افزایش فعالیت سهامداران خرد در جبهه خرید سنا

تالار

بورس تهران در حالی اولین هفته مثبت را در کارنامه سال ۱۴۰۰ خود ثبت کرد که به دنبال شرایط مثبت ایجاد شده، سهامداران خرد نیز در سمت خرید فعال تر شده و تا حدودی از فروش های هیجانی خود عقب نشینی کردند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)،   هر چند نقدینگی همچنان در زمین سهامداران عمده باقی ماند، اما حجم آن نسبت به هفته های گذشته کمتر بود. به طوریکه خالص خرید حقوقی ها در هفته منتهی به ۸ اردیبهشت ماه به بیش از ۱۱۰۰ میلیارد تومان رسید.

بورس تهران در حالی معاملات هفته منتهی به ۸ اردیبهشت ماه را با رشد هر چند اندک و ۰.۰۵  درصدی شاخص کل سپری کرد که به این ترتیب نخستین هفته سبز بورس در سال ۱۴۰۰ به ثبت رسید؛ بسته ۷+۳ حمایت از بورس، تداوم رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی و ارزنده‌شدن قیمت بسیاری از سهام صادراتی بورس و همچنین خوش‌بینی‌های ایجاد شده در خصوص برجام، سبب‌شده تا شاهد افزایش تقاضا در نمادهای مرتبط با این موارد باشیم. به طوریکه بورس تهران در دو روز متوالی پایان هفته با رشد شاخص کل همراه شد و سهامداران خرد نیز در زمینه خرید سهام فعال تر شدند. در نهایت هفته منتهی به ۸ اردیبهشت ماه با انتقال یک هزار و ۱۷۵ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی خاتمه یافت.

شنبه:نخستین روز هفته با ثبت نوسان منفی در کارنامه بورس تهران و تداوم عقب نشینی سهامداران خرد در خرید سهام آغاز شد. به طوریکه شاخص کل بورس در جریان معاملات روز شنبه با افت ۷۷۰۰ واحدی به سطح پایین تر از ۱.۲ میلیون واحد عقب نشینی کرد. در این روز بار دیگر حقوقی‌ها بیش از حقیقی‌ها خریدار سهام بودند و با خالص خرید بیش از ۳۳۶ میلیارد تومان،  مالکیت‌های سهام را از آن خود کردند.

یکشنبه:کاهش حدود یک درصدی شاخص کل بورس در معاملات روز یکشنبه در حالی رخ داد که حقوقی های بازار همچنان به خریدهای خود ادامه دادند و خالص خرید بیش از ۴۴۲ میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند.

دوشنبه:معاملات روز دوشنبه بورس تهران با رونق دادوستدها در گروه فلزات اساسی و شیمیایی خاتمه یافت. به طوریکه شاخص کل بورس تهران که در همان دقایق ابتدایی افت ۳۸۰۰ واحد را ثبت کرده بود از کف روزانه بازگشت و به افت ۰.۰۸  درصدی اکتفا کرد. این در حالی است که معامله گران خرد بازار همچنان به فروش های پرحجم خود ادامه دادند و در نهایت ۲۷۴ میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران عمده منتقل شد.

سه شنبه:شاخص کل بورس تهران در حالی معاملات روز سه شنبه را با رشد بیش از ۱۵ هزار واحدی سپری کرد که این امر  بازپس گرفتن مجدد مزر یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد را به دنبال داشت. به این ترتیب در حالی شاخص کل دومین رشد بزرگ سال ۱۴۰۰ را تجربه کرد که افزایش خریدها از سوی سهامداران خرد نیز تشکیل شد. هر چند تغییر مسیر نقدینگی به زمین حقیقی های بازار رخ نداد، اما خالص خرید سهامداران عمده به عدد ۹۳ میلیارد تومان رسید.

  چهارشنبه:آخرین روز کاری هفته نیز با سیزپوشی شاخص کل بورس به پایان رسید وبرای اولین‌بار در این سال دو روز پی‌درپی مثبت را تجربه کرد. به طوریکه در جریان معاملات روز چهارشنبه شاخص‌بورس با افزایش ۵ هزار واحدی همراه شد. نکته قابل‌توجه در این روز کاهش فروش سهامداران حقیقی بود و خالص خرید این گروه از بازیگران سهام به ۲۹ میلیارد تومان محدود شد. در این میان معامله گران خرد بازار بیشترین توجه را به جمع آوری سهام گروه «بانکی» نشان دادند که با خالص خریدی در حدود ۱۱۰ میلیارد تومان دنبال شد. در مقابل سهام دو گروه «فرآورده‌های نفتی»‌ و «سیمان» در صدر خریدهای سهامداران عمده قرار گرفت.  

نگاهی به صنایع مورد توجه معاملعه گران

بررسی صنایع مورد توجه معامله گران در هفته منتهی به ۸ اردیبهشت ماه نشان از آن دارد که گروه محصولات فلزی بیشترین خرید را از سوی سهامداران خرد تجربه کرد و تنها صنعتی بود که حقیقی ها خالص خرید مثبتی در آن ثبت کردند. به طوریکه خالص خرید سهامداران خرد در این گروه به حدود ۴۴۰ میلیون تومان رسید. در این میان تقریبا تمامی نقدینگی مزبور به خرید سهام «فاذر» تعلق داشت.

