توزیع هزار تن کود اوره بین کشاورزان استان زنجان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

توزیع 3 هزار تن کود اوره بین کشاورزان استان زنجان
اقتصادسبز آنلاین: مدیرعامل اتحادیه تعاونی تولید استان زنجان گفت: در سال1399 مقدار سه‌هزار تن کود شیمیایی اوره ملی را خریداری کردیم که بین کشاورزان استان توزیع شده است.

اقتصادسبز آنلاین: مدیرعامل اتحادیه تعاونی تولید استان زنجان گفت: در سال1399 مقدار سه‌هزار تن کود شیمیایی اوره ملی را خریداری کردیم که بین کشاورزان استان توزیع شده است.

به گزارش خبرنگار ما، سید موسی حسینی، مدیرعامل اتحادیه تعاونی تولید استان زنجان، درباره اقدامات اتحادیه تعاونی تولید استان زنجان در سال۹۹ گفت: اتحادیه شرکت‌های تعاونی تولید روستایی استان زنجان با 19شرکت تعاونی تولید روستایی در سال97 تشکیل شد و فعالیت خود را آغاز کرد که پنج ‌شرکت تعاونی تولید در شهرستان خدابنده، دو شرکت تعاونی تولید در شهرستان ایجرود، دو شرکت تعاونی تولید در شهرستان اهر و 10شرکت تعاونی تولید روستایی زیتون‌کاران طارم در اراضی شیب‌دار دایر شده و تاکنون چهار شرکت آن را راه‌اندازی و نهال‌کاری کرده‌ایم.
وی ادامه داد: اتحادیه تعاونی روستایی زنجان به‌طورکلی دارای سه‌هزار عضو و سه‌هزار هکتار زمین در اراضی شیب‌دار است. در این اتحادیه چهار شرکت راه‌اندازی و بیش از 500هکتار نهال‌کاری زیتون انجام شده که در سال‌جاری به بهره‌برداری و میوه‌دهی اولیه رسیده‌اند.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی تولید استان زنجان گفت: در سال1399 مقدار سه‌هزار تن کود شیمیایی اوره ملی خریداری و توزیع شد. همچنین در سال گذشته به‌وسیله چهار مرکز به‌عنوان مباشر اقدام به خرید تضمینی گندم کردیم که مقدار 15هزار تن گندم خریداری و به سیلوها تحویل داده شد. هدف خرید ما از کشاورزان خرده‌پا حذف واسطه‌ها و دلالان است که همواره در کمین خرید گندم کشاورزان و تولیدکنندگان زیر پنج‌تن هستند و تلاش کردیم تا با حذف آن‌ها از منافع این زحمتکشان بی‌پناه حمایت واقعی کرده باشیم.
حسینی در ادامه با اشاره به این‌که سه‌واحد دستگاه بوجاری برای شرکت‌های تعاونی تولید شهرستان خدابنده خریداری شده است، ادامه داد: با اخذ مجوز و پروانه فعالیت دستگاه بوجاری، تهیه بذر برای کشاورزان عضو راحت‌تر شده است. همچنین دو واحد باسکول 60تنی در دو شرکت تعاونی تولید که دارای مرکز خرید گندم هستند خریداری، نصب و راه‌اندازی شده است و کشاورزان در تمام فصول از توزیع محصولات تولیدی استفاده می‌کنند. اقدام دیگر این‌که 280هکتار زمین و چاه لوله‌کشی را در اراضی شیب‌دار طارم از بانک تحویل گرفته‌ایم و با همکاری جهاد کشاورزی به کاشت نهال زیتون در آن اقدام کرده‌ایم.

