خبرآنلاین |
1 ماه پیش

کرونای انگلیسی به دیگر مناطق ایران می رسد خبرآنلاین

کرونای انگلیسی به دیگر مناطق ایران می‌رسد؟

ایسنا نوشت: سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه عدم رعایت پروتکل‌ها خطرآفرین است، و در عین حال درباره هشدارهایی که پیش از این در زمینه رعایت پروتکلها در استان قم داده بود، گفت: خیلی از نقاط کشور مشکلاتی در رعایت پروتکل‌ها دارند و الزاما هم مردم خود آنجا نیستند و خیلی‌ها مسافرینی هستند که شاید پروتکل‌ها را رعایت نکنند. در این زمینه خدایی نکرده نباید اسائه ادبی به مردم عزیز قم و علما شده باشد، بحث ما علمی و بر اساس گزارشات میدانی است.

 علیرضا رئیسی، گفت: یکی از بحث‌های مهم در کنترل بیماری کرونا بحث رعایت پروتکل‌ها است و اگر وضعیت کشور ما نسبت به سایر نقاط اروپایی و آمریکا در مقابل کنترل بیماری، مطلوب‌تر است، به دلیل رعایت پروتکل‌ها است. نقش هماهنگی بین دستگاه‌ها و همه مراکز آموزشی، فرهنگی، مشاغل و... بسیار در این دستاورد بزرگ قابل تقدیر است.

وی با اشاره به اینکه عدم رعایت پروتکل‌ها خطرآفرین است، ادامه داد: حتی می‌تواند منجر به خیز جدید بیماری و نهایتا افزایش موارد بستری و فوت هموطنانمان شود. شرایط سختی را تاکنون پشت سر گذاشته‌ایم و حدود ۱۱ ماه است که درگیر این بیماری هستیم. در اوایل شیوع بیماری برخی کانون‌هایی مثل گیلان، تهران و سایر استان‌های دیگر و قم درگیر شدند. با همت جمعی و همکاری مردم، مسئولین، مراجع و علما توانستیم از آن وضعیت بگذریم و اکنون در شرایطی هستیم که وضعیت بسیار مطلوب‌تر است اما باید این دستاورد حفظ شود.

رئیسی اظهار کرد: بارها گفته‌ایم در ارتباط باررعایت پروتکل‌ها مقام اصلی و عملی، مقام معظم رهبری بودند و هستند که به عنوان یک پیشرو در رعایت پروتکل‌ها موثر بودند. همه مراجع فوق‌العاده همراهی کردند، ستاد برگزاری شورای سیاست‌گذاری نماز جمعه، ائمه جمعه بسیار همکاری کردند و ما مدیون این همکاری هستیم اما حتما نیاز است که هوشیار باشیم زیرا اگر غفلتی صورت گیرد ممکن است منجر به افزایش بیماری شود.
وی افزود: در برخی استان‌ها این موضوع بسیار مهم‌تر است مثل شهر مقدس مشهد، شهر مقدس قم که شهرهای ملی و بین‌المللی هستند و زائران زیادی دارند و پروتکل‌ها در آنجا باید بدون کم و کاست رعایت شود. یکی از جاهایی که در رعایت پروتکل‌ها خوب عمل کردند و جزو اولین استان‌هایی بود که رنگش از زرد به آبی تغییر پیدا کرد، استان قم بود که همواره از آنها تشکر کردیم. آیت‌الله اعرافی در جلسات ستاد ملی بودند و شاهد تقدیر و تشکر ما هستند اما این هشدار و تذکر دادن ما چیز بدی نیست. خیلی از نقاط کشور مشکلاتی در رعایت پروتکل‌ها دارند و الزاما هم مردم خود آنجا نیستند و خیلی‌ها مسافرینی هستند که شاید پروتکل‌ها را رعایت نکنند. در این زمینه خدایی نکرده نباید اسائه ادبی به مردم عزیز قم و علما شده باشد، بحث ما علمی و بر اساس گزارشات میدانی است.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: ستاد ملی هر هفته گزارش‌های سراسر کشور را جمع‌آوری کرده و اعلام می‌کنیم و جایی که حساس‌تر است را گزارش می‌کنیم. الان چندین هفته است که مازندران در وضعیت قرمز است و در مورد آن صحبت می‌کنیم و جایی مثل مشهد و قم هم برای ما بسیار مهم است و چون منطقه آبی شدند باید شدیدتر هشدار دهیم که کوچک‌ترین غفلت موجب افزایش آمار نشود. بر اساس مسئولیت‌های تخصصی که داریم باید هشدار دهیم و خدایی نکرده بحث توهین و اسائه ادب وجود نداشته است و ضمن تشکر از علما و روحانیت، تذکر هم داده‌ایم، این موضوع را عرض می‌کنیم که خدایی‌نکرده سوء تفاهمی برای مردم عزیز قم پیش نیاید، همه مسلمانیم و دلداده اهل بیت هستیم‌ اما اگر به کسی بر خورده است بداند بنده قصد بدی نداشتیم و خواستیم هشدار دهیم‌. معمولا با عدم رعایت پروتکل‌ها دو هفته بعد میزان موارد سرپایی افزایش می‌یابد و سپس تاثیر آن در آمار مشاهده می‌شود.

