خبرگزاری ایسنا |
۳ هفته پیش

تراژدی چهارم شیب تند کرونا در ۱۴ استان نمودار ایسنا

تراژدی چهارم و شیب تند کرونا در ۱۴ استان + نمودار
عکس خبر آرشیوی است.

موج چهارم کرونا از ابتدای شروعش طوفانی عمل کرد؛ به طوری که تنها طی چد روز تمام مراکز استان‌ها را قرمز و بیمارستان‌ها را از بیماران بدحال کرونایی مملو کرد.

به گزارش ایسنا،  به گفته متخصصان و کارشناسان حوزه سلامت، در حال حاضر در اوج پیک چهارم کرونا قرار داریم و موارد جدید ابتلا به بیماری روزبروز در حال افزایش است. این در حالی است که تخت‌های بیمارستانی که به مبتلایان کرونا اختصاص دارد و بخش‌های مراقبت‌های ویژه کاملا مملو و پر هستند تا جایی که به گفتهعضو ستاد ملی کروناجا برای بستری بیمار جدید به سختی پیدا می‌شود.

چند هفته پُرمرگ

از طرفی در موج چهارم کرونا که همچنان شتابان در حال افزایش است، خیلی سریع‌تر از امواج قبلی شاهد افزایش مرگ‌ومیرها بودیم. به طوری این خیز بیماری، به سرعت مرگ‌ها ناشی از بیماری را از ۱۶ دی ماه ۱۳۹۹، دوباره سه رقمی کرد. بر این اساس هم متخصصان حوزه سلامت، هفته‌های آتی را سخت و پُرمرگ پیش‌بینی کرده‌اند. دکتر پیام طبرسی- رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، چندی پیش در این زمینه به ایسنا، گفت: تا دو - سه هفته آینده میزان مرگ‌های ناشی از کرونا در کشور افزایش می‌یابد و حتی تا مرگ ۴۰۰ تا ۵۰۰ تایی هم می‌رویم، اما بحث این است که باید اقدامی انجام دهیم که مرگ‌هایمان به حد بالای ۱۰۰۰ مرگ در روز نرسد. باید در وضعیت کنونی اقدامات لازم را انجام دهیم تا مرگ‌هایمان چهار رقمی نشوند. زیرا این ویروس از نوع ویروس جهش یافته انگلیسی است. این ویروس در هر خانواده تعداد افراد زیادی را درگیر می‌کند و هر یک نفر ممکن است، هفت تا هشت نفر را آلوده کند. وقتی تعداد افزایش یابد، میزان مرگ و میر هم افزایش می‌یابد. در این ویروس شدت بیماری هم بیشتر است.

۲۵۷ شهر قرمز

تنها ۱۱ شهر آبی

حالا به گفته وزارت بهداشتی‌ها، در کشور ۲۵۷ شهر در وضعیت قرمز، ۱۲۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۵۱ شهر در وضعیت زرد و تنها ۱۱ شهر در وضعیت آبی به سر می‌برند. همچنین شیب بیماری در کشور به سرعت در حال افزایش است و متاسفانه تعداد بیماران بدحال نیز در این موج بیشتر شده است. از طرفی گویا نگرانی‌های وزارت بهداشت نیز محقق شده است. زیرا گفته می‌شود عمده موارد بیماری در کشور کرونای جهش‌یافته انگلیسی بوده است. به طوری که چندی پیش دکتر سیما سادات لاری- سخنگوی وزارت بهداشت  اعلام کرد که شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی در سراسر کشور با سرعت رو به افزایش بوده و شیب موارد ابتلا و بستری ناشی از کرونا، در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به مراتب تندتر از خیزهای دوم و سوم است.

وی می‌گوید: ما در یک جنگ تمام عیار با بیماری کووید-۱۹ به سر می‌بریم و مطمئنا طی روزهای آتی شاهد افزایش آمار موارد مرگ و میر ناشی از بیماری خواهیم بود.

چرایی بروز موج چهارم کووید-۱۹

در عین حال دکتر علیرضا رییسی- سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده است که عوامل متعددی باعث شکل‌گیری این موج جدید شد. قبل از سال تحویل در نیمه اسفندماه خریدهای شب عید را داشتیم، دورهمی، دید و بازدید و... که سبب شد در شاخص رعایت پروتکل‌ها افت داشتیم و این شاخص به زیر ۶۰ درصد رسید. از طرف دیگر در تعطیلات نوروز دید و بازدید، رفتن به کافه و رستوران، تعدد مراسم پر تراکم مانند عروسی و عزا از عوامل شکل گیری موج بیماری بود.

