خودروتک |
2 ماه پیش

چرا از بوی خودروی نو خوشمان می آید

چرا از بوی خودروی نو خوشمان می آید؟

وقتی پشت فرمان خودروی نویی که خریده اید می نشنید، نفس عمیقی می کشید و بوی خوش خودروی نو در مغزتان می پیچد. آن قدر این بود خوشایند است که از آن، خوش بو کننده خودرو هم ساخته اند. این بو وقتی به مشام می رسد، یاد و خاطره چند ماه اول یک خودروی نو را زنده می کند. درست است که آن چه از یک خودروی نو به بینی می رسد، بوی پلاستیک، چرم، کف پوش و صندلی ها و داشبورد خودرو است ولی مهم، مفهومی است که القا می کند.

به گزارشخودروتکبه نقل از سایپانیوز ، داون گولدورم بنیانگذار وبسایت برندینگ 12.29 که روی بو و رایحه کار می کند می گوید: «آن چه در مورد رایحه هر چیزی مهم است... حسی غرور و رسیدن به دستاوردها است.» داون همراه خواهرش سامانتا، با شرکت های مُد و برند، هتل ها و مزون ها کار می کند و فهرستی از مشتریان برندهای خودرویی دارد و به آنها کمک می کند رایحه مخصوص برند خود را پیدا کنند.

برای مثال این وبسایت که محل استقرار آن شهرنیویورکاست به مشتریان و صاحبانلامبورگینیراهنمایی می دهد که برای ایجاد و حفظ تصویر ذهنی از چه ادکلنی استفاده کنند. این وبسایت به کمپانی بنتلی کمک کرده است که رایحه ای را حین تولید خودرو مورد استفاده قرار دهد که خاص اینخودروباشد و یافتن راز این عطرها هم کار آسانی نیست.

در حقیقت تخصص وبسایت رایحه برندها شناخت انواع بوها و تأثیر آن برذهنانسان ها است. باز کردن بسته بندی یکموبایلرایحه متفاوتی با ورود به اتاق یک هتل 5 ستاره دارد و مردم این تفاوت رایحه را به خوبی تشخیص می دهند و در خاطرشان می ماند. داون گولدورم می گوید: «در این رایحه ها، حس زرق وبرقو نو بودن موج می زند. همین حس تازگی در انسان ایجاد می کند.»

این وبسایت رایحه برندها بیشتر باخودروسازانپرتجمل [لاکچری] کار می کند و طبیعی است که رایحه این خودروها بیشتر ترکیبی از چرم و چوب است که در خودروهای ارزان به صرفه نیست. خودروهای ارزان تر به ناچار بوی فوم ولاستیکوپلاستیکغالب است. چون خودروهای لاکچری برای تعداد معدودی از مشتریان ثروتمند ساخته می شود، رایحه آن نسبت به خودروهای ارزان تر ناشناخته تر است. در حالی که بوی خوش خودروی نو برای اکثر مردم به خاطر خودروهای متوسط شکل گرفته است. در خودروهای رایج بین مردم، بوی داخل خودروی نو، شباهت زیادی به بویبنزیندارد اما به تدریج که از غلظت این رایحه کم می شود، همان بوی همیشگی خودروی نو را به مشام می رساند.

اریک ماین،‌ سخنگوی استلانتیس [برندی که از ادغام فیات کرایسلر با پژو-سیتروئن شکل گرفته] می گوید: «ما برای بوی خودرو اهمیت خاصی قائل هستیم و پنلی از افراد متخصص در این گروه وجود دارد که بوی خودروهای نو را رصد می کند. این گروه متولی و مسئول حفظ کیفیت رایحه خودرو هستند و یکی از وظایف آنها جلوگیری از بیش از حد شدن این رایحه ها است.»

سورنا استانسیو Sorina Stanciu متخصصمهندسی مواددر ساختمان مرکزی استلانتیس در کشورهلندمی گوید «پنلی که در این گروه شکل گرفته از برندهای مختلف این گروه خودروسازی است و از ویژگی های انتخاب این افراد به عنوان پنل کیفیت رایحه این است که باید بتوانند شدت و قدرت بوها و رایحه ها را از هم تمیز دهند و بوهای مختلف خودرو را بشناسند.»

اعضای این پنل با موادی که در باره آن قضاوت می کنند تماس مستقیم ندارند برای همین میزان پیش داوری در آنها به حداقل ممکن رسیده است. در پایان کار نظر شخص ثالث و مستقل هم در نظرسنجی ها مورد بررسی قرار می گیرد. گاهی اگر شدت این بو یا رایحه از حد مجاز بیشتر باشد، مشتریان احساس تهوع پیدا می کنند و برای جلوگیری از این احساس، پنل کیفیت رایحه این تخصص را پیدا کرده اند که این شدت را تشخیص دهند.

برنت گروبر Brent Gruber از مدیران ارشد مؤسسه نظرسنجی جی دی پاور J.D. Power می گوید: «یکی از معیارهای اندازه گیری ما نظرسنجی کیفیت اولیه یا initial quality survey (IQS  در خودروهای نو است.» برای اندازه گیری این شاخص، 200 عامل [فاکتور] دست اندر کار است. او می گوید: «اگر مشتری این بوی نو خودرو را نپسندد، حتماً ایرادی در کار وجود دارد.»

همان طور که انتظار می رود، نتایج نظرسنجی هم نشان می دهد که فرهنگ ها و ذائقه ها در کشورهای مختلف با هم فرق دارد و از این رو بویی که از خودرو به مشام می رسد در کشورهای مختلف واکنش متفاوتی ایجاد می کند. به عنوان مثال شکایت مردمچیناز بوی خودروی نو بر اساسشاخصآی کیو اس IQS‌ ده برابرایالات متحدهاست.

