حقوق نیوز |
7 ماه پیش

10 دلیلی که ممکن است نه گفتن برایتان سخت باشد حقوق نیوز

10 دلیلی که ممکن است «نه» گفتن برایتان سخت باشد

شنیدن کلمه "نه" هرگز خوب نیست. این نشان دهنده همه چیز است، از رد شدن، تا شکست و از دست دادن. گاهی اوقات غافلگیرکننده است و گاهی اوقات انتظار می رود، اما به ندرت پاسخی است که ما به آن امیدواریم.

متأسفانه، زمانی که شخصی از شما درخواست لطفی می کند، به خصوص در یک محیط کاری، اغلب مجبورید «نه» بگویید. شاید شما زمان لازم برای کمک کردن را نداشته باشید، یا شاید به سادگی توانایی آن را ندارید، اما با این وجود گفتن "نه" می تواند باعث شود بسیاری از افراد احساس ناراحتی کنند. آیا آنها فکر می کنند که شما خودخواه، پست یا غیرهمکار هستید؟

10 دلیلی که نمی توانید نه بگویید

ما ده دلیل را بیان کرده‌ایم که نشان می‌دهد مردم اغلب به سختی «نه» می‌گویند، و توضیح داده‌ایم که چرا در هیچ یک از این شرایط نیازی به نگرانی نیست. چگونه می توانید به آن «نه» بگویید؟

1. شما می خواهید تمایل و تعهد خود را نشان دهید

ممکن است واقعاً بخواهید کمک کنید، یا ممکن است فقط بخواهید نشان دهید که مایل به کمک به دیگران هستید. اگر اخیراً شغل جدیدی را شروع کرده اید، ممکن است تشویق شوید که تلاش بیشتری برای نشان دادن اشتیاق به مشارکت انجام دهید، اما این باید به دقت متعادل شود. اجازه ندهید تمایل شما به درگیر شدن و کمک به دیگران بر کار شما تأثیر بگذارد. مهم نیست که چقدر حسن نیت از کمک کردن به وجود آورده اید، اگر اجازه دهید تعهداتتان به حاشیه برود، خودتان را دچار مشکل خواهید کرد.

2. نگران هستید که ممکن است روی مشتریان بالقوه شما تأثیر بگذارد

وقتی کسی، به ویژه یک مدیر، از شما خواهش می‌کند، «نه» گفتن می‌تواند ترسناک باشد. شما نمی خواهید بی فایده به نظر برسید و مطمئناً نمی خواهید به نظر برسد که نمی توانید با سطح فعلی کار خود کنار بیایید. شاید از این می ترسید که وقتی زمان تعیین پروژه های بزرگ یا تبلیغات فرا می رسد، این روی نظر آنها در مورد شما تأثیر بگذارد؟ خوب، آرام باشید – با اینکه بتوانید مؤدبانه «نه» بگویید، قاطعیت و اعتماد به نفس خود را نشان می دهید، که این ویژگی های مثبتی است که آن ها قدردانشان خواهند بود.

3. شما حتی به "نه" گفتن فکر نمی کنید

وقتی از افراد درخواست کمک می شود، برخی افراد فقط به عنوان یک غریزه طبیعی می گویند بله. شاید شما از فرهنگی هستید که در آن «نه» گفتن به کسی بی‌ادب تلقی می‌شود (یا فقط دوست دارید سخاوتمند باشید)، اما در دنیای تجارت، تا زمانی که منصف و مؤدب باشید، «نه» گفتن اینطور نیست. چیز بدی نیست مردم درک می کنند که افراد دیگر تعهدات خود را دارند و شما همیشه نمی توانید فوراً برای آنها آزاد باشید.

