آرگا |
۳ هفته پیش

نگاهی به عمارت انگورستان ملک التجار بنای تاریخی اصفهان

عمارت انگورستان یکی از بناهای تاریخی اصفهان می باشد که متعلق به دوره قاجاریان می رسد. اگر به اصفهان رفتید حتما سری هم به اصفهان بزنید، می تواند به میزان زیادی توجه شما را جلب نماید.

عمارت انگورستان ملک اصفهان که به اسم انگورستان ملک التجار هم معروف است، یکی از خانه باغهای باستانی و زیبای اصفهان می باشد که این بنای تاریخی آرامشی وصف نشدنی را به بازدیدکنندگان می بخشد. قدمت این انگورستان به زمان قاجار می رسد. در این مطلب شما را با عمارت انگورستان آشنا می کنیم.

معرفی عمارت انگورستان

آشنایی با عمارت انگورستان

ملک التجار در دوران ناصرالدین شاه این خانه تاریخی را جهت تعزیه خوانی بنا نهاد، مکان قرارگیری این بنا در خیابان ۸ بهشت غربی، خیابان ملک شمالی است که در هجدهم آذرماه سال ۱۳۵۴ به شماره ثبت «۱۲۵۲» بعنوان یک اثر ملی ایران ثبت گردید.

انگورستان ملک از جمله زیباترین خانه های باستانی اصفهان می باشد، این بنای خیلی زیبا، نمایی چشمگیر داشته و کاربردهایی گوناگون در طول تاریخ و حال حاضر یافته، ولی افراد کمتری نسبت به آن شناخت دارد. با وجود احتیاج به تعمیر داشتن انگورستان ولی هنوز نیز دارای زیباییهای بسیای می باشد.

آشنایی با عمارت انگورستان

آشنایی با عمارت انگورستان

تاریخچه عمارت انگورستان

نقطه شروع تاریخ انگورستان ملک اصفهان را لازم است در دوران نادرشاه افشار کاوش نمود، طبق گفته بعضی از منابع باستانی، این عمارت در آن دوره بعنوان مالیات از مردم اخذ گردید و سپس به حاج محمد ابراهیم ملک التجار واگذار شد، ملک التجار هم بعد از چند سال این منزل را به یک مکان جهت برگزاری مراسم تعزیه و سوگواری مختص نمود. تاریخ تنظیم وقف نامه به سال ۱۳۴۱ ه ق برمی گردد. این بنا در طول زمان آسیب های زیادی را متحمل شده، مثلا قسمت بزرگی از این عمارت در ۱۳۳۳ به علت پهن نمودن خیابان ملک ویران گردید، با وجود این عمارت انگورستان ملک اصفهان مانند سابق زیبا و حیرت انگیز می باشد.

معرفی خانه انگورستان ملک اصفهان

خانه انگورستان بنای تاریخی اصفهان

معماری

در خانه انگورستان ملک اصفهان به هر طرفی که سر برگردانید، یکی از ویژگی های معماری منحصر به فرد جلب توجه می کند. این عمارت وصف نشدنی حیاط های بیرونی و درونی، سفره خانه و اتاق های گوناگون دارای ستون های چوبی، گچ بری، کاشیکاری و آیینه کاری خاص دارد.

قدم زدن در حیاط داخلی این بنا مملو از درخت های چنار و توت، می تواند لحظه های خیلی خوشی را به وجود بیاورد. در بخش مالی عمارت می توانید شاه نشین زمستانی را ببینید و در میان آن بیننده شاه نشین تابستانی باشید. اتاق های زیبایی که با بخش های ویژه ی بنا، اهالی عمارت را از خطر هوای گرم تابستان و هوای سرد زمستان محفوظ می کنند.

معرفی خانه انگورستان ملک اصفهان

اتاق دختر ملک التجار صاحب عمارت، اتاق حوض خانه، اتاق نظارت هم از سایر بخش های مورد توجه خانه انگورستان محسوب می شوند. در ضمن حمام این بنا که در کنجی از حیاط آن قرار گرفته با سقفی گنبدی شکل، دارای زیبایی منحصر به فردی هستند. اسم معمار این عمارت استاد حسین چی گفته شده است.

بنای تاریخی انگورستان و آشنای با تاریخچه و معماری آن

خانه انگورستان ملک التجار جاذبه دیدنی اصفهان

مکان های دیدنی اصفهانبسیار هستند، بی جهت نیست که می گویند اصفهان نصف جهان، زیرا جاذبه های گردشگری زیادی در این استان و مرکز آن و حومه های آن وجود دارد. اگر در فکر یک سفر هستید که در کنار خاطره انگیزی و لذت بردن، بتوانید از مکان های تاریخی، تفریحی و … بازدید نمایید؛ اصفهان را نیز مدنظر داشته باشید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو
دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد.
برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

دریافت مشاوره رایگان

منبع : آرگا
#‌سفر #‌گردشگری منبع: آرگا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کویر رباط خان یکی از مهم ترین نقاطی است که شما می توانید از آن دیدن کنید. این کویر در شب پر از ستاره و پوشش گیاهی خاصی دارد.

۲ هفته پیش

دیدنی های آرهوس از جذابیت و تنوع زیادی برخوردار هستند که شما در این بخش با آن آشنا خواهید شد. این شهر در دانمارک قرار دارد.

۳ هفته پیش

دریاچه زیتون بهارستان یکی از مجموعه های تفریحی با امتیازات مناسب می باشد که در شهر اصفهان قرار دارد. این دریاچه طبیعت زیادی دارد.

۳ هفته پیش

دریاچه عطاآباد یک دریاچه با دیدنی های بسیار متنوع بوده که در کشور پاکستان قرار دارد. این دریاچه را به دلیل وجود طبیعت آن می شناسند.

۳ هفته پیش

مسجد سلیمیه یک مسجد تاریخی در ترکیه می باشد. این بنا دارای 4 گنبد و محراب است همچنین معماری تاریخی دارد.

۲ هفته پیش

مرکز ژرژ پمپیدو یک مرکز دیدنی و فرهنگی در فرانسه است که ویژگی های زیادی دارد. این مجموعه دارای هنر و معماری است.

۳ هفته پیش

دیدنی های نارا شامل جاذبه های تاریخی و باستانی متعددی بوده که شما در این بخش با آن آشنا می شوید. این شهر در ژاپن قرار دارد.

۲ هفته پیش

دیدنی های ناهارخوران از تنوع و جذابیت های منحصر به فردی برخوردار می باشد. این ناحیه جنگلی دارای چشم اندازهای زیبایی است.

۳ هفته پیش

مجمع الجزایر استکهلم یکی از مهم ترین مجموعه هایی است که درسوئد قرار دارد و دارای جاذبه های تفریحی زیادی می باشد.

۳ هفته پیش

بیشتر...