شهرآرانیوز |
2 روز پیش

هم افزایی حداکثری برای شکوفایی اقتصاد مشهد شهرآرانیوز

هم‌افزایی حداکثری برای شکوفایی اقتصاد مشهد
مدیریت شهری با کمک به واکسیناسیون همگانی در پی خدمت‌رسانی به زائران «جهان‌شهر برکت و کرامت» است

محسن موسوی زاده | شهرآرانیوز؛«کرونا به گردشگری سلامت مشهد، ۱۳۵میلیون دلار خسارت زد»، «خسارت ۵۷هزار میلیارد تومانی کرونا به گردشگری خراسان رضوی»، «ضرر ۳۵۰میلیارد تومانی کرونا به اصناف خراسان رضوی»؛ این‌ها بخشی از آمار‌هایی است که درباره میزان خسارت کرونا بر اقتصاد مشهد، مسئولان مختلف در چند وقت اخیر اعلام کرده اند.

 

هرچند به گفته فعالان اقتصادی تا اتمام شیوع کرونا نمی‌توان به صورت دقیق میزان خسارت کرونا بر اقتصاد شهر را برآورد کرد، آنچه مشخص است، ضرر زیاد مشهد از شیوع کرونا به دلیل وابستگی اقتصاد این شهر به حضور زائران حرم مطهر رضوی است. با وجود اینکه تاکنون بسته‌های مختلفی برای حمایت از واحد‌های آسیب دیده از کرونا درنظر گرفته شده است، فعالان اقتصادی تنها راه احیای اقتصاد شهر را شتاب گیری روند واکسیناسیون می‌دانند. به گفته این افراد اگر این روند سرعت بگیرد، می‌توان به بهبود وضعیت اقتصاد کرونا زده مشهد امیدوار بود؛ موضوعی که تحقق آن می‌طلبد که تمام دستگاه‌های متولی پای کار بیایند.


در این میان از زمان شروع به کار شورای اسلامی شهر مشهد، مدیریت شهری هم سفت و سخت پای کار آمده است تا بتواند روند واکسیناسیون در شهر را سرعت ببخشد. در همین راستا مرکز واکسیناسیون خودرویی در نمایشگاه بین المللی مشهد راه اندازی شد. همچنین شهردار مشهد چند روز پیش گفته بود که «سلامت مردم در درجه نخست اهمیت قرار دارد، از این رو مدیریت شهری مشهد تمام امکانات شهرداری را برای مقابله با ویروس کرونا دراختیار دانشگاه علوم پزشکی و ستاد کرونا قرار داده است و خواهد داد.»

 

سیدعبدا... ارجائی در حاشیه بازدید از مرکز واکسیناسیون سردار شهید حاج قاسم سلیمانی تاکید کرد: «به هر میزان که دانشگاه علوم پزشکی بتواند واکسن تامین کند، آمادگی ایجاد زیرساخت و دراختیار گذاشتن محل انجام واکسیناسیون را در نقاط مختلف شهر خواهیم داشت.»

مدیریت شهری؛ پای کار

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد در گفتگو با شهرآرا، درباره تأثیر ورود مدیریت شهری به حوزه سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون گفت: اقتصاد مشهد به اقتصاد زائر گره خورده است. برای جلوگیری از آسیب‌ها باید در یک چشم انداز بیست ساله به سمت تغییر از اقتصاد خدماتی به اقتصاد تولیدی در شهر حرکت کنیم، اما باتوجه به اینکه اکنون اقتصاد شهر منوط به حضور زائر است و به دلیل شیوع بیماری کرونا این حضور به شدت کمرنگ شده است، باید تمام تلاش خود را برای کاهش اثرات کرونا و بهبود اقتصاد گردشگری به کار بگیریم.


مجید طهوریان عسکری ادامه داد: اگر قرار است زائر به مشهد سفر کند، نباید دغدغه حوزه سلامت برای او وجودداشته باشد. از طرف دیگر به طور جدی به واکسیناسیون کسبه اطراف حرم مطهر رضوی توجه شود؛ چون همان طور که می‌دانید، اسکان بیشتر زائران در شعاع دو کیلومتری حرم مطهر است.


وی بیان کرد: ما به عنوان مجموعه شهرداری و شورای شهر، با دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای انجام واکسیناسیون عمومی، همکاری کرده ایم که نمونه آن دراختیار قرار دادن نمایشگاه بین المللی، سالن‌های ورزشی، فرهنگ سرا‌ها و سالن‌های بحران برای شتاب گیری در روند واکسیناسیون است.


