ایران آنلاین |
1 ماه پیش

وحشت اف بی آی از تهدیدهای راست های افراطی ایران آنلاین

تهدیدها علیه مأموران اداره پلیس فدرال امریکا افزایش یافت
وحشت اف بی آی از تهدیدهای راست های افراطی
مهربانو رستگار

تفتیش خانه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق امریکا که به تأیید روز گذشته اف بی آی، حاوی اسناد فوق‌محرمانه دولتی بوده، باعث نگرانی کارکنان اف‌بی‌آی درباره سلامتی خود و خانواده‌شان شده است.

روزنامه ایران: این نگرانی‌ها بعد از آن بالا گرفت که مردی که گفته می‌‌شود از اعضای گروه راست افراطی پسران مغرور بوده، به دفتر پلیس فدرال امریکا در سینسیناتی حمله کرد.
به گزارش سایت رادیو ملی امریکا، از زمان یورش هفته پیش اف‌بی‌آی به مارالاگو، کارشناسان گروه‌های راست افراطی در امریکا بعد از تأکید حامیان ترامپ در فضای مجازی به اینکه در وضعیت «جنگ داخلی» قرار دارند، زنگ خطر را در مورد تشدید فعالیت‌های این گروه‌ها به صدا درآوردند. این هشدارها پس از آن داده شد که مردی به اسم ریکی والتر شیفر 42 ساله که کهنه سرباز جنگ امریکا در عراق است، سلاح به دست گرفت و به دفتر اف‌بی‌آی در سینسیناتی حمله کرد. با این حال تهدیدها علیه اف‌بی‌آی به همین جا ختم نشد و پس از آن اسامی دو نفر از مأموران اف‌بی‌آی که در یورش به عمارت مارالاگو حضور داشتند، در فضای مجازی منتشر شد که همین مسأله، نگرانی این دو مأمور را درباره تهدیدات جانی احتمالی علیه خود و خانواده‌شان برانگیخت.


این نگرانی‌ها بی‌دلیل نیست. همانطور که ‌هایدی بیریچ، از بنیانگذاران پروژه جهانی «مبارزه با نفرت و افراط‌‌گرایی» گفته است: «خشونت‌های کنونی، واکنش حلقه راست‌های افراطی به تفتیش عمارت مارالاگو است.» مشابه این نظر را الکس فریدفلد، تحلیلگر مسائل خشونت در امریکا مطرح کرده است. او گفته: «تابلوها، شعارها و... از سوی برخی گروه‌ها درباره اینکه در جنگ داخلی هستند، نشان می‌‌دهد، آنان راست‌های افراطی هستند که می‌‌خواهند از چپ‌ها انتقام بگیرند.»


بیریچ و فریدفلد هر دو فضای کنونی را مشابه فضای حمله 6 ژانویه 2021 به کنگره امریکا ارزیابی می‌‌کنند.
فضایی که خشونت از لفاظی‌ها در شبکه‌های مجازی آغاز می‌‌شود. در رأس این لفاظی‌ها که از سوی حامیان ترامپ انجام می‌‌شود، حلقه یاران ترامپ قرار دارند. یکی از آنها استیو بنن، مشاور، دوست و همراه قدیمی ترامپ است که بعد از یورش اف‌بی‌آی در برنامه الکس جونز، نظریه‌پرداز افراطی، گفت که اف‌بی‌آی «یک گشتاپوی جدید امریکایی» است.