رییسی ادامه داد: اما یک عامل بسیار مهم در گسترش ویروس نه تنها در ایران بلکه حتی در سایر کشورها بحث وجود ویروس جهش یافته انگلیسی بود که دیگر می‌توان گفت سوش غالب بیماری در کشور از این نوع است و الگو و مدلی که استان‌ها را درگیر بیماری می‌کند موید این موضوع است.

تعطیلی سراسری ۱۰ روزه

بر همین اساس، با توجه به سرعت بالای گسترش خیز چهارم کووید-۱۹ در کشور و با بالا رفتن آمارهای مبتلایان و فوتی‌های کرونا، پیشنهاداتی مبنی بر تعطیلی شهرهای قرمز و البته استان تهران برای کنترل وضعیت بیماری مطرح شد. در نهایت نیز سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که از روز گذشته، ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۰، تعطیلی ۱۰ روزه سراسری در کشور اجرا می‌شود. به طوری که در شهرهای قرمز فقط مشاغل گروه یک می‌توانند فعالیت داشته باشند و مشاغل گروه دو، سه و چهار حق فعالیت ندارند. مشاغل گروه یک هم فقط مشاغل ضروری برای تامین مایحتاج مردم است، ‌مانند سوپرمارکت‌ها، ‌ داروخانه‌ها، ‌مطب‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، بیمارستان‌ها، تعمیرگاه‌ها و... و سایر مشاغل باید تعطیل باشند. در شهرهای نارنجی هم مشاغل گروه یک و دو می‌توانند فعالیت کنند، اما مشاغل گروه سه و چهار نمی‌توانند فعالیت داشته باشند.

هر چند که هنوز اجرای دستور تعطیلی‌ها در چهره شهرهای قرمزی چون تهران ملموس نشده است، اما امید می‌رود که با افزایش جدیت دستگاه‌های اجرایی و نظارتی بتوان طی این ۱۰ روز کووید-۱۹ را در خیز چهارمش هم زمین‌گیر کرد تا جان‌های بیشتری از دست نروند.

شیب بسیار تند کرونا در ۱۲ استان

در عین حال سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده است که  در ۱۲ استان شیب بسیار تندی از بیماری را شاهد هستیم. استان‌های اردبیل، بوشهر، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، کرمان، لرستان، همدان، زنجان، مرکزی، قم، فارس از استان‌هایی هستند که شیب بسیار تند بیماری را تجربه می‌کنند و باید مراقب بود که از خسارت وارده بکاهیم. همچنین در  ۱۱ استان دیگر نیز شیب تند است اما نه به اندازه ۱۲ استان پیشین. در واقع این استان‌ها هم وارد موج چهارم شده‌اند و شیب بیماری رفته رفته تند می‌شود و باید مراقب باشند. زیرا روزهای سختی پیش رویشان قرار دارد. استان‌های ایلام، البرز، آذربایجان غربی، سمنان، تهران، خراسان رضوی، اصفهان، کردستان، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، قزوین شیب تندی از بیماری دارند.

۴ استان در ابتدای موج چهارم

رییسی تاکید کرده است که استان‌هایی هم داریم که تازه از موج قبلی رها شدند اما موج جدیدی از نوع ویروس جهش یافته انگلیسی را تجربه می‌کنند؛ شامل استان‌های گیلان، مازندران و خوزستان هستند. علی‌رغم اینکه در مدت اخیر استان‌خوزستان درگیر بود اما اکنون شهرستان‌های این استان درگیر بیماری بوده و باید به شدت مراقبت کنند. چهار استان هم در ابتدای موج هستند که شاید بتوان با رعایت شدیدتر پروتکل‌ها کاری کرد که کمتر درگیر موج شوند که شامل استان یزد، کهگیلویه و بویر احمد، سیستان و بلوچستان و گلستان می‌شوند. استان هرمزگان هم به همین شکل در ابتدای یک موج است.

باید توجه کرد که به گفته وزارت بهداشتی‌ها، سرعت افرایش موارد بستری در موج چهارم بیماری ۳.۷ برابر نسبت به مدت مشابه در موج دوم و سوم است.

در عین حال در هفته اخیر یعنی از ۱۳ تا ۱۹ فروردین ماه ۱۴۰۰، تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده بالغ بر ۱۰۳۰۲۱ نفر بوده است. تعداد موارد جدید بستری ۱۳۲۰۵ نفر و تعداد موارد فوت شده جدید نیز ۱۱۷۰ نفر بوده است.

