تیتر برتر |
1 ماه پیش

چرا رشد قیمت خودرو در اردیبهشت 1400 متوقف شد سایت تیتربرتر TitreBartar com

واکنش بازار خودرو به  افزایش قیمت کارخانه‌ای و ریزش قیمت دلار

به گزارشتیتربرتر؛ حکم شورای رقابت مبنی‌برافزایش قیمت کارخانه‌ای خودروهاهرچند می‌توانست منحنی قیمت را در بازار شارژ کند، اما تداومروند نزولی ارز، این اتفاق را خنثی کرد.

به اعتقاد فعالان بازار، اگر ارز روندی نزولی نداشت، حکم شورای رقابت سبب رشد قیمت حداقل ۱۰میلیون تومانی در بازار می‌شد. این در شرایطی است که هم‌اکنون روند کاهشی قیمت‌ها متوقف مانده است.

واکنش بازار به افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها

حکمشورای رقابتمبنی برافزایش قیمت کارخانه‌ای خودروهاهرچند می‌توانست منحنی قیمت را در بازار شارژ کند، با این حال تداوم روند نزولیارز، این ضربه را خنثی کرد.

دوشنبه این هفته بود که شورای رقابت پس از حدودا شش ماهمجوز افزایش قیمت به‌طور متوسط ۹ درصدیرا برای خودروهای داخلی صادر کرد. بر این اساس،ایران خودرووسایپامجاز شدند قیمت محصولات خود را تا مرز حدودا ۹ درصد بالا ببرند.

ازآنجاکه رشد قیمت کارخانه‌ای خودروها معمولا بازار را هم تحریک می‌کند، انتظار می‌رفت منحنیقیمت خودروها در بازار آزاد بلافاصله صعودی شود، اما فعلا چنین اتفاقی رخ نداده است.

دلایل توقف رشد قیمت خودرو

آن طور که فعالان بازار به «دنیای‌اقتصاد» می‌گویند، منحنیقیمت خودروهای داخلیفعلا آرام است و با وجودافزایش قیمت‌ها در کارخانه،تغییر خاصی در آن به چشم نمی‌آید.

آنها با تاکید بر اینکه به‌دلیل مسائل مربوط به شیوع ویروسکروناو همچنینتعطیلی بازار و مراکز شماره‌گذاری، معاملات در بازار خودرو نیز به نوعی قفل شده است، می‌گویند: آنچه در حال حاضر اثر افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو بر منحنی قیمت بازار را خنثی کرده، تداوم روند نزولی ارز است.

البته حکم شورای رقابت هرچند توان لازم برای بالابردن قیمت در بازار را نداشته، با این حال به نوعیروند کاهش قیمترا تحت‌تاثیر قرار داده است. به عبارتی، این حکم (افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها) سبب شدهسرعت کاهش قیمت در بازار(متاثر از روند نزولی ارز) کم شود که البته در صورت تداوم ریزش قیمت در بازار ارز، احتمال سرعت گرفتن دوباره آن وجود دارد.

پیش بینی قیمت خودرو تا پایان اردیبهشت 1400

در این شرایط برخی معتقدند با ادامه روند نزولی ارز، ممکن استقیمت خودروها در بازار به زیر نرخ کارخانه نیز برسد، با این حال فعالان بازار معتقدند احتمال رخ دادن چنین اتفاقی بسیار پایین است.

به گفته آنها، عرضه کنندگانخودرو(خودروسازان و آنها که به نوعی خودرو دپو کرده‌اند) اجازه نمی‌دهند قیمت‌های بازار تازیر نرخ کارخانهسقوط کند و اگر هم چنین اتفاقی رخ دهد، موردی خواهد بود نه کلی.

هرچه هست، اتفاق مهم فعلی در بازار خودرو، خنثی شدن حمله افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها به واسطه سد ارزی است.

پیروی قیمت خودرو از ریزش دلار

به اعتقاد فعالان بازار، اگر ارز روندی نزولی نداشت، حکم شورای رقابت سبب رشد قیمت حداقل ۱۰ میلیون تومانی در بازار می‌شد، اما چون با کاهش قیمت ارز مواجه‌ایم، این موضوع به نوعی خنثی شده است.

این در حالی است که اواسط فروردین و تنها به‌دلیل اظهارات رئیس شورای رقابت مبنی بر افزایش قریب‌الوقوعقیمت کارخانه خودروها، منحنی قیمت در بازار تحریک شد. آن زمان قیمت ارز در روندی نزولی نبود، به همین دلیل بازار خودرو حتی از خبر احتمال افزایش قیمت (در حالی که هنوز اتفاق نیفتاده بود) نیز تاثیر گرفت و قیمت‌ها بالا رفت.

