تدارک استقبال از کاروان سوخت ایران در لبنان اسرائیل در فکر تقابل یا سکوت های همیشگی خبرنامه دانشجویان ایران

سید حسن نصرالله اسرائیل را در بد مخمصه‌ای قرار داده است اگر به نفتکش حمله کند در نظر مردم لبنان به عنوان طرفی که مانع حل بحران سوخت لبنان از طریق حزب الله شده است، قلمداد خواهد شد که این سبب تثبیت وجهه حزب الله به عنوان طرفی که با اسرائیل می‌جنگند، خواهد شد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ تل آویو در برابر معضلی سخت قرار دارد. آیا مسیر عبور کشتی حامل سوخت را که به سمت لبنان حرکتش را شروع کرده می‌بندد یا دست به اقدامی نمی‌زند؟

منفعت اسرائیل در این است که معترض این کشتی شود تا هرآنچه که درباره محاصره اقتصادی لبنان رشته است و روی آن حساب زیادی باز کرده است، از بین نرود و در مقابل از آن می ترسد که هرگونه اقدام علیه این کشتی واکنش حزب الله را به دنبال داشته باشد و به تشدید درگیری منجر شود که خواهان آن نیست.

تدارک استقبال از کاروان سوخت ایران در لبنان/ اسرائیل در فکر تقابل یا سکوت‌های همیشگی؟

تل آویو در برابر آزمون سخت و دو گزینه قرار دارد یا مانع کشتی شود یا اقدامی انجام ندهد. یکی از ابتدایی راه‌ها این است که سکوت کند و از تهدید خودداری کند که این مشکل را حل نمی‌کند. تصمیم اسرائیل خودداری از بستن راه کشتی باشد (به احتمال زیاد همینطور است) یا اعتراض و بستن راه آن (فرضیه‌ای که آنرا نمی‌توان بعید دانست)، تهدید سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان به تل آویو رسیده است؛ به ویژه که به این رژیم و آمریکا هشدار داده است.

این یعنی توسعه معادلات بازدارندگی حاکم بر اقدامات اسرائیل در عرصه لبنان است که تضمین کننده کشتی‌های ایرانی است و مانع از حمله به آن می‌شود و سبب کاهش بحران لبنانی‌ها خواهد شد.

صهیونیست‌ها نمی‌دانند که در صورت اقدام علیه کشتی ایرانی، واکنش حزب الله در چه سطحی است و آیا به رویاریوی میان طرفین منجر می‌شود. اسرائیل در برابر سوالی قرار دارد که پاسخ دادن به آن برایش دشوار است؛ موضوعی که در تحلیل دانی استترنویسز تحلیلگر امور امنیت داخلی این رژیم هویدا ست که گفت: اسرائیل باید تصمیم بگیرد که آیا اعتراض کشتی به درگیری احتمالی در مرز شمالی با لبنان می‌ارزد؟

سید حسن نصرالله اسرائیل را در بد مخمصه‌ای قرار داده است اگر به نفتکش حمله کند در نظر مردم لبنان به عنوان طرفی که مانع حل بحران سوخت لبنان از طریق حزب الله شده است، قلمداد خواهد شد که این سبب تثبیت وجهه حزب الله به عنوان طرفی که با اسرائیل می‌جنگند، خواهد شد.

کشتی های ایرانی  به همان اندازه که برای رژیم صهیونیستی ناامیدی به همراه دارد امیدواری‌ها برای بازگشت ثبات به امور داخلی لبنان و آماده کردن مقدمات و مراسمات جشن به مناسبت ورود این محموله به لبنان توسط حزب‌الله، افزایش یافته است.

