ملخ ها در کشور آرام گرفتند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

ملخ‌ها در کشور آرام گرفتند
اقتصادسبز آنلاین: معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات گفت: درحال حاضر وضعیت ملخ صحرایی در ایران آرام است.

اقتصادسبز آنلاین: معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات گفت: درحال حاضر وضعیت ملخ صحرایی در ایران آرام است. در جهان نیز نسبت به سه سال گذشته جمعیت ملخ صحرایی کاهش داشته و این موضوع می تواند به دلایل متعددی از جمله گسترش و انجام عملیات ردیابی و مبارزه، کاهش بارندگی و از بین رفتن دسته های تخم آفت و خشک شدن مراتع و مناطق کانونی ملخ صحرایی باشد که با این شواهد احتمالا طغیان چند سال اخیر ملخ صحرایی رو به کاهش و در حال از بین رفتن خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ما، مسعود لطیفیان، معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه مبارزه با ملخ صحرایی در سال ۱۴۰۰ تاکنون در سطحی بالغ بر ۱۹هزار و ۱۷۳هکتار انجام شده است، گفت:این مبارزه در استان خوزستان در ۱۲هزار و ۶۸۹ هکتار، در بوشهر ۵۹۹۰ هکتار و در ایلام در ۴۵۰ هکتار انجام شده است.
وی ادامه داد: سطح ردیابی و دیده بانی از مهر ۱۳۹۹ تاکنون در حدود ۲۲ میلیون هکتار انجام شده و همچنان ادامه دارد.
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات اضافه کرد: درحال حاضر وضعیت ملخ صحرایی در ایران آرام است. در سطح جهان نسبت به سه سال گذشته جمعیت ملخ صحرایی کاهش داشته و این موضوع می تواند به دلایل متعددی از جمله گسترش و انجام عملیات ردیابی و مبارزه، کاهش بارندگی و از بین رفتن دسته های تخم آفت و خشک شدن مراتع و مناطق کانونی ملخ صحرایی باشد که با این شواهد احتمالا طغیان چند سال اخیر ملخ صحرایی رو به کاهش و درحال از بین رفتن خواهد بود.

بیشتر بخوانید:‌قیمت واقعی نان دو برابر قیمت فعلی است

وی تصریح کرد: بر اساس آخرین گزارش ها از برخی مناطق کانونی ملخ صحرایی که اخیرا بارندگی صورت گرفته می توان پیش بینی کرد که باتوجه به وضیت نامساعد(خشک بودن پوشش گیاهان یکساله، گرم بودن هوا و مهاجرت دسته های ملخ صحرایی به مناطق تابستانه به ویژه در اتیوپی و شاخ آفریقا) خطری مناطق کانونی بهاره ملخ صحرایی در استان های جنوبی کشور را تهدید نخواهد کرد.
لطیفیان در بخش دیگری از صحبت هایش وضعیتملخ های بومیدر کشور را تشریح کرد و گفت:سطح مبارزه با ملخ های بومی تا تاریخ ۲۶ تیرماه در حدود ۱۸۰ هزار هکتار در ۲۰ استان گزارش شده است. در حال حاضر نیز گزارشی از ادامه روند مبارزه با ملخ های بومی در اکثر استانها مشاهده نمی‌شود و می‌توان گفت به اواخر مبارزه با ملخ های بومی در کشور نزدیک شده ایم.
وی در ادامه افزود: ملخ های بومی در کشور که مبارزه با آنها صورت می گیرد شامل ملخ مراکشی، ایتالیایی، ملخ شاخک بلند اوارویستا، پلی سارکوس، شکم بادمجانی و انواع ملخ های بومی و غیرمهاجر هستند. نکته ای که باید در نظر گرفت این است که در بعضی سال ها دسته های ملخ های بومی از جمله مراکشی از سمت کشور ترکمنستان وارد مناطق مرزی ایران می شد و در سال جاری نیز عملیات ردیابی در مناطق مرزی استانهای خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان با کشور ترکمنستان درحال انجام است تا درصورت ورود دسته های پروازیملخ های بومیاز جمله ایتالیایی و مراکشی به کشور، عملیات کنترل در همان مناطق مرزی انجام شود.
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور خاطرنشان کرد: باتوجه به خشک بودن پوشش گیاهی و انجام مراحل تخم ریزی ملخ های مراکشی و ایتالیایی در ماه‌های گذشته، بارندگی اخیر و وجود سیل در برخی از استان ها نمی‌تواند نسل دیگری از ملخ ها را ایجاد کند زیرا اکثرملخ های بومیتک نسل بوده و بعد از تخم ریزی از بین می روند و ممکن است برخیملخ های بومیبه صورت پراکنده در باغات و زراعات سبز دیده شوند اما خطر زیادی نخواهند داشت. / ایسنا#‌کشاورزی #‌صنعت_کشاورزی منبع: پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

طعم منحصربه‌فرد و خواص انبه آن را به ماده‌ای مناسب برای دسرها تبدیل کرده است. در این مطلب با طرز تهیه ۱۳ دسر انبه آشنا می شوید.

1 روز پیش

سرانه تولید گلخانه ها در اردبیل ۴۰۰ تن است پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

پریروز

انتقاد از افزایش قیمت مواد اولیه تولید قارچ خوراکی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

2 روز پیش

تولید پنبه به ۶۰ هزار تن می رسد قطعی برق، راندمان تولید را به نصف کاهش داد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

4 روز پیش

وحشت خواب اختلالی است که با جیغ زدن و ترس ناگهانی در خواب همراه است. حدود ۴۰ درصد کودکان و درصد بسیار کمتری از بزرگ‌سالان دچار این اختلالند.

4 روز پیش

گل تاج خروس گیاه زیبای گلدانی و زینتی است که دو نوع چتری و دم روباهی دارد؛ تاج خروسی دارای خوص دارویی نیز میباشد؛ نحوه صحیح پرورش و نگهداری

4 روز پیش

پرداخت ۱۰هزار میلیارد ریال از منابع هدفمندی برای خرید تضمینی گندم پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

برنج هایی که بی آب هم قد می کشند پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

رایزنی برای کشاورزی قراردادی با تاجران عراقی در جنوب کرمان پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

نخستین برداشت مکانیزه برنج گیلان در صومعه سرا انجام شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

در سخنرانی همه تلاشتان را می‌کنید تا تجربه‌ای به‌یادماندنی برای مخاطبان بسازید. استفاده درست از کمک‌های حسی سخنرانی پرشوری را خلق می‌کند.

5 روز پیش

از وابستگی 84 رصد به وارد ات تا تهد ید امنیت ملی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

5 روز پیش

خروج سالانه ۴۵۰ میلیون دلار ارز برای واردات موز پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

6 روز پیش

گمرک خواستار بازنگری در ممنوعیت فصلی واردات برنج شد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

6 روز پیش

بازار زعفران تعریفی ندارد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

6 روز پیش

بیشتر...