حقوق نیوز |
۱ هفته پیش

10 دلیلی که ممکن است نه گفتن برایتان سخت باشد حقوق نیوز

10 دلیلی که ممکن است «نه» گفتن برایتان سخت باشد

شنیدن کلمه "نه" هرگز خوب نیست. این نشان دهنده همه چیز است، از رد شدن، تا شکست و از دست دادن. گاهی اوقات غافلگیرکننده است و گاهی اوقات انتظار می رود، اما به ندرت پاسخی است که ما به آن امیدواریم.

متأسفانه، زمانی که شخصی از شما درخواست لطفی می کند، به خصوص در یک محیط کاری، اغلب مجبورید «نه» بگویید. شاید شما زمان لازم برای کمک کردن را نداشته باشید، یا شاید به سادگی توانایی آن را ندارید، اما با این وجود گفتن "نه" می تواند باعث شود بسیاری از افراد احساس ناراحتی کنند. آیا آنها فکر می کنند که شما خودخواه، پست یا غیرهمکار هستید؟

10 دلیلی که نمی توانید نه بگویید

ما ده دلیل را بیان کرده‌ایم که نشان می‌دهد مردم اغلب به سختی «نه» می‌گویند، و توضیح داده‌ایم که چرا در هیچ یک از این شرایط نیازی به نگرانی نیست. چگونه می توانید به آن «نه» بگویید؟

1. شما می خواهید تمایل و تعهد خود را نشان دهید

ممکن است واقعاً بخواهید کمک کنید، یا ممکن است فقط بخواهید نشان دهید که مایل به کمک به دیگران هستید. اگر اخیراً شغل جدیدی را شروع کرده اید، ممکن است تشویق شوید که تلاش بیشتری برای نشان دادن اشتیاق به مشارکت انجام دهید، اما این باید به دقت متعادل شود. اجازه ندهید تمایل شما به درگیر شدن و کمک به دیگران بر کار شما تأثیر بگذارد. مهم نیست که چقدر حسن نیت از کمک کردن به وجود آورده اید، اگر اجازه دهید تعهداتتان به حاشیه برود، خودتان را دچار مشکل خواهید کرد.

2. نگران هستید که ممکن است روی مشتریان بالقوه شما تأثیر بگذارد

وقتی کسی، به ویژه یک مدیر، از شما خواهش می‌کند، «نه» گفتن می‌تواند ترسناک باشد. شما نمی خواهید بی فایده به نظر برسید و مطمئناً نمی خواهید به نظر برسد که نمی توانید با سطح فعلی کار خود کنار بیایید. شاید از این می ترسید که وقتی زمان تعیین پروژه های بزرگ یا تبلیغات فرا می رسد، این روی نظر آنها در مورد شما تأثیر بگذارد؟ خوب، آرام باشید – با اینکه بتوانید مؤدبانه «نه» بگویید، قاطعیت و اعتماد به نفس خود را نشان می دهید، که این ویژگی های مثبتی است که آن ها قدردانشان خواهند بود.

3. شما حتی به "نه" گفتن فکر نمی کنید

وقتی از افراد درخواست کمک می شود، برخی افراد فقط به عنوان یک غریزه طبیعی می گویند بله. شاید شما از فرهنگی هستید که در آن «نه» گفتن به کسی بی‌ادب تلقی می‌شود (یا فقط دوست دارید سخاوتمند باشید)، اما در دنیای تجارت، تا زمانی که منصف و مؤدب باشید، «نه» گفتن اینطور نیست. چیز بدی نیست مردم درک می کنند که افراد دیگر تعهدات خود را دارند و شما همیشه نمی توانید فوراً برای آنها آزاد باشید.

4. شما می خواهید به عنوان یک بازیکن تیم دیده شوید

تفاوت زیادی بین "نه" گفتن به درخواست کسی و خودخواه بودن وجود دارد. درست است که مردم بازیکنان تیمی را دوست دارند، اما همچنین افرادی را دوست دارند که کارها را انجام می دهند. گرفتار شدن در مسائل دیگران، در حالی که به اهداف خود نمی رسید، بسیار بدتر از کمک نکردن خواهد بود.

5. فکر می کنید اگر «نه» بگویید ممکن است دیگران شما را دوست نداشته باشند

"نه" گفتن به کسی و حتی بیشتر از آن "نه" گفتن به افرادی که می خواهیم ما را دوست داشته باشند می تواند ترسناک باشد. خواه رئیسی باشد که می‌خواهید تحت تأثیر قرار دهید یا دوستی که می‌خواهید با او صمیمی بمانید، طبیعت انسان این است که نگران باشید که شما را کمتر دوست داشته باشند زیرا به آنها «نه» گفتید. اما نگران نباشید، اگر دلایل خود را واضح می دانید، آنها باید به تصمیم شما احترام بگذارند. و تجربه خودتان را در نظر بگیرید، اگر کسی نتواند به شما کمک کند، آیا به طور خودکار کمتر به او فکر می کنید؟ بنابراین، چرا انتظار دارید که عکس آن درست باشد؟

6. شما واقعاً می خواهید کمک کنید

گاهی اوقات ممکن است برایتان سخت باشد که به کسی «نه» بگویید زیرا واقعاً می خواهید کمک کنید، اما نمی توانید. شاید شما در حال حاضر بیش از حد کار کرده اید و زمان ندارید، شاید مهارت یا تجربه لازم برای کمک به شما را نداشته باشید، اما زمانی که واقعاً می خواهید نمی توانید کمک کنید، ممکن است ناراحت کننده باشد. ترفند در اینجا این است که تا جایی که می توانید کمک کنید – شاید به آنها اجازه دهید ایده های خود را با شما در میان بگذارند، حتی اگر شما واقعاً به اندازه کافی برای اجرای ایده های آنها نمی دانید.