وضعیت ۱۴ استان‌ پرخطر در خیز چهارم کرونا

تهران

در استان تهران در هفته اخیر تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده بالغ بر ۶۹۷۲ نفر بوده است. تعداد موارد جدید بستری ۱۹۳۰ نفر و تعداد موارد فوت شده جدید نیز ۱۶۰ نفر بوده است.

در عین حال در هفته اخیر روند بستری و فوت تهران افزایش یافته است. بروز موارد بستری در استان به متوسط کشوری رسیده و به موازات آن بالا رفته است، اما میزان مرگ و میر هنوز از متوسط کشور کمتر است. هرچند که به موازات آن افزایش یافته است.

البرز

روند افزایشی بستری استان در هفته اخیر باز هم تداوم یافته است و فوت نیز افزایش داشته است. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری بیشتر است و فاصله بیشتری هم گرفته است.

۱۲ استان با شیب بسیار تند کرونا

اردبیل

در هفته اخیر روند بستری و فوت در استان اردبیل افزایش یافته است. میزان بروز به موازات متوسط کشور، افزایش یافته است، اما میزان مرگ و میر استان از متوسط کشوری بیشتر شده است.

 

بوشهر

روند بستری و فوت در بوشهر افزایش یافته است. همچنین میزان بروز موارد بستری از متوسط کشوری بیشتر شده است، اما میزان مرگ و میر به موازات کشور افزایش یافته است.

خراسان جنوبی

در خراسان جنوبی در هفته اخیر، روند افزایش موارد بستری و افزایش مختصر موارد فوت مشاهده می‌شود. بروز موارد بستری به موازات کشور افزایش یافته است، اما میزان مرگ و میر همچنان از حد متوسط کشور کمتر است.

خراسان شمالی

در خراسان شمالی نیز روند بستری و فوت در هفته اخیر افزایش یافته است. میزان بروز و میزان مرگ‌ومیر استان، از متوسط کشور کمتر است، اما به موازات آن افزایش یافته است.

آذربایجان شرقی

در هفته اخیر روند بستری و فوت در این استان افزایش یافته است. البته میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ‌ومیر در این هفته، هنوز از متوسط کشوری کمتر است.

کرمان

در هفته اخیر روند بستری افزایش یافته، اما موارد فوت ثابت مانده است. بروز موارد بستری و مرگ‌ومیر از متوسط کشوری کمتر است.

لرستان

در این استان روند افزایشی موارد بستری تداوم یافته و افزایش موارد فوت نیز دیده می‌شود. بروز موارد بستری و میزان مرگ‌ومیر از متوسط کشوری بیشتر شده است.

همدان

در استان همدان در هفته اخیر، افزایش موارد بستری و فوت مشاهده می‌شود. بروز موارد بستری از متوسط کشوری بیشتر شده و میزان مرگ‌ومیر هم به متوسط کشوری رسیده است.

زنجان

روند بستری و فوت در هفته اخیر در استان زنجان افزایش یافته است. میزان بروز موارد بستری به موازات کشور افزایش یافته، اما میزان مرگ و میر اندکی از متوسط کشوری فراتر رفته است.

مرکزی

روند بستری و موارد فوت در استان مرکزی در هفته اخیر افزایش یافته، فاصله بروز موارد بستری از متوسط کشور بیشتر شده است و میزان مرگ و میر استان نیز از متوسط کشور بیشتر شده است.

قم

در قم نیز افزایش بستری و فوت موارد بیماری را شاهد بودیم. بروز موارد بستری به موازات کشور افزایش یافته است، اما میزان مرگ و میر استان هنوز از متوسط کشوری کمتر است.

فارس

در استان فارس نیز در هفته اخیر افزایش موارد فوت و تداوم افزایش موارد بستری دیده می‌شود. البته میزان بروز موارد بستری هنوز از متوسط کشوری کمتر، اما میزان مورتالیتی به متوسط کشور رسیده است.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سازمان بورس با تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری «شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج» موافقت کرد.

نیم ساعت پیش

در تحلیل زیر آمده است: «روند ۹ ماهه که مورد بررسی قرار گرفت نشان می­‌دهد عمده بخش‌های اقتصادی توانسته‌اند شرایط خود را از وضعیت رکودی خارج کنند. براساس آمارهای مرکز آمار، رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت در سه فصل نخست سال ۱۳۹۹ روند صعودی داشته که نکته مهمی به­ شمار می‌آید، از سوی دیگر، رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت در پاییز ۹۹ نیز مثبت شده که نشان می­‌دهد این روند صعودی به بار نشسته و حرکت اقتصاد کشور رو به جلو بوده است.»