از زمانی که سید حسن نصرالله در سخنرانی عاشورای خود از حرکت کشتی‌های سوخت خریده شده از ایران به سمت لبنان خبر داد و تهدید کرد هر تعرضی به این کشتی‌ها پاسخ خواهد گرفت، بحثی داغ در لبنان و حتی سراسر جهان به راه افتاد تا جایی که یکی از کارشناسان شبکه فرانس 24 از «طوفان ژئوپلتیک» در منطقه گفت. دبیرکل حزب‌الله لبنان دوشنبه شب پس از تشکیل کابینه لبنان، درباره تحولات این کشور و منطقه، سخنرانی کرد و به همین مسئله نیز پرداخت. چنان‌که از این سخنرانی نصرالله به دست می‌آید، او با تشریح به هم خوردن محاسبه آمریکا و غرب‌گرایان با رسیدن کشتی سوخت ایران به سواحل سوریه و ناتوانی اسرائیل از مورد هدف قرار‌دادن این کشتی، نشان داد که این معامله سوخت، چگونه معادله منطقه را تغییر داد.

تدارک استقبال از کاروان سوخت ایران در لبنان/ اسرائیل در فکر تقابل یا سکوت‌های همیشگی؟

استقبال از کاروان سوخت ایران در لبنان

مقامات حزب‌الله در استان البقاع لبنان اقدامات لجستیکی، فنی، تبلیغاتی، میدانی و اداری را برای استقبال از کاروان تانکرهای حامل سوخت ایران به صورت کامل انجام داده‌اند و منتظر رسیدن کامیون‌ها هستند. بخش رسانه‌ای حزب‌الله نیز با تهیه هزاران پرچم و شعار و پلاکارد، آماده استقبال از کامیون‌های حامل سوخت است که قرار است سوختی را که نفتکش ایرانی در سوریه تخلیه کرده، وارد لبنان کنند.

کامیون‌های حامل سوخت بالغ بر ۸۰ دستگاه، معادل تقریبا ۳ میلیون لیتر سوخت صادراتی ایران هستند که مسیر تقریبا ۲۳۰ کیلومتری را باید طی کنند.  حزب‌الله لبنان برای استقبال از این کاروان، 2 مراسم جداگانه در نظر گرفته است؛ یک مراسم قرار است در بین شهرک «العین» و «النبی عثمان» در استان البقاع و دیگری در ورودی بعلبک جنوبی برگزار شود.

در این مناطق جشن‌های مردمی با حضور نمایندگان بعلبک و روسای شهرداری‌ها و فعالان سیاسی، اقتصادی، مذهبی و اجتماعی برگزار خواهد شد. پس از این مراسمات و جشن‌ها قرار است مخزن جایگاه‌های سوخت شرکت «الامانه» در منطقه پر شود و پس از آن تمام نهادها و سازمان‌هایی که قرار است از سوخت صادراتی ایران به طور رایگان استفاده کنند از جمله بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان، یتیم‌خانه‌ها، بخش تصفیه آب، سازمان صلیب سرخ لبنان، آتش‌نشانی‌ها و شهرک‌هایی که با موتورخانه آب خود را از زیر زمین استخراج می‌کنند، می‌توانند سوخت خود را از حزب‌الله تحویل بگیرند. همچنین سوخت صادراتی ایران به بیمارستان‌های خصوصی، مراکز درمانی، داروسازی‌ها، نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها، تعاونی‌ها و شرکت‌های خصوصی برق با لیره لبنان به فروش خواهد رسید و به گفته سیدحسن نصرالله ارزان‌تر از سوخت موجود در لبنان خواهد بود.  طبق برآورد‌ها این مقدار سوخت برای مصرف یک ماه آنها کافی خواهد بود.

تدارک استقبال از کاروان سوخت ایران در لبنان/ اسرائیل در فکر تقابل یا سکوت‌های همیشگی؟

قدردانی از رهبر و رئیس‌جمهور ایران

سید حسن نصرالله ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران و رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهور، آقای رئیسی و مسئولان دولتی ایران به دلیل تحمل این مسئولیت، خاطر نشان کرد: «از سوریه و دولت و رئیس‌جمهورش به دلیل تسهیلات و کمکی که کردند تشکر می‌کنیم... از برکات آغاز این مسیر، این است که باب‌های جدیدی باز شد و سبب شد که آمریکا به دنبال رساندن گاز از مصر به لبنان باشد و این برای کاهش رنج مردم خوب است.»

