اکونا پرس |
2 روز پیش

انقلاب در تزریق واکسن کرونا در تهران

انقلاب در تزریق واکسن کرونا در تهران

قائم مقام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به برنامه‌های این دانشگاه در فرایند تزریق واکسن کرونا به شهروندان تهرانی، گفت: در حوزه استان تهران بر اساس آمار تا روز سه شنبه صبح (۲۳ شهریور) مرز تزریق ۲۵۰ هزار دوز واکسن در روز را رد کردیم و این انقلابی در بحث واکسیناسیون در تهران است.

انقلاب در تزریق واکسن کرونا در تهران
به گزارشاکونا پرس،

دکتر شهریار جانبازی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: اوایل هفته گذشته تعداد مراکز تجمیعیواکسیناسیونتحت نظر دانشگاهعلوم پزشکی شهید بهشتی۴۱ عدد بود. با توجه به تامین خوب واکسن هدف گذاری تزریق روزانه ۳۰۰ هزار دوز واکسن در روز در تهران برای اینکه بهپوششبالایی از واکسیناسیون برسیم، انجام شد. بر اساس این هدف باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم تا به عدد اعلام شده برسیم.

وی افزود:  تلقیح حدود ۱۲۰ هزار دوز واکسن در روز سهم مراکز تحت پوششدانشگاه علوم پزشکیشهید بهشتی است تا به عدد ۳۰۰ هزار دوز واکسن در روز در تهران دست پیدا کنیم و در بازه زمانی ۵۰ روزه واکسیناسیون را کامل کنیم. با همکاری‌های صورت گرفته در سطح نیروهای دانشگاه و داوطلبین در عرض یک هفته تمام مراکز صبح کار بر اساس دستور مقام عالی وزارت دو شیفته شدند و تا ساعت ۲۰ مراکز تجمیعی تلقیح واکسن را انجام می‌دهند ولی بازهم این اقدام کفاف نیاز را نمی‌داد.

وی با اشاره به اقدام بزرگ دیگر در راستای افزایش ظرفیت تزریق واکسن کرونا، تصریح کرد: شیفت کاری مراکز ما با حوزه نظام شبکه بود یعنی در بحث واکسیناسیون مراکز جامع خدمات سلامت مغفول مانده بودند؛ در حالی که چنین ظرفیتی وجود داشت ولی برای اینکه مراقبت‌های بهداشتی اولیه به حاشیه رانده نشود این مراکز به جهت احتیاط زیر بار واکسیناسیون نرفته بودند که پس از تامین فراوان واکسن مقرر شد تا ۶۰ مرکز خدمات جامعسلامتتحت پوشش دانشگاه علوم پزشکیشهید بهشتیدرشهر تهرانو شهرستان‌های تابع از ساعت ۱۲ ظهر تا ۸ شب تلقیح واکسن را انجام دهند.

جانبازی ادامه داد: اما با این حالاستفاده از ظرفیتنهادهای دیگر برای انجام واکسیناسیون نیز نکته مهمی است. الان نزدیک ۱۰ مرکز در حوزه دانشگاه ما واکسیناسیونِ در شبکه بانکی دارند واکسن برای عموم مردم تزریق می‌کنند. اخیرا نیز مقرر شده است از ظرفیت بیمارستان‌هایی با شرایط خاص مانند جداسازی از بخش عفونی و ... برای واکسیناسیون استفاده شود. تقریبا اکثر بیمارستان‌هایدولتی و خصوصیکه فضای مناسب برای تلقیح واکسن داشتند از روز دوشنبه به آرامی در حال ورود به چرخه واکسیناسیون هستند. تمام این مسائل دست به دست هم دادند تا تزریق روزانه ۴۰ هزار دوزی واکسن در حوزه دانشگاهعلوم پزشکیشهید بهشتی ظرف کمتر از یک هفته به مرز تزریق  ۱۰۰ هزار دوز در روز برسد.

وی گفت: در حوزهاستان تهرانهم بر اساس آمار تا روز سه شنبه صبح (۲۳ شهریور) مرز تزریق ۲۵۰ هزار دوز واکسن در روز را رد کردیم و این انقلابی در بحث واکسیناسیون در تهران است.

