سلامت نیوز |
۴ هفته پیش

کلسترول بالا خودش را چگونه نشان می دهد بیماری مراقبت سلامت نیوز

کلسترول بالا خودش را چگونه نشان می دهد؟

سلامت نیوز: بدن برای ساخت سلول های سالم به کلسترول نیاز دارد اما بالا رفتن میزان کلسترول خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس از express، معمولا افراد با آزمایش خون متوجه بالا بودن کلسترول می شوند اما بروز علائمی در بدن می تواند زنگ خطری برای افزایش این مورد خطرناک در بدن باشد.


کنترل سطح کلسترول در افراد به ویژه کسانی که در معرض خطر هستند، از اهمیت بالایی برخوردار است تا از این طریق بتوان خطر بروز بیماری های قلبی و انسداد عروق خونی را کاهش داد. معمولا میزان بالای کلسترول علائمی را به دنبال ندارد و باعث بروز مشکلات اورژانسی می شود. اما گاهی علائم جسمی ممکن است نشانه کلسترول بالا باشد که به شما هشدار می دهد راه هایی را برای کنترل آن انجام دهید.


درد در دست ها و پاها

تجمع کلسترول می تواند باعث ایجاد لخته در عروق دست ها و پاها شود. این تمرکز کلسترول در این نواحی به طور دائم ادامه داشته و باعث دردناک شدن دست ها و پاها می شود.


سوزن سوزن شدن مداوم

بروز اختلال در جریان خون در قسمت هایی از بدن باعث ایجاد احساس سوزن سوزن شدن در دست ها و پاها می شود. میزان بالای کلسترول خون باعث غلیظ شدن جریان خون شده و روی جریان خونی که به اعصاب می رسند، تأثیر گذاشته و باعث سوزن سوزن شدن می شود.


درد قفسه سینه در سمت چپ

درد قفسه سینه به ویژع در ناحیه سمت چپ نشانه انسداد عروق خونی در اطراف قلب بوده و می تواند باعث ایجاد درد شود. گاهی، این درد حتی ممکن است تا ناحیه گردن هم انتشار یابد. میزان بالای کلسترول در خون ممکن است درد قفسه را به همراه داشته باشد که می تواند علامت حمله قلبی هم باشد.

احساس درد در پشت سر

انسداد عروق خونی در ناحیه اطراف سر ممکن است سردرد در پشت سر را به دنبال داشته باشد. این شرایط زمانی ایجاد می شود که عروق خونی با پلاک های کلسترول مسدود شده باشند. اگر به موقع چنین شرایطی تشخیص داده نشود، عروق خونی پاره شده و موجب سکته می شود.
کلسترول در کل بدن پخش می شود؛ حمله کلسترول به پروتئین ها و ترکیبات پروتئینی به لیپوپروتئین شناخته می شود. به گزارش سیناپرس؛ کلسترول انواع مختلفی دارند که بسته به این که لیپوپروتئین با خود چه حمل می کند، متفاوت است. لیپوپروتئین کم چگالی به LDL یا کلسترول بد شناخته می شود که ذرات کلسترول را درکل بدن پخش می کند. LDL در دیواره عروق تشکیل شده و آنها را سخت و باریک می کنند.
اما کلسترول خوب یا HDL کلسترول اضافی را به کبد می رساند. مشخصات لیپیدی همچنین تری گلیسیرید ها را اندازه گیری می کنند که نوعی چربی خون موجود در خون هستند. بالا بودن میزان تری گلیسیرید هم می تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.


بالابرنده های کلسترول

محققان بر این باورند که رژیم غذایی نامناسب، چاقی، نداشتن تحرک و ورزش نکردن، سیگار کشیدن، سن و ابتلا به دیابت از جمله عوامل پرخطری است احتمال افزایش میزان کلسترول را به دنبال دارند.
مصرف چربی های اشباع که بیشتر در فرآورده های حیوانی و چربی های ترانس، کلوچه های صنعتی و پاپ کورن وجود دارند، ممکن است کلسترول را در بدن افراد بالا ببرند. غذاهای سرشار از کلسترول مانند گوشت قرمز و فرآورده های لبنی پرچرب نیز از دیگر عوامل بالا رفتن کلسترول محسوب می شوند.


کاهنده های مؤثر

اما از سوی دیگر، رژیم مدیترانه ای از جمله رژیم های مؤثری هستند که محققان برای کاهش میزان کلسترول توصیه می کنند. ورزش کردن و فعالیت بدنی به کاهش کلسترول و خطرات جدی برای سلامتی کمک می کند.#‌اخبار_سلامتی

بیشتر...