در حال حاضر با توجه بهبازگشت قریب‌الوقوع ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای و برجامو به تبع آن، لغو تحریم، انتظارات تورمی کاهش یافته و در پی آن، قیمت ارز هم نزولی شده است.

در این شرایط، قیمت خودرو در بازار اگر کاهش پیدا نکند، توان رشد چندانی نیز ندارد، چون نزولی شدن قیمت ارز چنین اجازه‌ای نمی‌دهد. در این مورد،

مرتضی شجاعی کارشناس بازار خودرو به تسنیم گفته که کاهش سطح انتظارات تورمی، تقاضای سرمایه‌گذاری در بازار خودرو را به حداقل رسانده و از طرفی، تقاضای مصرفی با وجود تورم مستمر سال‌های اخیر، به شدت کاهش داشته است که این مسائل چشم‌انداز بروز رکود را در بازار خودرو پررنگ کرده است.

وی با اشاره بهغلبه اثرکاهش نرخ ارزبر اثر افزایش قیمت کارخانه‌ای، در بازار خودرو تاکید کرده «در مقطع کنونی، اثرپذیری بازار خودرو از شاخص‌های کلان اقتصادی به مراتب بیشتر از تغییرات قیمت کارخانه‌ای است. نمود این مساله در رکود وریزش نسبی بازار خودروبا وجود افزایش قیمت‌ کارخانه‌ای خودروها، مشهود است.

به گفته این کارشناس، با وجود انتظار ریزش بیشتر در بازار خودرو، مقاومت برخی سرمایه‌گذاران و فعالان موجب شده، کاهش‌ قیمت‌ها در بازار متناسب با تقویت ارزش پول ملی نباشد؛ با این حال عوامل دیگری مانندشوک آزادسازیواردات خودروبه بازار در کوتاه مدت و استمرار رکود بازار در بلندمدت می‌تواند این مقاومت را بشکند.

کاهش قیمت خودرو در هفته سوم اردیبهشت 1400

اما نگاهی به قیمت خودروهای داخلی در بازار بیندازیم و ببینیم چه افت و خیزی دامان آنها را گرفته است. به گفته فعالان بازار، منحنی قیمت تا قبل از اعلام حکم اخیر شورای رقابت، روندی نزولی داشته، اما در حال حاضر این روند کند و حتی به نوعی متوقف شده است. به عبارت بهتر، قیمت خودروهای داخلی طی هفته جاری و نسبت به هفته‌های قبل، در کل نزولی بوده اما روند کاهش قیمت‌ها تقریبا متوقف و بازار به ثباتی نسبی رسیده است.

بنا به گفته فعالان بازار، در حال حاضرپژو پارس سادهقیمتی برابر با ۲۱۶ میلیون تومان دارد که نسبت به هفته‌های گذشته از کاهش قیمت این محصول حکایت می‌کند.

همچنینقیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲نیز این روزها به حدود ۲۰۰ میلیون تومان رسیده تا این خودرو نیز افت قیمت را در این هفته تجربه کرده باشد. اما برای خرید۲۰۶ صندوقدارهم باید ۲۴۵ میلیون تومان هزینه کرد. این خودرو در هفته‌های قبل نزدیک به ۲۷۰ میلیون تومان قیمت داشت. در خانواده ۲۰۶، تیپ ۵ هم در مسیر کاهش قیمت طی این هفته افتاده، چه آنکه در حال حاضر برای فروش آن قیمت ۲۵۴ میلیون تومانی پیشنهاد می‌شود. اما برای خریدپژو ۲۰۷ اتومات، چیزی حدود ۳۸۰ میلیون تومان باید هزینه کرد، حال آنکه مدل دنده‌ای آن کمتر از ۲۸۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

سری هم به بازار سمند و پژو ۴۰۵ بزنیم، خودروهایی که آنها نیز از افت قیمت طی این هفته در امان نبوده‌اند. نمایشگاهداران خودروی پایتخت می‌گویندسمنددر حال حاضر قیمتی برابر با ۱۹۱ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد حدودا سه میلیون تومان از قیمت خودروی موردنظر طی هفته جاری کاسته شده است. همچنینپژو ۴۰۵هم در حال حاضر با توجه به افت دو میلیون تومانی‌اش، ۱۹۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد.  در بین دیگر محصولات متعلق به ایران‌خودرو، رانا نیز در دو مدل LX و پلاس از افزایش قیمت‌های اخیر در امان نماند.

به گفته فعالان بازار، رانا LXقیمتی برابر با ۲۰۶ میلیون تومان دارد و مدل پلاس آن نیز ۲۲۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. اما برای خریددنادر مدل معمولی نیز باید ۲۹۸ میلیون تومان هزینه کرد، این در حالی است که قیمت مدل پلاس و غیر اتوماتیک این محصول حدود ۳۵۰ میلیون تومان است.

