2 سال پیش
51 بازدید

طرز تهیه اشکنه سیب زمینی و نکاتی برای طبخ آن | ستاره

اشکنه یکی از غذاهای محلی کشورمان است و به روش‌های متفاوتی طبخ می‌شود. در این مطلب قصد داریم اشکنه سیب زمینی که یکی از انواع خوشمزه این غذاست را معرفی کنیم. همچنین با طرز تهیه اشکنه آلبالو و اشکنه رب انار نیز آشنا خواهید شد.

طرز تهیه اشکنه سیب زمینی
ستاره |سرویس آشپزی -

علاوه بر وعده اصلی غذا، از

اشکنه

 به عنوان عصرانه نیز می‌توان استفاده کرد. در این مطلب طرز تهیه سه طعم مختلف آن را شرح داده‌ایم. ابتدا با اشکنه سیب زمینی شروع می‌کنیم و سپس با روش پخت اشکنه آلبالو و اشکنه با رب انار نیز آشنا خواهید شد. 

طرز تهیه اشکنه سیب زمینی

مواد مورد نیاز برای تهیه این غذا عبارتند از:

مواد لازم
پیاز متوسط1 عدد
سیب زمینی متوسط2 عدد
شنبلیله1 قاشق غذاخوری
تخم مرغ4 عدد
آرد1 قاشق غذاخوری
نمک، فلفل، زردچوبه و روغنبه میزان لازم


چند نکته:

اشکنه سیب زمینی


روش پخت اشکنه سیب زمینی

 1. پوست سیب زمینی‌ها را بگیرید و نگینی خرد کنید.
 2. پیازها را نگینی خرد کنید و سپس آنها را در یک قابلمه کاملا سرخ نمایید.
 3. اکنون زردچوبه و آرد را نیز به پیاز اضافه کنید.
 4. سیب زمینی‌های نگینی خرد شده را نیز به مابقی مواد اضافه کنید تا کمی تفت داده شود. اگر سیب زمینی را تفت ندهید، هنگام جوشیدن در غذا تکه تکه می‌شود.
 5. حال شنبلیلههای خشک را نیز اضافه کنید و خیلی کم تفت دهید.
 6. ۳ الی ۴ لیوان آب به مواد اضافه کرده و اجازه دهید تا سیب زمینی‌ها بپزند.
 7. تخم مرغ‌ها را در ظرف دیگری بشکنید و با فلفل، نمک و مقداری از مایه اشکنه کاملا بهم بزنید تا یک دست شود.
 8. اکنون تخم مرغ‌ها را به اشکنه اضافه کنید و هم بزنید تا تخم مرغ‌ها بسته شوند.

نکته:

به همین سادگی و در زمانی بسیار اندک اشکنه شما آماده شده است و می‌توانید آن را سرو نمایید. برای تهیه اشکنه ساده فقط کافی است سیب زمینی را از مواد اولیه حذف کنید و مابقی مراحل را به همان ترتیب یاد شده انجام دهید.

 

 اشکنه سیب زمینی


طرز تهیه اشکنه آلبالو

مواد لازم برای تهیه این نوع اشکنه به شرح زیر است.

مواد لازم
پیاز متوسط1 عدد
تخم مرغ4 عدد
آلبالو500 گرم
شنبلیله1 قاشق غذاخوری
آرد1 قاشق غذاخوری
نمکبه میزان لازم
فلفلبه میزان لازم
زردچوبه به میزان لازم
روغنبه میزان لازم


روش پخت اشکنه آلبالو

 1. ابتدا باید هسته آلبالوها را جدا کنید.
 2. تمام مراحل همانند اشکنه سیب زمینی است، اما سیب زمینی را حذف نمایید.

 3. نزدیک آماده شدن اشکنه که رسید، آلبالو‌ها را اضافه می‌کنیم و صبر می‌کنیم تا بپزند.

اشکنه آلبالو آماده شده است و می‌توانید آن را سرو کنید. در صورت تمایل می‌توانید کمی شکر نیز به غذا اضافه کنید تا طعم ترشی آن متعادل شود.


