۱ هفته پیش
2 بازدید

«صفر تا صد مالیات»

به طور کلی مالیات به دو قسمت تقسیم می‌شود، مالیات مستقیم و مالیات غیر مستقیم. مالیات مستقیم شامل مالیات بر دارایی، مالیات بر درآمد می‌شود و مالیات غیر مستقیم شامل حقوق و عوارض گمرکی، سود بازرگانی، حق ثبت، مالیات بر مصرف و فروش، مالیات بر ارزش افزوده، می‌شود.

«صفر تا صد مالیات»
به گزارشاکونا پرس،

به طور کلی مالیات به دو قسمت تقسیم می‌شود، مالیات مستقیم و مالیات غیر مستقیم. مالیات مستقیم شامل مالیات بر دارایی، مالیات بردرآمدمی‌شود و مالیات غیر مستقیم شاملحقوقو عوارض گمرکی، سود بازرگانی، حق ثبت، مالیات بر مصرف و فروش،مالیاتبر ارزش افزوده، می‌شود.

1-مالیات مستقیم

الف) مالیات بر دارایی:

مهمترین نوع مالیات بر دارایی، مالیات بر ارث است و مالیاتی است که از اموال و دارایی شخص بعد از فوت، دریافت می‌شود. در اصل، زمانی که اموال شخص متوفی قرار است بین وراث تقسیم شود،دولتاز دارایی وثروتدر حال انتقال مالیات می‌گیرد. واین مبلغ بر اساس ماده 17قانونمالیات‌های مستقیم تعیین می‌شود.

ب) مالیات بر درآمد:

در این نوع از مالیات، درآمد افراد و شرکت‌ها مبنای مالیات است مالیات بر درآمد اشخاص مهم­‌ترین نوع مالیات است. بدین صورت که تجار و شرکت های تجاری باید در انتهای هر سال مالی ، میزان درآمد ، سود و زیان ، هزینه ها و ... را به مرجع مربوطه یعنی سازمان امور مالیاتی کشور اعلام نمایند. در اصل این یک کارنامه‌ی مالیاتی است که هر ساله، شرکت‌های تجاری و تجار به اداره مالیات می‌دهند. به این کارنامه،اظهار نامه مالیاتیمی‌گویند.

این اظهارنامه ها در خصوص اشخاص حقیقی باید حداکثر تا 31 تیر ماه هر سال، برای اداره‌ی مالیات ارسال شود. اظهارنامه مالیاتی هرسال برای همان سال تنظیم می‌شود.

در خصوص اشخاص حقوقی اگر سال مالی شرکت در اساسنامه با سال مالیاتی متفاوت است، درآمد سال مالیاتی به موجب اساسنامه شرکت مبنای تعیین مالیات قرار داده می شود .

شهرداری‌ها و سازمان‌های زیر مجموعه، کلیه سازمان‌ها و نهادهایی که ازبودجهعمومی دولت استفاده می‌کنندکارگران، صیادان، عشایر، شرکت های نعاونی دانش آموزی و دانشجویان مستلزم تنظیم اظهارنامه مالیاتی نیستند.

چطور می‌شود اظهار نامه مالیاتی تنظیم کرد؟

تا سال 1391 اظهارنامه ها به صورت کاغذی، توسط فرم های مخصوص انجام میشد. از سال 1391 به بعد، به دلیل پرهزینه بودن و زمان‌بر بودن این روش، شرکت‌ها می‌توانند اظهار نامه مالیاتی خود را به صورت اینترنتی در اختیار اداره‌ی مالیات قرار دهند. اما امروزه روش های ساده‌تر و قابل اعتماد‌تری  برای انجام این کار وجود دارد. شرکت های حسابداری معتبر مانندشرکت حسابداریتدبیر حساب، امروزه تمام مسئولیت‌های مالی و مالیاتی شرکت‌ها از جمله ارسال اظهارنامه مالیاتی را به عهده می‌گیرد. حتی اگر شرکت ها نیاز به مشاور داشته باشند، متخصصان در شرکت‌ حسابداری تدبیر حساب می‌توانندمشاوره مالی تخصصیرا هم به مشتریان خود ارائه دهند. در این روش علاوه بر مقرون به صرفه بودن ، در زمان همصرفه جوییمی‌شود. مضاف بر اینکه دیگر در شرکت ها دغدغه‌ی پرداخت مالیات و یا استخدام یک نیروی جدید برای انجام محاسبات مالیاتی وجود نخواهد داشت.

