راهبرد معاصر |
۱ هفته پیش

الکاظمی: عراق در نزدیک کردن دیدگاه ایران عربستان موفق بود راهبرد معاصر

نخست‌وزیر عراق طی بیانیه‌ای اعلام کرد که موفقیت عراق در نزدیک‌کردن دیدگاه‌های تهران و ریاض، از محورهای سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل خواهد بود.

به گزارش راهبرد معاصر، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر پیشبرد امور عراق امروز (جمعه) طی بیانیه‌ای به تشریح محورهای سخنرانی‌اش در نشست عمومی سازمان ملل پرداخت و گفت که از واقعیت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اقلیمی و دیگر چالش‌های بزرگ عراق خواهد سخن خواهد گفت.

 

طبق گزارش خبرگزاری رسمی دولت عراق «واع»، الکاظمی گفته است که در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل تاکید خواهد کرد که عراق موفق شده دیدگاه‌های ایران و عربستان و چند کشور دیگر را به هم نزدیک کند؛ امری که باعث شد تا این کشورها روابط خود را با یکدیگر احیا کنند.

 

نخست‌وزیر عراق ضمن اشاره به این که همه رهبران جهان در اهمیت نقش عراق در تحکیم ثبات در منطقه اتفاق نظر دارند، افزود: من از نیروهای سیاسی می‌خواهم که مسئولیت تاریخی خود را در قبال عراق بر عهده بگیرند و از فرصت گفت‌وگوی ملی استفاده کنند؛ ما برای ساختن کشورمان فرصت داریم.

 

وی درباره وضعیت منطقه تاکید کرد: «ثبات منطقه پیامدهای مثبتی بر وضعیت عراق دارد. ما به هر روندی که به ثبات منطقه کمک کند، کمک خواهیم کرد».

 

الکاظمی گریزی به وضعیت داخلی و روند پیشبرد امور دولت بغداد زد و گفت: «طرح کاغذ سفید دولت، در دست‌یابی به اصلاحات اقتصادی موفق عمل کرد. کسانی هستند که به دلیل اختلافات شخصی با من آرزو می‌کنند دولت در همه چیز شکست بخورد؛ من از همه احزابی که با من اختلاف دارند، می‌خواهم که اختلافاتشان با من را از منافع مردم دور کنند».

 

نخست‌وزیر عراق ادامه داد: «عراق بیشترین و سریع‌ترین رشد اقتصادی را به دست آورده و در این شاخص، اولین کشور در خاورمیانه و پنجمین در جهان شده است. من همه چیز را فدای عراقی‌‌ها خواهم کرد و کشور را به حالت عادی باز می‌گردانم».

 

او درباره درگیری‌های داخلی خاطرنشان کرد: «نهادهای قانونگذاری، قضایی و امنیتی ما باید برای پایان دادن به سلاح‌های خارج از کنترل‌ دولت همکاری کنند. همه شهروندان عراقی می‌دانند که سلاح‌های خارج از کنترل دولت در اختیار چه کسانی هستند و ما اقداماتی را برای رفع مشکل آن‌ها انجام داده‌ایم».

 

پیش از این «فؤاد حسین» وزیر امور خارجه عراق نیز تاکید کرده بود که سخنرانی نخست‌وزیر این کشور در مجمع عمومی سازمان ملل به مسائل داخلی بغداد از جمله نتایج انتخابات و پرونده تشکیل دولت آتی اختصاص خواهد یافت.

 

وی همچنین با بیان اینکه شرایط برای دور بعدی مذاکرات منطقه‌ای بین تهران و ریاض مهیاست، درباره مذاکرات لغو تحریم‌های علیه ایران هم گفت که عراق، «مذاکرات هسته‌ای بین تهران و واشنگتن را تأیید می‌کند زیرا تنش، تأثیر منفی بر اوضاع داخلی عراق دارد»./ فارس#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وزیر ارشاد دولت اصلاحات بیانات رهبر انقلاب در مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیروهای مسلح را جامع، دقیق، روشنگرانه و به‌هنگام توصیف کرد.

2 ساعت پیش

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: خروجی‌های دانشگاه علمی کاربردی افراد مجربی هستند که به سرعت جذب بازار کار می‌شوند و نگاه این دانشگاه پاسخگویی به نیاز بازار کار است.

2 ساعت پیش

رهبرانقلاب فرمودند: برای تعطیلی دانشگاه‌ها و ناامنی خیابانها و درگیر شدن مسئولان به مسائل جدید در شمال غرب و جنوب شرق کشور، برنامه‌ریزی کرده‌اند.

1 ساعت پیش

سفیر سابق روسیه در لبنان ، اقدام رئیس‌جمهور ایران در بالا بردن عکس حاج قاسم در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را ارزشمند دانست و گفت که این اقدام نشان‌دهنده صلابت موضع ایران بود.

2 ساعت پیش

میثم مطیعی مداح سرشناس کشورمان با انتشار توئیتی در فضای مجازی از عاقبت وطن‌فروشان گفت.

2 ساعت پیش

مقام معظم رهبری: جامعه هنری و ورزشی ایرانی با این گونه حرکت های دشمن شاد کن آلوده نخواهد شد.

1 ساعت پیش

کنعانی گفت: منتظر گزارش دقیق درباره تهدید هواپیمای ایرانی به بمب‌گذاری در حریم هوایی هند هستیم.

2 ساعت پیش

مشهد- مدیر پژوهش و توسعه علمی حوزه علمیه خراسان با بیان این که در دو سال گذشته نمایشگاه کتاب برگزار نشده است، گفت : هفتمین نمایشگاه کتاب حوزه باشکوه تر از گذشته برگزار می شود.

2 ساعت پیش

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که آزادی باقر نمازی اقدامی انساندوستانه بوده و مرتبط با هیچ موضوع دیگری نبوده و سیامک نمازی هم بعد از پایان دوران مرخصی به زندان بازمی‌گردد.

1 ساعت پیش

بیشتر...