وی با بیان اینکه «تشکیل هیئتی از دولت لبنان و ارسال آن به سوریه که سال‌ها بود خواستار آن بودیم، از برکات دیگر این مسیر بود [که آمریکایی‌ها مجبور شدند با اعزام آن موافقت کنند]»، تصریح کرد: «قرار است سوخت از عراق هم برسد و از دولت عراق هم تشکر می‌کنیم.»

دبیرکل حزب‌الله در بخش دیگر سخنرانی خود در مورد ارسال سوخت ایران، تصریح کرد: «درباره مقصد کشتی نخست [ایرانی] که فرآورده‌های نفتی را منتقل می‎کرد، دو گزینه داشتیم: لبنان یا سوریه... ولی به خاطر اینکه مشکلی برای حکومت لبنان ایجاد نشود، تصمیم گرفتیم به سوریه اعزام شود. سوریه نیز پذیرفت... از سران سوریه به خاطر حمایت، تسهیل و مشارکت برای موفقیت این اقدام، کمال تشکر را داریم.»

وی ادامه داد: «سوریه، حرکت [کشتی] در بندرگاه بانیاس را برای انبار کردن و حرکت به سمت مرزها تسهیل و امنیت نفتکش‌ها را تأمین کرد... اولین کشتی حامل فرآورده‌های نفتی، شامگاه یکشنبه وارد بندرگاه بانیاس شد و امروز بار خود را تخلیه می‌کند... انتقال فرآورده‌ها به البقاع، روز پنجشنبه آینده آغاز خواهد شد.»

دبیرکل حزب‌الله با بیان اینکه کشتی حامل گازوئیل طی چند روز آینده وارد بانیاس خواهد شد، گفت: «مقدمات اداری برای ارسال کشتی سوم حامل بنزین از ایران نیز انجام شده است... کشتی چهارم نیز حامل گازوئیل خواهد بود و بعدا فرستاده خواهد شد... دولت جدید، درباره کشتی‌های بعدی تصمیم خواهد گرفت.»

هدف کمک به مردم است، نه تجارت

نصرالله با بیان اینکه حزب‌الله از رهگذر این کشتی‌ها در پی تجارت و سود نیست، بلکه به دنبال کاهش مشکلات مردم لبنان است، تأکید کرد: «برآورد ما این است که برخی از نهادها یا طرف‌ها هستند که احتمالا با خرید گازوئیل یا بنزین ایران، دچار مشکل می‌شدند... ولی فرآورده‌های نفتی متعلق به کل مردم لبنان است.»

وی ادامه داد: «درباره توزیع فرآورده‌های نفتی این گونه عمل می‌کنیم: از ۱۶ سپتامبر تا ۱۶ اکتبر، این فرآورده‌ها را به مدت یک ماه به صورت رایگان در اختیار نهادهای زیر قرار می‌دهیم: بیمارستان‌های دولتی، خانه‌های سالمندان، مراکز نگهداری ایتام، مراکز نگهداری معلولان، شهرداری‌ها، آتش‌نشانی‌ها و صلیب سرخ لبنان.»

او تصریح کرد: «برای ما حتمی است که سوخت را ارزان‌تر از چیزی که از ایران خریده‌ایم، خواهیم فروخت. چون به دنبال تجارت نیستیم.» او افزود که لبنانی‌ها دیگر نیازی نیست که عزت خود را دربازارهای سیاه سوخت زیر پا نگذارند.

پیروزی معادله طلایی «ارتش-ملت-مقاومت» و شکست آمریکا

دبیرکل حزب‌الله لبنان، در بخش پایانی سخنرانی خود به مسئله همکاری حزب‌الله و ارتش لبنان پرداخت و گفت که معادله طلایی «ارتش-ملت-مقاومت» تثبیت شده است و خود را در پیروزی‌های سال ۲۰۰۰ و جنگ ۳۳ روزه نشان داد و همچنان خود را نشان می‌دهد. نصرالله خطاب به آمریکایی‌ها نیز تأکید کرد: «تمامی محاسبات شما به هم ریخت و سیاست‌هایتان شکست خورد. همه توطئه‌هایتان نقش بر آب شد... شکست خواهید خورد و معادله طلایی که حافظ امنیت داخلی و مرزهای لبنان است، حفظ خواهد شد.»