2- مالیات غیر مستقیم

مالیات‌هایی که پرداخت‌کننده آن مشخص نباشد و تحقق مالیات آن بستگی به یک قسمت از فعالیت‌های اقتصادی افراد داشته باشد را مالیات‌های غیرمستقیم گفته می‌شود که دارای انواع مختلفی است. از مهمترین آن در  کشور ما، حقوق و عوارض گمرکی، مالیات بر مصرف و فروش ومالیات بر ارزش افزودهاست.

الف) حقوق و عوارض گمرکی

این نوع مالیات درواقع مالیات هر کشور برای صادرات ووارداتکالاهای مختلف است که با نام «تعرفه‌های گمرکی» نیز عنوان می‌‌شود. این نوع از مالیات‌ها اصولا تابع سیاست‌های کلان بازرگانی وشرایط اقتصادیکشورها است علاوه بر اینکه یکی از راه‌های درآمدزایی دولت‌ها می‌باشد، معمولا برای حمایت از صنایع داخلی نیز به کار گرفته می‌‌شود.

ب) مالیات بر مصرف و فروش

مالیات بر مصرف مالیاتی است که مصرف‌کنندگان کالاهای خاص در زمان خرید آن کالا (به‌همراه قیمت کالا) پرداخت می‌‌کنند. به این ترتیب هر کس که میزان بیشتری از آن کالا مصرف کند، درنهایت مالیات بیشتری نیز پرداخت می‌‌کند. گرچه این نوع مالیات نهایتا به‌وسیله‌ی مصرف‌کننده‌ی نهایی پرداخت می‌‌شود، اما وظیفه‌ی قانونی پرداخت آن به دولت به‌عهده‌ی تولیدکنندگان و فروشندگان است.

پ) مالیات بر ارزش افزوده

منظور از مالیات بر ارزش افزوده، تفاوت بین کالا و خدمات عرضه‌شده با ارزش کالا و خدمات خریداری‌شده در دوره‌ای مشخص است. مالیات بر ارزش افزوده‌، عرضه‌ی کالاها و خدمات و همچنین صادرات و واردات آنها را شامل می‌‌شود. مالیات بر ارزش افزوده چند مرحله‌­ای است و در مراحل مختلف (تولید، واردات و توزیع) از هر فعال اقتصادی به فعال اقتصادی دیگر انتقال پیدا می‌‌کند، اما درنهایت هزینه‌ی آن از مصرف‌کننده‌ی نهایی دریافت می‌‌شود.

download (39)

 

 

بر اساس لایحه پیشنهادی دولت در بودجه ۹۹، سقف معافیت مالیات بر درآمد ماهیانه حقوق‌بگیران و کارمندان به سه میلیون تومان…

سازمان امور مالیاتی کشور با صدور اطلاعیه‌ای، تکالیف قانونی صاحبان کسب و کارهای مجازی را اعلام کرد.#‌اخبار
منبع: اکونا پرس


مطالب پیشنهادی

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

مدل کیک های عروسی | گلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی

مدل کیک های عروسی وگلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی و تزیین کیک عروسی و دیزاین کیک عروسی و انتخاب کیک عروسی را در پرشین وی بخوانید

صادق خرازی: رهبری نمی‌گذارند دولت سقوط کند /سردار سلیمانی میلی به ریاست جمهوری ندارد

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان می گوید: رهبری انقلاب نمی‌گذارند که دولت سقوط کند. من احتمال این موضوع را یک در هزار هم نمی‌بینم که رهبری اجازه دهند مجلس وارد استیضاح رئیس‌جمهوری شود مگر این‌که شرایط کشور به گونه‌ای شود که آقای روحانی بخواهد در مقابل همه‌چیز بایستد.

از منافقین سیاسی تا قوی سیاه احمدی‌نژاد و خاتمی در میزگرد عطریانفر و ایمانی

حالا که تکلیف بسیاری از لیست های انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان مشخص شده و کمتر از یک هفته تا برگزاری انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده، یک فعال سیاسی اصولگرا و یک چهره اصلاح طلب به آسیب شناسی شرایط موجود، وضعیت آراء خاکستری، لیست‌های دو طیف سیاسی و ...پرداختند.

زمانه فتح «سنگر به سنگر» اصولگرایان فرا رسیده است؟

آیا اصولگرایان می توانند پس از راه یافتن به بهارستان، پاستور را نیز ضمیمه فتوحات خود کنند؟ آیا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ که یک سال و چندماه دیگر موعد آن است، قدرت به جناح راست بازخواهد گشت؟ پاسخ به این چنین سوالاتی، بی شک با درنظر گرفتن عوامل متعدد امکان پذیر است.