طهوریان عسکری یادآوری کرد: شورا و شهرداری در حوزه بهداشت به صورت جدی پای کار هستند، به طوری که حتی شهردار گفت حاضر است محل دفتر خود را به مرکز واکسیناسیون اختصاص دهد. ما هم به عنوان اعضای شورا نه به صورت شعاری بلکه عملی پای کار هستیم و حتی درصورت لزوم حاضریم ساختمان شورا را به مرکز واکسیناسیون اختصاص دهیم. وی اضافه کرد: در مشهد بیش از ۱۰۰ هزار واحد صنفی فعال هستند. در همین راستا، بخش زیادی از خانواده‌های مشهدی اقتصادشان با عملکرد صنوف گره خورده است. ارتباط خوب و موثر شورای شهر، شهرداری و اصناف می‌تواند بستر خوبی برای واکسیناسیون کسبه فراهم کند. از اصناف دعوت می‌کنیم در اولین فرصت به نمایشگاه بین المللی که مرکز واکسیناسیون خودرویی است، مراجعه کنند.

ضربه کرونا به گردشگری مشهد

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی هم در گفتگو با شهرآرا، با استقبال از ورود مدیریت شهری به روند سرعت بخشیدن به واکسیناسیون در مــــشــهد گفت: هرقدر که سرعت این کار بیشتر شود، روند احیای اقتصاد آسیب دیده مشهد نیز شتاب بیشتری می‌گیرد. بر این اساس، فعالان حوزه گردشگری مشهد از این کار مدیران شهری مشهد استقبال می‌کنند و آن را گامی مهم در راستای حمایت از اقتصاد می‌دانند.

 

علی اکبر علیزاده  قناد افزود: در مدت شیوع کرونا ریزش اشتغال در بخش گردشگری مشهد زیاد بوده است؛ به عنوان نمونه فقط در یک مجموعه ۶۵۰ شغل مستقیم از بین رفته است. مشخص است که با از بین رفتن مشاغل بخش گردشگری، خانواده‌های زیادی در تامین هزینه معیشت خود دچار مشکل می‌شوند. اگر می‌خواهیم به افرادی که شغل خود را از دست داده اند کمکی کنیم، باید روند احیای اقتصاد گردشگری مشهد سرعت بیشتری بگیرد که یک راه آن، همین واکسیناسیون است.

کمک مدیریت شهری به احیای اقتصاد مشهد

همچنین دبیر اتاق اصناف مشهد در گفتگو با شهرآرا، اقدامات مدیریت شهری در حوزه کرونا را گامی مهم برای احیای اقتصاد شهر خواند و گفت: این واقعیت وجود دارد تا زمانی که بخش درخورتوجهی از مردم شهر و به خصوص اصناف واکسینه نشوند، امکان افزایش ورود زائران و رشد اقتصادی شهر میسر نیست. ما باید تمام توان خود را برای آسان سازی واکسیناسیون به کار بگیریم. بر این اساس، اصناف مشهد از ورود مدیریت شهری به این حوزه استقبال و تصور می‌کنند که این کار می‌تواند کمک زیادی به بهبود اقتصاد مشهد بکند.

 

عبدا... افشاری افزود: از زمان شیوع کرونا واحد‌های صنفی و به خصوص واحد‌های صنفی اطراف حرم مطهر رضوی و هتل‌ها و اقامتگاه ها، مراکز عرضه سوغات و مجتمع‌های تجاری، آسیب زیادی دیده اند، به طوری که برخی مجبور شده اند به صورت موقت فعالیت خود را تعطیل کنند. امیدواریم با احیای اقتصاد شهر، بحران اقتصادی این حوزه‌ها به پایان برسد.

مشهد؛ شهری ایمن برای گردشگران

عضو هیئت علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی هم به شهرآرا گفت: شرایطی که مدیریت شهری فراهم کرده، سبب سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون در مشهد شده و به کوتاه شدن صف‌های طولانی واکسیناسیون انجامیده است. مژگان ثابت تیموری افزود: هرقدر سرعت واکسیناسیون در مشهد و به خصوص بین فعالان صنعت گردشگری و اصناف افزایش بیابد، سبب می‌شود که این شهر، شهری ایمن برای گردشگران شناخته شود و در نتیجه ورود زائران به آن افزایش بیابد.