3 روز پیش

آرسنال شب گذشته برابر ویارئال 2-1 شکست خورد تا برای دیدار برگشت در هفته آینده کارهای زیادی پیش رو داشته باشد.

۱ هفته پیش

از فناورانه ها نیز باید به نمایشگر دیجیتال 12.3 اینچی اطلاعات کیلومتر، نمایشگر هدآپ و نمایشگر 10.1 اینچی لمسی ویژه سیستم سرگرمی اشاره کنیم که بطور بی سیم از اپل کار پلی و اندروید اوتو نیز پشتیبانی می کند.

۱ هفته پیش

مشخصات فنی خودرو جیلی EC7 و پژو 206 تیپ 6 اتوماتیک در این گزارش آمده است تا به کمک آن‌ها بتوانید خودرو مناسب مورد نظر خود را انتخاب کنید.

۱ هفته پیش

ما انسان‌ها در طول تاریخ سیارۀ خود چیزهای زیادی را پشت سر گذاشتیم. ما از دایناسورها، طاعون، تیفوس، جنگ‌های جهانی جان سالم به در برده‌ایم، اما هنوز یک چیز ما را تهدید می‌کند! - نشستن - دشمن پنهان ما.

۱ هفته پیش

تصاویر مربوط به خودرو هوندا سیویک مدل 2022 را مشاهده می کنید.

۱ هفته پیش

«بال بازی» یا راه رفتن در امتداد بال‌های هواپیما در حین پرواز، یک بدل کاری جسورانه بود که در نمایش‌های هوایی دهه ۱۹۲۰ اجرا می‌شد. این کار در ابتدا برای نشان دادن تعادل و ثبات هواپیما‌ها صورت می‌گرفت، سپس به منظور انجام تنظیمات مکانیکی هنگام پرواز رواج یافت و درنهایت به یک بدل کاری نمایشی تبدیل شد.

۱ هفته پیش

باشگاه خبرنگاران نوشت: یکی از فرماندهان شهید سپاه پاسداران توانست نفش موثری در جبهه‌های جنگ تحمیلی ایفا کند.

۱ هفته پیش

تحت تدابیر مبتنی بر شیوه نامه های ابلاغی مدیریت مقابله و پیشگیری از بیماری کرونا، مراسم نکوداشت روز کار و کارگر به صورت نمادین با حضور نماینده معزز ولی فقیه و امام جمعه نجف آباد، معاون محترم استاندار و فرماندار ویژه شهرستان، رئیس محترم اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی، معاون محترم اداره صمت، دبیر ستاد اقامه نماز شهرستان، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل مجتمع تولیدی صنعتی گازسوزان و جمعی از کارکنان این واحد صنعتی در قسمت کارگاهی روباز واحد شماره 4 شرکت تولیدی صنعتی گازسوزان شهرستان نجف آباد برگزار گردید.

۱ هفته پیش

این افراد به همراه دهها هزار نفر برای انجام مراسم "لگ بعومر" در کوه "مِرون" جمع شده بودند که با ریزش ناگهانی پل مواجه شدند.

۱ هفته پیش

در این گزارش لیستی از بهترین ماشین‌های شاسی بلند با حداکثر ظرفیت یدک کشی معرفی شده است.

۱ هفته پیش

تشکیل پرونده قضایی در پی انتشار فایل صوتی از وزیر امور خارجه، محکومیت نازنین زاغری متهم ایرانی- بریتانیایی، تکذیب خروج بابک زنجانی از کشور و ... از جمله اخبار حقوقی و قضایی در هفته گذشته بود.

۱ هفته پیش

۱۰ اردیبهشت در تقویم ما مزین به نام "روز ملی خلیج فارس" شده است، در حالی که آبزیان این حوضه با چالش‌های زیست محیطی بسیاری چون آلودگی‌های صنعتی و نفتی، رسوبات ناشی از ساخت و ساز و بدتر از همه جارو شدن کف آن با کشتی‌های صیادی چینی مواجهند و محققان این حوزه اعتقاد دارند یکی از دلایل خودکشی نهنگ‌ها در این پناهگاه آبزیان وجود این کشتی‌ها در عمق ۹۰ متری است که موجب کاهش منابع تغذیه برای ساکنان خلیج فارس شده است.

۱ هفته پیش

رقبای استقلال و پرسپولیس در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا تا پایان هفته پنجم مرحله گروهی مشخص شدند.

۱ هفته پیش

بیشتر...