جف کای Jeff Cai‌ مدیر کل محصول در مؤسسه نظرسنجی جی دی پاور چین می گوید: «مصرف کنندگان چینی اهمیت خاصی برای کیفیت هوا قائلند. قوانیندولتبرای بهبود هوای شهرها هم روی این طرز تفکر چینی ها اثر گذاشته است. برخی از مردم چین رایحه خودروی نو را بخشی ازآلودگی هواتلقی می کنند.»

کای می گوید در چین مردم از بو یا رایحه خودروی نو خوششان نمی آید و این هیچ ربطی به برند یا شرکت خودروساز ندارد. حتی اگر بوی خودرو به خاطر رایحه دل انگیز چرم باشد. برای چینی ها بهترین رایحه خودروی نو، بدون بو بودن خودرو است.

نهادهای ناظر و قانونگذار هم به خاطر تندرستی و سلامت به دنبال کاهش یا حذف برخی از بوها یا رایحه های خودرو هستند که در اصطلاح به آن volatile organic compounds (VOCs) یا «ترکیبات ارگانیک فرّار» می گویند که شامل استالدئید، بِنزن، فورمالدئید،‌ استیرن و چند ماده دیگر هستند که برخی از آنها درسیگارهم وجود دارد. این مواد در برخی از مردم حس سرگیجه، تهوع و تنگی نفس ایجاد می کند. از وظایف خودروسازان کاهش یا حذف مواد زیان بار برایسلامتسرنشینان است.

 

خودروتک


#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

لیست قیمت جدید پرفروش ترین موتورسیکلت های بازار تهران در روز چهارشنبه 31 شهریورماه 1400 منتشر شد. بازار موتور سیلکت تحت تاثیر نوسانات قیمت ارز کمتر واکنش داشت و تقریبا در این حوزه از بازار متقاضیان کم و بیش خرید خودر را انجام می دهند....

نیم ساعت پیش

پاییز با دلهره موج ششم کرونا از راه می رسد و آتش این بیماری با عادی انگاری شعله ور می شود، اما با تسریع در واکسیناسیون و رعایت پروتکل ها می توان این بیماری را کنترل کرد.

1 ساعت پیش

در ادامه عکسی از مهراوه شریفی نیا در آسانسور مشاهده می کنید.

2 ساعت پیش

جان پلیر اند سانز نام یک کمپانی تولیدکننده تنباکو و سیگار در کشور انگلیس است که در سال 1877 تاسیس شده و محصولات خود را در سطح بین المللی عرضه می کند.

3 ساعت پیش

بچه بوشهر. خونگرم. کم‌حرف. بی سر و صدا. کمی شلخته. به قول خودش، کمی هم تنبل. همین بچه بوشهر امروز یکی از امیدهای اصلی میلیون‌ها طرفدار فوتبال است؛ هم در ایران و هم در پرتغال.

3 ساعت پیش

با تجربه‌ترین افراد نیز گاهی نیاز به کمک دارند. این کمک برای فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی از طرف سایر خدمه، متخصصان در زمین و واقعیت افزوده و واقعیت مجازی فراهم می‌شود.

5 ساعت پیش

هایپرکار نخستین ابرفروشگاه لوازم و مرکز خدمات خودرو در ایران و خاورمیانه است که از 12 تیر ماه 1400 فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرده. این جمله‌ای بود که فرهاد رمضانی، مدیرعامل هایپرکار سخنان خود را در نشست رسانه‌ای امروز با آن آغاز کرد.

6 ساعت پیش

سخنرانی رئیسی در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل و همچنین دیدار و گفت‌وگوی وزیر امور خارجه با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مذاکرات برجامی، در صفحه اول بیشتر روزنامه‌های امروز توانستند تیترهایی را به خود اختصاص دهند.

6 ساعت پیش

جشن شکوفه‌ها در بوشهر برگزار شد و مادران با اشتیاق فرزندان خود را در قامت لباس فرم مدرسه به آغوش درس و آموزش سپردند.

7 ساعت پیش

خامس رودریگز، ستاره کلمبیایی و ۳۰ ساله از باشگاه اورتون جدا شده و به الریان قطر پیوست.

8 ساعت پیش

بهروز عطایی می‌گوید وقت پوست اندازی در تیم ملی والیبال فرا رسیده؛ پس او ریسک کرد و اتفاق را رقم زد.

9 ساعت پیش

طی ظهر امروز استاندار خراسان شمالی به شهرستان فاروج سفر کرد که طی این سفر سه پروژه افتتاح شد و بعد از آن با حضور مدیران شهرستانی و استانی جلسه ای جهت رسیدگی به مشکلات این شهرستان برگزار شد.

9 ساعت پیش

فال روزانه پنجشنبه 1 مهر 1400

9 ساعت پیش

مراسم فرهنگی، رزمی گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد جنگ تحمیلی و هفته دفاع مقدس در ذوب آهن اصفهان ۳۱ شهریورماه همزمان با اولین روز از هفته دفاع مقدس و به منظور یادآوری رشادت ها و حماسه های شهدا ، رزمندگان و سایر ایثارگران و خانواده های شان در سال های دفاع مقدس و همچنین ارج نهادن به فداکاری های شهدای مدافع حرم و امنیت و شهدای سلامت برگزار شد.

10 ساعت پیش

وزیر امور خارجه ایران در ادامه برنامه های خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با وزیران خارجه چند کشور دیدار کرد.

11 ساعت پیش

بیشتر...