خبر 24 |
1 ماه پیش

برای کاهش استرس اضطراب دوران کرونا چه کنیم خبر24

برای کاهش استرس و اضطراب دوران کرونا چه کنیم؟
به گزارشخبر24،عباس جواهری، روان‌درمانگر، در یادداشتی نوشت: «در مواقع ناراحتی و غم و اندوهی که گاه فراتر از توان افراد به‌ نظر می‌رسد، درست مانند زندگی در پاندمی کرونا یکی از نکات مهم برای دستیابی بیشتر به آرامش این است که بدانیم خوددرمانی آسیب‌زننده‌ترین اقدام است؛ یعنی نباید زمانی که حال روحی خوبی نداریم، بدون تجویز پزشک، برای خود یا سایر افراد، قرص آرام‌بخش تجویز کنیم، منظور این نیست که این افراد به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی نباید قرص ضد اضطراب مصرف کنند بلکه نکته اصلی این است که باید این اقدام درمانی، به توصیه روانپزشک باشد. به هر حال همان طور که می‌دانیم، گاهی تغییر سبک زندگی می‌تواند باعث تغییر روحیه ما شود. در این میان مهم‌ترین عاملی که می‌تواند به اضطراب ما دامن بزند «عادت‌های فکری» ماست. عادت به داشتن افکار منفی منجر می‌شود در شرایط استرس‌زا، اضطراب بیشتری تجربه کنیم یا ما را وادار می‌کند در شرایط سختی مانند شیوع بیماری کرونا و شرایط بد اقتصادی، ذهن ما مدام به سمت پرداختن به‌ خود بیماری، احتمال ابتلا به آن، مرگ عزیزان یا بیکاری و بی‌پولی برود. بنابراین طبیعی است در چنین شرایطی، تمام افکار مخرب و منفی ما را آزار دهند. با توجه به عادت‌های فکری مثبت و منفی و سازنده و مخرب، ما شروع به گفت‌وگوهای درونی متفاوتی با خود می‌کنیم که می‌تواند اضطراب و استرس ما را بیشتر یا کمتر کند.

باید توجه داشته باشیم مسئله‌ای که باعث افزایش بی‌رویه اضطراب می‌شود، گفت‌وگوی درونی منفی کنترل‌نشده‌ای است که مدام مانند پتک بر ذهن و روح ما فرود می‌آید. برای تغییر الگوی فکری منفی، ابتدا باید «ذهن‌آگاه» داشته باشیم. وقتی ما از افکار خود آگاه باشیم می‌توانیم با مشاهده آنها به‌ صورت آگاهانه، افکار سازنده و مثبت را جایگزین افکار منفی و مخرب کنیم. به این ترتیب کمتر هم نیاز به روی آوردن به قرص‌های آرام‌بخشی پیدا می‌کنیم که به نوعی می‌توانند ما را در این زمینه کمک کنند.

مراحل اولیه ورود افکار کاملا آگاهانه است، یعنی وقتی فکر می‌کنیم حتما به کرونا مبتلا می‌شویم و می‌میریم، می‌توانیم به‌ صورت آگاه و هوشیار، این افکار را تغییر دهیم و فکر کنیم چرا ما یا عزیزان‌مان باید بر اثر این بیماری از دست برویم؟ در صورتی که افراد بسیار زیادی با وجود ابتلا به بیماری بعد از مدتی، سلامتی خود را به‌ دست آورده‌اند. در فاز اولیه، یعنی مرور افکار برای نتیجه‌گرفتن بهتر می‌توانیم همه افکار خود را یادداشت کنیم و بنویسیم چون نوشتن منجر به تمرکز بیشتر و در نتیجه انتخاب بهتر خواهد شد. به این ترتیب افکار زودتر و بهتر تغییر می‌کنند. بسیاری از افراد در مقابل نوشتن، مقاومت زیادی دارند اما پس از مدتی به‌تدریج به آن عادت می‌کنند.

نکته دوم این است که فراموش نکنیم همنشینی با افراد غمگین و مضطرب، ما را هم غمگین‌تر و مضطرب‌تر می‌کند، بنابراین در شرایط روحی نامناسب، سعی کنیم با این افراد کمتر ارتباط داشته باشیم. توجه به نوع روابط، تأثیر زیادی بر روحیه ما خواهد داشت. حتی اگر در گروه‌های مجازی هستیم که مدام اخبار اضطراب‌آور منتشر می‌شود، بهتر است این گروه‌ها را ترک کنیم، البته اینها به این معنی نیست که افراد واقع‌بین نباشند و واقعیت را انکار کنند بلکه غرق‌شدن در اضطراب هیچ نتیجه‌ای جز آسیب‌زدن بر جسم و ذهن افراد و در نتیجه از بین‌ رفتن سلامت روان آنها نخواهد داشت.