7. نمی خواهید رابطه خود را به خطر بیندازید

گاهی اوقات، شخصی از شما چیزی می خواهد و به دلیل اینکه مجبور هستید به درخواست او "نه" بگویید، ممکن است ترس داشته باشید که رابطه شما را به خطر بیندازد. اگرچه این قابل درک است، اما به ندرت اتفاق می افتد. حتی اگر نپذیرفتن شما طرف مقابل را ناراحت کند، اگر قبل از اینکه از شما بپرسند، رابطه محکمی وجود داشته است، آن شخص باید دلایل شما را درک کند - یا حداقل به آنها احترام بگذارد، زمانی که باید به او "نه" بگویید.

8. شما معتقدید که "نه" گفتن خوب نیست

همه ما ارزش ها و باورهای ناخودآگاه خود را در مورد درست و نادرست و مهم و غیر مهم داریم و سعی می کنیم بر اساس این ارزش ها زندگی کنیم. برای بسیاری از مردم، آنها معتقدند که شما باید سعی کنید با دیگران خوب رفتار کنید، و وقتی آنها از شما کمک می خواهند "نه" بگویید خوب نیست. با این حال، این یک دیدگاه ناقص و تحریف شده از معنای خوب و مفید بودن است. بین مهربانی و محرک بودن تفاوت وجود دارد، و گاهی اوقات لازم است به چیزهایی «نه» بگویید، اما این بدان معنا نیست که از یک فرد خوب و با ملاحظه بودن دست بردارید.

9. بعد از آن احساس گناه می کنید

وقتی به کسی "نه" می گویید، آیا بعد از آن به اعمال خود فکر می کنید و گاهی از تصمیمی که گرفته اید احساس ناراحتی می کنید؟ این در واقع به طرز شگفت آوری رایج است و کاملاً غیر ضروری است. هنگامی که تعهدات دیگری دارید، به شما اجازه داده می شود که نیازهای خود را در اولویت قرار دهید و مهمترین چیزها را اولویت بندی کنید. اگر گزینه ها را سنجیدید و به این نتیجه رسیدید که باید «نه» بگویید، پس چیزی برای احساس گناه ندارید.

10. شما نمی خواهید به احساسات آنها آسیب برسانید

بین قاطع بودن و پرخاشگر بودن تفاوت زیادی وجود دارد. و تفاوت بزرگی بین «نه» گفتن و بی ادبی یا کمک نکردن وجود دارد. وقتی کسی از شما چیزی می‌خواهد، باید بداند که این احتمال وجود دارد که مجبور شوید «نه» بگویید، بنابراین اگر این پاسخ شما باشد، نباید احساسات او جریحه‌دار شود. همچنین، تا زمانی که بتوانید آن را به گونه‌ای توضیح دهید که نشان دهد احساسات آن‌ها را در نظر گرفته‌اید، اما به دلایل مهم و قابل درک دیگری مجبور شده‌اید «نه» بگویید، آن‌ها نباید دلیلی برای آزرده شدن داشته باشند.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در نظام آموزش نتیجه محور به ماحصل آموزش توجه می‌شود، یعنی اینکه چرا باید یک درس آموخته شود و قرار است چه کاربردی داشته باشد.

6 روز پیش

لیست تست های روانشناسی لطفاً توجه داشته باشید که علاوه بر آزمایش‌های ذکر شده، ممکن است از معیارهای تست دیگری نیز استفاده شود. تست های شخصیت اغلب برای به دست آوردن بینشی در مورد اینکه افراد چه کسانی…

۱ هفته پیش

بلاتکلیفی لذتی ندارد آیا فهمیدن اینکه در یک مهمانی چه لباسی بپوشید شما را دچار مشکل می کند؟ آیا وقتی می خواهید تصمیم بگیرید که آن شغل جدید را انتخاب کنید یا نه، فلج می شوید؟ مبارزه با بلاتکلیفی مانند…

۱ هفته پیش

خواندن کتاب داستان برای یادگیری زبان انگلیسی یکی از بهترین روش‌هاست. خواهیم گفت که چه کتاب‌هایی را انتخاب کنید و چطور این کار را انجام بدهید.

۱ هفته پیش

بیماری شربت افرا نوعی بیماری ارثی نادر اما بسیار خطرناک است. این بیماری به‌نام بیماری ادرار شربت افرا نیز شناخته می‌شود و این اسم را به‌دلیل بوی شیرین

۱ هفته پیش

خواهیم گفت شماره شبا چیست، چه مزایایی دارد و برای دریافت شماره شبا از چه راهکارهایی دارید، راهکارهایی مثل تبدیل شماره حساب به شبا.

۱ هفته پیش

در میان کمبودهای مواد مغذی، ۷ مورد خیلی رایج‌تر هستند. شناخت این مواد مغذی ضروری برای بدن و نحوه تأمین آنها بسیار مهم است.

۱ هفته پیش

هنگامی که یک فرد ارتباط خود را با احساس خود به عنوان موجودی مجزا و زنده از دست می دهد، یک پیامد ممکن است یک ناراحتی بسیار واقعی از تنهایی باشد. چرا افراد به خصوص زنان نمی تونند با خود تنها باشند؟…

۱ هفته پیش

رابطه سمی چیست؟ یک رابطه سمی رابطه ای است که باعث می شود احساس کنید مورد حمایت قرار نگرفته اید، مورد سوء تفاهم قرار گرفته اید، تحقیر شده اید یا مورد حمله قرار می گیرید. در سطح پایه، هر رابطه‌ای که به…

۱ هفته پیش

بیشتر...