مجله دلتا |
3 ماه پیش

دریاچه ای در آغوش آسمان دریاچه ای در آسمان ایران دریاچه سبلان در آغوش آسمان مجله دلتا

یکی از طبیعت‌های زیبای کشورمان ایران، که از دیدرس عموم مردم به دور است و برای دیدن آن باید کیلومترها پیاده‌روی و کوهنوردی کنید، دریاچه سبلان است.
دریاچه ای در آغوش آسمان

شما می‌توانید در میان بسیاری از جاذبه‌هایی که در ایران وجود دارد، به دیدن دریاچه‌ای زیبا بروید. قطعا پیاده‌روی در میان دشتی سرسبز، در نهایت کوهنوردی و رسیدن به قله یکی از مرتفع‌ترین قله‌های ایران و سپس روبرو شدن بادریاچه ای در آغوش آسمان ،همگان را به وجد می‌آورد.مجله دلتااین بار برای عاشقان سفر و طبیعت و کوهنوردانی که به دنبال قله‌های بیشتر برای فتح کردن هستند، کوه و دریاچه سبلان را معرفی می‌نماید.

دریاچه ای در آغوش آسمان

دریاچه سبلان بر بالای بلندترین قله سبلان را می‌توان یکی از مرتفع‌ترین دریاچه‌های ایران دانست. این دریاچه درست در نوک قله و در ارتفاع ۴۸۱۱ متری از سطح دریا قرار دارد. دریاچه سبلان بر بالای قله سلطان سبلان که به زبان ترکی به آن سلطان‌ساوالان نیز گفته می‌شود، قرار گرفته است. دریاچه سبلان، دریاچه ای آتش فشانی به شکل بیضی بوده که عمق تقریبی ۴۰ متر دارد. در نتیجه عمق آن یکی از دلایل منحصر‌به‌فرد بودن این دریاچه است. همچنین قسمت جنوبی این دریاچه به دلیل اینکه در تمام طول سال، آفتاب بر آن نمی‌تابد دارای پوشش برف و یخچال است. همچنین صخره‌ها و سنگ‌های آتشفشانی عظیمی دور تا دور دریاچه را پوشش داده‌اند. در نتیجه هیچ شیاری درون دریاچه وجود ندارد و آب آن از بارش باران و آب شدن برف قله تامین می‌شود.
دریاچه ای در آغوش آسمان

خصوصیات منحصر‌به‌فرد دریاچه

شکل محل ذخیره آب دریاچه با توجه به عمقی که در نقاط مختلف آن اندازه گرفته‌اند، شکلی قیفی شکل دارد و دمای آن نیز بسیار تابع دمای محیط اطرافش است. این خصوصیات باعث می‌شود که با دریاچه‌ای شاخص و منحصر‌به‌فرد نسبت به دیگر دریاچه‌های مرتفع جهان روبرو باشیم. همچنین درون دریاچه سبلان هیچ موجود زنده‌ای زندگی نمی‌کند. چرا که آب آن، جز آب‌های بسیار سبک سولفاته کلسیت سدیک بوده، پس در نتیجه دارای سلیس فراوان است. این موضوع به شفافیت و آینه‌ای شدن سطح دریاچه کمک کرده است.

 دریاچه ای در آسمان ایران

اگر به دنبال مطالب شگفت انگیز هستید مطلبرودخانه‌ای حیرت آور در زیر آبرا مطالعه کنید.

دریاچه‌های کوهستانی سبلان

دریاچه‌ای که از آن به نام سبلان یاد می‌شود تنها یک دریاچه نیست. هر چند در بالای قله کوه سبلان تنها یک دریاچه دیده می‌شود، اما در منطقه وسیع سبلان، چندین دریاچه وجود دارد که مورد بازدید تور‌ها و گروه‌های مختلف قرار می‌گیرند. بسیاری از مردم عزیز کشورمان هم که کوهنورد نیستند، می‌توانند برای دیدن دیگر دریاچه‌های منطقه سبلان، وارد این منطقه سرسبز شوند. منطقه‌ای که پر از عاشقانه‌های داستان‌های ترکی است.

نحوه رسیدن به دریاچه سبلان

پس از اینکه خود را به شهر اردبیل رساندید، باید جاده سبلان را پیش بگیرید. برای این منظور از اردبیل به سمت روستایلاهروددر شمال غربی اردبیل بروید. کوه های سبلان در میان شهرهای اردبیل و مشکین‌شهر قرار گرفته‌اند. لاهرود به شهر مشکین شهر نزدیک‌تر بوده و اگر از نواحی جنوبی و غربی کشور قصد صعود به قله را دارید، می‌توانید از سمت مشکین شهر برای رسیدن به این روستا حرکت کنید.
 دریاچه سبلان در آغوش آسمان
پیشنهاد مطالعه:برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری، مطلبدرخشش ستارگان در این دریای شگفت انگیزرا مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌گردشگری #‌سفر منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

به روز رسانی نظام تشکیل استقرار شرکت های کشت صنعت پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۲ هفته پیش

عوارض واردات همچنان علی الحساب محاسبه می شود پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۲ هفته پیش

ورود هوش مصنوعی به کشاورزی ایران گام نخست یکپارچه سازی اراضی پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۲ هفته پیش

راهنمای کامل سفر به وان ترکیه به شما کمک می‌کند که یک سفر مناسب با کمترین هزینه و بهترین تفریح‌ها را برای خود تدارک ببینید.

۲ هفته پیش

خرید تضمینی گندم ۳۰ درصد افزایش می یابد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۲ هفته پیش

بسیاری از روغن‌های طبیعی در پوست نفوذ می‌کنند و حتی بهتر از کرم‌ها رطوبت پوست را بازمی‌گردانند. با بهترین روغن برای پوست خشک آشنا شوید.

۲ هفته پیش

صادرات هندوانه در شرایط آبی فعلی چه توجیهی دارد پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۲ هفته پیش

توزیع بیش از ۸۰۰ هزار تن آرد در بین روستاییان کشور پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۲ هفته پیش

ورود نیم میلیون تن کالای اساسی به بندر امام پایگاه خبری اقتصاد سبز آنلاین

۲ هفته پیش

بیشتر...