اقتصاد آنلاین |
۲ هفته پیش

کاندید های انتخابات درباره اشتغال چه گفتند اقتصاد آنلاین

به گزارشاقتصادآنلاینبه نقل از ایسنا، در نخستین مناظره تلویزیونی هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری، سعید جلیلی درباره مساله اشتغال اینطور بیان کرد که باید برای همه دستگاهها ماموریت ایجاد اشتغال داشته باشیم. بخشهای صنعت، کشاورزی، معدن و حتی علوم انسانی ماموریت ایجاد اشتغال داشته باشند، نه اینکه فقط کارمند اضافه کنیم.

وی گفت که با بررسی های صورت گرفته در بخش پتروپالایشگاه نفت، گاز، بهینه‌سازی مصرف انرژی، شیلات، کشاورزی، محصولات باغی زراعی و دامی می‌توان در اشتغال جهش داشت و او در این زمینه برنامه دارد.

آنطور که جلیلی می گوید با این برنامه در سال اول ۱۰۰ هزار، سال دوم ۱۲۶ هزار و سال چهارم ۲۵۳ هزار شغل ایجاد می شود.

از نگاه وی ایجاد ارزش افزوده در داخل مهمتر از کشف و استخراج معادن است و با ایجاد ارزش افزوده می توان ارزآوری و اشتغالزایی داشت.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی نیز از برنامه خود برای حل مساله اشتغال و ازدواج جوانان سخن گفت و اعلام کرد که در صورت انتخاب، وزارت خانواده را ایجاد و صندوق اعتبار خانواده را راه اندازی خواهد کرد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای زوج های جوان در نظر خواهد گرفت.

وی به آمار و ارقام بیکاران در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر عددی نزدیک به هفت میلیون نفر بیکار و یا با شغل ناقص در کشور وجود دارد و برنامه او این است که در سه سال اول ۴.۵ تا ۵ میلیون نفر از این جمعیت بیکار در مشاغلی اشتغال پیدا کنند که حداقل معیشت آنها را پوشش دهد.

این کاندیدای ریاست جمهوری درباره راهکار حل مشکل بیکاری و جلوگیری از مهاجرت قشر جوان از مناطق روستایی به شهرهای بزرگ گفت: وقتی منابع مالی به صورت نادرست بین دهکها و مناطق مختلف توزیع می شود، نتیجه اش مهاجرت روستاییان و از بین رفتن مشاغل کشاورزی است. اگر جوانان روستایی علاقه به ماندن در روستا ندارند به این دلیل است که درآمد کافی و رفاه لازم را ندارند. ما باید شیفت بندی را به گونه ای انجام بدهیم که منابع بانکی به سمت ایجاد اشتغال مولد سوق پیدا کند.

به اعتقاد قاضی زاده هاشمی،  هدف اصلی دولت باید این باشد که از تولید و اشتغال داخلی حمایت کند؛ اقتصاد کشور باید صادرات محور باشد اما تولید و اشتغال داخلی هم دچار مشکل نشود.

محسن رضایی نیز معتقد بود که در اقتصاد چند پیشران وجود دارد که اگر هر کدام فعال شوند ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار شغل را در بخشهایی مثل مسکن و گردشگری با خود همراه می کند.

وی به کسب و کارهای خانگی و بهره گیری از ظرفیت بانوان اشاره داشت و اعلام کرد که از زنان در سمتهای مدیریتی و کابینه خود استفاده خواهد کرد.

ابراهیم رییسی نیز اگر چه اشاره صریحی به مساله اشتغال و چالش بیکاری نداشت اما از اولویتهایش برای رفع موانع تولید و دغدغه مشکلات تولیدکنندگان سخن گفت.

او تاکید کرد که باید جذابیت ارز و طلا و زمین برای نقدینگی ها از بین برود و به سمت تولید حرکت کند و ساز و کار آن را در کاهش مالیات تولیدکنندگان و از بین رفتن قاچاق دانست.

به گفته رییسی به هر استانی که سفر کرده و دیدار می کند، داد جوانان و کارآفرینان بلند است.

علیرضا زاکانی دیگر نامزد انتخاباتی نیز تنها اعلام کرد که از ظرفیت نخبگان در شهرستانها استفاده خواهد کرد و توجه به بنگاههای خرد و کوچک را در دستور کار قرار خواهد داد.