منبع: سلامت نیوز

تبلیغات

مطالب مرتبط

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۸۰۱۷ بیمار جدید کووید-۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

3 روز پیش

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به تلاش‌های اخیر دولت و وزارت بهداشت برای تهیه واکسن مورد نیاز گفت: طبق توافق انجام شده با روسیه، خط تولید واکسن روسی در ایران راه‌اندازی می شود.

3 روز پیش

عوامل مختلفی باعث ایجاد سرطان پوست می‌شود بنابراین توجه به برخی از نشانه‌های اولیه، امکان تشخیص زودهنگام را فراهم می‌کند.

3 روز پیش

مجوز قطعی برای سفرهای نوروزی صادر نشده و همه صحبت‌ها و سناریوها برپایه احتمالات و اما و اگر است.

3 روز پیش

معاون کل وزارت بهداشت درباره ایده نگاری بحران کرونا و چگونگی مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰، بیا اینکه نگران روز رای گیری نیستیم بلکه نگران تجمع های قبل از رای گیری هستیم، برای برگزاری انتخابات الکترونیک به صورت کامل پیشنهاد داد.

3 روز پیش

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: پیش بینی ما این است که از نیمه های اسفندماه شرایط سخت تری با موتاسیون جدید کرونا تجربه کنیم، مگر اینکه قوانین سخت گیرانه دنبال شود و همشهریان مراعات های لازم را به عمل آورند.

3 روز پیش

رئیس انجمن اورولوژی ایران توضیحاتی درباره برخی علل ناباروری مردان و راهکارهای درمانی آن ارائه داد.

3 روز پیش

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان کردستان معتقد است نهاد تامین اجتماعی باید برای شرکای اجتماعی خود و مطالبات قانونی آن‌ها، ارزش قائل شود و به درخواست‌هایشان در جهت همسان‌سازی، پاسخ درخوری دهد.

3 روز پیش

در ادامه گزارش‌هاي «كرونا، نيروي كار و حمايت اجتماعي» معاونت رفاه اجتماعي وزارت تعاون،كار و رفاه اجتماعي گزارش ديگري به موضوع درآمد پايه همگاني و تضمين حداقل درآمد پرداخته است: «به گزارش مركز پژوهش‌هاي مجلس ۳۳ درصد مردم كشور زير خط فقرند؛ اين در حالي است كه با «تضمين حداقل درآمد» براي امحاي كامل فقر تنها به 9 هزار ميليارد تومان در ماه نياز داريم.»

3 روز پیش

محقق اصلی پروژه و مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت با بیان اینکه فاز اول مطالعات بالینی یعنی مصون بودن واکسن را پشت سر گذاشتیم و دو نوبت تزریق روی ۵۶ انجام شد و عارضه مهمی نداشتیم گفت: حال همه داوطلبان خوب است.

3 روز پیش

«طرح رتبه‌بندی معلمان» از آن موضوعاتی است که 12سال تهیه دستورالعمل اجرایی و تامین منابع مالی آن در وزارت آموزش و پرورش و سپس دولت طول کشید؛ طرحی که مطالبه صنفی بخش بزرگی از جامعه معلمان است که می‌خواهند نظام ارزشیابی کاری و حقوقی خود را در بدنه مدارس سامان دهند و ‌شأن و جایگاه شغلی خود را هم‌تراز استادان دانشگاه افزایش دهند.

3 روز پیش

سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت سازمان غذا و دارو گفت: از ابتدای امسال بیش از ۱۰ هزار نفر بر اثر مسمومیت بر اثر مصرف مواد اعتیادآور به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند و بیشترین عامل مسمومیت با مواد مخدر و محرک، سوءمصر متادون و ترامادول بوده است.

3 روز پیش

مطالعات محاسباتی نشان می دهد مجموعه ای از ژن ها که واکنش ایمنی را تنظیم می کنند به تعیین قدرت و دوام آنتی بادی های خنثی کننده کروناویروس کمک می کنند.

3 روز پیش

به‌دنبال اجرای مصوبه استقرار واحدهای صنعتی متقاضی در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی بدون نیاز به استعلام از محیط زیست، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: چنین مصوبه‌ای خلاف قانون هوای پاک است و ما در این زمینه نامه‌ای به وزیر اقتصاد نوشته‌ایم.

3 روز پیش

نایب رئیس انجمن آسیب شناسی ایران، نسبت به نفوذ رشته های غیر پزشکی برای گرفتن مجوز تأسیس آزمایشگاه های تشخیص طبی در کشور هشدار داد و گفت: وزارت بهداشت، بنگاه کاریابی نیست.

3 روز پیش

بیشتر...