4. شما می خواهید به عنوان یک بازیکن تیم دیده شوید

تفاوت زیادی بین "نه" گفتن به درخواست کسی و خودخواه بودن وجود دارد. درست است که مردم بازیکنان تیمی را دوست دارند، اما همچنین افرادی را دوست دارند که کارها را انجام می دهند. گرفتار شدن در مسائل دیگران، در حالی که به اهداف خود نمی رسید، بسیار بدتر از کمک نکردن خواهد بود.

5. فکر می کنید اگر «نه» بگویید ممکن است دیگران شما را دوست نداشته باشند

"نه" گفتن به کسی و حتی بیشتر از آن "نه" گفتن به افرادی که می خواهیم ما را دوست داشته باشند می تواند ترسناک باشد. خواه رئیسی باشد که می‌خواهید تحت تأثیر قرار دهید یا دوستی که می‌خواهید با او صمیمی بمانید، طبیعت انسان این است که نگران باشید که شما را کمتر دوست داشته باشند زیرا به آنها «نه» گفتید. اما نگران نباشید، اگر دلایل خود را واضح می دانید، آنها باید به تصمیم شما احترام بگذارند. و تجربه خودتان را در نظر بگیرید، اگر کسی نتواند به شما کمک کند، آیا به طور خودکار کمتر به او فکر می کنید؟ بنابراین، چرا انتظار دارید که عکس آن درست باشد؟

6. شما واقعاً می خواهید کمک کنید

گاهی اوقات ممکن است برایتان سخت باشد که به کسی «نه» بگویید زیرا واقعاً می خواهید کمک کنید، اما نمی توانید. شاید شما در حال حاضر بیش از حد کار کرده اید و زمان ندارید، شاید مهارت یا تجربه لازم برای کمک به شما را نداشته باشید، اما زمانی که واقعاً می خواهید نمی توانید کمک کنید، ممکن است ناراحت کننده باشد. ترفند در اینجا این است که تا جایی که می توانید کمک کنید – شاید به آنها اجازه دهید ایده های خود را با شما در میان بگذارند، حتی اگر شما واقعاً به اندازه کافی برای اجرای ایده های آنها نمی دانید.

7. نمی خواهید رابطه خود را به خطر بیندازید

گاهی اوقات، شخصی از شما چیزی می خواهد و به دلیل اینکه مجبور هستید به درخواست او "نه" بگویید، ممکن است ترس داشته باشید که رابطه شما را به خطر بیندازد. اگرچه این قابل درک است، اما به ندرت اتفاق می افتد. حتی اگر نپذیرفتن شما طرف مقابل را ناراحت کند، اگر قبل از اینکه از شما بپرسند، رابطه محکمی وجود داشته است، آن شخص باید دلایل شما را درک کند - یا حداقل به آنها احترام بگذارد، زمانی که باید به او "نه" بگویید.

8. شما معتقدید که "نه" گفتن خوب نیست

همه ما ارزش ها و باورهای ناخودآگاه خود را در مورد درست و نادرست و مهم و غیر مهم داریم و سعی می کنیم بر اساس این ارزش ها زندگی کنیم. برای بسیاری از مردم، آنها معتقدند که شما باید سعی کنید با دیگران خوب رفتار کنید، و وقتی آنها از شما کمک می خواهند "نه" بگویید خوب نیست. با این حال، این یک دیدگاه ناقص و تحریف شده از معنای خوب و مفید بودن است. بین مهربانی و محرک بودن تفاوت وجود دارد، و گاهی اوقات لازم است به چیزهایی «نه» بگویید، اما این بدان معنا نیست که از یک فرد خوب و با ملاحظه بودن دست بردارید.

9. بعد از آن احساس گناه می کنید

وقتی به کسی "نه" می گویید، آیا بعد از آن به اعمال خود فکر می کنید و گاهی از تصمیمی که گرفته اید احساس ناراحتی می کنید؟ این در واقع به طرز شگفت آوری رایج است و کاملاً غیر ضروری است. هنگامی که تعهدات دیگری دارید، به شما اجازه داده می شود که نیازهای خود را در اولویت قرار دهید و مهمترین چیزها را اولویت بندی کنید. اگر گزینه ها را سنجیدید و به این نتیجه رسیدید که باید «نه» بگویید، پس چیزی برای احساس گناه ندارید.