 

وی بیان کرد: انتشار خبر افزایش سرعت واکسیناسیون در رسانه ها، می‌تواند نگرانی افرادی را که به دلیل کرونا استرس ورود به مشهد را دارند، برطرف کند. وی تاکید کرد: امیدواریم با اتمام روند واکسیناسیون در سال آینده، شاهد احیای صنعت گردشگری در مشهد باشیم و گردشگری شهر به وضعیت قبل از کرونا برگردد.

عضو شوید:آخرین اخبار کشور را در این صفحه اینستاگرام دنبال کنید#‌اخبار #‌مشهد منبع: شهرآرانیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با نزدیک شدن به زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، برای بسیاری از داوطلبان کنکور، میزان شهریه شبانه یا نوبت دوم مورد سوال واقع می شود. رشته محل های شبانه یا نوبت دوم، رشته محل هایی هستند که در دانشگاه های دولتی برگزار می شوند ولی دانشجو باید بابت تحصیل در رشته محل های شبانه یا نوبت دوم شهریه بپردازد.

1 روز پیش

زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ویروس کرونا نیستند ولی در صورت ابتلا، احتمال بروز بیماری شدیدتر در آن‌ها وجود دارد. بنابراین سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند زنان باردار نیز واکسن بزنند. 

پریروز

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

پریروز

پیش‌فروش جدید تارا به زودی آغاز می‌شود, بر اساس اطلاعات به‌دست آمده، طرح جدید پیش‌فروش تارا، جدیدترین محصول ایران‌خودرو آغاز می‌شود.

پریروز

قیمj بیت کوین در ساعت 12 و 30 دقیقه صبح به وقت ایران روی 47 هزار و 167 دلار قرار داشت و تغییرات قیمتی آن در 24 ساعت و 7 روز گذشته مثبت بود.

پریروز

وام ارزان با سود پایین/ شرایط وام جدید بانک ملی چیست؟

پریروز

ناصر فریادشیران معاون ورزشی باشگاه استقلال می‌گوید مجریان برنامه فوتبال برتر خارج از اصول حرفه‌ای رفتار می‌کنند.

پریروز

مسئول روابط عمومی وارد کنندگان موبایل درباره ماجرای غیرفعال شدن موبایل‌های «شیائومی» در ایران توضیحاتی ارائه کرد.

پریروز

شکری نیا گفت: شبکه سپهر ویژه برنامه «سین» را با هدف معرفی برنامه‌ های شاخص شبکه‌ ها و بخش های مختلف صداوسیما تولید می‌ کند.

پریروز

معاون ورزشی باشگاه استقلال به شدت از رفتار دو مجری گلایه دارد و در مصاحبه‌ای به دلایل آن پرداخت.

پریروز

روز قبل خبر رسید که گوشی‌های شیائومی در برخی از کشورها از جمله ایران به صورت خودکار غیرفعال می‌شود. دلیل این مساله تحریم اعلام شده بود. اما حالا انجمن واردکنندگان موبایل می‌گوید فقط برخی از گوشی‌های شیائومی لاک می‌شود. اما کدام‌ها؟

پریروز

حمید استیلی به علت پارگی مینیسک زیر تیغ جراحان رفت و زانوی آسیب دیده خود را جراحی کرد.

پریروز

​بانک صادرات ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد سهامداران شرکت دامداری «تلیسه نمونه» با نماد «تلیسه» می‌توانند از روز دوشنبه ٢٢ شهریورماه ١٤٠٠ به مدت یک سال برای دریافت سود سهام این شرکت در سال مالی منتهی به ٣٠ اسفندماه ٩٩ به شعب بانک صادرات ایران در سراسر کشور مراجعه کنند.

پریروز

رئال مادرید فصل جدید لیگ قهرمانان اروپا را با پیروزی آغاز کرد و در خانه اینتر با یک گل بازی را به سود خود به پایان رساند. پورتو هم در حضور طارمی یک تساوی ارزشمند را برابر اتلتیکو مادرید در اسپانیا کسب کرد.

پریروز

مهاجم سرشناس پاری سن ژرمن در دیدار برابر کلوپ بروژ مصدوم شد و نتوانست به بازی ادامه دهد.

پریروز

بیشتر...