سنگ شناس |
4 ماه پیش

گردنبند الماس فورچونا ، الماسی که زمانی فقط 10 پوند خریداری شده بود سنگ شناس

الماس فورچونا نام سنگی با وزن 26 قیراط با تیپ IIA و پاکی VVS2 است که در مرکز یک گردنبند همراه تخمه الماس صورتی 0.75 قیراطی و 5 قیراط الماس های صورتی مخراجی بر پایه ایی از طلا و پلاتین تزئین شده است. نام این گردنبند “فورچونا” یا “الهه شانس” می باشد و از ساخته های برند استرالیایی Musson jewellers می باشد. قطعه ایی بسیار خیره کننده و زیبا که علاوه بر ظاهر زیبا تاریخچه بسیار عجیبی دارد.

گردنبند الماس مشهور فورچونا
photo by Musson Jewellers ©

این گردنبند 3.3 میلیون دلار قیمت گذاری شده است، اما با این وجود یک پایه نقره و در دستان زنی بوده است که حدود 30 سال قبل آن را در یک حراج هفتگی در لندن به قیمت 10 پوند خریداری کرده بوده است و در طول این سالها همواره آن را در دست داشته است.

الماس فورچونا روی پایه نقره
الماس فورچونا روی پایه نقره

تا اینکه در سال 2017 یکی از دوستانش از او درباره سنگ می پرسد و از او می خواهد که سنگ انگشتر خود را تعیین هویت کند و متوجه می شود که در تمام این سالها یک الماس 26 قیراطی به کیفیت بسیار عالی و کمیاب با خود داشته است و زندگیش در یک چشم بر هم زدن زیر و رو می شود.به همین دلیل این الماس The Fortuna که از نام “الهه شانس” گرفته شده است نامیده شد.فورتونا (معادل ایزدبانو یونانی موسوم به توخه)، در اساطیر روم و دین رم باستان، الهه ثروت و نیکبختی، و تجسم خوشبختی و شانس و اقبال به صورت یک شخصیت بود. بواسطه این ایزدبانو، ممکن بود خوبی و موفقیت یا برعکس شر و بدبختی، نصیب آدمی شود. ظاهرا در اینجا مایه خوشبختی شده است!

ساختار این سنگ و تیپ IIA آن نشان می دهد که به احتمال زیاد این الماس متعلق به معدن گلکوندای هندوستان هست و از آن جایی که الماسهای استخراج شده از این معدن اغلب متعلق به خانواده های سلطنتی می باشد احتمالا این الماس هم زمانی متعلق به یکی از اعضای خانواده های سلطنتی و یا از اشراف و خانواده های بسیار متمول بوده است. از دیگر الماسهای استخراج شده از گُلکوندا می توان به الماس 105 قیراطی کوه نور اشاره کرد که هم اکنون در تاج سلطنتی ملکه ویکتوریا قرار دارد.گردنبند الماس فورچونا

این مطلب به قلم و ترجمه خانم علیرضایی ، نویسنده و محقق جواهرات از پیج اینستاگرامnaericajewellery2می باشد.

قرارگرفتن الماس در گردنبند

گردنبند الماس فورچونا
olivar musson در حال تماشای گردنبند الماس فورچونا

الماس فورچونا در سال 2017 در حراج ساتبیز لندن به قیمت 1.18 میلیون دلار فروخته شد. اما بردارن موسِن این حراج را از دست دادند. برادران موسِن صاحبان برند موسِن MUSSON JEWELRY می باشند که گردنبند فروچونا را طراحی کردند و ساختند.

خریداران الماس اندکی بعد از حراجی با برادران موسِن تماس گرفتند و از ایشان در باره الماس مشاوره گرفتند در واقع آنها می خواستند بدانند اگر بخواهند جواهری با این الماس بسازند لازم است که تراش سنگ مدرن شود.
اما اولیور موسِن معتقد بود که تراش این الماس متعلق به حدود 100 سال قبل است که این خود یکی از ویژگیهای بارز الماس می باشد. در نهایت آنها تصمیم گرفتند الماس را در اختیار برادران موسِن قرار دهند تا جواهری ارزشمند با آن بسازند.گردنبند الماس فورپونا

گردنبند فورچونا از یک سنگ 0.75 قیراطی الماس صورتی از معدن آرجیل استرالیا و حدود 5 قیراط الماس های ریزه صورتی ساخته شد. این گردنبند همراه با شامپاین در یک رونمایی انحصاری در جواهرات Musson در ساختمان میراث ملکه ویکتوریا، سیدنی، استرالیا آشکار شد. در تاریخ 26 سپتامبر 2018 باقیمت 3.3 میلیون دلار در یک شو خصوصی که تنها 50 مهمان در آن دعوت شده بودند رونمایی شد.

منابع
Mussan : The Fortuna Necklace


#‌سنگ_شناسی #‌سنگ_قیمتی منبع: سنگ شناس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کاهش درد زایمان یکی از دغدغه‌های مهم مادران است. دانستن گزینه‌های غیردارویی و دارویی برای کاهش درد به مادر کمک مؤثری می‌کند.

3 ماه پیش

جایی وجود ندارد که انگشتمان را به‌سمتش بگیریم و آن را متاورس بنامیم. اگر می‌خواهید بدانید متاورس چیست، درباره متاورس و آینده آن گفتیم.

1 ماه پیش

اینکلوژنهای کانی پاریسایت بسیار نادر بوده و تا کنون فقط در زمردهای معدن موزو یافت شده اند. در این تصویر این نوع شاخص را میتوانید مشاهده

2 ماه پیش

بزرگترین الماس آبی جهان که تا به حال به حراج گذاشته شده است به قیمت 57.5 میلیون دلار فروخته شد. این الماس 15.10 قیراطی vivid blue

2 ماه پیش

بهبود عکاسی از محصولات با افزودن عمق و جلوه ویژه. عکاسی از محصولات

4 ماه پیش

چند سالی است که به‌دلیل شیوع کرونا بسیاری از ما نوروز را در تنهایی می‌گذرانیم. این کار برای کسانی که به تنهایی عادت دارند سخت نیست، اما همه این‌طور

3 ماه پیش

چگونه از ژل های رنگی برای پرتره های فضای باز در نور روز استفاده کنیم. عکاسی پرتره, نورپردازی

3 ماه پیش

همین الان از باشگاه برگشته‌اید و درد عضلانی شدید دارید؟ بدن شما در حال تولید اسید لاکتیک است. بیشتر با اسید لاکتیک آشنا شوید.

4 ماه پیش

همه ما تجربه نوشتن در دفترچه یادداشت را داریم. امروز شکل دیجیتال آن خیلی رایج است. با ۱۱ اپلیکیشن خاطره نویسی پرطرفدارترین آشنا می‌شویم.

3 ماه پیش

بیشتر...