10. شما نمی خواهید به احساسات آنها آسیب برسانید

بین قاطع بودن و پرخاشگر بودن تفاوت زیادی وجود دارد. و تفاوت بزرگی بین «نه» گفتن و بی ادبی یا کمک نکردن وجود دارد. وقتی کسی از شما چیزی می‌خواهد، باید بداند که این احتمال وجود دارد که مجبور شوید «نه» بگویید، بنابراین اگر این پاسخ شما باشد، نباید احساسات او جریحه‌دار شود. همچنین، تا زمانی که بتوانید آن را به گونه‌ای توضیح دهید که نشان دهد احساسات آن‌ها را در نظر گرفته‌اید، اما به دلایل مهم و قابل درک دیگری مجبور شده‌اید «نه» بگویید، آن‌ها نباید دلیلی برای آزرده شدن داشته باشند.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

5 پیامد تحقیر کودکان را که در این مقاله به آنها می پردازیم، در نظر بگیرید. کودکان دفترچه راهنما ندارند و ممکن است در شرایط خاصی والدین از آنها احساس ناراحتی کنند. همه ما کاری را که برای فرزندانمان…

3 ماه پیش

بسیاری از قاتلان زنجیره‌ای تاریخ سایکوپت بوده‌اند. بااین‌حال همه آنها لزوما تبهکار نخواهند شد. تشخیص این اختلال هم ساده نیست.

3 ماه پیش

بهبود کیفیت زندگی خود با چند راهکار همانطور که هرکسی تعریف خاص خود را از موفقیت دارد، همه ما نظرات متفاوتی در مورد اینکه چه چیزی یک زندگی با کیفیت بالا را تشکیل می دهد، داریم. با این حال، اقداماتی…

3 ماه پیش

نقش مهم والدین والدین شدن می تواند نقشی دشوار باشد. این تجربه می تواند دلهره آور شود، با اطلاعات متناقض زیادی که در مورد راه های تربیت کودک وجود دارد. والدین همچنین ممکن است انتظارات غیرواقع بینانه…

3 ماه پیش

همه ما یک منتقد درونی داریم. گاهی اوقات این صدای کوچک واقعاً می تواند مفید باشد و ما را برای رسیدن به اهداف با انگیزه نگه دارد - مانند زمانی که به ما یادآوری می کند چیزی که می خواهیم بخوریم سالم نیست…

3 ماه پیش

دردی که بعد از مرگ یک خواهر یا برادر احساس می کنید می تواند بسیار زیاد باشد. احساس غم و اندوه یا احساس بزرگ از دست دادن پاسخ های طبیعی به از دست دادن فردی مهم در زندگی شما هستند. از دست دادن یک برادر…

3 ماه پیش

کمال گرایی چیست؟ آیا استانداردهای بالایی برای خود تعیین می کنید؟ آیا دریافت چیزی کمتر از نمره A در مدرسه باعث بحران در شما می شود؟ اگر با چیزی کمتر از عالی بودن استرس دارید، ممکن است یک کمال گرا…

3 ماه پیش

نگه داشتن احساسات نزدیک به سینه (در خود) اغلب می تواند احساس امنیت بیشتری داشته باشد، اما همیشه سالم ترین راه برای حرکت در زندگی نیست. این رویکرد ما را از بحث در مورد نیازهای خود باز می دارد (که می…

3 ماه پیش

شوهرتان از جزئیات جدایی دوستش خبر ندارد! همسرتان پیگیرانه در فکر هدیه تولد دوستش است! عجیب است؟ از تفاوت دوستی در مردان و زنان گفتیم.

3 ماه پیش

بیشتر...