تیتر برتر |
۱ هفته پیش

جزئیات توافق لغو ویزای روسیه برای ایرانیان از نیمه دوم 1400 سایت تیتربرتر TitreBartar com

جزئیات توافق لغو ویزای روسیه برای ایرانیان از نیمه دوم 1400

به گزارشتیتربرتر؛دستیار وزیر امور خارجه کشورمان اظهار کرد: تهیه و تدوین سند جامع همکاری های بلندمدت بینایران و روسیهدر دست پیگیری است و در حال حاضرمراحل تهیه پیش‌نویس و هماهنگیبا مراکز و دستگاه‌های ذیربط داخل کشور را طی می‌کند.

قوانین روادید یا ویزا

ویزاگواهی است که نشان می‌دهد دارنده آن اجازه گذر از، یا ورود به یک کشور را دارد.روادید معمولاً دارای محدودیت‌هایی برای افراد خارجی است که به خاک یک کشور وارد می‌شوند؛ این محدودیت‌ها شامل زمان ماندن، شمار رفت‌وآمد به خاک آن کشور یا حق کار در کشور مورد نظر است.

روادید بیش‌تر به اجازهٔ ورود به یک کشور مربوط می‌شود. در برخی از کشورها، روادید با اجازه‌نامهٔ رسمی ماندن و اقامت در آن‌ها متفاوت است. در هر مورد، روادید توسط افسر مهاجرت در هنگام ورود تأیید می‌شود و در هر زمان می‌تواند لغو شود.

معمولاً روادید به صورت برچسب یا مُهر بر روی کاغذهای مربوطه در گذرنامه اشخاص، چسبانده یا زده می‌شود.به‌طور کلی می‌توان روادید را دربردارندهٔ هدف سفر، مدت اقامت و مهلت ورود به کشور مقصد دانست.

جزئیات لغو ویزای برای سفر به روسیه

علیرضا حقیقیان مدیرکل اوراسیا وزارت خارجه کشورمان در مورد سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به روسیه و دیدار وی با سرگئی لاوروف، همتای روس خود گفت: در سفر آقای امیرعبداللهیان به مسکو که به دعوت آقای لاوروف وزیر خارجه روسیه انجام شد طیف وسیعی از موضوعات مورد علاقه طرفین در سطوح دوجانبه، منطقه ای و بین المللی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت و بر ضرورت تقویت همکاری های دو کشور در بخش های مختلف تأکید شد.

وی افزود: در بخش مربوط به روابط دوجانبه، روند جاری همکاری ها در حوزه های سیاسی، اقتصادی، بانکی، تجاری، گردشگری، کنسولی، فرهنگی و همچنین همکاری در مقابله با بیماری کرونا و راه های گسترش همکاری ها مورد بررسی طرفین قرار گرفت و بر لزوم تسریع در رفع برخی موانع به ویژه در بخش صدور روادید برای بازرگانان ایرانی تأکید شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: در این دیدار آقای امیرعبداللهیان با اشاره به اولویت سیاست همسایگی دولت سیزدهم، لزوم ایجاد جهش در همکاری ها به ویژه در حوزه اقتصادی و تجاری را مورد تأکید قرار داد و طرف روس نیز ضمن استقبال و اعلام آمادگی برای توسعه، تعمیق و تحکیم همکاری های دوجانبه، تقویت همکاری های منطقه ای و لزوم استفاده از ظرفیت های موجود در سازمان شانگهای را مورد توجه قرار دادند.

وی با بیان اینکه در بخش مربوط به همکاری های منطقه ای، تحولات جاری در افغانستان، قفقاز جنوبی (ارمنستان و آذربایجان) سوریه و اوضاع یمن مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار گرفت، افزود: همچنین در مورد نحوه آغاز مذاکرات وین همکاری های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی دو طرف بحث و گفت‌وگو و رایزنی کردند.

مدیرکل اوراسیا وزارت خارجه با تأکید بر اینکه روسیه به عنوان یک کشور قدرتمند در سطح جهانی و واقع شده در همسایگی ما، جای مهمی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارد، گفت: این کشور با جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای، در بسیاری از موضوعات منطقه ای و بین المللی دارای دیدگاه ها، علائق و منافع مشترک است و دو کشور برای همکاری های متقابل در همه حوزه ها به ویژه سیاسی، اقتصادی، تجاری، دفاعی و علمی و فناوری دارای ظرفیت های فراوانی هستند ضمن اینکه توسعه و تحکیم همکاری بین دو کشور مورد توجه و حمایت قاطع رهبران و مقامات عالی دو کشور قرار دارد و خوشبختانه روند همکاری ها بین دو کشور رو به گسترش است.

