خبرگزاری رضوی |
۲ هفته پیش

تاکید مسئولان اردبیل گیلان بر وحدت پرهیز از تفرقه افکنی رضوی

تاکید مسئولان اردبیل و گیلان بر وحدت و پرهیز از تفرقه افکنی
به گزارشخبرگزاری رضوی، در پی حوادث اخیر اردبیل - آستارا و پخش کلیپی از درگیری چند نفر از اراذل و اوباش با سرنشینان یک خودرو اردبیلی در شهر آستار در فضای مجازی و بهره برداری عده‌ای خارج‌نشین از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دامن زدن به اختلافات و ایجاد ناامنی در بین مردم این دو شهر، مسئوالان استان های اردبیل و گیلان با برگزاری جلسات و صدور بیانیه هایی ضمن دعوت از مردم شهرستان های آستارا و اردبیل برای پرهیز از هرگونه درگیری و اغتشاش، بر ضرورت حفظ وحدت و همبستگی بین اهالی این دو شهرستان، خواستار برخورد جدی با عاملان این حوادث شدند. آیت الله فلاحتی، نماینده، ولی فقیه در گیلان  با صدور بیانیه‌ای، اغتشاش و درگیری بین آستارا و اردبیل را محکوم کرد و گفت:
هر گونه التهاب آفرینی در حدود مرزی استان‌ها از سوی هر گروه خاصی که باشد خلاف امنیت ملی دو استان شهید پرور گیلان و اردبیل بوده و بشدت محکوم است.
وی در بیانیه خود ضمن قدردانی از تلاش‌های جان بر کفان نیروی انتظامی، افزود:اینجانب از نیروی انتظامی و مرزبانی جمهوری اسلامی می‌خواهم که با حریم شکنان امنیت مرزی بشدت برخورد نمایند.
آیت الله سید حسن عاملی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل هم با صدور بیانیه ای با بیان اینکه دشمنان قسم خورده این کشور، در یک اقدام خطرناک و ساختگی، تصمیم گرفتند اهالی دو شهر حسینی اردبیل و آستارا را که قرن‌ها با حرمت و احترام با همدیگر زندگی کرده اند در مقابل هم قرار داده و بحران‌های غیر قابل مهار درست کنند، گفت: اهالی دو شهر قرار است سال‌های متمادی با هم تعامل نزدیک داشته باشند در چنین حالتی حتی ایجاد نطفه اختلاف گناه نابخشودنی است، سهم عمده تجارت آستارا با اردبیل ماست و ایجاد اختلاف سهم مهلک به اقتصاد اردبیل است.
وی با اعلام اینکه اینجانب از ماهیت اولین دعوای قومی در این حادثه اطلاع کامل دارم  و این دعوا، دعوای دو شخص بر سر پرداخت دیون قطعی است و ربطی به اهالی آستارا و اردبیل ندارد، افزود:  اگر ما متاثر از دروغ، کذب، گزارشات غلط شویم و ابزار کانال‌های هوایی و شبکه‌های اجتماعی دشمن گردیم قطعاً بار‌ها و بار‌ها ضرر خواهیم کرد و بلکه به ضرر مستمر غیر قابل جبران خواهیم افتاد.
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل، تاکید کرد: اینجانب با قطع و یقین اعلام می‌کنم که ورود به درگیری و ایجاد خسارت به اموال مردم شرعاً و عقلاً جزو گناهان کبیره و از محرمات مهلکه و موبقه و غیر قابل جبران است و شرکت کننده در درگیری شرعاً و قانوناً مسئول تمام تبعات ناگوار آن خواهد بود.
حجت‌الاسلام‌ حمزه خلیلی، رئیس‌کل دادگستری استان گیلان هم با بیان اینکه لیدرهای برهم زننده امنیت فضای مجازی و دعوت مردم به تجمع مقابل اماکن دولتی از مرزهای خارج کشور به‌ویژه ترکیه مدیریت می‌شوند، گفت:‌ دستگاه قضا با همکاری نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی برای یک عده از اخلال‌گران فضای مجازی قرار بازداشت صادر کرده است.
وی با اشاره به برخورد شدید دستگاه قضا با دستگیرشدگان تصریح کرد: در کنار هر برخورد قضایی دستگاه قضا نهادهای متولی ازجمله سپاه و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با تولید محتوای فرهنگی و انتشار آن در فضای مجازی می‌توانند مردم شهرستان‌های آستارا و اردبیل را دعوت به آرامش کنند.
رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با بیان اینکه با یک بی‌تدبیری و غفلت سفره رنگینی برای دشمنان نظام و انقلاب اسلامی پهن می‌شود، گفت: ماجرای فوق از حساسیت بالایی برخوردار بوده و در آستانه انتخابات یک عده می‌خواهند اتحاد بین دو شهرستان را برهم بزنند تا مشارکت مردم در انتخابات کاهش یابد.
سید مهدی فلاح میری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان  نقطه شروع درگیری‌ها را مشاجره لفظی بین دو راننده اردبیلی ساکن شهرستان آستارا اعلام کرد و گفت: با موج‌سواری برخی از معاندین و گردانندگان فضای مجازی در مرزهای خارج از کشور یک مشاجره لفظی و ساده بین دو نفر، احساسات مردم آستارا و اردبیل جریحه‌دار شد.
وی با بیان اینکه مردم دو شهرستان تحت تأثیر موج‌سواری‌های اخلال گران فضای مجازی قرار نگیرند، گفت: مردم شهرستان‌های آستارا و اردبیل در میهمان‌نوازی معروف هستند و بین مردم دو شهرستان هیچ اختلافی وجود ندارد و به لحاظ مباحث گردشگری، خانوادگی و تجاری روابط دیرینه و مصالحمت ‌آمیزی بین مردم شهرستان‌های اردبیل و آستارا از دیرباز برقرار بوده است.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان با تأکید بر اینکه قوه قضاییه در بحث امنیت مردم با هیچ احدی تعارف ندارد. گفت: افرادی که با موج‌سواری و انتشار فیلم و کامنت در فضای مجازی احساسات مردم بافرهنگ و فهیم شهرستان‌های اردبیل و آستارا را جریحه‌دار کرده‌اند شناسایی و یک عده نیز دستگیر شده‌اند.
سیدعبدالله طباطبایی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل هم با اعلام اینکه با هماهنگی‌های صورت گرفته با دادستانی کل کشور و دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان و صدور حکم قضایی، افراد خاطی که قصد ایجاد تفرقه بین شهروندان اردبیل و آستارا را داشتند، دستگیر شده اند، افزود: در این راستا یکی از افراد خاطی هم که در خارج از ایران بود، تحت تعقیب قضایی است و هماهنگی‌های لازم جهت دستگیری وی، انجام گرفته است.
وی با بیان اینکه متاسفانه در این موضوع افرادی هنجارشکن از خارج و داخل کشور به دنبال ایجاد تفرقه در بین مردم متدین و حسینی استان اردبیل و آستارا بودند که موضوع در دستور کار دادستانی مرکز استان اردبیل قرار گرفت، اظهار داشت: از مردم متدین استان اردبیل تقاضا می‌شود احساسات خود را کنترل کرده و مطئمن باشند دادستانی مرکز استان با عوامل و افراد خاطی در این راستا طبق قانون برخورد می‌کند.
طباطبایی با اشاره به حساسیت دستگاه قضایی در حفظ حقوق عامه و تامین امنیت جامعه، بیان داشت: دادستانی از طریق مجازات سنگین و بازدارنده، با اخلالگران نظم و امنیت عمومی بدون مماشات برخورد می‌نماید.
تعدادی از مردم و مسؤولان در استان‌های اردبیل و آستارا در اقدامی خودجوش با حضور در مبادی ورودی این شهرها و با اهدای گل و شیرینی از میهمانان ورودی به شهرهای اردبیل و آستارا دلجویی کردند.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

جانشین بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی ضمن قدردانی از مردم برای حضور باشکوه در انتخابات تاکید کرد: بی شک این حضور گسترده باعث ارتقاء جایگاه امنیت ملی و ذلت و شکست بیش از پیش دشمنان ما خواهد بود.

