خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

مسمومیت با قارچ ۲۳ نفر را در کرمانشاه راهی بیمارستان کرد ایسنا

مسمومیت با قارچ ۲۳ نفر را در کرمانشاه راهی بیمارستان کرد

ایسنا/کرمانشاهآنگونه که مسول روابط عمومی اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه می گوید، امسال مسمومیت با قارچ ۲۳ نفر را راهی بیمارستان کرده است.

اکبر آزادی اظهار کرد: با آغاز فصل بهار و بارش های اخیر و استفاده مردم از قارچ های خودرو، متاسفانه تاکنون ۲۳ نفر به علت مسمومیت با قارچ های سمی به بیمارستان مراجعه کرده اند که کار ۱۰ نفرشان به بستری شدن کشیده شده است.

آزادی گفت: از مردم تقاضا می کنیم از مصرف قارچ‌های کوهی و قارچ هایی که دستفروش ها عرضه می کنند جدا  بپرهیزند و فقط از قارچ‌های پرورشی و بسته بندی شده در فروشگاه های معتبر استفاده کنند.

 مراقب "قارچ های مرگ آور" باشید

دکتر ابراهیم شکیبا معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز با هشدار در خصوص مصرف این قارچ ها، گفت: در فصل مرطوب با دمای مناسب مانند بهار قارچ ها در طبیعت به فراوانی یافت می شوند و معمولا اشتباه در تشخیص قارچ های خوراکی خودرو با قارچ های سمی باعث مسمومیت های قارچی می شوند.

وی افزود: در شرایط جغرافیایی استان کرمانشاه در سال هایی که شاهد بارش باران و رعد و برق های بهاری باشیم با موجی از مسمومیت های اتفاقی ناشی از مصرف خوراکی قارچ‌های خودرو سمی روبرو می‌شویم.

شکیبا اظهار کرد: علایم اولیه مسمومیت شامل اسهال، استفراغ و تهوع است و علایم بعدی شامل گرفتاری کبد و اختلال کلیوی است‌ که در صورت تاخیر در درمان، مرگ اتفاق می افتد و یا بیمار ممکن است نیاز به پیوند کبد پیدا کند.

شکیبا با بیان اینکه تشخیص قارچ های سمی تنها در مراکز تشخیصی آزمایشگاهی امکان دارد، گفت: تکیه بر روش های غیر علمی مانند استفاده از ظروف نقره‌ای یا شیر جهت تشخیص قارچ خوراکی از سمی هرگز توصیه نمی شود.

وی ادامه داد: افرادی که قارچ خودرو مصرف کرده اند یا دارای علایم گوارشی شده اند باید به سرعت جهت خدمات درمانی به مراکز درمانی مراجعه کنند؛ چون تاخیر در شروع درمان متاسفانه عوارض جدی مسمومیت را در پی دارد.

وی با توصیه بر مصرف قارچ های پرورشی بسته بندی شده، گفت: قارچ های خودرو هیچگونه برتری بر قارچ های خوراکی بسته بندی شده صنعتی ندارند.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ولی محبوبی استاد برجسته خوشنویسی کشور اهل شهر خوی رتبه برتر مسابقات جهانی خوشنویسی در بخش نستعلیق را از بین ۳۷ کشور جهان و ۷۰۰ اثر و استاد برجسته خوشنویسی به میزبانی کشور ترکیه را کسب کرد.

2 ساعت پیش

وزیر اقتصاد آلمان اعلام کرد اتحادیه اروپا احتمالا تا چند روز آینده برای تحریم واردات نفت روسیه به توافق می‌رسد اما ضربه زدن به صندوق جنگ روسیه شاید مستلزم کنترل قیمتهای جهانی نفت باشد.

2 ساعت پیش

یاسوج- استاندار کهگیلویه و بویراحمد ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر آزادسازی خرمشهر قهرمان، انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس، گفت: نکوداشت این رخداد بزرگ تاریخی تقدیر از جانفشانی ها و رشادت‌های فرزندان غیور کهگیلویه و بویراحمد و ایران است.

2 ساعت پیش

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: کاش می‌شد سهم سهل انگاری های جانکاه دستگاه‌ها در ساخت و ساز متروپل آبادان و این فاجعه ملی را بدون ترس و واهمه در آورد.

2 ساعت پیش

تهران- دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین با بیان اینکه نبرد «شمشیر قدس» دستاورد بزرگی بود، عنوان کرد: این نبرد تاکیدی بر امکان پیروزی بر دشمن است.

2 ساعت پیش

عضو مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی گفت: شناسایی منابع و پتانسیل‌های مغفول در کنار مهارت‌آموزی جوانان دانشگاهی می‌تواند راهگشای خوبی برای رشد و توسعه استان باشد.

2 ساعت پیش

رئیس گروه سلامت و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، ضمن اشاره به آب و هوای خشک کشور و آسیب‌پذیری مقابل تغییرات اقلیمی، در عین حال اقدامات وزارت بهداشت در راستای تقویت سیستم سلامت برای مقابله با تغییرات اقلیمی را تشریح کرد.

2 ساعت پیش

هیأتی از جنبش انصارالله یمن برای بررسی مسائل مربوط به آتش بس وارد اردن شد.

2 ساعت پیش

اهواز- استاندار ویژه خوزستان گفت: چندین نفر از هموطنانمان در ساختمان گیر افتاده‌اند و عملیات جستجو برای یافتن آن‌ها در جریان است؛ به طور حتم با مسببان حادثه به شدیدترین شکل ممکن برخورد می‌شود.

2 ساعت پیش

بیشتر...