رشد ۱۲۷ درصدی صادرات در لرستان all tv logo

رشد ۱۲۷.۵ درصدی صادرات در لرستان
لرستانخرم آباد

محمد طولابی نژاد امروز در تشریح عملکرد صادرات لرستان، اظهار کرد: طی ۱۰ ماهه نخست امسال تعداد ۷۰ قلم انواع کالا به وزن ۸۹ هزار و ۱۰۱ تن و ارزش ۶۶ میلیون دلار صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: اقلام صادراتی از گمرک خرم‌آباد و منطقه ویژه اقتصادی ازنا به بازار ۲۵ کشور مختلف شامل کشور‌های ارمنستان، امارات متحده عربی، بلغارستان، ترکیه، صربستان، مونته نگرو، لهستان، گرجستان، جزایر ساندویچ، عمان، هلند، اتریش، آذربایجان، افغانستان، پاکستان، تیمور، فدراسیون روسیه، ازبکستان، عراق، قطر، سوریه، چین، هند، کویت و سومالی صادر شد.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه میزان صادرات امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی رشد ۱۲۷.۵ درصدی داشته، گفت: همچنین از نظر وزنی نیز از رشدی معادل ۷۸ درصدی برخوردار بوده است.

طولابی، ارزش کل صادرات استان در مدت یاد شده را ۴۵.۴۵ درصد عنوان و سهم بخش صنعت ۲۲.۷۲ درصد، سهم بخش معدن و صنایع معدنی را ۳۰.۳۰ درصد سهم محصولات پتروشیمی و پایه نفتی و ۱.۵۳ درصد نیز محصولات کشاورزی بیان کرد.

وی بیان داشت: لازم بذکر است سهم مشارکت بخش‌های مختلف اقتصادی از صادرات استان، بر اساس صادرات انجام شده از طریق گمرکات استان است، در حالیکه اگر صادرات استان از طریق کلیه گمرکات اجرایی کشور لحاظ گردد، این ترکیب قدری متفاوت‌تر خواهد بود.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه در مجموع سهم بازار کشور‌های همسایه از صادرات استان ۵۹ میلیون دلار یعنی حدوداً ۹۰% بوده، افزود: از این مقدار صادرات، ۱۳ میلیون دلار به بازار کشور‌های مشترک المنافع CIS، ۲۲ میلیون دلار به کشور‌های حوزه خلیج فارس، ۳ میلیون دلار به کشور‌های عضو اتحادیه اروپا،۲۸ میلیون دلار به کشور‌های عضو همکاری‌های شانگ‌های صادر شده است.

طولابی ادامه داد: از نظر سطح فناوری نیز طی ۱۰ ماهه نخست سالجاری ۷ میلیون دلار از ارزش کل صادرات استان را محصولات اولیه، ۹ میلیون دلار را محصولات مبتنی بر منابع،۴۸ میلیون دلار را محصولات با سطح فناوری متوسط و ۲ میلیون دلار را محصولات با سطح فناوری پایین تشکیل می‌دهد.

وی، متوسط ارزش هرتن کالای صادر شده از گمرکات استان لرستان طی این مدت را ۷۴۰.۷ دلار خواند و افزود: در مقایسه با متوسط ارزش هرتن کالای صادراتی کشور که ۳۵۸.۱۴ دلار برای هر تن بود، حدودا ۲برابر است.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان خاطرنشان کرد: بلحاظ واردات نیز ۱۶ میلیون دلار کالا به وزن ۸۸۸ کیلوگرم طی ۱۰ماهه ابتدای سالجاری از طریق گمرکات مذکور وارد استان شد که بر این اساس ارزش هرتن واردات استان ۱۸۱۸۱ دلار بود که ۲۴.۵ برابر متوسط ارزش هرتن صادرات استان است.

طولابی با بیان اینکه دلیل اصلی این اختلاف جنس واردات استان است، افزود: به عبارتی ۹۳.۷% از کل واردات استان را نهاده‌های تولیدی مورد نیاز بخش صنعت و ۶.۲۵% را ماشین آلات معدنی تشکیل می‌دهد که از ارزش افزوده بسیار بالایی برخوردارند.

باشگاه خبرنگاران جوانلرستانخرم آباد#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پایگاه خبری ریانووستی در مصاحبه با گروهی از پزشکان به بررسی بیماری‌های جو بایدن پرداخت.

یک ربع پیش

رئیس فیفا به مناسبت سالروز سفرش به ایران، پستی در صفحه‌ شخصی‌اش منتشر کرد.

نیم ساعت پیش

در این ویدئو نحوه ساخت سفره هفت سین به شکل فرشته را خواهیم دید.

یک ربع پیش

«محمد مصطفی» که انتظار می‌رود نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین شود، یکی از چهره‌های پیشرو اقتصادی فلسطین و متحد محمود عباس است.

نیم ساعت پیش

در این بازی که 5 هزار نفر از کارکنان شرکت در آن شرکت کردند، بسته‌های بزرگی از پول نقد روی میزها قرار گرفتند، و کارکنان آنها را جمع کردند. آنها می‌توانستند در صورت شمارش درست پول ها را به خانه ببرند.

نیم ساعت پیش

دستیار وزیر امور خارجه ایران گفت: همجواری ایران با افغانستان یک فرصت طلایی برای کشور ایران به شمار می رود.

نیم ساعت پیش

کاله آمل و آورتای ساری در هفته بیستم لیگ برتر بسکتبال، فردا به مصاف حریفان می‌روند.

نیم ساعت پیش

رم ایتالیا امشب در هفته بیست و هفتم سری‌آ به مصاف مونتسا خواهد رفت.

یک ربع پیش

بیشتر...