گزارش از مسلم خلخال#‌اخبار منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با نزدیک شدن به زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، برای بسیاری از داوطلبان کنکور، میزان شهریه شبانه یا نوبت دوم مورد سوال واقع می شود. رشته محل های شبانه یا نوبت دوم، رشته محل هایی هستند که در دانشگاه های دولتی برگزار می شوند ولی دانشجو باید بابت تحصیل در رشته محل های شبانه یا نوبت دوم شهریه بپردازد.

دیروز

زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ویروس کرونا نیستند ولی در صورت ابتلا، احتمال بروز بیماری شدیدتر در آن‌ها وجود دارد. بنابراین سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند زنان باردار نیز واکسن بزنند. 

دیروز

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

دیروز

پیش‌فروش جدید تارا به زودی آغاز می‌شود, بر اساس اطلاعات به‌دست آمده، طرح جدید پیش‌فروش تارا، جدیدترین محصول ایران‌خودرو آغاز می‌شود.

دیروز

قیمj بیت کوین در ساعت 12 و 30 دقیقه صبح به وقت ایران روی 47 هزار و 167 دلار قرار داشت و تغییرات قیمتی آن در 24 ساعت و 7 روز گذشته مثبت بود.

دیروز

وام ارزان با سود پایین/ شرایط وام جدید بانک ملی چیست؟

دیروز

ناصر فریادشیران معاون ورزشی باشگاه استقلال می‌گوید مجریان برنامه فوتبال برتر خارج از اصول حرفه‌ای رفتار می‌کنند.

دیروز

مسئول روابط عمومی وارد کنندگان موبایل درباره ماجرای غیرفعال شدن موبایل‌های «شیائومی» در ایران توضیحاتی ارائه کرد.

دیروز

شکری نیا گفت: شبکه سپهر ویژه برنامه «سین» را با هدف معرفی برنامه‌ های شاخص شبکه‌ ها و بخش های مختلف صداوسیما تولید می‌ کند.

دیروز

معاون ورزشی باشگاه استقلال به شدت از رفتار دو مجری گلایه دارد و در مصاحبه‌ای به دلایل آن پرداخت.

دیروز

روز قبل خبر رسید که گوشی‌های شیائومی در برخی از کشورها از جمله ایران به صورت خودکار غیرفعال می‌شود. دلیل این مساله تحریم اعلام شده بود. اما حالا انجمن واردکنندگان موبایل می‌گوید فقط برخی از گوشی‌های شیائومی لاک می‌شود. اما کدام‌ها؟

دیروز

حمید استیلی به علت پارگی مینیسک زیر تیغ جراحان رفت و زانوی آسیب دیده خود را جراحی کرد.

دیروز

​بانک صادرات ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد سهامداران شرکت دامداری «تلیسه نمونه» با نماد «تلیسه» می‌توانند از روز دوشنبه ٢٢ شهریورماه ١٤٠٠ به مدت یک سال برای دریافت سود سهام این شرکت در سال مالی منتهی به ٣٠ اسفندماه ٩٩ به شعب بانک صادرات ایران در سراسر کشور مراجعه کنند.

دیروز

رئال مادرید فصل جدید لیگ قهرمانان اروپا را با پیروزی آغاز کرد و در خانه اینتر با یک گل بازی را به سود خود به پایان رساند. پورتو هم در حضور طارمی یک تساوی ارزشمند را برابر اتلتیکو مادرید در اسپانیا کسب کرد.

دیروز

مهاجم سرشناس پاری سن ژرمن در دیدار برابر کلوپ بروژ مصدوم شد و نتوانست به بازی ادامه دهد.

دیروز

بیشتر...