وی افزود: الان تمام نیروهای ما مشغول کار هستند و تمام مراکز بهداشتیشهری و روستاییدر شیفت بعد از ظهر تا ساعت ۸ شب فعال هستند و فاصله‌ زیادی با هدف گذاری اعلام شده در تهران نداریم. در کل تا روز سه شنبه ۱۳۵ مرکز تلقیح واکسن در حوزه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فعال بوده است که این عدد در حال افزایش است. خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته دیگر دغدغه‌ای برای واکسن‌های پر تیراژ مانند سینوفارم نداریم و ذخیره خوبی صورت گرفته است و به تبع این موضوع برای تزریق دوز دوم هم دغدغه نداریم. اما برای برخی واکسن‌ها که اندکی محدودیت وجود دارد به اندازه تزریق دوز دوم واکسن نگه‌داری می‌کنیم تا بعدا با مشکل مواجه نشویم.

او در ادامه اظهار کرد: در کنار موارد ذکر شده مقرر شد زمینه‌ای برای مردم محیا شود تا کسانی که امکان یا زمان آن را ندارند که در طول روز برای واکسیناسیون مراجعه کنند، بتوانند تا ساعت ۱۲ شب به برخی مراکز منتخب برای تزریق واکسن مراجعه کنند. الان مرکز خاقانی و مرکز ۱۷ شهریور در خیاباندماوندوبیمارستانشهدای تجریش تا ساعت ۱۲ شب تزریق واکسن را انجام می‌دهند. بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته ورزشگاه تختی، هم به این مراکز اضافه خواهد شد. درحال حاضر مرکزشبانه روزیتزریق واکسن تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نداریم اما اگر احساس نیاز وجود داشته باشد این اقدام صورت خواهد گرفت.

قائم مقاممعاون برنامه ریزیستاد کرونا استان تهران درباره آموزش نیروهای داوطلب مردمی برای تلقیح واکسن، اظهار کرد: با پیگیری‌هایی که در یک ماه گذشته صورت گرفت روز دوشنبه (۲۲ شهریور) موفق شدیم برای تمام کسانی که خواستار و داوطلب ورود به حوزه واکسیناسیون بودند آموزش ۴ ساعته را به اتمام برسانیم و گواهی آموزشی تلقیح و ثبت واکسن را به آنها اهدا کنیم و الان بیش از ۲۰۰۰ نفر نیروی آموزش دیده داریم که خیلی از آنها درحال کمک به ما هستند البته؛ پروسه آموزش هنوز ادامه دارد و مشابه این بحث در دانشگاه علوم‌ پزشکیایرانهم صورت گرفته است.

وی درخصوص تزریق واکسن در منزل برای آن دسته ازسالمندانو معلولینی که توانایی و امکان خروج از منزل و مراجعه به پایگاه تجمیعی واکسیناسیون را ندارند، بیان کرد: فرایند انجام واکسیناسیون پروتکل‌های خاص خود را دارد زیرا پس از تزریق واکسن باید تحت نظر باشند و در محل‌هایی باشد که امکان دسترسی به اورژانس وپزشکوجود داشته باشد. به همین دلیل تا این مرحله فعلا تزریق واکسن عمدتا با مراجعه مردم صورت گرفته است. البته مواردی هم داشتیم که آمبولانس برای تزریق واکسن برای افرادی که امکان تردد نداشتند رفته است ولی فکر می‌کنم برای ابعاد وسیعوزارت بهداشتبرنامه‌هایی داشته باشد.

وی درخصوص تجمعاتی که در روزهای اخیر در برخی مراکز تزریق واکسن صورت گرفته بود، تاکید کرد: متاسفانه به دلیل برخی اطلاع‌رسانی‌های غیرواقعی مبنی بر عدم وجود محدودیت سنی تزریق واکسن این تجمعات شکل گرفت که اطلاع رسانی هم صورت گرفت که شهروندان تنها با ثبت اطلاعات در سامانه salamat.gov.ir می‌توانند برای تزریق واکسن به مراکز مراجعه کنند. 