حقیقیان  در مورد همکاری های دو کشور در حوزه های اقتصادی نیز گفت: در حال حاضر حجم مبادلات تجاری بین ایران و روسیه حدود دو میلیارد دلار است که از این مبلغ حدود ۷۰۰ میلیون دلار سهم صادرات ایران بوده است.

وی همچنین اظهار کرد: در دیدار اخیر وزرای خارجه دو کشور آخرین وضعیت اجرایی پروژه ها و طرح های مشترک دو کشور شامل ساخت نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک در استان هرمزگان، خط آهن گرمسار، اینچه برون، توسعه نیروگاه گتوند مورد بررسی قرار گرفت و طرفین بر لزوم تسریع در اجرا و تکمیل این پروژه ها تأکید کردند.

حقیقیان همچنین تصریح کرد: راه های گسترش همکاری های تجاری و بانکی، رفع موانع صدور روادید برای بازرگانان ایرانی (به دلیل شیوع بیماری کرونا)از جمله مواردی بود که در دیدار وزرای خارجه دو کشور مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد که روند صدورروادیدتجاری و همچنین بازگشت دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در سوریه تسهیل شود.

دستیار وزیر امور خارجه همچنین در ارتباط با همکاری های دو کشور در ارتباط با موضوعگردشگرینیز گفت: در رابطه با گردشگری موافقت نامه لغو روادید میان اتباع دو کشور وجود دارد ولی به دلیل شیوع کرونا و عدم مکانیسم اجرایی برای آن متوقف بود. اخیرا برنامه اقدام مشترک برای اجرایی شدن این موافقت نامه بین مسئولان ذیربط دو طرف به امضا رسید و مقرر شد در آینده نزدیک و پس از عادی شدن شرایط کرونا وارد مراحل اجرا شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در مورد برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور نیز اظهار کرد: همان طور که می دانید از دیگر مکانیسم های مهم در توسعه روابط بین دو کشور، کمیسیون مشترک اقتصادی و تجاری بین ایران و روسیه است که تاکنون ۱۵ دور از این کمیسیون در دو کشور برگزار شده است و قرار بود شانزدهمین نشست این کمیسیون سال گذشته در روسیه برگزار شود که با توجه به تشدید کرونا به تعویق افتاد.

وی اعلام کرد: در سفر جای وزیر خارجه کشورمان به مسکو توافق شد در اولین فرصت پس از عادی شدن شرایط کرونا این کمیسیون در روسیه برگزار شود.

مدیرکل اوراسیای وزارت خارجه همچنین در رابطه با همکاری مشترک دو کشورایران و روسیهتصریح کرد: در سفر چندی پیش آقای لاوروف موافقت نامه های همکاری های فرهنگی بین دو کشور به امضا رسید که این موافقت نامه مراحل تشریفات قانونی خود را برای تصویب در مجلس شورای اسلامی طی می کند.

حقیقیان همچنین با تأکید بر اینکه همکاری های پارلمانی از جمله بخش های مهم روابط دو جانبه ایران و روسیه محسوب می شود که نقش مهمی در تقویت مناسبات دو کشور ایفا می کند، افزود: در این راستا طی سال های اخیر ایجاد کمیسیون مشترک عالی پارلمانی به ریاست روسای پارلمان های دو کشور و مشارکت کمیسیون های تخصصی و ذیربط مجلس تشکیل شد که تاکنون دو دور از نشست های این کمیسیون در دو کشور برگزار شده است و قرار است دو بعدی آن در روسیه برگزار شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد آخرین وضعیت سند راهبردی بین دو کشور و آخرین مذاکرات انجام شده در این زمینه گفت: در حال حاضر سند معاهده اساسی روابط متقابل و اصول همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه وجود دارد و همکاری ها براساس این سند در جریان است.

حقیقیان با اشاره به اینکه این سند حدود ۲۰ سال پیش به امضای طرفین رسید و سپس توسط مجالس دو کشور نیز به تصویب رسید، گفت: براساس مفاد مندرج در این سند، تاریخ اعتبار این سند ۱۰ ساله است و در صورت عدم مخالفت هر یک از طرفین هر پنج سال یک بار به صورت خودکار تمدید می شود.

