احتمال حمایت اصلاح طلبان از لیست صدای ملت مطهری خبرنامه دانشجویان ایران

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از ایسکانیوز،کمتر از سه هفته مانده به انتخابات مجلس شورای اسلامی، احزاب میانه‌رو در حال بستن لیست نهایی برای تهران و سایر شهرستان‌ها هستند. برخی گمانه زنی‌ها حاکی از این است که علی مطهری سرلیست میانه‌روها در تهران خواهد بود و او در حال تهیه لیستی از کاندیداهای احزاب میانه‌روی اصلاح‌طلب، اعتدالیون و نمایندگان ادوار مجلس برای انتخابات است.

اما در جبهه اصلاح‌طلبان استراتژِی حضور چراغ خاموش در انتخابات همچنان ادامه؛ آن‌ها می‌گویند لیست نمی دهند اما در انتخابات شرکت می کنند؛ بنابراین به نظر می‌آید موضع‌گیری و میزان مشارکت اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش‌رو تابعی از لیست نهایی ائتلاف میانه‌روها باشد.

درباره نحوه مشارکت اصلاح‌طلبان در انتخابات و امکان ائتلاف آن‌ها با احزاب میانه‌رو، با سعید نورمحمدی، سخنگوی حزب ندای ایرانیان گفتگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

سخنگوی حزب ندای ایرانیان گفت: در حوزه‌هایی که کاندیداهای اصلاح‌طلب، توسعه‌گرا و شناخته شده وجود دارند این افراد را دست نمی‌دهیم و کمک می‌کنیم وارد مجلس شوند اما در حوزه‌هایی که امکان رقابت وجود ندارد یعنی افراد اعتدال‌گرا تایید صلاحیت نشده‌اند، امکان معرفی کسی را نداریم.

سعید نورمحمدی درباره احتمال ائتلاف اصلاح‌طلبان با احزاب میانه‌رو گفت: درباره این موضوع هنوز تصمیم‌گیری نکرده‌ایم و در حال بررسی هستیم اما کاندیدهای میانه‌روی شناخته شده در حوزه‌های انتخابیه قطعا با مشورت همین احزاب تعیین شده‌اند پس در اکثر حوزه‌ها امکان رقابت وجود دارد.

اصلاح طلبان برای تهران لیست نمی‌دهند اما از لیست علی مطهری حمایت می‌کنند

سخنگوی حزب ندای ایرانیان در ادامه گفت: برای تهران لیست جداگانه نداریم و اساسا احزاب اصلاح‌طلب امکان بستن لیست اصلاح‌طلبانه در تهران ندارند و این تصمیم قطعی است منتها اگر آقای مطهری و دوستانشان در قالب لیست «صدای ملت» به یک فهرستی قابل دفاع برسند، ممکن است از هوادارانمان بخواهیم به این لیست رای بدهند. آقای مطهری در حال مشورت با احزاب و چهره‌های سیاسی هستند و ممکن است تا پایان هفته به جمع‌بندی برسند که لیست بدهند یا خیر و باید ببینیم چه کسانی در این لیست هستند.

نورمحمدی در پاسخ به این پرسش که موضع حزب ندای ایرانیان در مواجهه با لیست احتمالی علی مطهری هم راستا با موضع جبهه اصلاحات است یا خیر؛ گفت: نظر ما منافاتی با نظر جبهه اصلاحات ندارد، ما طبیعتا برای انتخابات نماینده معرفی نمی‌کنیم اما در انتخابات شرکت می‌کنیم.

سخنگوی حزب ندای ایرانیان درباره میزان مشارکت مردم در انتخابات گفت: فعلا فضا سرد و غیرانتخاباتی است و مردم نسبت به اثرگذاری انتخابات ناامید هستند و احزاب سیاسی هم نتوانسته مردم را اقناء کند. تنها بخشی از علل پرشور شدن انتخابات دست احزاب است و بخش اصلی آن در اختیار مسئولین است که چنین اراده‌ای را من در آن‌ها ندیدم. تنها کسی که دغدغه مشارکت بالای مردم را دارد مقام معظم رهبری است که صحبت‌های ایشان در این زمینه شفاف بود اما عملا دوستان هیات‌های نظارت به توصیه‌های ایشان از جمله فراهم کردن فضای رقابت پرشور و حضور جریان‌های مختلف عمل نکردند.

از میانه‌روها حمایت می کنیم اما ائتلاف نه!

او در ادامه گفت: ائتلاف با حمایت تفاوت دارد، زمانی که ائتلاف می‌کنیم تعدادی احزاب دور هم جمع می شوند و با همکاری هم یک لیست واحد را می بندند اما این که لیستی وجود داشته باشد و از مردم دعوت کنیم تا به آن لیست رای دهند دیگر ائتلاف نکرده‌ایم و این کار حمایت نام دارد.

نورمحمدی در پایان گفت: پیش‌بینی ما این است که نمایندگان میانه‌رو، فراکسیون اقلیت مجلس را تشکیل خواهند داد اما تلاش می‌کنیم این فراکسیون نسبت به اقلیت مجلس یازدهم تعداد بیشتری داشته باشد و قوی‌تری باشد اما چون نیروهای میانه‌رو در برخی حوزه‌ها کاندیدا ندارند عملا برنده انتخابات اصولگرایان خواهند بود.#‌اخبار منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

امسال انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در استان قم به صورت تمام الکترونیکی در حال برگزاری است.

نیم ساعت پیش

رئیس لالیگا از میسون گرین‌وود برای ماندن در اسپانیا حمایت می‌کند.

نیم ساعت پیش

عکس جلد روزنامه خبرورزشی در تاریخ ۱۱ اسفند سال ۱۳۹۲ را ملاحظه می‌کنید.

یک ربع پیش

رئیس ستاد انتخابات استان یزد گفت: تمام مسیر‌های روستایی در استان با وجود بارش برف سنگین هم اکنون باز است.

نیم ساعت پیش

خانه تکانی از رسوم ایرانیان است که هرسال با نزدیک شدن به سال نو و فصل بهار توسط خانواده‌های ایرانی انجام می‌شود.

نیم ساعت پیش

طرز درست کردن حلوا انگشت خوشمزه وعالی این آموزش خوشمزه را از دست ندهید.

یک ربع پیش

در حمله بامداد امروز رژیم صهیونیستی به ساختمانی در بندر بانیاس سوریه «سرهنگ رضا زارعی» به شهادت رسید.

نیم ساعت پیش

شبکه آی‌فیلم با پایان پخش مجموعه تلویزیونی «فرمان»، سریال طنز «زعفرانی» به کارگردانی حامد محمدی را از امروز روی آنتن می‌برد.

14 دقیقه پیش

سردار آزمون گفت: هواداران رمی باورنکردنی هستند. آن‌ها برای هر بازی ورزشگاه را پر می‌کنند و از آن‌ها تشکر می‌کنم.

نیم ساعت پیش

بیشتر...