۱ هفته پیش
3 بازدید

ابراز نارضایتی رئیس‌جمهور از جهش قیمت مسکن | خبر24

ابراز نارضایتی رئیس‌جمهور از جهش قیمت مسکن
به گزارشخبر24، رشد 350درصدی قیمت مسکن در طول 7 سال گذشته منجر به ایجاد فشار مضاعفی بر خانوارهای کشور شده است. در همین ارتباط حسن روحانی، رئیس جمهور، در جلسه هیئت دولت با اشاره شرایط دشوار مردم در ارتباط با تامین اساسی‌ترین نیاز خود، عنوان کرد: «امروز شرایط مسکن فشار ناعادلانه‌ای را دارد وارد می کند؛ بر این اساس من امروز این دستور را دادم که وزیر اقتصاد، رئیس بانک مسکن و وزیر مسکن راه و شهرسازی زیر نظر معاون اول این موضوع را تحت نظر قرار دهند تا ما بتوانیم این فشار را از دوش مردم کاهش دهیم.»

*رئیس‌جمهور، مقصر اصلی شرایط نامناسب مسکن مردم است

اظهارات رئیس جمهور در حالی مطرح می‌شود که بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کارشناسان حوزه مسکن، بی‌عملی دولت در این حوزه را عامل افزایش قیمت مسکن تلقی ‌می‌کنند و معتقدند، رئیس‌جمهور مسئول وضعیت موجود بازار خرید و اجاره مسکن است. در همین راستا نصرالله پژمان‌فر، نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در گفتوگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در بیان این نکته مسئولیت حوزه مسکن در کشور به عهده چه نهادی است، گفت:«موضوع مسکن در کشور، مسئله یک ضلعی نیست و اقدامات یک نهاد به هیچ عنوان پاسخگوی ابعاد مشکلات مسکن نخواهد بود، اگرچه متولی اصلی در این حوزه وزارت راه و شهرسازی است. اما شخص وزیر راه بدون حمایت رئیس‌جمهور، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد توانایی سامان بازار مسکن را ندارد.»

این نماینده مجلس در بیان دلایل نابه‌سامانی بازار مسکن، اظهار داشت:«تحمیل شرایط فعلی به مردم ناشی از اتفاقات متعددی در حوزه مسکن است. در این بین شخص رئیس جمهور به واسطه بی‌توجهی نسبت به اولویت برنامه‌ریزی کلان در حوزه مسکن، مقصر اصلی شرایط نامناسب فعلی است.»

وی، با اشاره به بی‌عملی دولت تدبیر و امید نسبت به کنترل قیمت با استفاده از ابزارهای موثر بر عرضه و تقاضا، افزود: «5 سال از زمان دولت آقای رئیس جمهور با وزارت وزیری همراه شد که ورود دولت به حوزه مسکن را دام و ضد ارزش تلقی می‌کرد و نساختن حتی 1 واحد مسکونی را افتخار به حساب می‌آورد. هنگامی که عملکرد 5 ساله وزیر پیشین راه و شهرسازی منجر به دفاع رئیس‌جمهور از وی می‌شود، نمی‌توان انتظار سامان گرفتن بازار مسکن در این دولت را داشت.»

پژمان‌فر ضمن اشاره به اقدامات مثبت وزیر فعلی راه و شهرسازی، بیان کرد: «در دولتی که رئیس‌جمهور هیچ انگیزه‌ای برای سروسامان دادن به بازار مسکن ندارد، اقدامات وزیر راه و شهرسازی مثبت اما ناکافی است و ساخت مسکن می‌بایست با سرعت و تعداد بیشتری پیگیری شود.»

نماینده مردم مشهد در مجلس یازدهم، در مقایسه اقدامات دولت‌ روحانی در حوزه مسکن، گفت: «دولت تدبیر و امید هیچ اقدام قابل توجهی در حوزه مسکن انجام نداده است که بتوان آن را با اقدامات دولت‌های پیش از آن مقایسه کرد و فضای مسکن در 7 سال گذشته بالاخص در دوران وزارت وزیر راه سابق به خواب فرو رفته است.»

پژمان‌فر در ارتباط با راهکارهای کوتاه مدت کنترل قیمت بازار مسکن، گفت: «عزم دولت در زمینه تغییر شرایط و کاهش قیمت مسکن منجر به بهبود اوضاع خواهد شد. به عنوان مثال اعلام ارادۀ دولت مبتنی بر پیاده‌سازی قانون مالیات بر خانه‌های خالی می‌تواند زمینه ساز کاهش قیمت در بازار مسکن شود.»

*دولت از تصویب قوانین سامان‌دهنده بازار مسکن جلوگیری کرده است

یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر، تصویب نشدن قوانین سامان‌دهنده بازار مسکن نظیر مالیات‌های تنظیمی است. موضوعی که در زمان مطرح شدن با مخالفت جدی مسئولین دولتی مواجه شد. در همین خصوص، افشین پروین‌پور، کارشناس حوزه اقتصاد و مسکن، در بیان دلایل افزایش قیمت نجومی بازار مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت:«در سال‌های گذشته شاهد افزایش نجومی قیمت مسکن بوده‌ایم و دولت علاوه بر بی‌عملی در این حوزه، بارها جلوی اتفاقات مثبت و سامان‌دهنده بازار مسکن نظیر تصویب مالیات بر عایدی سرمایه را گرفته است.»

