زعفران خراسان جنوبی به قیمت تضمینی فروخته نشد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

زعفران خراسان جنوبی به قیمت تضمینی فروخته نشد
اقتصادسبز آنلاین: مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: به دلیل افزایش قیمت زعفران در سال جاری و انتظار کشاورزان برای افزایش مجدد قیمت تاکنون محصولی از سوی زعفران‌کاران به تعاون روستایی تحویل نشده است.

اقتصادسبز آنلاین: مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: به دلیل افزایش قیمت زعفران در سال جاری و انتظار کشاورزان برای افزایش مجدد قیمت تاکنون محصولی از سوی زعفران‌کاران به تعاون روستایی تحویل نشده است.

به گزارش خبرنگار ما، وحید ضیائیان احمدی، مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی، افزود: قیمت زعفران در سال جاری نسبت به سال گذشته ۲.۵ برابر در استان افزایش یافته است.
وی بیان کرد: به عنوان مثال قیمت تضمینی هر کیلوگرم زعفران دسته ۱۱ میلیون و ۵۰۰ تومان اعلام شده ولی ما ۲۲ میلیون تومان هم خریداری می‌کنیم اما کشاورزان به دلیل انتظار افزایش قیمت محصول خود را نمی‌فروشند.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر در زمینه محصول زعفران فروشنده‌ای نداریم و قیمت هر کیلوگرم زعفران نگین هم ۳۲ میلیون تومان در بازار آزاد است در حالی که قیمت تضمینی آن ۲۲ میلیون تومان تعیین شده است.
وی افزود: کاهش برداشت زعفران در سال زراعی جاری به دلیل خشکسالی و عرضه کمتر آن در افزایش قیمت تاثیرگذار بوده است.
ضیائیان احمدی گفت: در حال حاضر با توجه به هزینه تمام‌شده تولید زعفران، کشاورزان از دسترنج خود سود می‌برند در حالی که سال گذشته این گونه نبود.
وی با اشاره به اینکه طرح خرید حمایتی زعفران از اول آبان اجرا شد گفت: پنج مرکز خرید حمایتی زعفران در استان خراسان جنوبی به‌ منظور مدیریت بازار این محصول راه‌اندازی شده و آماده تحویل گرفتن زعفران کشاورزان است.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی تصریح کرد: در حال حاضر قیمت‌های بازار از قیمتی که چند ماه قبل تعیین شده بود، بالاتر است ولی طبق قانون باید مراکز خرید حمایتی را باز نگه داریم که اگر قیمت نزول کرد، محصول را تحویل بگیریم.
وی درباره خرید تضمینی زرشک گفت: در حال آماده کردن دستورالعمل‌های لازم هستیم و استعلام لازم درخصوص قیمت تمام‌شده زرشک برای کشاورز و سود آن با همکاری جهاد کشاورزی صورت گرفته و به مرکز ارسال شده است که منتظر هستیم در شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی به تصویب نهایی برسد.
ضیائیان احمدی عنوان کرد: تاکنون هزار و ۷۰ تُن زرشک از کشاورزان خراسان جنوبی به‌صورت توافقی خریداری کردیم و در حال حاضر به دلیل ورود دولت در خرید تضمینی زرشک، برنامه خرید توافقی متوقف شده است.

بیشتر بخوانید:ساخت دستگاه بازرس برای مزارع کشاورزی عمودی

وی گفت: به دلیل کاهش برداشت زرشک بر اثر خشکسالی و کاهش عرضه تا پایان سال جاری شاهد افزایش قیمت این محصول نیز خواهیم بود.
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال جاری قیمت زرشک نسبت به سال گذشته افزایش داشته است افزود: قیمت زرشک پفکی با کیفیت از ۵۰ هزار تومان در سال گذشته به ۸۰ هزار تومان در سال جاری افزایش یافته است و اکنون زرشک خرمنی در بازار ۵۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.
وی گفت: در مجموع باز شدن بازار مشهد به عنوان مرکز اصلی فروش محصول زرشک و زعفران استان در افزایش قیمت این محصولات تاثیرگذار بوده است.
بنابر اعلام سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی سطح زیرکشت زعفران در سال جاری بیش از ۱۷ هزار و ۶۰۰ هکتار است و پیش‌بینی می‌شود امسال ۵۶ تن زعفران از مزارع این استان برداشت شود.
سال گذشته ۷۰ تن زعفران از اراضی خراسان جنوبی برداشت شد و امسال پیش‌بینی این است که تولید زعفران در مقایسه با سال قبل ۲۰ درصد کاهش داشته باشد.
سطح زیر کشت زرشک نیز در خراسان جنوبی ۱۸ هزار و ۶۰۰ هکتار است و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری از این سطح ۲۲ هزار و ۳۰ تن زرشک خشک معادل ۱۱۰ هزار تن زرشک تازه برداشت شود. / ایرنا#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

عکس های غول پیکرترین گربه جهان به طول بیش از 1 متربرخی از حیوانات خانگی در جهان بسیار بزرگ می باشند این حیوانات در اثر مواظبت صاحبشان بزرگ می شوند. در ادامه جزئیات بیشتر تصاویری از غول پیکرترین گربه جهان

6 ساعت پیش

غذای مورد علاقه جن ها چیست و جنیان چگونه غذا می خورند ؟اگر این سوال ذهن شما را مشغول کرده است که غذای مورد علاقه جن ها چیست و چگونه غذا

7 ساعت پیش

محصولات کشاورزی باید شناسنامه دار شوند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

8 ساعت پیش

شروع به کار پروژه خودکفایی کشور در کودهای فسفاته پتاسه پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

8 ساعت پیش

دفاع تمام قد مهاجر از محصولات کشاورزی ایران پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

8 ساعت پیش

جدیدترین قیمت میوه در بازار پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

8 ساعت پیش

کشورهای اروپایی بزرگترین مشتری فندق ترکیه پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

14 ساعت پیش

یارانه ۱۹ میلیارد دلاری هند برای کود به کشاورزان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

کاهش 60 درصدی صادرات سیب زمینی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

تضمین سلامت، اولویت تامین کالاهای اساسی وارداتی است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

زنگ خطر تعطیلی کارخانجات آرد به گوش می رسد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

جزییات برگشت فلفل دلمه ای صادراتی ایران از روسیه پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

برگزاری هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران از ۲۸ دی ماه پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

ثروتمندان پارسال 17 برابر کم درآمدها برنج ایرانی مصرف کردند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

15 ساعت پیش

چرا لیموشیرین گران شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

16 ساعت پیش

بیشتر...