خبرگزاری رضوی |
۱ هفته پیش

رئیس جمهور لبنان نسبت به جاه طلبی رژیم اسرائیل هشدار داد رضوی

رئیس جمهور لبنان نسبت به جاه طلبی رژیم اسرائیل هشدار داد
به گزارشخبرگزاری رضوی،«مشیل عون» رئیس جمهور لبنان در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری قطر (قنا) که امروز (شنبه) منتشر شد، حمله رژیم اسرائیل به لبنان را بعید دانست و گفت: تل آویو اکنون به دنبال چنین ماجراجویی نیست زیرا هزینه چنین ماجراجویی برای رژیم اسرائیل بسیار سنگین خواهد بود.  
وی تاکید کرد که لبنان با همه ساختار و مقاومتش در مقابل متجاوز متحد خواهد بود. 
رئیس جمهور لبنان اظهار داشت: اسرائیلی‌ها می‌دانند که از لحاظ سود و زیان اگر به لبنان حمله کنند ضررشان زیاد خواهد بود. 
وی در این گفت و گو بیان کرد که لبنان به قطعنامه‌های بین‌المللی از جمله قطعنامه ۱۷۰۱ پایبند است در حالی که رژیم اسرائیل در هر فرصتی بصورت عمدی این قطعنامه را زیر پا می‌گذارد. 
عون افزود: سال‌های اخیر ثابت کرده است که ثبات در مرزها خواسته همه است و لبنان هرگز در جایگاه یک مهاجم نبوده بلکه مدافع بوده است. 
رئیس جمهور لبنان درباره احتمال دستیابی به توافق چارچوبی با رژیم اسرائیل در خصوص تعیین مرزهای دریایی پس از پیشرفت میانجیگری آمریکا در این پرونده، اظهار داشت: در مفهوم مذاکره باید راه حلی به دست آید که رضایت طرفین را جلب کند در غیر این صورت، امور محکوم به شکست است . 
وی بیان کرد: لبنان از ابتدا تاکنون از حق نفت و گاز خود کوتاه نیامده و حتی از طریق اشتراک‌گذاری میادین نفت و گاز با رژیم اسرائیل سازش نکرده و پذیرای پیشنهادهایی است که دریافت می‌شود و همه پیشنهادات را مطالعه می‌کند و همچنین پیشنهاداتی می‌دهد که فکر می‌کند می‌تواند بستری برای شروع کار باشد. 
وی افزود: به لطف میانجیگری آمریکا، مذاکرات به صورت غیرمستقیم پابرجاست، اگرچه به دلیل زمان مورد نیاز برای بررسی گزینه‌ها و پیشنهادات، عملا متوقف شده است اما این به معنای پایان یافتن مذاکرات و بسته شدن پرونده نیست. 
عون ادامه داد: هیچ توافق اولیه یا نهایی نمی‌تواند مورد موافقت لبنان باشد  مگر اینکه توسط مقامات ذی ربط یعنی رئیس جمهور، هیات وزیران و مجلس نمایندگان صادر شده باشد. 
رئیس جمهور لبنان بر موفقیت لبنان و تلاش مستمر این کشور برای کنترل اوضاع امنیتی تاکید کرد و در عین حال بیان کرد که نگرانی از عملیات تروریستی همیشه وجود دارد و این موضوعی است که همه کشورهای جهان را تهدید می‌کند. 
با توجه به انتقادات خارج از کشور مبنی بر وجود سلاح در دست احزاب لبنانی، «میشل عون» در پاسخ به سوالی درباره اجرای «استراتژی دفاعی یکپارچه» از سوی لبنان که مبتنی بر محدود کردن تسلیحات به ارتش این کشور باشد، گفت: پرداختن به موضوعی به این بزرگی مستلزم اجماع همه جانبه طرف‌های لبنانی است برای اینکه بازتاب مساله بدون استثنا همه را دربر می‌گیرد. 
وی با بیان اینکه موضوع استراتژی دفاعی نمی‌تواند توسط یک طرف اتخاذ و اعمال شود، افزود: پیش از این دیدگاه عینی خود را برای دستیابی به زمینه مناسب برای بحث درباره موضوع تسلیحات و نحوه مقابله با تهدیدات و جاه طلبی‌های اسرائیل به ویژه با توجه به برتری این رژیم در موازنه قوا از ناحیه تسلیحات، ارائه کرده ام. 
عون تصریح کرد که در حال حاضر داده‌ها و تحولاتی وجود دارد که خود را در جهان و منطقه تحمیل کرده است و هنگام صحبت از استراتژی دفاعی نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت بنابراین من خواستار تشکیل جلسه جامع ملی برای بحث در این زمینه شده بودم اما پس از طرح آن برخی به این دعوت پاسخ دادند و  برخی دیگر تصمیم گرفتند گوش خود را کر کنند. 
رئیس جمهور لبنان با توجه به جدیت اختلافات عربی - عربی و تاثیرات منفی آن بر همه کشورها و ملت‌های عربی ضمن ابراز تعهد لبنان به موضع همبستگی و وحدت میان کشورهای عربی بر تمایل کشورش برای  برقراری بهترین روابط با کشورهای عربی به طور کلی و کشورهای خلیج فارس به طور خاص تاکید کرد.
 


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تهران- محمدباقر قالیباف با کسب اکثریت آرای نمایندگان، رئیس مجلس شورای اسلامی باقی ماند.

2 ساعت پیش

اداره کل هواشناسی استان تهران با بیان اینکه امروز بعدازظهر(۴ خرداد) شاهد روند تدریجی بهبود کیفیت هوا در سطح استان خواهیم بود،نسبت به وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک طی روزهای پنج شنبه و جمعه(۵ و ۶ خرداد) هشدار صادر کرد.

3 ساعت پیش

وزیر امور خارجه کشورمان در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد «داووس» شرکت می‌کند.

3 ساعت پیش

مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در صورتی که آتش سوزی بزرگی در سطح این استان رخ دهد با کمبود جدی تجهیزات، امکانات، نیرو و اعتبار برای پشتیبانی مواجهیم.

3 ساعت پیش

عضو هیات عامل و معاون فناوری اطلاعات و شبکه ارتباطات بانک ملی ایران در نشست هم اندیشی معاونان فناوری اطلاعات بانک های کشور که به میزبانی این بانک برگزار شد، گفت: با آمدن پدیده‌هایی همانند متاورس، بانکداری کشور متحول خواهد شد و ورود فین تک ها به شبکه بانکی، بانکداری تمام دیجیتال و بانکداری فین تکی را در آینده رقم می زند.

3 ساعت پیش

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: تولید کنندگان البسه اسلامی در استان را با اعطای تسهیلات مورد حمایت قرار می‌دهیم.

3 ساعت پیش

سرپرست فرماندهی انتظامی آوج از کشف ۲۵۰۰ کیوگرم آرد احتکار شده و پلمب ۲ واحد صنفی در این خصوص خبر داد.

3 ساعت پیش

تهران- رییس جمهور با بیان اینکه پیشرفت کشور را به رفع تحریم موکول و متوقف نمی‌کنیم تا دیگران برای ما تصمیم بگیرند، گفت: قرارگاهی برای خنثی کردن تحریم‌ها تشکیل دادیم که فعالانه مشغول است.

3 ساعت پیش

با اعلام باشگاه پرسپولیس دیدار این تیم مقابل شهرخودرو که روز گذشته به تعویق افتاده بود، امشب برگزار خواهد شد.

3 ساعت پیش

بیشتر...