ایران آنلاین |
1 ماه پیش

درخواست رهبر اپوزیسیون بلاروس از سازمان ملل برای متوقف ساختن سرکوب رسانه در کشورش ایران آنلاین

درخواست رهبر اپوزیسیون بلاروس از سازمان ملل برای متوقف‌ساختن سرکوب رسانه در کشورش

رقیب اصلی اپوزیسیون در انتخابات ریاست جمهوری مورد مناقشه بلاروس، از سازمان ملل خواست که خواستار توقف "خشونت و بی‌قانونی" در این کشور، از جمله سانسور رسانه، قطعی اینترنت، مسدودیت‌های وب‌سایت‌ها و لغو اعتبارنامه روزنامه‌نگاران شود.

به نقل از آسوشیتدپرس، "سوتلانا تیخانوفسکایا"، نامزد پیشین ریاست جمهوری بلاروس در نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل گفت از ماه سپتامبر شرایط در کشور او "فقط بدتر شده" و رسانه تحت آزار رژیم الکساندر لوکاشنکو، ریاست جمهوری بلاروس باقی مانده است.

از زمانی که نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری ۹ اوت به لوکاشنکو پیروزی قاطعی در برابر تیخانوفسکایا اعطا کرد، اعتراضات گسترده این کشور سابق شوروی با ۹.۵ میلیون نفر جمعیت را به ناآرامی کشانده است. تیخانوفسکایا و هوادارنش از به رسمیت شناختن نتیجه انتخابات امتناع کردند و گفتند آرا با تقلب به دست آمده است.

مقامات، تظاهرات عمدتاً مسالمت‌آمیز را که بزرگ‌ترین آن‌ها تا ۲۰۰ هزار نفر را گرد آورده بود، سرکوب کرده‌اند. پلیس از نارنجک، گاز اشک‌آور و باتوم برای پراکنده کردن تجمعات استفاده کرده و هزاران نفر ضرب و شتم شده‌اند. با این وجود، اعتراضات ادامه پیدا کرده‌اند.

تیخانوفسکایا اظهار کرد: بر اساساتحادیه روزنامه‌نگاران بلاروس، روزنامه‌نگاران مستقل در ۲۰۲۰ بیش از ۴۷۰ مرتبه بازداشت شدند، ۹۷ نفر تحت بازداشت اداری درآمدند، ۵۰ وب‌سایت رسانه مسدود شدند و ۱۵ روزنامه‌نگار در حال حاضر با "اتهامات کیفری کذب" روبه‌رو هستند.

اما اینمعلم سابق زبان انگلیسیگفت حمله به رسانه "تنها بخشی از تصویر بزرگ‌تر سرکوب در بلاروس است"، جایی که به گفته او بیش از ۳۲ هزار نفر دستگیر شده‌اند و حدود ۹۰۰ نفر در پرونده‌های کیفری با انگیزه سیاسی مظنون هستند. وی اظهار کرد که سازمان ملل ۴۰۰ مورد شکنجه را گزارش کرده و ۸ فعال در رابطه با خشونت مورد حمایت دولت کشته شده‌اند.

وی اظهار کرد: حتی یک نفر از مقامات دولتی هم مسئولیت بر عهده نگرفته است.

وی اظهار کرد: با وجود این خشونت،بلاروسی‌هاهر روز به اعتراض ادامه می‌دهند. این بیانگر شجاعت، شرافت و مقاومت آن‌هاست.

تیخانوفسکایا گفت سازمان ملل باید برای توقف خشونت و بی‌قانونی در بلاروس، از جمله علیه رسانه، موضع مخالف اتخاذ کند و از شورای امنیت خواست بلاروس را در دستورکار خود قرار دهد- اقدامی که شدیداً مورد مخالفت روسیه، یکی از اعضای شورا و همسایه و متحد بلاروس است.

نشست مجازی این شورا توسط استونی و حمایت مشترک فرانسه، ایرلند، نروژ، انگلستان و آمریکا سازمان‌دهی شده بود.

"اورماس رینسالو"، وزیر امور خارجه استونی این هشدار را مطرح کرد که "نمایندگان رسانه آزاد"- روزنامه‌نگاران، عکاسان و فیلم‌برداران، وبلاگ‌نویس‌ها- در کنار معترضان هدف سرکوب دولتی قرار گرفته‌اند.

"دیمیتری پولیانسکی"، معاون نماینده روسیه در سازمان ملل این نشست را "تحریک واضح و تلاش آشکار برای دخالت در امور داخلی یک دولت مستقل" خواند.

وی گفت ادعاهایی که طرف بازنده بر مبنای آن‌ها نتایج انتخابات را نمی‌پذیرد و این ادعاها که در انتخابات تقلب شده، کمیاب نیستند. وی به امتناع دونالد ترامپ از پذیرش باخت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در برابر جو بایدن و ادعای تقلب گسترده از سوی او، اشاره کرد.

پولیانسکی گفت شباهت‌های بیشتری هم بین آمریکا و بلاروس هست.

وی اظهار کرد: طرف بازنده اعتراض مردمی را برمی‌انگیزد. اما تفاوت فاحشی بین نحوه بازنمایی این موارد در رسانه غربی وجود دارد. در حالی که اقدامات اینجا در آمریکا جنایی تلقی می‌شوند، اقدامات اپوزیسیون بلاروس ستایش شده و درخواست‌های آن‌ با تحریم‌ها مورد حمایت قرار می‌گیرد، ضمن آنکه رهبران خودخوانده همچون "خوان گوایدو" در ونزوئلا، به عنوان رهبران مشروع کشور معرفی می‌شوند./ ایسنا#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...

