ایران آنلاین |
۱ هفته پیش

ادعای حامد کرزی: دختران افغان، به دست پاکستان از مدرسه محروم شده اند ایران آنلاین

ادعای حامد کرزی: دختران افغان، به دست پاکستان از مدرسه محروم شده‌اند

به گزارش ایران آنلاین، حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان، مدعی شد: دختران بالاتر از کلاس ششم در افغانستان، به دستور پاکستان از رفتن به مدرسه محروم شده‌اند.

 حامد کرزی، در مصاحبه با روزنامه اشپیگل آلمان که دیروز جمعه (۱۴ امرداد) منتشر شد، گفته است: محروم شدن دختران از تحصیل، به معنای یک افغانستان منزوی است که نمی‌تواند روی پای خود بایستد.

کرزی ادعا کرده است: هدف پاکستان یک افغانستان بی‌دفاع، ضعیف و فقیر است که از سوی آن هیچ مشکلی برای پاکستان ایجاد نشود اما طالبان نمی‌توانند دستاوردهای ۲۰ سال گذشته را از مردم افغانستان بگیرند.

پاکستان هنوز به این ادعا واکنش نشان نداده است.

رییس جمهور پیشین افغانستان گفت: برخی از رهبران طالبان نیز خواهان بازگشایی مدارس دخترانه هستند.

پیش از این، «شیرمحمد عباس ستانکزی» معین سیاسی وزارت خارجه طالبان، به شدت از بسته ماندن مدارس انتقاد کرده بود.

کرزی ادامه داد: اگر طالبان در پی به رسمیت شناختن بین المللی هستند، باید در زمینهٔ حقوق بشر پیشرفت‌هایی داشته باشند.

او از طالبان خواست تا فرمان عفو اعضای سابق دولت را عملی کنند و به درگیری های داخلی بر سر قدرت پایان دهند، در غیر این صورت نه توسعه‌ای وجود خواهد داشت و نه صلحی به میان خواهد آمد.

کرزی پیش از این نیز بارها خواستار بازگشایی مدارس دخترانه شده بود.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان که تقریباً حدود یک سال از آن می‌گذرد، مدارس دخترانه بالاتر از کلاس ششم برای دانش آموزان، بسته است.

هرچند حکومت طالبان بارها اعلام کرده که مدارس دخترانه را باز خواهد کرد؛ اما این امر با وجود فشارهای ملی و بین‌المللی تا هنوز تحقق نیافته است.

 

/انتهای پیام#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سردیس سردار شهید «حسین همدانی» صبح امروز با حضور جمعی از مسئولین در بزرگراه شهید همدانی واقع در منطقه ۲۲ تهران رونمایی شد.

5 ساعت پیش

سرمربی اروگوئه‌ای موافقت خود را برای حضور در تیم ملی فوتبال عراق اعلام کرد.

5 ساعت پیش

وجوه بارز این عملکرد را می توان در رقابت سازمان صدا و سیما با شبکه نمایش خانگی مشاهده کرد. این همان چیزی است که برخلاف نظرات رئیس جمهور کشورمان در حال پیشرفت است و می رود تا بخشی از جامعه فرهنگی و هنری کشور را دچار مشکلاتی کند.

5 ساعت پیش

رئیس اتحادیه خواروبار و لبنیات قم با اشاره به این که بازار محصولات لبنی به لحاظ قیمت حدود بیست روز است که ثبات پیدا کرده و به یک تعادلی رسیده و به این معنا افزایش قیمتی نداشتیم، یادآور شد: از سال قبل تا امسال محصولات لبنی حدود ۶۰ درصد افزایش قیمت داشت اما در ماه گذشته افزایشی نداشتیم و قیمت ها به یک ثبات رسیده است.

5 ساعت پیش

به گفته رئیس هیات کاراته کرمانشاه، پس از برگزاری موفقیت آمیز مرحله دوم رقابت های «کاراته وان» در کرمانشاه، پیگیری ها برای میزبانی یک رویداد بین المللی در این رشته آغاز شده است.

5 ساعت پیش

مدیر مخابرات منطقه لرستان از آغاز اجرای عملیات پروژه FTTH منطقه ده هکتاری در بروجرد خبر داد.

5 ساعت پیش

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: صرفا ۴۰ درصد دستگاها اطلاعات خود را به پایگاه جامع ایرانیان داده اند که البته عمده اطلاعات آن ها هم برخط نیست لذا با یک تاخیر چندین ماهه مواجه هستیم و فرمول محاسباتی در حوزه عمل دچار اشکالات اساسی است.

5 ساعت پیش

نگاه عمده روزنامه‌های امروز به برجام و رویدادهای برجامی است.

5 ساعت پیش

انجمن علمی دانشجویی انستیتو مهندسی نفت دانشگاه تهران دوره آموزش «شبیه‌سازی مخازن هیدروکربوری با نرم‌افزار eclipse و مدل‌سازی استاتیک مخازن با نرم‌افزار پترل» را برگزار می‌کند.

5 ساعت پیش

بیشتر...