طرز تهیه اشکنه رب انار

اشکنه رب انار


مواد لازم و روش پخت اشکنه با رب انار

مواد مورد نیاز برای تهیه این نوع اشکنه، مشابه اشکنه سیب زمینی است با این تفاوت که در آن سیب زمینی نمی‌ریزیم. در آخر کار کمی

رب انار

 یا آب انار به این غذا اضافه می‌کنیم و اجازه می‌دهیم تا یکی دو جوش بزند، سپس همانطور که گفته شد تخم مرغ‌ها در ظرف دیگری بشکنید و کاملا بهم بزنید. در ادامه تخم مرغ‌ها را به اشکنه اضافه کرده و صبر کنید تا سفت شود. اگر طعم ترشی غذا زیاد شد، می‌توانید مقدار اندکی شکر به آن اضافه کنید تا ترشی زیاد غذا گرفته شود.


دو پیشنهاد خوشمزه در مورد پخت اشکنه

طرز تهیه اشکنه سیب زمینی و نکاتی برای طبخ آن

 

اشکنه با گوجه سبز (آلوچه):

اگر طعم ترش را دوست دارید، می‌توانید این غذا را با

گوجه سبز یا آلوچه

 نیز آماده کنید. برای این منظور به ۵۰۰ گرم گوجه سبز احتیاج دارید. ابتدا اشکنه ساده را آماده کنید و پیش از آنکه تخم مرغ‌ها را اضافه نمایید، گوجه سبز‌ها را که هسته آن‌ها را جدا کرد‌ه‌اید به غذا اضافه کنید. پس از آنکه گوجه سبز‌ها پخته شدند، تخم مرغ‌ها را به غذا بیفزایید. اشکنه گوجه سبز بسیار ترش است، از اینرو توصیه می‌شود مقداری شکر به غذا اضافه کنید تا طعم آن متعادل شود.

اشکنه با کشک

 

اشکنه با کشک یا سرکه: بعد از پخت اشکنه ساده یا اشکنه سیب زمینی برای طعم دادن به آن می‌توانید مقداری سرکه نیز به آن اضافه کنید و اجازه دهید یک جوش با سرکه بخورد تا تخم مرغ ها ترشی سرکه را به خود جذب کنند. یا می‌توانید به جای سرکه مقدار کمی کشک به غذا بیفزایید؛ به این صورت که قبل از اضافه کردن تخم مرغ‌های آب پز شده، مقداری کشک اضافه کنید و بعد از آنکه غذا یکی دو جوش زد، تخم مرغ‌ها را اضافه نمایید.


منبع: ستاره | مجله اینترنتی


مطالب پیشنهادی

خاموشی فریاد پیروانی با دست قوی علی دایی!

آلبوم خاطرات امیرحسین خیرخواه امروز ما را به یک بعدازظهر ملتهب در ورزشگاه درفشی فر در غرب تهران می برد جایی که محل تمرین پرسپولیس والبته نقطه تلاقی دو مربی دیروز این باشگاه بود.

من یوسف (فقط) پانزده سال دارم! + عکس

یوسف موکوکو، مهاجم نوجوان کامرونی چشم دنیا را به خود خیره کرده است.

طرز تهیه بورک اسفناج با خمیر یوفکا | ستاره

بورک اسفناج، غذایی ترکی است که با چند لایه خمیر یوفکا و به اشکال و اندازه های مختلفی درست می شود. بورک اسفناج مسطح و مارپیچی، دو نوع بورک اسفناج رایج هستند که در این مقاله با روش تهیه آنها آشنا خواهید شد.

طرز تهیه کتلت میگو سوخاری و کتلت میگو با سیب زمینی | ستاره

کتلت میگو یکی از سالم‌ترین غذاهای دریایی است که با ادویه‌های مختلف مزه‌دار می‌شود. کتلت میگو سوخاری و کتلت میگو با سیب زمینی دو تنوع غذایی بی‌نظیر هستند که تهیه آن‌ها به رعایت چند نکته مهم نیازمند است. بنابراین آگاهی از نکات ارائه شده در این مطلب تاثیر زیادی در کیفیت کتلت میگو دارد.

