خبرگزاری رضوی |
۳ هفته پیش

مجموعه دار مقیم کشور ایتالیا ۱۳۳ تخته فرش به موزه آستان قدس اهدا کرد رضوی

مجموعه دار مقیم کشور ایتالیا ۱۳۳ تخته فرش به موزه آستان قدس اهدا کرد
به گزارشخبرگزاری رضوی،در مراسم اهدای این مجموعه ارزشمند که در محل موزه فرش آستان قدس رضوی برگزار شد، مالک رحمتی،قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، عبدالحمید طالبی، رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی حضور داشتند.
حجت الاسلام والمسلمین سید جلال حسینی، رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضویدر این مراسم ضمن تقدیر از این واقف ارجمند، اهدای این مجموعه از آثار متعلق به ایران و آسیای شرقی را باعث غنی شدن گنجینه فرش موزه رضوی به لحاظ دارا بودن آثار بین المللی عنوان کرد.
وی با بیان اینکه موزه با اطلاعاتی که به مخاطب خود میدهد زنده است تصریح کرد: ایران قدمت چند هزارساله در بافت فرش دارد اما مرکزی برای مطالعات فرش در ایران وجود ندارد در حالی که ایران مهد فرش است و ما بنا داریم با هدایت های عالمانه واقف این مجموعه، موزه فرش رضوی را به پژوهشکده فرش مبدل کنیم.
حسینی دکتر سید طاهر صباحی، واقف این مجموعه را دایره المعارف زنده فرش ایران خواند که به جای جای کشور سفر کرده و بخش عمده‌ای از عمر ۸۰ ساله خود را برای حفاظت و صیانت این آثار ارزشمند قرار داده است.
دکتر سید طاهر صباحی نیز در ادامه این جلسه طی سخنانی با اشاره به پیشینه هنر فرش بافی در ایران، پژوهش در این زمینه را بسیار ضعیف خواند و گفت: ایرانی ها این هنر را داشتند و دارند که از پشم به عنوان کالایی کم ارزش، هنری مانند فرش را خلق کنند که در تمام موزه های دنیا و مراکز معتبر نشانی از آن دیده می شود.
این واقف به استقبال کشورهای غربی از آثار خود در خصوص تاریخچه فرش ایران و پژوهش‌های وی در این زمینه اشاره داشت و گفت: ما همان افرادی هستیم که با ذوق، هنر را خلق کردیم اما در مورد آن ننوشتیم تا آن را به یادگار بگذاریم.
در ادامه این جلسه، دکتر سید طاهر صباحی آثار مکتوب خود به همراه سه منسوج تاریخی از کشور تاجیکستان و بخارا با قریب به ۲۰۰ سال قدمت را به صورت نمادین به موزه رضوی اهدا کرد و دکتر مالک رحمتی قائم مقام آستان قدس رضوی با اهدای هدایایی از وی تقدیر به عمل آورد.
شایان ذکر است بخش عمده ای از این مجموعه متعلق به دوره قاجار بوده و در کنار آن آثاری از منسوجات و دست بافته کشورهای آسیای شرقی همچون پاکستان، افغانستان ،تاجیکستان، ترکمنستان نیز وجود دارد.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

برترین و زیباترین پاس گل‌های هفته بیست و دوم لالیگا را ببینید.

۴ هفته پیش

متاسفانه وزیر ورزش و جوانان کشور امروز در حادثه سقوط بالگرد در شهر بافت کرمان از ناحیه مغز آسیب دید.

۴ هفته پیش

یحیی گل محمدی، برای دومین بار در پند ماه اخیر مورد تمسخر مجریان صدا و سیما قرار گرفت.

۴ هفته پیش

تیری آنری، اسطوره توپچی‌های لندنی به سوال یک مجری ورزشی پاسخی جالب داد.

۴ هفته پیش

واکنش زیبای کریستوفر کنت دروازبان فولاد روی شوت بازیکن الهلال در لیگ قهرمانان آسیا

۴ هفته پیش

تنیسورهای زن عربستانی برای اولین بار حضور در یک رویداد جهانی را تجربه خواهند کرد.

۴ هفته پیش

شبیه‌سازی دیدار لیورپول و رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا با لگو را ببینید.

۴ هفته پیش

خلاصه دیدار الدحیل و الشباب در چارچوب مرحله ۱/۴ نهایی رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا

۴ هفته پیش

مولودی ولادت امام حسین (ع) با نوای محمود کریمی در اینجا قابل مشاهده است.

۴ هفته پیش

بیشتر...