موضوع مهم دیگر حذف کانال‌های غیر علمی در فضاهای مجازی و پرهیز از پرداختن به اخبار و حوادث ناراحت‌کننده‌ای است که ما نمی‌توانیم هیچ تغییری در آنها به‌ وجود آوریم. البته این فضاها به‌ گونه‌ای طراحی شده‌اند تا نظر افراد را به سمت خودشان جلب کنند اما باید توجه داشت که این فضاها، می‌تواند اثرات بسیار مخرب و منفی بر ذهن ما باقی بگذارد و ساعت‌ها وقت ما را هم صرف پرداختن به چیزهایی کند که هیچ نتیجه‌ای جز نگرانی بیشتر دربرندارد. باید توجه داشته باشیم علاوه بر این که باید از اخبار درست در مورد بیماری کرونا یا مشکلات دیگر جامعه مطلع باشیم و راهکارهای مقابله با آنها را بدانیم، نباید در اخبار غرق شویم؛ یعنی نباید مدام کنجکاو و پیگیر حواشی اخبار منفی باشیم. فراموش نکنیم کنترل بر ورودی‌های اخبار منفی هم کاری است که در مواقع بحرانی می‌تواند نقش بسیار مهمی در کاهش اضطراب ما داشته باشد.

توجه به تغذیه مناسب هم موضوع مهمی برای کاهش استرس است که باعث تقویت سیستم ایمنی ما می‌شود. مصرف بیش از حد بعضی مواد غذایی دارای کافئین می‌تواند باعث افزایش اضطراب شود. در عین حال، مصرف بعضی مواد غذایی هم می‌تواند در حکم آرام‌بخش‌های طبیعی باشد، مثل سبزیجات و میوه‌هایی که به‌ویژه حاوی ویتامین سی هستند، می‌توانند در این زمینه به ما کمک کنند. توجه به خواب کافی و رعایت نظم و در نظر گرفتن ساعت خاصی برای آن و همچنین استراحت کافی هم در برخورداری از آرامش نقش مهمی دارند. پرداختن جدی به ورزش و فعالیت‌های بدنی هم نقش بسیار مهمی در کاهش استرس دارد و باعث افزایش مقاومت در برابر اضطراب می‌شود؛ چرا که علاه بر این که باعث افزایش نشاط و شادابی در فرد می‌شود، مقاومت بیشتری هم در برابر استرس ایجاد می‌کند.

توجه به برخورداری از تاب‌آوری، اعتمادبه‌نفس، خوش‌بینی و امید، سرمایه‌های روانی به‌ شمار می‌روند که می‌توانند به احساس شادمانی کمک کنند. این روش که برای دورشدن از احساس غمگینی باید با خوردن قرص‌های آرام‌بخش همه‌چیز را فراموش کرد، نه‌تنها کمکی به ما نمی‌کند بلکه مانع از توانمندشدن ما برای مدیریت ذهن و همچنین بحران‌هایی می‌شود که مانند شیوع بیماری کرونا غیر قابل پیش‌بینی‌اند. ما باید همیشه از قبل خودمان را برای رویارویی با چنین مشکلاتی آماده کنیم. افرادی که چنین توانمندی‌هایی دارند و بهتر می‌توانند خودشان را با شرایط سازگار کنند، مقاومت بیشتری هم در برابر استرس خواهند داشت. ضمن این که برخورداری از حال خوب بر مقابله با شرایط استرس‌زا و در نتیجه افزایش قدرت ایمنی بدن بسیار تأثیرگذار است. توجه داشته باشیم تجربه میزان اضطراب ما بر اساس میزان استرسی است که احساس می‌کنیم؛ یعنی ما به واسطه استرس و فشارهایی که تجربه می‌کنیم، مضطرب می‌شویم. بنابراین باید از عوامل استرس‌زا آگاه باشیم تا بتوانیم به مقابله با آنها بپردازیم. مطالعات نشان می‌دهد باورهای معنوی هم نقش مؤثری در کاهش ترس و استرس دارد. در شرایط سخت افرادی که از چنین باورهایی برخوردارند، مقاومت بیشتری در برابر سختی‌ها و شرایط استرس‌زا خواهند داشت.

راهنما

افکار و احساسات منفی‌مان را بنویسیم.