اما نگاهی هم بهقیمت محصولات سایپا و پارس خودرودر بازار بیندازیم. به گفته نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت، در حال حاضر برای خریدکوئیک دنده‌ایباید ۱۴۵ میلیون تومان هزینه کرد. به گفته آنها، قیمت تیبای معمولی هم به ۱۲۵ میلیون تومان رسیده، ضمن آنکه برای خریدسایناهم باید ۱۴۳ میلیون تومان هزینه کرد. قیمت پراید نیز در مدل‌های ۱۱۱ و ۱۳۱ به ترتیب به ۱۲۴ و ۱۱۰ میلیون تومان رسیده است.

گردآورنده:الهام خلیلی خو#‌اقتصاد منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

دو بازیکن استقلال با توجه اتفاقاتی که اخیرا در این باشگاه افتاده در پایان فصل از این تیم جدا خواهند شد.

2 دقیقه پیش

رخداد دو حادثه مرگبار در کشور به فاصله ۲۴ ساعت از یکدیگر، که یک عامل آن "اتوبوس" بوده است، ذهن ها را به سمت مرگ های اتوبوسی مشغول می کند.

10 دقیقه پیش

معاون اطلاع‌رسانی و ارتباطات دفتر رییس‌جمهوری تصریح کرد: در برابر مردم نجیبی که جان و روان‌شان در تهدید است حتی اگر مقصر نباشیم هرگز حق نداریم طلبکار باشیم.

12 دقیقه پیش

دیو اسمیت، مردی که به مدت ۱۰ ماه به ویروس کووید-۱۹ مبتلا بود با درمانی مشابه درمان دونالد ترامپ بهبود یافت.

یک ربع پیش

سفیر ایران در قطر با وزیر کار و امور اجتماعی قطر دیدار و رایزنی کرد.

یک ربع پیش

مدیرعامل سابق استقلال گفت: اختلاف نظرهایی با آقای فتحی بود، که در حال حاضر حل شده است و ایشان برای استقلال زحمات زیادی کشیده اند.

یک ربع پیش

محققان انگلیسی در نتیجه مطالعه‌ای متوجه شدند مصرف هر نوع قهوه خطر ابتلا به بیماری مزمن کبدی را کاهش می‌دهد.

یک ربع پیش

روزنامه گاردین گزارش کرد، وکلای خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر قرار است ماه جاری میلادی با هماهنگی دادگاه آمریکا از چند مقام اسبق عربستانی در خصوص ارتباطشان با حملات ۱۱ سپتامبر بازجویی کنند.

یک ربع پیش

عضو هیئت مدیره شرکت آلمانی فولکس واگن و مدیر عامل شرکت پورشه AG، اعلام کرد که فولکس واگن به زودی در مورد آینده برند لوکس خود یعنی بوگاتی تصمیم خواهد گرفت.

یک ربع پیش

یک وزیر اسرائیلی تأکید کرد که حتی اگر آمریکا به رسمیت شناختن "حاکمیت" رژیم صهیونیستی بر جولان سوریه را لغو کند، جولان باز هم تحت "حاکمیت" این رژیم باقی خواهد ماند.

نیم ساعت پیش

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۵ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۸۳ هزار و ۵۸۸ نفر رسید.

نیم ساعت پیش

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد : ۷۸ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های استان پذیرش و تحت مراقبت پزشکی قرار گرفتند.

نیم ساعت پیش

رییس جمهور در پیامی با ابراز تاسف از وقوع سانحه برای اتوبوس حامل سرباز معلم ها که منجر به جان باختن و مجروح شدن عده ای از آنان شد ضمن تسلیت به خانواده های داغدیده، تاکید کرد: متاسفانه تکرار چنین حوادث اندوه بار و غیر قابل جبران جاده ای نشان می دهد که همه مسئولان و دست اندرکاران ذیربط باید با برنامه ریزی های دقیق تر و همه جانبه در کاهش وقوع این گونه حوادث تلخ بیش از پیش تلاش کنند.

1 ساعت پیش

طبق اعلام آخرین وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌های استان زنجان، ۶ شهرستان در وضعیت زرد و دو شهرستان در وضعیت نارنجی کرونا قرار دارد.

1 ساعت پیش

و بایدن رییس جمهوری آمریکا صبح جمعه به دنبال فروریختن یک ساختمان مسکونی ۱۲ طبقه در ایالت فلوریدا اعلام وضعیت اضطراری را تایید کرد.

1 ساعت پیش

بیشتر...