تبلیغات


تبلیغات

مطالب مرتبط

نمایندگان مجلس برای طرح‌های مهم کشاورزی و امنیت غذایی، به شرکت‌های وابسته و تابعه وزارتخانه‌های جهادکشاورزی و نیرو مجوز انتشار تا سقف دویست و هفتاد هزار میلیارد ریال اوراق مالی - اسلامی از طریق بانک کشاورزی را دادند.

1 ساعت پیش

پایگاه خبری لقمه: محققان یک دانشگاه ژاپنی به تاثیر ویتامین ب‌ ۶ (B۶ ) در کاهش عوارض کرونا با کاهش التهاب و تقویت سیستم ایمنی، منجر به کاهش احتمال بروز ترومبوز (لخته‌شدن خون) و طوفان سایتوکین دست پیدا کردند.

1 ساعت پیش

پایگاه خبری لقمه: عباس قبادی گفت: با اتمام انتقال میوه از شمال و غرب کشور به تمامی استانها توزیع آن آغاز شده و باعث کاهش قیمت در بازار می شود.

1 ساعت پیش

پایگاه خبری لقمه: عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه ای خطاب به معاون اول رئیس جمهور از ضعف مدیریت دولت بر بازار نهاده های دامی و افزایش قیمت خوراک دام انتاقد کرد و خواستار اقدام فوری جهت رفع مشکل شد.

1 ساعت پیش

پایگاه خبری لقمه:مصوبه نوبت سوم بررسی جزئیات بودجه در مجلس، مبلغ دویست (۲۰۰) ریال جریمه هر متر مکعب آب شرب مازاد بر الگوری مصرف را مشول مالیات بر درآمد و ارزش افزوده ندانست و نحوه هزینه کرد آن برای آبرسانی به روستاها و عشایر را تعیین کرد.

1 ساعت پیش

پایگاه خبری لقمه: گزارش میدانی خبرگزاری صدا و سیما در مورد قیمت برخی از انواع یخچال و فریزر موجود در بازار در تاریخ 11 اسفند 1399 منتشر شد.

1 ساعت پیش

محققان بریتانیایی دریافته اند که رژیم غذایی سرشار از فروکتوز می تواند با ایجاد التهاب، به سیستم ایمنی آسیب برساند.

1 ساعت پیش

بازگشت دوباره بیت کوین به مسیر رشد قیمت,آخرین قیمت بیت کوین,بازگشت بیت کوین به مسیر صعود, استفاده از رمزارزها در کدام کشورها بیشتر رواج دارد؟,مقایسه نوسان قیمتی بیت‌ کوین با دیگر بازارها

1 ساعت پیش

جزییات فعالیت سامانه بارشی در پایان هفته جاری,بارش برف و باران طی امروز در ۱۴ استان,آخر هفته کدام جاده‌های کشور برفی است؟, احتمال آبگرفتگی معابر در 13 استان,پایان هفته جاری با ورود سامانه بارشی جدید به کشور شاهد بارندگی در محورهای برون شهری برخی از استان ها هستیم.

1 ساعت پیش

جزییات اختصاص سهام بورس به متولدین سال 1400,تأثیر اختصاص سهام یک میلیونی به متولدین ‌سال 1400 بر اقتصاد خانواده‌ها,بررسی تأثیر سهام یک‌میلیونی فرزندان متولد ‌سال ۱۴۰۰ بر اقتصاد خانواده‌ها,جزییات سهام آیندگان,تأثیر سهام یک‌میلیونی متولدین ۱۴۰۰ بر اقتصاد خانواده‌ها,نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای به اختصاص سهام یک میلیون تومانی برای فرزندان متولد سال ۱۴۰۰ موافقت کردند اما تأثیر این اقدام چیست؟

2 ساعت پیش

درخواست آمریکا برای نشست شورای حکام درباره ایران,واکنش به تلاش آمریکا برای صدور قطعنامه توبیخی علیه ایران ,جزییات جلسه شورای حکام برای احیای کامل برجام,,,,

3 ساعت پیش

صعود دوباره بورس به چه عواملی بستگی دارد؟,عامل اصلی تداوم سقوط بورس چیست؟,بورس صعود می کند؟,پیش بینی روند بورس در هفته سوم اسفند,سیگنال سازمان بورس برای حمایت از بازار,بررسی عوامل محرک صعود دوباره بازار سهام,عدم تأثیر سیگنال سازمان بورس بر بازار منفی

3 ساعت پیش

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم شناسایی ظرفیت‌های اقتصادی در کشور، توسعه صنعت و رشد تولید را منوط به همکاری و تعامل بین بخش‌های مختلف نظام دانست.

4 ساعت پیش

در یازدهمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران با نگاهی به بازار که از 4 تا ۶ اسفند در هتل المپیک تهران برگزار شد، از طرح ها و برنامه های راهبردی فولاد مبارکه در هوشمند سازی صنعت و اجرای طرح تحول دیجیتال و تولید فولادهای جدید استقبال شد.

4 ساعت پیش

عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام شرکت نفت پاسارگاد در نماد معاملاتی (شپاس ت.ف۰۰۱۱۱) باهدف تأمین مالی توسط شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری ادامه دارد.

4 ساعت پیش

بیشتر...