اسناد فوق‌محرمانه در مارالاگو
تهدیدها علیه اف‌بی‌آی در حالی است که رسوایی دزدیدن اسناد محرمانه از کاخ سفید، هر روز ابعاد تازه‌تری پیدا می‌کند. اف‌بی‌آی روز گذشته تأیید کرد که این مدارک برچسب «اسناد فوق‌سری» داشتند.
به گزارش سایت شبکه خبری الجزیره، این اسناد که هفته گذشته توسط اف‌بی‌آی در خانه پالم بیچ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق امریکا کشف و ضبط شد، اسناد فوق‌محرمانه‌ای بودند که هیچ شخصی حق خروج آنها از کاخ سفید را ندارد. طی این تفتیش بی‌سابقه در تاریخ امریکا، در مجموع یازده جعبه سند و مدرک محرمانه در خانه ترامپ کشف شد. فهرست این اقلام بعد از ظهر جمعه پس از باز کردن سند هفت صفحه‌ای شامل حکم بازرسی از اقامتگاه ترامپ در پالم بیچ توسط قاضی، علنی شد. به گزارش دادستانی امریکا، این اسناد حاوی داده‌هایی است که افشای آنها می‌تواند «منافع ملی» ایالات متحده را در خطر قرار دهد، اما تا کنون جزئیات این اسناد را افشا نکرده‌اند. ترامپ که پس از انتشار این خبر و تفتیش خانه‌اش در شبکه اجتماعی خود بارها نسبت به آن واکنش نشان داده، دیروز نیز مدعی شد، این اسناد محرمانه نیستند. او در پیامی در شبکه اجتماعی خود با نام «تروث» نوشته است: «اول اینکه این اسناد محرمانه نیستند. دوم اینکه اصلاً لازم به ضبط چیزی نبود. آنها بدون این سیاسی‌کاری‌ها هر موقع که می‌خواستند می‌توانستند به این اسناد دسترسی پیدا کنند و لازم نبود به خانه من یورش بیاورند.» با این حال گفته می‌شود در میان این اسناد، مدارکی پیرامون سلاح‌های هسته‌ای نیز وجود دارد که ترامپ قویاً آن را رد کرده است. ترامپ صراحتاً از احتمال پاپوشی که اف‌بی‌آی ممکن است برای او دوخته باشد، سخن گفته است. در امریکا، اسنادی که روی آنها مهر «فوق‌محرمانه» می‌خورد، محرمانه‌ترین اسناد دولت این کشور محسوب می‌شوند که قانون برای جلوگیری از افشا و عمومی کردن آنها تدابیر سخت قانونی و امنیتی‌ در نظر گرفته است. با این وجود، ترامپ برای کاستن از فشارها علیه خود، مدعی شده اوباما نیز اسناد محرمانه‌ای را از کاخ سفید خارج کرده است. ادعایی که آرشیو ملی امریکا آن را رد و اعلام کرد: «بر اساس قانون سوابق ریاست‌‌جمهوری امریکا، آن دسته از سوابق باراک اوباما که از حالت محرمانه خارج شده، در مکانی در شیکاگو نگهداری می‌شود و اسناد محرمانه او در مکانی امن در واشنگتن قرار دارند. همچنین او هیچ دسترسی‌ به این اسناد ندارد.»
با این حال ترامپ و متحدانش با انتقاد شدید از عملکرد اف‌بی‌آی و دادگستری امریکا، این اقدام را سیاسی‌کاری برای کنار زدن او از انتخابات پیش روی امریکا قلمداد می‌کنند.

انتهای پیام/

 

 #‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اعتماد آنلاین به نقل از یادداشت فرهاد قنبری در کانال تلگرامی اش نوشت:مردم حق دارند بپرسند وقتی شما آنها را به مقاومت و تحمل دشواری دعوت کرده و چشم به روی زباله زباله گردی و تکدی گری و کودکان کار می پوشید [لابد آنها را هزینه ناچار و غیرقابل اجتناب مقاومت می دانید] چرا اندکی شبیه مردم زندگی نمی کنید

5 ساعت پیش

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل با اشاره به تلاش‌های طرف‌های خارجی برای ممانعت از عادی شدن شرایط در عراق، تاکید کرد که این کشور نباید به میدانی برای تسویه حساب‌ها تبدیل شود.

8 ساعت پیش

نماینده ولی فقیه و مدیرمسئول روزنامه اطلاعات نوشت : هتک حیثیت و فحاشی در هیچ حالت مجاز نیست

5 ساعت پیش

بر اساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشور زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۴ ریشتر ساعت ۰۳:۵۱ دقیقه بامداد شهرستان خوی در آذربایجان غربی را لرزاند

7 ساعت پیش

جماران در یادداشتی نوشت: آقای انبارلویی نباید درگیر تعداد معترضین شود. به شهادت شاهدان، اعتراض های اجتماعی از ناحیه تعداد قابل توجهی از جوانان و نوجوانان حمایت می شود.

6 ساعت پیش

«ویلیام برنز» مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی این کشور علنا از اغتشاشات در ایران حمایت کرد.

7 ساعت پیش

فارس نوشت: رئیس جمهور روسیه نشان لیاقت میهن پرستی کلاس سوم را به رئیس جمهور تاجیکستان اعطا کرد.

8 ساعت پیش

کودکان بیش از هر چیز به غذا، لباس و سرپناه و همچنین مقدار کافی خواب نیاز دارند. علاوه بر این برخی از والدین نگران بی‌اشتهایی کودکان خود هستند. 

7 ساعت پیش

ایسنا نوشت: معاون سیاسی وزارت امور خارجه هوشیاری ایرانیان خارج از کشور را عامل کلیدی در ناکارآمدی بسیاری از رویاهای تعبیرنشدنی بدخواهان ایران اسلامی قلمداد کرد و افزود: دولت تضییع حقوق ایرانیان در هیچ نقطه ای از جهان را بر نمی تابد.

8 ساعت پیش

بیشتر...