رئیسی تاکید کرد: با ورود ویروس کرونای انکلیسی به کشور بعید نیست به نقاط مختلف برسد و ما را درگیر کند و دوباره شرایط سخت شود. رهبر معظم انقلاب هم مرتبا به رعایت پروتکل‌ها تاکید کرده اند. امروز وضعیت اروپا و آمریکا را می‌بینیم و باید مراقب باشیم خدایی نکرده ما هم دچار این مشکل نشویم. تاکنون پنجاه و پنجمین جلسه ستاد ملی برگزار شده و ما در مورد تمام استان‌ها صحبت کرده‌ایم و اگر ببینیم جایی نیاز به اعلام هشدار دارد نباید آن را به توهین کردن نسبت دهیم‌.

۲۳۵۲۳۷#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...

تبلیغات


تبلیغات

مطالب مرتبط

خراسان نوشت:جوان ۲۵ ساله‌ای که به اتهام فریب در ازدواج از نامزدش شکایت کرده بود، درباره این ماجرا به کارشناس اجتماعی کلانتری طبرسی شمالی توضیحاتی ارائه داد.

10 ساعت پیش

سازمان هواشناسی از بارش باران دربرخی استان‌های کشور خبر داد و نسبت به احتیاط در تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایرتوصیه کرد.

دیروز

فارس نوشت: متخصص گوش و حلق و بینی با اشاره به اینکه چطور باید متوجه سینوزیت مزمن خودمان بشویم، به تشریح راه‌های تشخیصی و تفاوت انحراف بینی با پولیپ پرداخت.

دیروز

ایسنا به نقل از بی‌جی‌آر، نوشت: دانشمندان سازمان بهداشت جهانی در روند تحقیقات خود با فردی که می‌تواند "بیمار صفر"(اولین فرد) مبتلا به کووید-۱۹ باشد صحبت کردند. اگر او اولین فردی باشد که در معرض ویروس قرار گرفته بنابراین مکان اولین انتقال ویروس به یک فروشگاه مواد غذایی در "ووهان" برمی‌گردد و نه به بازار بدنام "هونان".

دیروز

حالا دیگر یک‌سال از شروع همه‌گیری کرونا گذشته و در برابر اطلاعات اشتباه و دانش کاذبی که روزهای ابتدایی این بحران در مقیاس وسیع منتشر می‌شد، علامت سوال‌های جدی قرار گرفته است.

دیروز

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با موادمخدر از کشف بیش از ۱۴ تن موادمخدر در کشور از ۲۵ بهمن تا اسفند ماه خبر داد و گفت: ۴۶ درصد کشفیات با اقدامات اطلاعاتی و ۵۳ درصد انتظامی بوده است.

دیروز

صدور دفاتر درمانی سازمان تأمین اجتماعی در شعب و کارگزاری‌های این سازمان از اول اسفند متوقف شده است و هیچ دفترچه و یا کارت جدیدی جایگزین دفترچه‌های درمانی فعلی نمی‌شود.

دیروز

فارس نوشت: کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به صعود آلودگی هوا به رتبه چهارم مرگ و میر زودرس گفت: انتشار آلاینده ازن در ایران افزایش یافته است.

دیروز

ایسنا نوشت: عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه بوعلی سینا گفت: اثبات تجاوز جنسی رویه سختی دارد و از نظر قانونی، کمبودهای زیادی در پیگیری پرونده‌های تجاوز به عنف وجود دارد.

دیروز

مهر نوشت: فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، مسئله جدی در شیوع بیماری کرونا را شکل گیری جهش‌های ویروس دانست.

دیروز

سازمان هواشناسی با اشاره به بارش برف و باران در ۲۰ استان از کاهش دما در استان های ساحلی دریای خزر و ورود سامانه بارشی جدید به کشور خبر داد.

دیروز

ایسنا به نقل از آی‌ای، نوشت: یک فراتحلیل جدید نشان می‌دهد مواد شیمیایی موجود در محیط می‌تواند به شکل قابل توجهی تعداد اسپرم‌ها را کاهش دهد و به عنوان مثال تعداد کل اسپرم‌ها در جهان غرب بین سال‌های ۱۹۷۳ تا ۲۰۱۱ به میزان ۵۹ درصد کاهش یافته است.

دیروز

ایران نوشت:سه ماه قبل درگیری مرگباری در یکی از محله‌های جنوب شهر تهران بین دو برادر با مردی جوان رخ داد. در این ماجرا مرد جوان به‌نام جعفر به قتل رسید.

دیروز

مجموعه اخبار کرونایی را اینجا بخوانید.

1 روز پیش

مهر نوشت: رئیس بنیاد مستضعفان گفت: آثار تاریخی که در موزه های بنیاد قرار دارد، سرمایه ملی بودند که به ناروا دست سلطنت طلبان افتاده بود و از خانه های درباریان و منصوبان دربار جمع آوری شدند.

2 روز پیش

بیشتر...