خبرگزاری رضوی |
۴ هفته پیش

واقعیت بیرونی ماجرا کربلا، امروز نمایان می شود رضوی

استاد تاریخ و پژوهشگر کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی:
واقعیت بیرونی ماجرا کربلا، امروز نمایان می شود
به گزارش خبرنگارخبرگزاری رضوی، سید حسین رئیس السادات شنبه شب در نشست اربعین و کارکردهای سیاسی_ فضایی آن که به‌ صورت‌ مجازی برگزار شد، در خصوص کتاب "کربلا؛کانون ایدئولوژی اثر گذاری ژئوپولیتیکی" اظهار کرد: در مقدمه این کتاب نویسنده به ساختن مفاهیم موضوعی پرداخته و تلاش کرده اند ویژگی های ژئوپولیتیکی کربلا را که یک مکان مقدس برای شیعه است را تشریح کنند.

وی افزود:نقش مذهب و کارکردهای سیاسی آن ها در این مقدمه مورد توجه است و صاحب اثر کربلا را کانون ایدئولوژی شیعه بر می شمارد .اصول این کتاب بسیار خوب مرتب شده است و خواننده می‌تواند با یک درک بالا مطالب را پیگیری کند. 
 
استاد تاریخ و پژوهشگر کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی تصریح کرد: در فصل های مختلف کتاب به مسائلي مانند گرفتاری های شیعه و ایدئولوژی و مکان های مقدس پرداخته می شود؛ فصل پایانی کتاب نیز به تقابل شیعه وسنی و تجلی آن در قیام کربلا و الهام بخشی آن از قیام مختار تا انقلاب اشاره شده است. البته اگر بخواهیم این اثر را به دقت بازبینی کنیم، ده ها صفحه مطلب نیاز است. 
 
رئیس السادات ادامه داد: منابع استفاده در این کتاب نیز حاکی از تلاش صاحب اثر برای یافتن مطالب دقیق  است. مطالعات فراوانی درباره عاشورا و کربلا انجام شده که آستان قدس رضوی در کتابخانه اهل بیت (ع) تعداد زیادی از آن ها را  جمع آوری کرده است.  
وی گفت: همچنین دیگر نکته ای که از این‌ کتاب قابل توجه است، تلاش نویسنده به منظور مطرح کردن موضوعات با زبانی جدید و به روز است.

پژوهشگر کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی خاطر نشان کرد: روند کتاب به اینصورت پیش می رود که ابتدا کربلا مشخص می شود و بعد نویسنده تلاش می کند مفاهیم را در کربلا بیان کند اما نقد این موضوعات را نمی بینیم.

وی تاکید کرد: واقعیت بیرونی ماجرا کربلا در دوره جنگ خودش را نشان داد؛ ما مشغول جنگ بودیم و عده ای دیگر مشغول کارهای دیگر  حتی در بحث های انرژی هسته ای نیز برخی به دنبال طلا اندوزی و زمین اندوزی  بودند و مابقی مشغول جل و فصل این طرح و در نهایت نیز  قشر دانشگاهی بود که از هرطرف دچار آسیب شد؛ امروز خیل عظیمی از افراد تحصیل کرده در کشور رها شده اند و امیداورم فکری به حال این مظلومان تاریخ معاصر را باشد.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

دست به دست شدن خبری با مضمون امتناع بایدن از تعهد خود به لغو تحریم‌ها حتی پس از احیای برجام و ادعای مدیر کل آژانس بین‌المللی مبنی بر جلوگیری ایران از بازرسی‌ها منجر به رشد قیمت دلار در اولین روز آبان شد.

2 دقیقه پیش

تازه‌ترین بررسی‌های به عمل آمده از تحولات بازار معاملات مسکن از مخابره علائمی مبنی بر پایان دوره جهش قیمتی در بازار مسکن خبر می دهد.

2 دقیقه پیش

مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات2 آبان در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است

3 دقیقه پیش

در پایان معاملات امروز بازار سهام شاخص کل بورس تهران با افتی دو درصدی در آستانه از دست دادن کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی قرار گرفت.

3 دقیقه پیش

کلنگ زنی وزیر راه و شهرسازی از احداث ۸۰ هزار واحد مسکونی در استان اردبیل در طرح جهش تولید مسکن خبر داد.

4 دقیقه پیش

عضو هیأت مدیره اتحادیه لوازم خانگی با بیان اینکه بازار لوازم خانگی در آرامش به سر می‌برد، گفت: افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد.

4 دقیقه پیش

محصولات پژو، چه آن‌هایی که به صورت مستقیم وارد بازار خودرو می‌شود چه محصولاتی که روی خط تولید ایران خودرو قرار گرفته‌اند، همواره بیش از سایر خودروهای بازار طرفدار داشته است.

5 دقیقه پیش

گروه خودروسازی سایپا شرایط طرح جدید فروش فوری محصولات خود را اعلام کرد.

5 دقیقه پیش

محمد حسن کلهری اعلام کرد :ازمجموع 88 مورد تخلف اعلامی ناوگان عمومی حمل ونقل جاده ای درقم ، 87 مورد احراز و نسبت به تعلیق یکماهه 12 فقره کارت هوشمند رانندگان و ناوگان ، جریمه نقدی 27 شرکت حمل ونقلی ، حکم صادر شد

یک ربع پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

یک ربع پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

یک ربع پیش

دوره آموزشی آشنایی با اصول اولیه ایمنی، بهداشت و محیط زیست توسط مسئول پژوهش و توسعه ایمنی منطقه به میزبانی شرکت آبفای قم برگزار شد.

یک ربع پیش

به دنبال اعتراض باشگاه استقلال به نحوه اجرای تبلیغات محیطی سرانجام سازمان لیگ موافقت کرد که این باشگاه رسا دراین راستا اقدام کند.

یک ربع پیش

مهدی طارمی با ثبت هت تریک در ترکیب تیم پورتوی پرتغال به صدر جدول گلزنان لیگ پرتغال رفت و تبدیل به مدعی اول آقای گلی این لیگ شد.

یک ربع پیش

مرکز مدیریت راه‌های کشور اعلام کرد تردد در محورهای چالوس، فیروزکوه و آزادراه قزوین ـ رشت در مسیر رفت و برگشت روان است.

یک ربع پیش

بیشتر...