اما در میان نمادهای معامله شده، سهامداران خرد تحرکات بیشتری نشان دادند؛ بیشترین سهام خریداری شده توسط این گروه از بازیگران در هفته گذشته به جمع آوری سهام بانک ملت تعلق داشت. به طوریکه خالص خرید حقیقی ها در نماد «وبملت» به ۳۶.۵ میلیارد تومان رسید. حقیقی ها در میان نمادهای شیمیایی نیز خریدهای قابل توجهی در دو نماد پتروشیمی نوری و گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان داشتند. به طوریکه خالص خرید ۲۱ میلیارد تومانی در نماد «نوری» و ۱۸.۷ میلیارد تومانی در نماد «پترول» را ثبت کردند. در گروه فلزات اساسی نیز خرید سهام دو نماد «فجر» و «فملی» در کانون بازیگران خرد بازار قرار گرفت. به طوریکه ۱۲.۸ میلیارد تومان از سهام فولاد امیرکبیرکاشان و ۷.۶ میلیارد تومان از سهام ملی مس ایران به پرتفوی معامله گران حقیقی منتقل شد. از سوی دیگر حقیقی ها در گروه خودرویی نیز بیشترین خرید را در سهام گروه بهمن داشتند که با انتقال بیش از ۶میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی «خبهمن» همراه شد.

در سمت مقابل، سهامداران عمده بیشترین خرید را در هفته گذشته در گروه بانکی داشتند که  با اختصاص خالص خرید بیش از ۲۴۲ میلیارد تومانی همراه شد. در این میان بانک پاسارگاد در صدر خریدها جای گرفت. به طوریکه ۱۲۴.۵ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقیقی به حقوقی در نماد «وپاسار» جابجا شد. در همین راستا بانک تجارت نیز شاهد ثبت خالص خرید بیش از ۵۵ میلیارد تومان از سوی سهامداران عمده بود.

از سوی دیگر در این هفته معامله گران عمده به خرید سهام «برکت» نیز توجه نشان دادند و خالص خرید بیش از ۷۹ میلیارد تومانی را در این نماد ثبت کردند. نماد «افق» نیز خالص خرید بیش از ۴۰ میلیارد تومانی را از سوی حقوقی ها تجربه کرد.  


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

دانشمندان ناظر بر وضع نیروگاه هسته ای آسیب دیده چرنوبیل در اوکراین از آغاز واکنش های هسته ای در سوخت هسته ای باقی مانده در این مرکز هسته ای خبر دادند.

4 دقیقه پیش

تصویری دلخراش از جنایات وحشیانه تروریست های کودک کش صهیونیست ببینید.

5 دقیقه پیش

رایان تفضلی مدافع بلند قامت تیم ‌ویکامب واندررز، با انتشار یک پست اینستاگرامی از سفر به ایران خبر داده است.

9 دقیقه پیش

محمد شهلی بر، مدیر کل شیلات سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سلامت صیادان تاثیر مستقیم بر روی ماهی دارد، گفت: ویروس جهش‌یافته هندی به دلیل قدرت سرایت بالا میزان تلفات بیشتری دارد، باید تمهیدات لازم و عملی برای جلوگیری از ورود این نوع ویروس به دلیل هم مرزی با کشورهای همسایه شرقی گرفته شود.

13 دقیقه پیش

سنگربان باتجربه یوونتوس اعلام کرد که قصد خداحافظی ندارد و در حال بررسی پیشنهادهایی است که دارد.

13 دقیقه پیش

سبد سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی در جریان معاملات هفته گذشته ۲٫۹۲ درصد تغییر را نسبت به هفته گذشته ثبت کرد و در مجموع ۲۹۴ هزار تومان افزایش قیمتی را تجربه کرد.

یک ربع پیش

ستاره رئال مادرید بعد از حذف تیمش به خوش و بش و قهقهه زدن با هم تیمی های سابقش پرداخت.

یک ربع پیش

نرخ دلار در صرافی‌های رسمی با قیمت ۲۲ هزار و ۳۴۶ تومان معامله می‌شود.

یک ربع پیش

ویژه برنامه «عید می آید» از کانال بالکان شبکه سحر به مناسبت عید فطر در منطقه بالکان پخش می شود.

یک ربع پیش

در این مراسم که به علت شیوع بیماری کووید 19 و به منظور پیشگیری از انتقال آن، به صورت برخط و در بستر اسکایپ، استریم و اینستاگرام و آپارات برگزار شد، رییس هیات مدیره، مدیرعامل و معاونین، با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، به صورت فیزیکی حضور به همراه رساندند و کلیه مدیران و کارکنان ستادی و شبکه فروش، به صورت مجازی در این جشن سازمانی، حضور داشتند.

یک ربع پیش

سردار احمد طاهری از انهدام هفت باند سرقت مسلحانه و به عنف در استان، شناسایی و دستگیری عوامل تیراندازی به شهروند ایرانشهری و کشف ۲۵ تن پودر پنیر فاقد مجوز قانونی و قاچاق خبر داد.

یک ربع پیش

با توجه به کاهش 83 درصدی بارندگی در کم بارش ترین استان کشور زنگ خطر بحران بی آبی در این خطه نواخته شد که این مهم تنظیم محورهای توسعه بر اساس سناریوهای اقلیمی را الزامی می کند.

یک ربع پیش

بعداز اتفاقات رخ داده در اصفهان باشگاه پرسپولیس اعلام کرد این ماجرا را در کمیته انضباطی پیگیری خواهد کرد.

نیم ساعت پیش

سایت ترانسفر مارکت روی ستاره‌های پرسپولیس در لیگ قهرمانان قیمت گذاشت.

نیم ساعت پیش

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: در چهارمین رویداد افتتاح طرح‌های این محدوده ها، بخش خصوصی در سرمایه گذاری سهمی ۹۹ درصدی داشته است.

نیم ساعت پیش

بیشتر...