طرز تهیه اشکنه سیب زمینی و نکاتی برای طبخ آن | ستاره

اشکنه یکی از غذاهای محلی کشورمان است و به روش‌های متفاوتی طبخ می‌شود. در این مطلب قصد داریم اشکنه سیب زمینی که یکی از انواع خوشمزه این غذاست را معرفی کنیم. همچنین با طرز تهیه اشکنه آلبالو و اشکنه رب انار نیز آشنا خواهید شد.

طرز تهیه کرپ گوشت (با طعم قارچ و پنیر) | ستاره

کرپ گوشت، غذایی است که در مدت زمان کوتاهی درست می‌شود. کرپ گوشت آماده شده تا چند روز در یخچال قابل نگهداری است. شما می توانید در پر کردن کرپ، خلاقیت به خرج دهید و بسته به ذائقه خود از مواد متنوعی چون قارچ و پنیر استفاده کنید.

رونمایی از تفریح عجیب و خطرناک کریم بنزما + عکس

کریم بنزما ستاره فرانسوی رئال به غیر از فوتبال در ورزش رزمی و خطرناک موی تای نیز تبحر خاصی دارد.

طرز تهیه بورک ترکیه ای | ستاره

بورک ترکیه ای غذایی ساده و مغذی است که می توانید در میهمانی ها به عنوان پیش غذا یا در دورهمی ها به عنوان عصرانه درست کنید و بسته به ذائقه خود و میهمان ها آن را با انواع گوشت و سبزیجات پر کنید. در این مطلب شما را با طرز تهیه بورک ترکیه ای بطور مرحله به مرحله آشنا خواهیم کرد.

طرز تهیه رشته پلو بدون گوشت | ستاره

رشته پلو بدون گوشت غذایی گیاهی و یکی از انواع پلوهای ایرانی است که در گذشته معمولا در ایام نوروز تهیه و سرو می شده و امروزه نیز در منوی غذایی خانواده های ایرانی جایگاه خاصی دارد. در این مطلب شما را با طرز تهیه رشته پلو بدون گوشت بطور مرحله به مرحله و تصویری آشنا خواهیم نمود؛ با ما همراه باشید.

جنجالی‌ترین اعترافات مارادونا؛ از اعتیاد تا اسلحه‌کشی

دیگو مارادونا حتی بعد از آویختن کفش‌هایش به جنجال‌آفرینی و خبرسازی ادامه داده و بارها به سرخط خبرها راه پیدا کرده است.

طرز تهیه اسپاگتی ایتالیایی با دو نوع سس پستو و گوجه فرنگی | ستاره

اسپاگتی یک غذای ایتالیایی است که ما ایرانیان آن را به شیوه خودمان طبخ می‌کنیم. در این مطلب قصد داریم طرز تهیه اسپاگتی ایتالیایی با دو نوع سس را شرح دهیم.

ناصر محمد‌خانی؛ مسی‌ترین فوتبالیست ایرانی

پخش خلاصه دیدارتیم ملی ایران مقابل بنگلادش و پوکر فوق‌العاده ستاره پرسپولیس در دهه 60 بهانه ای  شد تا بخواهیم به‌طور اختصاصی به این بازیکن بپردازیم.

طرز تهیه فلافل بندری خوشمزه اصل (تصویری) | ستاره

فلافل بندری اصل غذایی بسیار خوشمزه است که از پوره نخود ادویه زده و سرخ شده در روغن درست می شود. این غذا در خاورمیانه بسیار معروف و شناخته شده است و طرفداران زیادی دارد. در ادامه با آموزش تصویری بهترین روش پخت فلافل بندری آشنا می‌شوید.

رونالدینیو؛ لبخند شیرینی که به گریه تبدیل شد! + عکس

یکی از دراماتیک قصه های تاریخ فوتبال بی شک به رونالدینیو تعلق دارد.

چه تیم‌هایی می‌خواهند لیگ ادامه پیدا کند؟

رقابت های فوتبال باشگاهی در سرتاسر دنیا به حال تعلیق در آمده است؛ موضوعی که باعث شده طرفداران فوتبال برای از سرگیری مسابقات لحظه شماری کنند.

مطالب مرتبط