خبرگزاری تسنیم |
1 ماه پیش

بازی جدید تیم امنیت ملی اشرف غنی برای اختلاف اندازی میان ایرانی ها افغانستانی ها اخبار افغانستان اخبار بین الملل تسنیم Tasnim


بازی جدید تیم امنیت ملی اشرف‌غنی برای اختلاف‌اندازی میان ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها

مقامات فراری دولت اشرف غنی به دنبال متشنج کردن روابط میان دو ملت ایران و افغانستان برآمده‌اند و برای اختلاف اندازی تلاش می‌کنند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری  تسنیم، بر کسی پوشیده نیست که یکی از کارویژه‌های دولت‌هایی که پس از حضور آمریکا در افغانستان، روی کار آمده‌‌اند، ساختن بندها و سدهای مختلف بر روی آب‌های مرزی بود.

ماجرای ساخت این بندها و سدها در دوره اشرف‌غنی که سرسپردگی‌اش به آمریکا کامل بود، شکل جدی‌تری به خود گرفت و دو بند بزرگ «سلما» در ولایت هرات و بند «کمال‌خان» در جنوب افغانستان، در واقع در دوره ریاست‌جمهوری او شکلی عملیاتی به خود گرفت.

غنی به دستور آمریکا بازی با مهره آب علیه جمهوری اسلامی ایران را در دستور کار سیاست خارجی خود قرار داده بود و حتی در ضعیف‌ترین روزهای حیات سیاسی‌اش در افغانستان دست از این بازی برنداشت.

غرب با تمام توان رسانه‌ای خود در کنار اشرف‌غنی قرار گرفته بود تا موضوع حتی حق‌آبه ایران را به یک مسئله هویت ملی تبدیل کند و نزاع آبی با ایران را به یک خواست ملی در افغانستان بدل نماید که تا حد زیادی در این زمینه موفق بود.

از زمان روی کار آمدن طالبان تاکنون با دیپلماسی انجام شده دو بار دریچه‌های بند کمال‌خان به روی ایران و ولایت نیمروز افغانستان باز شد؛ هیئت حاکمه جدید افغانستان بارها بر تأمین حق‌آبه ایران براساس معاهده 1351 تأکید کرده است و به نوعی موضوع آب می‌تواند موضوعی برای تعامل دو‌ ملت با هم باشد.

این مسائل به شدت غرب و ایادی او در حکومت سابق افغانستان را عصبانی کرده و هر بار که موضوع آب پیش آمده با تمام توان به میدان آمده‌اند که احساسات عمومی مردم افغانستان را علیه حکومت فعلی به واسطه رساندن آب به ایران تحریک کرده و مانع رسیدن آب به کشورمان شوند و حتی در روزهایی که دیگر در قدرت نیستند باز دست از دشمنی با ملت ایران برنمی‌دارند.

هفته گذشته اخباری مبنی بر رسیدن آب به استان سیستان و بلوچستان از سمت افغانستان منتشر شد.

همان موقع «خان محمد تکل» سرپرست سابق وزارت انرژی و آب افغانستان وارد میدان شد و در رشته توییتی سعی کرد که افکار عمومی مردم افغانستان را تحریک کند که جلوی حکومت ایستاده و اجازه جاری شدن آب به سمت ایران را ندهد.

کشور افغانستان , کشور افغانستان , کشور افغانستان ,

این تحرک تا حدی موفق بود و وزیر انرژی و آب طالبان در توییتی چند پهلو ضمن تاکید مجدد بر لزوم تأمین حق‌آبه ایران از سوی افغانستان به نوعی از مردم کشورش دلجویی کرد، ولی این حرکت به تنهایی کارساز نبود. حالا نوبت به «رحمت‌الله اندر» سخنگوی شورای امنیت ملی غنی رسیده است.

او در توییتی رسماً یک ویدئوی مربوط به دستگیری چند جوان متجاوز به عنف در لرستان را منتشر و اعلام می‌کند که این رفتار وحشیانه پلیس ایران با مهاجران افغانستانی است و در ادامه به نحوی به موضوع آب و منافع ملی اشاره می‌کند و به صورت واضح قصد دارد با این ویدئو و ادعای دروغین احساسات مردم افغانستان را تحریک و آنها را ابتدا در مقابل طالبان و سپس ایران قرار دهد.

کشور افغانستان , کشور افغانستان ,

غرب به خوبی می‌داند که چگونه و در چه بزنگاه‌هایی از این مهره‌های خود استفاده کرده و ضربه نهایی را به روابط دو ‌ملت ایران و افغانستان بزند.

باید در این زمینه هوشیار بود و اجازه نداد غرب‌گرایان چه در ایران و چه در افغانستان پازل اربابان خود را تکمیل و دو جامعه را به سمت تنش و نزاع سوق دهند.

انتهای پیام/.#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا صبح امروز (دوشنبه) در مراسم مشترک دانش آموختگی دانشجویان دانشگاههای افسری نیروهای مسلح در سخنان مهمی با اشاره به حوادث اخیر تأکید کردند: با صراحت می‌گویم این حوادث طراحی امریکا، رژیم صهیونیستی و دنباله‌روهای آنها است. مشکل اصلی آنها با ایران قوی و مستقل و پیشرفت کشور است. ملت ایران در این حوادث کاملاً قوی ظاهر شد و در آینده نیز هر جا که لازم باشد، شجاعانه وارد میدان خواهد شد.

6 ساعت پیش

فارس نوشت: سردار فدوی گفت: برخی از این نوجوان ها و جوان های دستگیر شده در اعترافات خود از کلید واژه های مشترکی چون شبیه سازی اغتشاشات خیابانی به بازی های رایانه‌ای و همچنین اعتیاد و وابستگی شدید به فضای مجازی سخن می گویند؛  زمینه و بستری که شبکه‌ها و رسانه‌های مجازی و ماهواره ای دشمن به خوبی از آن برای اغفال و گمراه سازی، بهره گرفت..

5 ساعت پیش

در مریلند با پیراهن های بدون آستین نمی توان به پارک ها رفت، در ایالت ورمانت زنان باید برای گذاشتن دندان مصنوعی اجازه کتبی شوهرانشان را داشته باشند و در شهر آنیستون ایالت آلاباما پوشیدن شلوار جین آبی در خیابان "نوبل" غیرقانونی است.

7 ساعت پیش

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل با اشاره به تلاش‌های طرف‌های خارجی برای ممانعت از عادی شدن شرایط در عراق، تاکید کرد که این کشور نباید به میدانی برای تسویه حساب‌ها تبدیل شود.

6 ساعت پیش

لحظه‌ای که گل اول پورتو مقابل لورکوزن به ثمر رسید، کارگردان بیش از اینکه به دنبال گلزن باشد، در پی ثبت واکنش سازنده گل بود.

6 ساعت پیش

مدیر تیم فوتبال استقلال تهران گفت: کادر فنی گل‌گهر با توجه به شناختی که از ساپینتو داشت او را تحریک کرده تا زمینه‌ اخراجش مهیا شود.

6 ساعت پیش

فارس نوشت: رئیس جمهور روسیه نشان لیاقت میهن پرستی کلاس سوم را به رئیس جمهور تاجیکستان اعطا کرد.

6 ساعت پیش

محمدباقر نمازی که چند روز گذشته از زندان آزاد شده بود امروز از ایران خارج شد.

5 ساعت پیش

«ویلیام برنز» مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی این کشور علنا از اغتشاشات در ایران حمایت کرد.

6 ساعت پیش

بیشتر...