۱ هفته پیش
2 بازدید

بهبود روند تولید خودرو در نیمه دوم سال 99

بهبود روند تولید خودرو در نیمه دوم سال 99

در مهر امسال و نسبت به ماه مشابه سال گذشته، خودرو و قطعات پس از صنعت لاستیک و پلاستیک، توانسته بیشترین درصد رشد را به نام خود ثبت کند. بر این اساس، تولید خودرو و قطعات در مهر امسال و نسبت به مهر ۹۸ بیش از ۲۰ درصد رشد کرده است.

به گزارشخودروتکبه نقل از دنیایاقتصاد، طبق آمار پژوهشکده پولی و مالی بانک مرکزی، همچنین در شهریور امسال و نسبت به ماه مشابه سال گذشته نیز تولیدخودروو قطعات حدود ۱۹ درصدرشدرا نشان می‌دهد. هرچند هنوزآمار و ارقامتولید خودرو و قطعات در آبان منتشر نشده است، اما با توجه به روند صعودی رشد تیراژ، به نظر می‌رسد در این ماه نیز بخش خودرو و قطعات با رشد تولید مواجه باشند. این روند ممکن است در سه ماه پایانی سال نیز ادامه یابد و در مجموع نیمه دوم سال، روزهای بهتری برایصنعتخودرو و قطعه رقم بخورد.

از جمله فاکتورهایی که به نظر می‌رسد بر تداوم روند بهبود تولید خودروهای داخلی اثرگذار باشد، می‌توان به تسریع ترخیص قطعات و مواد اولیه از گمرک، رشد قیمت کارخانه‌ای خودروها، طرح وزارت صنعت،معدن و تجارتبرای آزادسازی قیمت بخشی از خودروها و همچنین سیگنال‌های مثبت احتمالی از احیای توافق هسته‌ای برجام اشاره کرد.

در این بین، وزارت صمت به دنبال اجرای طرحی مبنی بر قیمت‌گذاری بخشی از خودروها در حاشیه بازار است. گفته می‌شود طبق این طرح که البته برای اجرا نیاز به مجوز شورای هماهنگی اقتصادیسران سه قوهدارد، قیمت‌گذاری محصولات پرتیراژ به خودروسازان سپرده خواهد شد و تعیین قیمت پرتیراژها نیز کماکان در اختیار شورای قابت خواهد بود. هرچندخودروسازانبه دنبال لغو نرخ‌گذاری دستوری تمام محصولاتشان هستند، با این حال همین طرح وزارت صمت نیز می‌تواند ورودینقدینگیآنها را افزایش داده و به بهبود تولید بینجامد.

یکی ازمشکلاتخودرو در تامین قطعات از داخل، بدهی به قطعه‌سازان است، بنابراین اگر قیمت‌گذاری بخشی از محصولات آنها بر اساس حاشیه بازار انجام شود، نقدینگی‌شان افزایش یافته و می‌توانند با پرداخت مطالبات قطعه‌سازان زمینه را برای رشد تولید فراهم کنند. البته اقداماتی نیز که طی این چند هفته برای ترخیص سریع‌تر قطعات و مواد اولیه ازگمرکانجام شده است نیز نقش مهمی در بهبود تولید چه در قطعه‌سازی و چه در خودروسازی خواهد داشت. در کنار اینها گویابانک مرکزینیز مساعدت‌هایی را با صنایع خودرو و قطعه انجام داده است؛ از جمله موافقت نسبی با ترخیص قطعات و مواد اولیه باارزاشخاص که در تسریع تامین قطعات و به تبع آن، رشد تولید خودرو موثر خواهد بود.

 

خودروتک


#‌اخبار
منبع: خودروتک


مطالب پیشنهادی

ماجرای توئیت جنجالی میرسلیم

فارس نوشت: دفتر سیدمصطفی میرسلیم منتخب دوم مردم تهران در مجلس یازدهم درباره یک توییت توضیحاتی ارائه کرد.

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

کف کردن روغن | دلایل و از بین بردن کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو

کف کردن روغن و رفع کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو و نکات استفاده از روغن سرخ کردنی و نکات روغن سالم را در پرشین وی بخوانید

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

کرونا و رفتارهایی نامتعارف به بهانه دین‌دار بودن

هر روز که می گذرد دامنه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، تفاوتی هم بین فقیر و غنی، چپ و راست و ...نمی‌گذارد و همه را درگیر کرده است.

انتقاد توئیتری آقای نماینده از عدم رعایت پروتکل ضدکرونایی در صحن مجلس /صحنه هایی خلاف موازین بهداشتی به دنیا مخابره شد

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از نحوه برگزاری جلسات علنی مجلس و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا انتقاد کرد.

نصیحت مشفقانه به منتخبان جدید خانه ملت

من به تازگی راجع به کارنامه سال ۹۸ فکر می کردم، از سیل در روزهای ابتدایی سال شروع شد، ابتدا پنج استان را به خود درگیر کرد و سپس به ۲۵ استان رسید.

نامه نماینده اصولگرا به آیت الله جنتی

تسنیم نوشت: رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از آیت الله جنتی خواست نماینده شورای نگهبان در نشست آتی این کمیسیون حاضر شده تا استفساریه استخدام معلمان حق التدریس بررسی شود.

۳ اولویت مهم پارلمان یازدهم و یک نگرانی

این روزها با اعلام نتایج انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، این پرسش در اذهان عمومی مطرح است که نمایندگان این دوره می‌بایست بر چه موضوعاتی متمرکز باشند و چه اولویت‌هایی را برای تصمیم‌گیری مدنظر داشته باشند.

روایتی از جلسات ویژه شمخانی با اصولگرایان و اصلاح‌طلبان

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز می گوید:نگاه رهبری معظم انقلاب هم این نیست که دولت باید برود و رئیس جمهور باید استیضاح شود یا استعفا بدهد. نگاه رهبری این است که رئیس جمهور باید تا روز آخر بایستد و کار خودش را انجام دهد.

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

عباس عبدی به اصلاح‌طلبان: اصرار نکنید به هر قیمتی در قدرت باشید

عباس عبدی درباره ادعای اصولگرایان درباره جذب آرای خاکستری در انتخابات گفت: آخر در تهران با حدود ۲۲ درصد مشارکت چه چیزی را باید پیروزی نامید؟ اصولگرایان شکست فاحشی را در این انتخابات خوردند، نه فقط اصولگرایان، چون در این شکست مهم نیستند، که ساختار دچار خسران شد.

نماز جمعه تهران همچنان برگزار نخواهد شد

فارس نوشت:مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان تهران، از لغو نماز جمعه بیست و دوم فروردین‌ماه سال ۹۹ در تمام شهرهای استان تهران خبر داد.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

چه کسی کشتی طوفان‌زده وزارت کشاورزی را به ساحل می‌رساند؟

چند ماهی است که گمانه زنی برای سکانداری وزارت جهاد کشاورزی بدون نتیجه ادامه دارد.

سه قوه، دشمن مشترک را فراموش نکنند

در سال ۹۸ با چالش های زیادی مواجه شدیم. از بلایای طبیعی که در اول سال رخ داد تا بیماری کرونا که از اول اسفندماه در کشور شیوع پیدا کرد.

مطالب مرتبط