دومین جلسه بررسی عملکرد سال ۱۴۰۰ شعب ارزی مدیریت شعب مناطق شرق و غرب استان تهران، شعبه مستقل و استان اصفهان، با حضور…

با توجه به گزارش چهار ماهه عملکرد شعب ارزی و دستور مدیر عامل محترم مبنی بر حفظ رشد عملکرد این بخش، جلسه ارزیابی عملکرد…#‌اخبار منبع: اکونا پرس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با نزدیک شدن به زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، برای بسیاری از داوطلبان کنکور، میزان شهریه شبانه یا نوبت دوم مورد سوال واقع می شود. رشته محل های شبانه یا نوبت دوم، رشته محل هایی هستند که در دانشگاه های دولتی برگزار می شوند ولی دانشجو باید بابت تحصیل در رشته محل های شبانه یا نوبت دوم شهریه بپردازد.

1 روز پیش

زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ویروس کرونا نیستند ولی در صورت ابتلا، احتمال بروز بیماری شدیدتر در آن‌ها وجود دارد. بنابراین سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند زنان باردار نیز واکسن بزنند. 

پریروز

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

پریروز

پیش‌فروش جدید تارا به زودی آغاز می‌شود, بر اساس اطلاعات به‌دست آمده، طرح جدید پیش‌فروش تارا، جدیدترین محصول ایران‌خودرو آغاز می‌شود.

پریروز

قیمj بیت کوین در ساعت 12 و 30 دقیقه صبح به وقت ایران روی 47 هزار و 167 دلار قرار داشت و تغییرات قیمتی آن در 24 ساعت و 7 روز گذشته مثبت بود.

پریروز

وام ارزان با سود پایین/ شرایط وام جدید بانک ملی چیست؟

پریروز

ناصر فریادشیران معاون ورزشی باشگاه استقلال می‌گوید مجریان برنامه فوتبال برتر خارج از اصول حرفه‌ای رفتار می‌کنند.

پریروز

مسئول روابط عمومی وارد کنندگان موبایل درباره ماجرای غیرفعال شدن موبایل‌های «شیائومی» در ایران توضیحاتی ارائه کرد.

پریروز

شکری نیا گفت: شبکه سپهر ویژه برنامه «سین» را با هدف معرفی برنامه‌ های شاخص شبکه‌ ها و بخش های مختلف صداوسیما تولید می‌ کند.

پریروز

معاون ورزشی باشگاه استقلال به شدت از رفتار دو مجری گلایه دارد و در مصاحبه‌ای به دلایل آن پرداخت.

پریروز

روز قبل خبر رسید که گوشی‌های شیائومی در برخی از کشورها از جمله ایران به صورت خودکار غیرفعال می‌شود. دلیل این مساله تحریم اعلام شده بود. اما حالا انجمن واردکنندگان موبایل می‌گوید فقط برخی از گوشی‌های شیائومی لاک می‌شود. اما کدام‌ها؟

پریروز

حمید استیلی به علت پارگی مینیسک زیر تیغ جراحان رفت و زانوی آسیب دیده خود را جراحی کرد.

پریروز

​بانک صادرات ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد سهامداران شرکت دامداری «تلیسه نمونه» با نماد «تلیسه» می‌توانند از روز دوشنبه ٢٢ شهریورماه ١٤٠٠ به مدت یک سال برای دریافت سود سهام این شرکت در سال مالی منتهی به ٣٠ اسفندماه ٩٩ به شعب بانک صادرات ایران در سراسر کشور مراجعه کنند.

پریروز

رئال مادرید فصل جدید لیگ قهرمانان اروپا را با پیروزی آغاز کرد و در خانه اینتر با یک گل بازی را به سود خود به پایان رساند. پورتو هم در حضور طارمی یک تساوی ارزشمند را برابر اتلتیکو مادرید در اسپانیا کسب کرد.

پریروز

مهاجم سرشناس پاری سن ژرمن در دیدار برابر کلوپ بروژ مصدوم شد و نتوانست به بازی ادامه دهد.

پریروز

بیشتر...