۱ هفته پیش
2 بازدید

چرا میدان مغناطیسی اولیه ماه می‌تواند مسئول زندگی روی زمین باشد؟

امکان سکونت روی یک سیاره به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از آن‌ها، وجود یک میدان مغناطیسی قوی و بلندمدت است. این میادین هزاران کیلومتر زیر سطح سیاره و در هسته مایع تولید می‌شوند و در فضا گسترش پیدا می‌کنند که از جو در برابر تشعشات مضر خورشید محافظت می‌کند.

بدون وجود میدان مغناطیسی قدرتمند، یک سیاره برای دستیابی به یک جو قابل تنفس با مشکل مواجه می‌شود که خبر نامناسبی برای نوع زندگی است که ما می‌شناسیم. پژوهش جدیدی که در ژورنال «Science Advances» به چاپ رسیده، نشان می‌دهد که میدان مغناطیسی اولیه ماه به محافظت از اتمسفر زمین نزدیک به ۴ میلیارد سال پیشکمک کرده است.

در حال حاضر زمین دارای یک میدان مغناطیسی جهانی قدرتمند است که از اتمسفر آن و همچنین ماهواره‌ها در مدار پایین در برابر تشعشات مضر خورشید محافظت می‌کند. در مقابل ماه فاقد جو قابل تنفس یا میدان مغناطیسی جهانی است.

میدان‌های مغناطیسی با حرکت آهن مذاب در هسته‌های سیاره‌ها و ماه‌ها شکل می‌گیرند. برای حفظ حرکت مایع به انرژی مانند گرمای محبوس در هسته نیاز است. زمانی که این انرژی کافی نباشد، میدان از بین می‌رود. با نابودی میدان، ذرات باردار باد خورشیدی به سیاره نزدیک شده و میدان‌های الکتریکی تولید می‌کنند که می‌توانند سرعت خروج اتم‌های باردار از جو را افزایش دهند.

این فرایند امروزه در مریخ رخ می‌دهد که نتیجه آن، از دست دادن اکسیژن است. باد خورشیدی می‌تواند با اتمسفر برخورد کرده و مولکول‌ها را به سمت فضا بکشاند.

در پژوهش جدید درباره نحوه ارتباط میدان‌های مغناطیسی اولیه ماه و زمین اطلاعاتی به چشم می‌خورد، با این حال کاوش درباره این میدان‌های کهن کار ساده‌ای نیست. دانشمندان به سنگ‌های باستانی حاوی دانه‌های کوچک متکی هستند که با تشکیل سنگ‌ها، مغناطیسی می‌شوند و جهت و قدرت میدان مغناطیسی را ذخیره می‌کنند. چنین سنگ‌هایی نادر هستند و استخراج سیگنال مغناطیسی آن‌ها به اندازه‌گیری آزمایشگاهی دقیق و ظریف نیاز دارد.

ماه

چنین پژوهش‌هایی نشان می‌دهند که زمین حداقل ۳.۵ میلیارد سال پیش میدان مغناطیسی تشکیل داده که البته شاید قدمت آن به ۴.۲ میلیارد سال نیز برسد. در مقابل میدان مغناطیسی ماه شاید در ۴ میلیارد سال پیش از زمین قدرتمندتر بوده و ۳.۲ میلیارد سال پیش ضعیف‌تر شده است. در حال حاضر اطلاعات کمی درباره ساختار یا تغییرپذیری زمانی این میدان‌های باستانی وجود دارد.

از دیگر پیچیدگی‌ها در این زمینه می‌توان به ارتباط میان میدان‌های اولیه ماه و ژئومغناطیسی اشاره کرد. در تحقیق جدید که برهم‌کنش میدان‌های مغناطیسی با قطب شمال را به صورت هم‌تراز یا برعکس مدلسازی‌ کرده، نشان می‌دهد که این تعامل منطقه فضای نزدیک به زمین میان سیاره ما و خورشید که در برابر باد خورشیدی محافظت می‌شود را گسترش می‌دهد.

با وجود چنین موضوعی، برای اطلاع دقیق از آن به اندازه‌گیری‌های قدرت میدان‌های مغناطیسی اولیه زمین و ماه و مدلسازی‌های بیشتری نیاز داریم. در نهایت باید به این موضوع اشاره کرد که میدان مغناطیسی قوی ادامه زندگی در یک سیاره را تضمین نمی‌کند و در حال حاضر بطور کامل نمی‌دانیم عوامل مختلف چگونه در تکامل زندگی سیاره‌ای نقش دارند.#‌فناوری #‌تکنولوژی #‌علمی
منبع: دیجیاتو


مطالب پیشنهادی

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز | طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل و طرز تهیه ذرت به سبک مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

چگونه شیره بادام را بگیریم | چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام

چگونه شیره بادام را بگیریم و آیا می دانید چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام و خواص شیره بادام در بارداری و خواص شیره بادام برای استخوان ها را در پرشین وی بخوانید

سیاسی کردن کرونا به نفع هیچ‌کس نیست

بیش از یک ماه از ورود و شیوع فراگیر ویروس منحوس کرونا در کشور می گذرد، علاوه بر به خطر افتادن سلامت جسمی و روانی مردم، مشکلات معیشتی، تعطیلی همه مشاغل، به صفر نزدیک شدن درآمد نفتی و افزایش تورم؛ هزینه و خسارت های اقتصادی، فراوانی را به مردم و کشور وارد کرده است. 