بیشتر بخوانید:طراحی سیستم هوشمند پاکسازی مزارع گندم

مدیرعامل اتحادیه تعاون روستایی استان زنجان ادامه داد: چون در شهرستان خدابنده شرکت‌های تعاونی دارای زمین ملکی شرکت هستند و به امر تولید سیب‌زمینی فعالیت دارند، یک واحد انبار فنی با ظرفیت یک‌هزار تن در شهرستان خدابنده احداث کرده‌ایم.
حسینی درباره مهم‌ترین اقدامات اتحادیه تعاون روستایی در سال1400 گفت: مهم‌ترین اقدامات اتحادیه تعاون روستایی در سال1400 عبارتند از: برنامه‌ریزی برای خرید و توزیع سه‌هزار تن کود اوره ملی، برنامه‌ریزی برای خرید 10هزار تن گندم تضمینی در سال‌جاری، برنامه‌ریزی برای خرید 20هزار تن گوجه‌فرنگی و تحویل آن به کارخانجات رب‌سازی، ایجاد روستا بازار در شهرستان زنجان، تحویل یک واحد دیگر از اراضی شیب‌دار طارم برای تحویل به کشاورزان و کشت نهال زیتون از بانک ایران زمین به‌عنوان مجری پروژه‌ها، ایجاد دو واحد فروشگاه سموم شیمیایی در شهرستان‌های خدابنده و طارم، برنامه‌ریزی برای خرید پنج‌تن روغن زیتون از باغداران طارم و بسته‌بندی و ارائه آن به بازار برای اولین‌بار، خرید حبوب در شهرستان ابهر و بسته‌بندی و ارائه آن به بازار با همکاری شرکت‌های تعاونی روستایی زنان در سال‌جاری، پیگیری انتقال برق به چاه‌های کشاورزی شرکت‌های تعاونی و تولید روستایی زیتون‌کاران طارم، پیگیری جهت دریافت اعتبار از طریق جهاد کشاورزی برای احداث و تکمیل جاده بین مزارع شرکت‌های تعاونی تولید خدابنده و پیگیری جهت تکمیل شرکت تعاونی تولید روستایی در اراضی دوهزار و 400هکتاری سد گلاپر زنجان که مقدمات تولید آن در سال‌های قبل اجرا شده است.
مدیرعامل اتحادیه تعاون روستایی استان زنجان درباره مهم‌ترین موانع تولید بر سر راه کشاورزان توضیح داد: مقام معظم رهبری سال گذشته را سال جهش تولید اعلام کرده‌ بودند، درحالی‌که دولت در سال گذشته 400 تا 700درصد قیمت سموم شیمیایی و کودهای فسفاته را در بخش کشاورزی گران کرد، با وجود این قیمت خرید تضمینی گندم دوهزار و 500تومان بود.
وی ادامه داد: امسال که رهبری امر فرمودند موانع تولید باید برداشته شود و از تولید پشتیبانی شود، امیدواریم مشکلات سال قبل تکرار نشود. با توجه به نرخ جهانی و بالا بودن هزینه‌های تولید، افزایش نرخ گندم به پنج‌هزار تومان باز هم کم است. امسال خشک‌سالی بیداد می‌کند و درصد بارندگی نسبت به سال قبل کاهش یافته است و گندم‌های دیم استان زنجان شاید برداشت نشود.
مدیرعامل اتحادیه تعاون روستایی استان زنجان ادامه داد: تقاضای استمهال وام‌های کشاورزکشاورزان ازجمله درخواست‌های ما بود.
وی گفت: رودخانه قزل‌اوزن مسیرش از هشت استان می‌گذرد تا به سد منجیل بریزد و بیش از 80درصد مسیر قزل اوزون از استان زنجان عبور می‌کند، ولی تنها استانی که از آب قزل‌اوزن حقابه ندارد، استان زنجان است که اقداماتی برای رفع این مشکل شده، ولی به نتیجه نرسیده که امیدواریم مسئولان کشوری و استانی این مانع عظیم را از سر راه کشاورزان طارم بردارند. / پات#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ساخت تراریوم یا باغ شیشه ای به نوعی طبیعت را به خانه شما آورده و حس حضور در طبیعت سرسبز را به شما القا می کند، دراینجا وسایل مورد نیاز و مراحل ساخت تراریوم

1 روز پیش

خریداری 68 هزار تن پیاز کشاورزان هرمزگان جنوب کرمان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

3 روز پیش

تولید میلیارد قطعه نشاء سبزی صیفی در گلخانه های استان بوشهر پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

اگر برای برنج کاران آب نیست، به نیشکر هم آب ندهند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

قیمت جهانی مواد غذایی برای یازدهمین ماه گران تر شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

بیشتر...