خبرگزاری میزان |
1 ماه پیش

ایجاد تعداد قابل توجهی شغل در شهر روستا با فرآوری گیاهان دارویی هیچ نهادی پیش قدم نمی شود resize

محمدباقر رضاییدر گفت‌وگو با میزان، در خصوصتأثیرو نقش فرآوری گیاهان دارویی در توسعه اشتغال کشور، گفت:  فرآوری گیاهان دارویی  در کشور ما قدمت چندهزار ساله دارد و اولین استخراج یا فرآوری گیاهان دارویی را ابن‌سینا به دنیا آموزش داد، اما متأسفانهسیستم‌های فرآوری گیاهان دارویی در کشور ما هنوز سنتی است وهیچ‌گاهسعی نشده تا روش‌های نوین را در جهت استفاده ازقابلیت‌هایاین گیاهان داروییبه‌کار بگیریم به‌عنوان‌مثال از گل محمدی که می‌توان ده‌ها محصول استخراج کرد فقط ۲فرآورده گلاب و اسانس تولید می‌شود وباکمال تأسف خود گل محمدی مانند پسماند دور ریخته می‌شود.

وی افزود: باوجود تمام مشکلات بازهم در جشنواره‌های گلاب‌گیری که در استان‌های مختلف برگزاری می‌شود می‌بینیم که هزاران نفر برای فرآوریهمین ۲ محصول ذکر شده مشغول هستند و هزاران شغلدر این‌ ارتباط  ایجاد شدهاست در بحث فراوری گیاهان دارویی دیگر مانند آویشن، نعنا و بابونه و... هم فراورده‌های زیادی می‌توان تولید کرد، اما با روشهای فرآوری موجود فقط عرقیجاتآن‌ها تولید می‌شود و پس از استخراج عرقیجات باقیمانده این گیاهان نیز  دور ریخته می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه انجمن‌های علمی گیاهان دارویی کشور گفت: کارخانجات فرآوری گیاهان دارویی ماتک‌محصولیهستند و با تکنولوژی روز دنیا نیز  همراهی ندارند و  سنتی بودن را یکی از روش‌های خوب بازاریابیمی‌دانند، اما به همین دلیل موفق نخواهند بود.
 
این مدرس دانشگاهبابیان این‌که متأسفانه کشورهایدیگر گیاهان دارویی ما را با نازل‌ترین قیمت خریداری و پس از فراوری آن‌ها را با چندین برابر قیمت به خود ما می‌فروشند که مثال عینی آن زعفران است.
 
وی اظهار کرد: ۳۰ سال متوالی است که برای فراوری گیاهان دارویی توصیه می‌کنیم، اما بی‌فایده است درصورتی‌که با اصلاح روش‌های فرآوری موجود و مطابقت آن با استانداردهای جهانی می‌توانیم در کشورتعداد قابل توجهیشغل ایجاد کنیم و علاوه بر آن در بازارهای جهانی نیز در این خصوص حرف برای گفتن داشته باشیم.

رضایی در پایان تأکید کرد: برای فرآوری تنها یکگیاه دارویی می‌توان  تعداد قابل توجهیشغل در روستاها و شهرها ایجاد کرد، اما متأسفانههیچ نهاد دولتی  یا بخش خصوصی برایسرمایه‌گذاری در این کار پیش‌قدم نشده است و از طرفی تعداد زیادی فارغ‌التحصیل رشته‌های گیاهان دارویی در کشور داریم که نمی‌دانند چه باید کنند در حالی کهبا استانداردسازی و توسعه کارخانه‌های فراوری گیاهان دارویی علاوه بردستیابیبه  مزایای دیگر  مشکل اشتغال  این جوانان نیز حل خواهد شد.
 
  • بیشتر بخوانید:
  • احیای بیش از هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم با رونق صنعت ساختمان‌سازی
 
انتهای پیام/


#‌اقتصاد#‌اخباراقتصاد منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

2 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

2 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

2 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

2 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

2 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

2 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

2 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

3 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

3 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

3 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

3 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

3 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

3 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

3 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

3 روز پیش

بیشتر...