پرشین وی |
۲ هفته پیش

فریز کردن مواد غذایی راهنمای فریز کردن مواد غذایی بدون از دست رفتن خواص ان

کدام مواد غذایی را باید ونباید در فریزر نگهداری کنیم؟

با وجود آنکه فریز کردن یا انجماد موجب کشته شدن باکتری‌های مواد غذایی نمی‌شود، ولی توانایی تکثیر آنها را به مقدار زیادی کندتر می‌کند و به همین دلیل است که عمل انجماد، از فاسد شدن ماده غذایی جلوگیری می‌کند.

فریز کردن مواد غذایی یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از هدر رفتن غذاها و همچنین استفاده راحت‌تر و بی‌دردسرتر آن‌ها برای پخت و پز است. اما به شرطی که مراحل فریز کردن به روش صحیح و با رعایت کردن نکات و اصول باشد. اطلاع از نکات و مواردی که به روش صحیح فریز کردن منجر می‌شود، می‌تواند طعم و تازگی این مواد غذایی را برای مدت زمان بیشتری حفظ کند. با ما درپرشین ویهمراه باشید .

فریز کردن مواد غذایی

خوراکی‌های فریزر دوست و مدت زمان نگهداری آنهابرخی غذاها نسبت به خوراکی‌های دیگر برای انجماد و دوباره ذوب شدن، مناسب‌تر هستند.غذاهای گوشتی، سوپ‌ها و خورش‌ها را می‌‌توان به راحتی منجمد کرد.هنگام منجمد کردن خوراکی‌ها، دانستن اینکه هر کدام از خوراکی‌ها را چقدر می‌‌توان در فریزر نگهداشت تا مواد مغذی‌اش حفظ شود، مهم است.در این بخش مدت زمان نگهداری برخی از مواد در فریزر آورده شده است:

مدت زمان نگهداری مواد غذایی در فریزر

_ نان و انواع دسرها رامی‌‌توان بین دو تا سه ماه در فریزر نگهداشت.بهترین زمان ماندگاری کیک یخ زده در فریزر یک ماه می‌‌باشد.

_ شیرینی‌ها و میوه‌های پخته شده را می‌‌توان به مدت سه ماه در فریزر نگهداشت.نگهداری کلوچه پس از یک ماه در فریزر توصیه نمی‌‌شود.

_ گوشت گوسفند تا ۹ ماه و گوشت گوساله بین ۴ تا ۶ ماه می‌‌تواند منجمد بماند.

_ گوشت مرغ و بوقلمون حتی تا یکسال هم در فریزر دوام می‌‌آورد.

_ جگر، دل، زبان، قلوه تا چهار ماه در فریزر سالم می‌‌مانند.

_ درخصوص غذاهای دریایی مانند ماهی‌ها، باید گفت که می‌‌توان ماهی‌های کم چرب را تا ۶ ماه و ماهی‌های پرچربرا تا ۳ ماه در فریزر نگهداشت.

_ میگو‌ها هم تا ۶ ماه در فریزر سالم می‌‌مانند، به شرط اینکه وقتی تازه هستند به سرعت منجمد شوند.غذاهای دریایی کنسرو شده را پس از باز کردن درب قوطی می‌‌توان تا دو ماه در فریزر نگهداشت.

روش صحیح فریز کردن مواد غذایی

مدت زمان نگهداری مواد غذایی

_ تخم‌ مرغ خام و بدون پوسته را می‌‌توان به مدت یک ماه در فریزر نگهداشت.

_ مرکبات را بیشتر از سه ماه نباید به حالت انجماد نگهداشت .ماندگاری سایر میوه‌ها بین ۹ ماه تا یکسال می‌‌باشد.انواع سبزیجات را می‌‌توان تا ۱۲ ماه در فریزر حفظ کرد.

_ شیر تا سه ماه و آب میوه‌های خانگی را تا ۶ ماه می‌‌توان در حالت انجماد نگهداری کرد، امااگر غلظت آب میوه بالا باشد ماندگاری آن در فریزر بمدت ۱۰ ماه تا یک سال افزایش می‌‌یابد.

خوراکی‌هایی که نباید فریزری کردتخم مرغ آب‌پز، قهوه، سس مایونز، دوغ (دوغ پس از گرفتن کره)، پنیرخامه‌ای، پودینگ، انواع سالادها، پاستای پخته نشده، غلات،
سیب، خربزه، کنگر فرنگی، بادنجان، کاهو، سیب‌زمینی، تربچه و جوانه‌های گیاهان موادی هستند که هرگز نباید منجمد شوند چراکه موادمغذی و طعم‌شان از بین می‌‌رود.

نکاتی در خصوص منجمد کردن غذاها

_ هرگز غذایی را که یکبار منجمد شده، حتی اگر به صورت خام باشد، پس از انجماد زدایی دوباره منجمدنکنید.با این کار کیفیت مواد مغذی و طعمش کاهش می‌‌یابد.

_ فرآیند انجماد، میکروارگانیسم‌های موجود در میوه و سبزیجات را از بین نمی‌‌برد، بلکه آنها را غیر فعال می‌‌کند.بنابراین کاهش دمای محیط بدلیل قطع برق یا باز ماندن درب فریزر سبب فعالیت دوباره میکروب‌ها و فساد مواد غذایی می‌‌شود.

_ اگر منجمد کردن مواد غذایی را طبق اصول صحیح انجام دهید، نه تنها غذایی سالم در دسترس خواهید داشت،بلکه هنگام مصرف از شکل ظاهری و طعم شان مانند قبل از انجماد لذت خواهید برد.

زندگی انلاین#‌نکات_آشپزی منبع: پرشین وی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...