وی در عین حال خاطر نشان کرد: علیرغم وجود این سند، با توجه به شرایط حاکم بر روابط دو کشور و ضرورت گسترش این روابط و همچنین تحولات جاری در سطح منطقه و جهان بر لزوم به روز رسانی سند مذکور و نیز خواست و اراده رهبران دو کشور، تهیه و تدوین سند جامع همکاری ها بین دو کشور در دست پیگیری است و در حال حاضر مراحل تهیه پیش نویس و هماهنگی با مراکز و دستگاه های ذیربط داخل کشور را طی می کند.

گردآرونده: محسن هاشمی#‌سیاست منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: وحدت و اتحاد مسلمانها یک امر تاکتیکی نیست که بعضی خیال کنند حالا به خاطر شرائط خاصی ما بایستی باهمدیگر متحد باشیم، نه یک امر اصولی است.

2 دقیقه پیش

پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: پرسپولیس مقابل الهلال ضعیف‌ترین بازی ۳۰ سال اخیر خود را به نمایش گذاشت.

5 دقیقه پیش

ساری- نماینده ولی فقیه در مازندران با بیان اینکه پیامبر (ص) اسوه اخلاق حسنه و الگوی مهر و محبت بوده است، بر لزوم ترویج اخلاق حسنه در جامعه تاکید کرد.

5 دقیقه پیش

کارشناس مسائل دینی گفت: حضرت محمد (ص) پیام‌آور انسانیت و محبت به جای کینه و نفرت است.

یک ربع پیش

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۱۹۷ نفر دیگر به تعداد قربانیان کووید ۱۹ در کشور افزوده شد.

یک ربع پیش

مهدی مهدوی‌کیا سرمربی تیم امید و مشاور عزیزی خادم گفت: بازیکنانی با ما خواهند ماند که از روز اول در اردوها باشند و بازیکنانی که کنار ما نباشند، دیگر با ما نخواهند بود.

یک ربع پیش

شرکت تویوتا در یک تصمیم دور از انتظار فروش تویوتا لندکروز را در ایالات متحده متوقف کرد. مهمترین دلیل آن هم کاهش شدید فروش این خودرو در بازار پررقیب آمریکا بود.

یک ربع پیش

یکشنبه ـ دوم آبان ماه ـ در صبح یک روز پاییزی، پل طبیعت فضایی فرهنگی ـ هنری را تجربه کرد. این مکان امروز میزبان هنرمندان خوشنویسی بود که به میان مردم آمدند تا با حضور در کنار آنها، آثارشان را خلق و عرضه کنند.

یک ربع پیش

یک سایت متخصص مسایل آفریقا اعلام کرد که رئیس جمهور تونس فردا (دوشنبه) به ریاض سفر خواهد کرد تا در اجلاس ابتکار عمل خاورمیانه سبز حضور یابد.

یک ربع پیش

دست به دست شدن خبری با مضمون امتناع بایدن از تعهد خود به لغو تحریم‌ها حتی پس از احیای برجام و ادعای مدیر کل آژانس بین‌المللی مبنی بر جلوگیری ایران از بازرسی‌ها منجر به رشد قیمت دلار در اولین روز آبان شد.

نیم ساعت پیش

تازه‌ترین بررسی‌های به عمل آمده از تحولات بازار معاملات مسکن از مخابره علائمی مبنی بر پایان دوره جهش قیمتی در بازار مسکن خبر می دهد.

نیم ساعت پیش

مدیر عامل سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر در خصوص تامین داروهای بیماران خاص در کشور گفت: این سازمان با تعامل مناسب با سازمان غذا و دارو، آماده برطرف کردن کمبود داروهای بیماران خاص در سطح کشور است.

نیم ساعت پیش

معاون مسکن و ساختمان جزییاتی از اجرای قانون جهش تولید مسکن را که تحت عنوان نهضت ملی نیز معرفی شده تشریح کرد.

نیم ساعت پیش

در پایان معاملات امروز بازار سهام شاخص کل بورس تهران با افتی دو درصدی در آستانه از دست دادن کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی قرار گرفت.

نیم ساعت پیش

کلنگ زنی وزیر راه و شهرسازی از احداث ۸۰ هزار واحد مسکونی در استان اردبیل در طرح جهش تولید مسکن خبر داد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...