود یک سال از دوقلوی دختر پیرتر بود. این جفت دوقلوها در محیط یکسانی رشد کرده بودند و نیمی از ژن‌های آن‌ها مشترک بود. به‌گفته‌ی کانکانپه، این اختلاف را می‌توان با تفاوت‌های جنسی در عوامل ژنتیکی و اثرهای مفید هورمون جنسی زنانه استروژن بر سلامتی توضیح داد.

مطالعه‌ی جدید به درک رفتارهای سبک زندگی و تفاوت‌های جنسی مرتبط با پیری زیستی و امید به زندگی کمک می‌کند. کاهش استعمال دخانیات در مردان تا حدی توضیح می‌دهد که چرا شکاف جنسی در امید به زندگی در دهه‌های اخیر کاهش پیدا کرده است.

۵۸۵۸#‌اخبار_دانش منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تسلا دومین شرکت برتر خودروساز برقی جهان در سه ماهه سوم ۲۰۲۲ است و BYD چین در این فهرست درمقام اول قرار دارد.

11 ساعت پیش

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که سه‌شنبه ۱۷ ژانویه ۲۰۲۳ روزی است که ایلان ماسک به اینفوئنسر شماره یک توییتر تبدیل خواهد شد.

21 ساعت پیش

 بازی با مهارت بازیکن شکل می‌گیرد و پیش می‌رود اما اینجا پایداری اینترنت، قطع و وصل شدن، فیلترینگ و نبودن سرور در داخل مسیر بازی را عوض می‌کند.

10 ساعت پیش

گجت نیوز نوشت: سازندگان گوشی های هوشمند و توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها راهکارهای مختلفی را برای مقابله با بدافزارها در نظر گرفتند که در ادامه با مهم‌ترین آنها آشنا خواهیم شد.

دیروز

آلمان برنامه ممنوعیت تجهیزات هواوی Huawei و شرکت‌های چینی را تکذیب کرد. واکنش آمریکا به عدم ممنوعیت تجهیزات ارتباطی مخابراتی هواوی در دولت برلین.

5 ساعت پیش

استفاده از اپلیکیشن‌های موجود برای ردیابی زمان استفاده از گوشی هوشمند، استفاده آگاهانه را بهبود می‌بخشد و به بهره‌وری بیشتر و رضایت کاربر منجر می‌‌شود.

دیروز

گجت نیوز نوشت: در این مقاله با مقایسه اینترنت ماهواره ای با اینترنت کابلی قصد داریم به این نتیجه برسیم که بهتر است با کدام یک از آنها به اینترنت وصل شویم.

دیروز

رمزنگاری سرتاسری به چت گروهی گوگل مسیج Google Messages بر پایه آر سی اس RCS اضافه خواهد شد. آخرین آپدیت گوگل مسیجز شامل چه تغییراتی است.

7 ساعت پیش

تصویر رندر گوشی تاشو اوپو فایند N2 فلیپ فاش شد که در آن جزئیات بیشتری از طراحی مشاهده می‌شود.

5 ساعت پیش

بیشتر...