علت تیره شدن خورش قیمه | علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد

علت تیره شدن خورش قیمه و علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد و خوشرنگ شدن خورشت و چگونه خورشت قیمه خوشرنگ طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/ سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم بصورت رسمی نشان داد اصولگرایان در این ماراتن پیشتاز رقابت شدند و اکثریت مجلس یازدهم را در دست گرفتند.

پختن غذا در فویل | نکات و کاربرد پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل

پختن غذا در فویل و و روش پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل و کاربرد فویل در اشپزی و کاربرد فویل در اشپزخانه را در پرشین وی بخوانید

الگوی یک زنِ پرتلاش، فاطمی و با اخلاق

خانم فاطمه رهبر از زنان انقلابی، ولایی و اهل فضل و تدین بودند که بعد از فعالیت‌های زیادی که در صدا و سیما داشتند، در شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و در بخش بانوان نقش موثر و فعالی ایفا کردند.

یک توصیه به عقلای مجلس آینده

بیماری کرونا این روزها بر حوزه های سیاست، اقتصاد، جامعه و ...سایه انداخته و همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است.

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت‌الله خامنه‌ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

میرسلیم می گوید بین آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور بودند و میرحسین موسوی که نخست وزیر بود درباره نحوه اداره کشور توسط دولت و توجه به بخش خصوصی اتفاق نظر وجود نداشت.

از قدیمی‌ترین نماینده مجلس تا بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی های نمایندگی مجلس تکیه زده اند، سیدرضا تقوی قدیمی ترین آنهاست و محمد مهدی مفتح بیشترین تعداد حضور در ادوار مختلف مجلس را در کارنامه پارلمانی اش به ثبت رسانده است.

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

گرفتن بوی گوشت | روش های کاربردی برای گرفتن بوی گوشت مرغ و گوشت قرمز

گرفتن بوی گوشت و روش های کاربردی برای گرفتن بوی گوشت مرغ و رفع بوی گوشت قرمز و نکات مزه دار کردن انواع گوشت قرمز و سفید را در پرشین وی بخوانید

چمران: رای اصولگراها کاهش یافته/انتخابات ۱۴۰۰ قابل پیش‌بینی نیست

مهدی چمران با بیان اینکه رای اصولگرایان کاهش داشته است گفت: من نمی خواهم به تقسیم بندی ها تاکید داشته باشم ولی به طور کلی مشارکت در این دور از انتخابات کمتر از دفعات قبل بود، ما پیش از این وقتی به مساجد و مجالسی که عموما می رفتیم شاهد شور و هیجان بیشتری بودیم اما اینبار شور و هیجان کمتری را دیدیم .

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

انتقاد توئیتری آقای نماینده از عدم رعایت پروتکل ضدکرونایی در صحن مجلس /صحنه هایی خلاف موازین بهداشتی به دنیا مخابره شد

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از نحوه برگزاری جلسات علنی مجلس و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا انتقاد کرد.

دعوای کرونایی سیاسیون به قیمت جان مردم /یا کمک کنید یا سکوت /زمان حمله به دولت است یا حمایت؟ /توصیه‌ها و تلنگرها به سیاستمداران

کاربران خبرآنلاین درباره دعواهای سیاسی کرونازده نظر دادند و به سیاسیون در این رابطه توصیه‌هایی کردند.

عباس عبدی به اصلاح‌طلبان: اصرار نکنید به هر قیمتی در قدرت باشید

عباس عبدی درباره ادعای اصولگرایان درباره جذب آرای خاکستری در انتخابات گفت: آخر در تهران با حدود ۲۲ درصد مشارکت چه چیزی را باید پیروزی نامید؟ اصولگرایان شکست فاحشی را در این انتخابات خوردند، نه فقط اصولگرایان، چون در این شکست مهم نیستند، که ساختار دچار خسران شد.

کنایه‌های قطعی رهبری به آمریکایی‌ها /دولتی ماسک دولت دیگر را می‌برد و برای چند دستمال توالت به جان هم می‌افتند /یک سناتور گفته غرب وحشی زنده شد - خبرآ

مقام معظم رهبری فرمودند: خوشبختانه احساس تفکر اسلامی و زنجیره ارزش های اسلامی در مردم بسیار قوی و راسخ است.

مطالب مرتبط