1 دقیقه پیش

کشور توانایی‌های زیادی دارد، امکانات و فرصت‌های فراوانی در کشور ما هست؛ استفاده‌ از این فرصت‌ها احتیاج دارد به انسان‌های قوی، فعّال، پُرکار، خسته‌نشو و قدرتمند. این «قدرتمندی» را رئیس‌جمهور -غیر از جنبه‌های شخصی- بیشتر از ناحیه‌ پشتیبانی مردم به دست می‌آورد.

2 دقیقه پیش

تهران- فرمانده ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران گفت: قرار است گروه‌های سنی زیر ۷۰ سال به صورت مشترک یا ترکیبی یعنی برخی با واکسن وارداتی و برخی با واکسن داخلی واکسینه شوند.

3 دقیقه پیش

نفیسه روشن استوری معناداری منتشر کرد.

یک ربع پیش

عمل از راه دور از طریق بازوی روباتیک در بیمارستان سینای تهران این عمل وازکتومی بر روی یک سگ صورت گرفت.

یک ربع پیش

باشگاه استقلال تمایلی برای تمدید قرارداد هرویه میلیچ ندارد و به نظر می‌رسد بعد از پایان فصل بیستم شاهد جدایی قطعی این بازیکن از استقلال خواهیم بود.

یک ربع پیش

عکسی از گریم و لباس گوهر خیراندیش، در سریال «آهوی من مارال»، منتشر شد. او در این مجموعه تلویزیونی که در شبکه نمایش خانگی پخش خواهد شد، در نقش شکوه‌السلطنه، همسر ناصرالدین‌شاه، ایفای نقش خواهد کرد.

نیم ساعت پیش

سیدمصطفی هاشمی‌طبا در نامه ای خطاب به ابراهیم رئیسی که روزنامه شرق آن را منتشر کرده نکاتی را گوشزد کرد

نیم ساعت پیش

دادگاه خانواده مثل همیشه مملو از زوج‌های جوان و میانسالی بود که به آخر خط زندگی مشترک رسیده و برای جدا کردن راهشان از یکدیگر به دادگاه پناه آورده بودند؛ در راهروی طبقه دوم زوج جوانی که لباس‌های عجیبی به تن داشتند توجه حاضران را جلب کرده بود.

نیم ساعت پیش

کیهان نوشت: آقای روحانی در حالی از کارنامه درخشان دولت در زمینه اقتصادی سخن می‌گوید که قیمت اغلب کالاهای خوراک در یک سال گذشته 50 تا 100 درصد افزایش داشته است.

نیم ساعت پیش

یک مقام بلندپایه دولت ایالات متحده از آمادگی هیأت مذاکره کنندگان این کشور برای بازگشت به وین جهت انجام هفتمین دور از گفتگوهای غیرمستقیم با ایران خبر داد.

نیم ساعت پیش

سرمربی تیم ملی فوتبال فرانسه از شب سخت اما زیبای تیمش در دیدار برابر پرتغال سخن گفت.

نیم ساعت پیش

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای اظهارات اخیر مطرح شده از سوی رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران درباره موافقت حاصل شده در مذاکرات وین پیرامون لغو برخی تحریم ها را رد کرد.

نیم ساعت پیش

حدود ۲۰۰ نفر از نوجوانان ورزشکار کشور و ۲۵ داور و ناظر در این مسابقات حضور دارند که تمامی زمینه های لازم به‌ویژه تامین خوابگاه مورد نیاز باید برای این تعداد ورزشکار مهیا شود.

نیم ساعت پیش

در حالی که بیش از ۴۵ درصد شهروندان آمریکا به صورت کامل در برابر بیماری کووید - ۱۹ واکسینه شده‌اند، اما این میزان در سطج جهان تنها ۱۰ درصد برآورد می‌شود.

1 ساعت پیش

بیشتر...