رهبر انقلاب به سخنان کدام مقام آمریکایی در سخنرانی امروز خود اشاره کردند؟

تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی امروز به مصاحبه فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا اشاره کردند که از زنده شدن غرب وحشی بعد از شیوع کرونا در آمریکا سخن گفته بود.

الگوی یک زنِ پرتلاش، فاطمی و با اخلاق

خانم فاطمه رهبر از زنان انقلابی، ولایی و اهل فضل و تدین بودند که بعد از فعالیت‌های زیادی که در صدا و سیما داشتند، در شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و در بخش بانوان نقش موثر و فعالی ایفا کردند.

کاندیدای انتخابات مجلس که رهبر انقلاب از اقدام ضدکرونایی او تقدیر کرد+عکس

فارس نوشت: رهبر معظم انقلاب صبح امروز در بیاناتشان به حرکت های مردمی و جهادی اشاره کردند.

طلایی: در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدای اصولگراها ۲۵ میلیون رای دارد

مرتضی طلایی می‌گوید: اصولگرایان هر کاری می‌خواهند بکنند از الان انجام دهند که سال ۱۴۰۰ با یک چهره پا به عرصه انتخابات بگذارند. اگر این اتفاق رقم بخورد من تضمین می کنم که کاندیدای اصولگرایان ۲۵ میلیون رای خواهد داشت.

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

پخت خورش خوشمزه | نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن آن

پخت خورش خوشمزه و نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن خورش و روش های خوشمزه کردن غذا و چگونه خورشت خوشمزه درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم | چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و مصرف کنیم

چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و چگونه پوست مغز بادام را جدا کنیم و بو بدهیم و نکات درست کردن بادام و عسلی کردن بادام را در پرشین وی بخوانید

این شَبَحِ ارتش ایران، قاتل شناورهای چند میلیون دلاری در خلیج فارس است + عکس

باشگاه خبرنگاران نوشت: نیروی دریایی ارتش همواره جهت حفظ منافع دریایی کشور نیاز به ساخت تجهیزات پیشرفته دارد.

نکات تهیه بستنی | هر آنچه را که باید در مورد نکات تهیه بستنی و خوردن ان بدانید

نکات تهیه بستنی و آشنایی با نکات تهیه بستنی و خواص بستنی و نحوه درست کردن بستنی و چگونه بستنی درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

پایداری‌ها همچنان بلای جان قالیباف /شورای ائتلاف حکمیت خواهد کرد؟

نشانه ها از این حکایت دارد که پایداری ها برای مانع تراشی بر سر راه ریاست قالیباف، از همین حالا و حتی پیش از این به تخریب شهردار پیشین روی آورده اند و در کنار آن درحال لابی با نمایندگان شهرهای کوچک برای جمع کردن رأی به نفع آقاتهرانی هستند.

ساختار شورای نگهبان قابل بازنگری و اصلاح است؟ / پاسخ دو حقوقدان

آیا قانون اساسی بعد از ۳ دهه از آخرین بازنگری نیازمند اصلاحی دیگر است؟ آیا با وجود انتقادات به عملکرد شورای نگهبان به مرحله بازنگری در ساختار این شورا رسیده‌ایم؟ چرا به اصل رفراندوم نگاه منفی وجود دارد؟ و ...سوالاتی که در میزگردی که به مناسب سالگرد تصویب قانون اساسی در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین برگزار شد به آن ها پاسخ داده شد.

انتقاد توئیتری آقای نماینده از عدم رعایت پروتکل ضدکرونایی در صحن مجلس /صحنه هایی خلاف موازین بهداشتی به دنیا مخابره شد

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از نحوه برگزاری جلسات علنی مجلس و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا انتقاد کرد.

سلیمی‌نمین:هوچی‌گری،هم در جریان اصولگرا هست هم اصلاح‌طلب

عباس سلیمی‌نمین می‌گوید: آن چیزی که امروز جامعه را نسبت به عملکردها سرخورده و بی اعتماد کرده سیاست‌ورزی بیمار است. در سیاست ورزی بیمار، افراد و گروه‌ها به جای اینکه خودشان را اثبات کنند، نیروی مقابل را تخریب می‌کنند، هوچی‌گری می‌کنند و تهمت می‌زنند.

نصیحت مشفقانه به منتخبان جدید خانه ملت

من به تازگی راجع به کارنامه سال ۹۸ فکر می کردم، از سیل در روزهای ابتدایی سال شروع شد، ابتدا پنج استان را به خود درگیر کرد و سپس به ۲۵ استان رسید.

سه قوه، دشمن مشترک را فراموش نکنند

در سال ۹۸ با چالش های زیادی مواجه شدیم. از بلایای طبیعی که در اول سال رخ داد تا بیماری کرونا که از اول اسفندماه در کشور شیوع پیدا کرد.

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

مطالب مرتبط