وی معتقد بود که ۸۰ درصد مجوزها با رانت توزیع می شود و وعده داد که موانع را از پیش پای تولید با مقررات‌زدایی و تسهیل در صدور مجوزها برمی‌دارد.

محسن مهر علیزاده دیگر کاندیدای ریاست جمهوری نیز اعلام کرد که برنامه ای طراحی کرده که بر اساس آن مانع زدایی از تولید و هدایت نقدینگی به بخش تولید در آن به عنوان یک اصل مورد توجه قرار گرفته است.

نخستین مناظره انتخاباتی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در باب اشتغال بیشتر به ذکر کلیات گذشت و کمتر به جزییات برنامه ها پرداخته شد؛ باید دید کاندیداها در مناظره بعد چقدر دست بالا را در برنامه ها و سیاستهای اشتغالزایی خود به ویژه اشتغال جوانان و فارغ التحصیلان و ساماندهی بازار کار خواهند داشت. 

نظر یک حقوقدان به حواشی مدرک تحصیلی رییسی


#‌اخبار منبع: اقتصاد آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با توجه به شیوع کرونا امسال حدود 60 هزار ساکن عربستان به حج تمتع مشرف می‌شوند که عربستان با توجه به کاهش تعداد زوار و لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، هزینه حج تمتع را افزایش داد.

یک ربع پیش

کیهان نوشت: آقای روحانی در حالی از کارنامه درخشان دولت در زمینه اقتصادی سخن می‌گوید که قیمت اغلب کالاهای خوراک در یک سال گذشته 50 تا 100 درصد افزایش داشته است.

یک ربع پیش

یک مقام بلندپایه دولت ایالات متحده از آمادگی هیأت مذاکره کنندگان این کشور برای بازگشت به وین جهت انجام هفتمین دور از گفتگوهای غیرمستقیم با ایران خبر داد.

یک ربع پیش

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای اظهارات اخیر مطرح شده از سوی رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران درباره موافقت حاصل شده در مذاکرات وین پیرامون لغو برخی تحریم ها را رد کرد.

یک ربع پیش

حدود ۲۰۰ نفر از نوجوانان ورزشکار کشور و ۲۵ داور و ناظر در این مسابقات حضور دارند که تمامی زمینه های لازم به‌ویژه تامین خوابگاه مورد نیاز باید برای این تعداد ورزشکار مهیا شود.

یک ربع پیش

در حالی که بیش از ۴۵ درصد شهروندان آمریکا به صورت کامل در برابر بیماری کووید - ۱۹ واکسینه شده‌اند، اما این میزان در سطج جهان تنها ۱۰ درصد برآورد می‌شود.

نیم ساعت پیش

یک مقام دولت فرانسه با هشدار درخصوص اتمام زمان مذاکرات هسته‌ای ایران در وین گفت، در صورت عدم پیشرفت در مذاکرات، نیاز به اتخاذ تصمیمات دشوار است.

نیم ساعت پیش

کنفدراسیون فوتبال آسیا این اجازه را به النصر عربستان و استقلال ایران داده که کشور میزبان خود را برای مرحله پیش روی لیگ قهرمانان آسیا انتخاب کنند.

نیم ساعت پیش

شورای نگهبان صحت سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را مورد تایید قرار داد.

نیم ساعت پیش

یکی از مسئولان باشگاه استقلال در این رابطه به خبرورزشی گفت: شاید در داخل استقلال اختلاف نظر یا سلیقه‌های متفاوت وجود داشته باشد ولی این مسائل داخلی بوده و وقتی پای منافع باشگاه به میان می‌آید، همه باید کنار همدیگر قرار بگیریم.

نیم ساعت پیش

باشگاه استقلال نسبت به خبر منتشره مبنی بر غیبت فرهاد مجیدی در تمرینات دیروز واکنش نشان داد.

نیم ساعت پیش

شنیده ها حاکی از آن است که شاید رشید مظاهری یا بوژیدار رادوشوویچ در فصل بعد زردپوش شوند.

نیم ساعت پیش

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای اظهارات اخیر مطرح شده از سوی رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران درباره موافقت حاصل شده در مذاکرات وین پیرامون لغو برخی تحریم ها را رد کرد.

نیم ساعت پیش

برخلاف اعلام رادوشویچ، پرسپولیس امیدوار به بازگشت اوست.

نیم ساعت پیش

رونالدو به لطف دو پنالتی برابر فرانسه توانست به رکورد 109 گل علی دایی برسد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...