عضو سابق شورای عالی مسکن، در بیان علت افزایش قیمت بازار مسکن در طول 7 سال گذشته، تصریح کرد: «در شرایطی که دولت چشمان خود را باز کند و به ترکیب تقاضاهای بازار مسکن نگاهی بیندازد، متوجه حضور 70 درصدی تقاضای سرمایه‌ای خواهد شد. در حقیقت عامل اصلی نابه‌سامانی بازار مسکن در سال‌های اخیر تغییر ماهیت این بازار از مصرفی به سرمایه‌ای است و نهاد اجرایی کشور نه‌ تنها تمهیدی برای اصلاح این روند اتخاذ نکرده بلکه اجرای برخی از قوانین سامان‌دهنده بازار نظیر مالیات بر خانه‌های خالی مصوب سال 94 مجلس را با اهمال‌کاری به تعویق انداخته است.»

پروین‌پور در ارتباط با راهکارهای سامان بازار مسکن گفت: «خروج تقاضاهای سرمایه‌ای با استفاده از ابزار مالیات‌های تنظیمی اصلی‌ترین راه حل مشکل سرمایه‌ای شدن بازار مسکن است و وزارت‌خانه‌های ذی‌ربط می‌بایست در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به اخذ این مالیات‌ها اقدام ورزند.»

 لازم به ذکر است، باوجود پیگیری‌های خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس برای مصاحبه با مسئولین وزارت راه و شهرسازی درباره متولی بازار مسکن، هیچ یک از مسئولین این وزارت‌خانه حاضر به پاسخگویی نسبت به پرسش‌های مطرح شده نشدند.منبع: خبر 24


مطالب پیشنهادی

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

پایداری‌ها همچنان بلای جان قالیباف /شورای ائتلاف حکمیت خواهد کرد؟

نشانه ها از این حکایت دارد که پایداری ها برای مانع تراشی بر سر راه ریاست قالیباف، از همین حالا و حتی پیش از این به تخریب شهردار پیشین روی آورده اند و در کنار آن درحال لابی با نمایندگان شهرهای کوچک برای جمع کردن رأی به نفع آقاتهرانی هستند.

روحانی به مردم: از روز شنبه مرحله سخت مبارزه با کرونا شروع می‌شود /آن روز که فهمیدیم کرونا در قم نشر یافته، همان روز از قم هم خارج شده بود - خبرآنلای

روحانی گفت: آن روزی که به ما اعلام شد اول فقط در قم بود و روز بعد اراک را هم اعلام کردند که متوجه شدیم. آن روز که ما فهمیدیم هم در قم شیوع یافته و هم از قم عبور یافته است.

لطفا کرونا را بهانه تسویه حساب سیاسی نکنید

این روزها شاهد برخی تسویه حساب‌های سیاسی با بهره‌گیری از فضای ملتهب ناشی از گسترش ویروس کرونا هستیم.

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

از بین بردن چربی خورشت | راه کاری موثر برای از بین بردن چربی خورشت

از بین بردن چربی خورشت و راه از بین بردن چربی خورشت و چگونه چربی خورشت را از بین ببریم و چرب شدن زیاد خورشت را در پرشین وی بخوانید

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

نامه نماینده اصولگرا به آیت الله جنتی

تسنیم نوشت: رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از آیت الله جنتی خواست نماینده شورای نگهبان در نشست آتی این کمیسیون حاضر شده تا استفساریه استخدام معلمان حق التدریس بررسی شود.

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

سرنوشت دخل و خرج کشور در سال ۹۹ چه می‌شود؟

لایحه بودجه ۹۹ پس از ماه‌ها بررسی، امروز از سوی نمایندگان رد شد، اما باید دید که قوای مجریه و مقننه چه تصمیمی برای آن خواهند گرفت.

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

کف کردن روغن | دلایل و از بین بردن کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو

کف کردن روغن و رفع کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو و نکات استفاده از روغن سرخ کردنی و نکات روغن سالم را در پرشین وی بخوانید

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، آرمان‌ها و دغدغه‌ها

ضمن عرض تبریک چهل و یکمین سالروز تأسیس جمهوری اسلامی در ایران به محضر هموطنان عزیز، لازم می دانم به همین مناسبت مطالبی را در خصوص نحوه تحقق آرمانهای نظام و نگرانیها و دغدغه های پیش رو باستحضار برسانم:

چگونه شیره بادام را بگیریم | چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام

چگونه شیره بادام را بگیریم و آیا می دانید چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام و خواص شیره بادام در بارداری و خواص شیره بادام برای استخوان ها را در پرشین وی بخوانید

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

ماجرای توئیت جنجالی میرسلیم

فارس نوشت: دفتر سیدمصطفی میرسلیم منتخب دوم مردم تهران در مجلس یازدهم درباره یک توییت توضیحاتی ارائه کرد.

برگ برنده اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰؛ ظریف،عارف، مطهری، جهانگیری یا...؟

۱۴۰۰ برای اصلاح طلبان سرنوشت ساز است، یا سورپرایز انتخابات می شوند و در روزهای سرخوشی اصولگرایان کاندیدایی رو می کنند که برگ برنده شان در انتخابات شود یا باید سنگری دیگر را هم به رقیب واگذار کنند.

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

مطالب مرتبط