خبرگزاری رضوی |
۳ هفته پیش

ایران از نظر توسعه شبکه کتابخانه ای در منطقه جهان اسلام، اول است رضوی

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور:
ایران از نظر توسعه شبکه کتابخانه‌ای در منطقه و جهان اسلام، اول است
به گزارشخبرگزاری رضوی،مهدی رمضانی روز سه‌شنبه در نشست با مسئولان اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل تصریح کرد: کتابخانه‌های عمومی پس از مدارس سومین شبکه گسترده در کشور هستند و بیش از سه هزار و ۷۰۰ کتابخانه عمومی با هفت هزار و ۵۰۰ نیروی انسانی در کشور داریم.
وی افزود: یکهزار مورد از کتابخانه‌ها مشارکتی بوده و بیش از ۲ هزار و ۷۳۰ کتابخانه به‌طور مستقیم زیر نظر نهاد کتابخانه‌های عمومی اداره می‌شود و ایران از نظر توسعه شبکه کتابخانه‌ها در آسیا دارای رتبه پنجم یا ششم است.
نزدیک به ۵۰ میلیون جلد کتاب در کتابخانه‌های عمومی موجود است
رمضانی گفت: در سال گذشته از ناحیه دولت اعتبار خوبی برای تهیه کتاب تامین شد و اکنون کتاب‌های تهیه شده در حال توزیع است اما برای روزآمد شدن منابع کتابخانه‌ها در هر سال به حداقل یکهزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی افزود: تلاش می‌کنیم منابع کتابخانه‌ها تقویت شود و دولت وعده‌هایی داده است و اگر بودجه تبصره ۱۴ از محل هدفمندی یارانه‌ها نیز محقق شود، روند خرید کتاب به خوبی ادامه خواهد داشت.
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی گفت: کتابخانه تربیت تبریز با ۱۰۰ سال قدمت قدیمی‌ترین کتابخانه کشور است و تا زمان انقلاب اسلامی بیش از ۳۰۰ کتابخانه در ایران وجود داشته است و اکنون بیش از ۲۰ میلیون عضو داریم و تعداد اعضای دارای کد ملی در کتابخانه‌ها بیش از ۱۰ هزار نفر است.
او ادامه داد: در دوره شیوع کرونا شمار اعضای کتابخانه‌های عمومی کشور دچار کاهش شد اما اکنون رشد داریم و ۱.۵ میلیون نفر به شمار اعضا اضافه شده است و حدود ۶۰ درصد اعضای فعال کتابخانه‌ها را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند.
رقم سرانه مطالعه به بازبینی نیاز دارد
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی اظهار کرد: اعداد مختلفی درباره سرانه مطالعه در کشور مطرح می‌شود و به نظرم باید در این باره تجدیدنظر شود و نهاد کتابخانه‌های عمومی مسئول پیگیری این موضوع نیست اما در دنیا بین خواندن و مطالعه تفاوت هست و آنچه مهم تلقی می‌شود خواندن است که منجر به افزایش اطلاعات می‌شود.
رمضانی تصریح کرد: وضع کشور ما در خواندن، بد نیست و ادعاهایی مبنی بر بحران مطالعه در کشور و کتاب نخواندن مردم مستند نیست و مبانی لازم برای اثبات ندارد و تیراژ بالای کتاب‌ها نشان می‌دهد باید در بررسی احصا سرانه مطالعه تجدیدنظر شود.
او ادامه داد: برای پیوند کتابخانه‌ها و مدارس تلاش می‌کنیم و ترویج مطالعه باید از سنین کودکی شروع شود و برای دستیابی به سند توسعه کتابخانه‌ها پیگیر آمایش سرزمینی همه کتابخانه‌های عمومی و مساجد و سایر هستیم و اجرای آن تصویب و آمایش کتابخانه‌های عمومی دولت در ۱۵ استان آغاز شده است.
وی بیان کرد: پیش‌نویس سند کتاب صوتی را با توجه به توسعه کتاب‌های صوتی در فضای مجازی، تهیه کرده‌ایم و در این راستا با شورای عالی فضای مجازی و مجلس شورای اسلامی رایزنی شده و در تهران خدمات کتابخانه‌ای مبتنی بر وب و بازی و منابع دیگر ارائه خواهد شد.
وی افزود: در بخش نابینایان برای ترویج کتاب‌های لازم، کارهای خوبی صورت گرفته است و با طراحان و سازندگان چند نرم‌افزار نیز صحبت‌هایی شده است.
وجود بیش از ۳۰۰ کتابخانه نیمه تمام در کشور
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اظهار کرد: بیش از ۳۰۰ کتابخانه نیمه‌تمام در کشور داریم که مجری آنها نیستیم و از ناحیه دستگاه‌هایی همچون راه و شهرسازی و شهرداری‌ها احداث می‌شوند اما اعتبارات لازم برای تکمیل آن پروژه‌ها را پیگیری و تلاش می‌کنیم پروژه‌ای فاقد زمین، تعریف نشود.
رمضانی گفت: ۶۲ درصد سرانه کتابخانه در استان اردبیل نسبت به سند چشم‌انداز محقق شده و وضعیت این استان از این منظر خوب است اما برای افزایش عضویت در کتابخانه‌ها باید تلاش شود.
وی افزود: خوشبختانه فضای استان اردبیل، فرهنگی است و مسئولان دغدغه مسائل فرهنگی را دارند و در سطح کشور، مسائل معیشتی کتابداران را پیگیری می‌کنیم و به جز نیروهای خدماتی، کتابدار شرکتی یا حجمی در کشور نداریم و قول‌هایی از ناحیه دولت برای رفاه بیشتر کتابداران داده شده است.
اهدای کتاب در کشور چشمگیر است
رمضانی وضعیت اهدای کتاب در کشور را پررنگ و خوب توصیف کرد و گفت: در این باره نیاز به فرهنگ‌سازی بیشتر داریم و کمپین‌هایی راه‌اندازی شده است و باید فهرست کتابخانه‌های متناسب با الگوها و آئین نامه‌های ما احصا شود تا کتابخانه‌های دارای شرایط لازم، در شمار کتابخانه‌های عمومی لحاظ شود.
او ادامه داد: علاوه بر بخش‌های کودک در همه کتابخانه‌ها، در کشور ۱۳ کتابخانه مخصوص کودک دایر است و کمپین هدهد سفید ویژه کودکان از تلویزیون پخش می‌شود.
وی بیان کرد: بیش از ۳۰۰ محفل ادبی در کشور از سوی کتابخانه‌های عمومی برگزار می‌شود که گسترده‌ترین محافل ادبی است و محافل قرآنی در حوزه کتابخانه‌ها از ماه رمضان برگزار خواهد شد و دوره جدید جشنواره کتابخوانی رضوی نیز آغاز شده است.
تکمیل کتابخانه‌های نیمه‌تمام اردبیل در دور دوم سفرهای ریاست جمهوری پیگیری می‌شود
رمضانی تصریح کرد: اردبیل جزو چند استان است که تعدادی طرح و پروژه نیمه‌تمام در حوزه کتابخانه‌ها دارد و به محض تکمیل آنها نسبت به تجهیز کتابخانه‌ها نیز اقدام خواهیم کرد.
وی افزود: بر اساس تعاریف جدید باید فضاهای کتابخانه‌های قدیمی بازسازی شود و کتابخانه عمومی اردبیل نیز مشمول بازسازی فضا خواهد بود و به بازطراحی برای خدمات‌رسانی بهتر نیاز دارد.
وی ادامه داد: در دیداری که با رئیس سازمان برنامه و بودجه استان اردبیل داشتم، وضعیت کتابخانه‌های عمومی این استان مطرح شد و تامین اعتبارات لازم برای بازطراحی کتابخانه‌ها را از دور دوم سفرهای ریاست جمهوری پیگیری خواهیم کرد.
دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور اظهار کرد: نسل نوین کتابخانه‌ها بیش از ۶۰ خدمت را ارائه می‌کنند و بعد از بازطراحی و تجهیز فضای کتابخانه عمومی اردبیل، این تحول در این استان نیز روی خواهد داد.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خلاصه دیدار الدحیل و الشباب در چارچوب مرحله ۱/۴ نهایی رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا

۳ هفته پیش

شبیه‌سازی دیدار لیورپول و رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا با لگو را ببینید.

۳ هفته پیش

مولودی ولادت امام حسین (ع) با نوای محمود کریمی در اینجا قابل مشاهده است.

۳ هفته پیش

خلاصه دیدار الدحیل و الشباب در مرحله یک‌چهارم نهایی رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا را ببینید.

۳ هفته پیش

یحیی گل محمدی، برای دومین بار در پند ماه اخیر مورد تمسخر مجریان صدا و سیما قرار گرفت.

۳ هفته پیش

شادترین بازیکن تیم پرسپولیس بعد از برد در دیدار با سپاهان مهدی عبدی بود. بازیکنی که این روزها کمتر در ترکیب تیم به میدان می‌آید یا بهتر است بگوییم به میدان نمی‌آید.

۳ هفته پیش

متاسفانه وزیر ورزش و جوانان کشور امروز در حادثه سقوط بالگرد در شهر بافت کرمان از ناحیه مغز آسیب دید.

۳ هفته پیش

تنیسورهای زن عربستانی برای اولین بار حضور در یک رویداد جهانی را تجربه خواهند کرد.

۳ هفته پیش

تیری آنری، اسطوره توپچی‌های لندنی به سوال یک مجری ورزشی پاسخی جالب داد.

۳ هفته پیش

بیشتر...