با افراد غمگین و مضطرب هم‌نشینی کمتری داشته باشیم.

گروه‌های مجازی که به‌ طور مرتب اخبار استرس‌آوری منتشر می‌کنند، را ترک کنیم.

در اخبار کرونا غرق نشویم.

از مصرف بیش از حد بعضی مواد غذایی کافئین‌دار خودداری کنیم.

مصرف سبزیجات و میوه‌هایی را که ویتامین سی دارند، بالا ببریم.

ورزش و فعالیت بدنی‌مان را بیشتر کنیم.


منبع: خبر 24

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تحرکات اخیر نیروهای آذربایجان در مناطق مرزی فیما بین ایران و ارمنستان و متوقف کردن کامیون ها و توقیف راننده های ایرانی موجبات خشم بسیاری از ایرانی ها گشته.

لحظاتی پیش

اهواز- فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان گفت: بر اساس توافق با دولت عراق صبح امروز پنج هزار نفر از طریق مرزهای زمینی وارد مرزهای عراق شدند و مرز مجدد بسته شد.

4 دقیقه پیش

جلسه سران سه قوه بعد ازظهر شنبه به میزبانی آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، برگزار شد

8 دقیقه پیش

اهواز- به منظور آشنایی با آخرین فناوری‌ها، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده از مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی خوزستان بازدید کرد.

10 دقیقه پیش

دنیای جنگزده‌ها؛ از آوارگی تا ریشه دواندن در شهری جدید/بمباران، گرد وغبار، موشک، ویرانه‌های به جای مانده از خانه‌ها/همه آرزوهایشان محدود به خوزستان بود/خانواده خود ما با سه بار مهاجرت کل ساختارش به هم خورد

یک ربع پیش

محققان معتقدند همدلی توانمندی است که وجود آن را از نخستین سال های زندگی در کودک می توان مشاهده کرد. از نخستین سال های زندگی ، بسیاری از رفتارهای کودک حاکی از این واقعیت است که او قادر به درک دیگران است و می تواند با آن ها همدلی کند. با این وجود ، افراد مختلف از نظر توانایی و تمایل همدلی کردن با هم متفاوت اند و این تفاوت به شیوه تربیت کودکان از جانب والدین بستگی دارد.

یک ربع پیش

با وجود اینکه تنها چند ماه از برکناری غلامرضا تاجگردون از مدیرعاملی بیمه سرمد به دلیل دریافت حقوق نجومی میگذرد، ظاهرا وی قصد ندارد تا به سادگی دست از این شرکت بکشد.

یک ربع پیش

فرهاد مجیدی امروز در کمیته اخلاق حضور یافت و با پرداخت جریمه پانصد میلیون ریالی و اخذ تاییدیه لازم تا ساعتی دیگر در تمرینات تیم استقلال حاضر خواهد شد.

یک ربع پیش

حیدر محمدی مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو گفت:‌ واکسن فایزر از کشور بلژیک وارد کشور می شود اما زمان مشخصی برای ورود آن وجود ندارد.

نیم ساعت پیش

«ویلکرسن» سرهنگ بازنشسته آمریکایی گفت: رژیم صهیونیستی ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت زیرا در حال مشروعیت‌زدایی از خود و مطرح شدن به عنوان یک رژیم آپارتاید است.

نیم ساعت پیش

معاون اقتصادی رئیس جمهور با انتشار پیامی در فضای مجازی از عنایت ویژه مقام معظم رهبری مبنی بر «در حکم شهید» تلقی شدنِ «علی لندی» تشکر کرد.

نیم ساعت پیش

معاون اقتصادی رییس‌جمهوری فداکاری علی لندی را شهادت‌گونه توصیف کرد و گفت: با رییس بنیاد شهید صحبت کردم تا شهادت این نوجوان فداکار تایید شود.

نیم ساعت پیش

شرکت شیر پاستوریزه پگاه تهران با رویکرد معرفی و ارائه محصولات پودری خود در بیستمین نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات حضور یافت.

نیم ساعت پیش

احمد مسعود گفت: تاریخ افغانستان ثابت کرده که تشکیل دولت تنها براساس یک بخش از جامعه و تحمیل آن بر کل مردم ناکارآمد است.

نیم ساعت پیش

بازارهای رکودزده اقتصاد ایران هر روز شاهد اتفاق جدیدی هستند. پس از طرح‌های پی در پی برخی از شرکت‌های فعال در بازار خودرو، این بار فروش قسطی به بازار مسکن رسیده است.

نیم ساعت پیش

بیشتر...