خبرگزاری ایسنا |
6 روز پیش

افزایش چند برابری ظرفیت آزمایشی روزانه کووید۱۹ در دوران کرونا ایسنا

افزایش چند برابری ظرفیت آزمایشی روزانه کووید۱۹ در دوران کرونا

رییس آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت از افزایش چند برابری ظرفیت و تعداد آزمایش تشخیصی روزانه کووید۱۹ در شبکه آزمایشگاهی کشور در دوران کرونا خبر داد.

به گزارش ایسنا،دکتر سیامک سمیعی افزود: مدیریت هزینه تمام شده خدمات آزمایشگاهی اولویت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تجمیع منابع و ایجاد شبکه های آزمایشگاهی پزشکی مهم ترین راهبرد آن است. 

وی که در اجلاس معاونان درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور سخن می گفت، ادامه داد: شبکه های آزمایشگاهی پزشکی مجموعه ای متشکل از آزمایشگاه‌های مراکز درمانی، بهداشتی، پژوهشی و آموزشی هستند که از دسترسی عادلانه و منطقی به خدمات آزمایشگاهی با کیفیت، معتبر، بهنگام و اقتصادی و سایر فعالیت های آزمایشگاهی مورد نیاز نظام سلامت، در هر جا و هر زمان که لازم باشند، اطمینان می دهد.

سمیعی اظهار کرد: علاوه بر تجمیع منابع و ایجاد شبکه های آزمایشگاهی در بخش دولتی و خصوصی، مدیریت بهره برداری از خدمات آزمایشگاهی برای کاهش تجویز خدمات غیرضروری، اصلاح نظام تعرفه گذاری خدمات تشخیصی آزمایشگاه پزشکی، خرید راهبردی خدمات و زنجیره تامین، سطح بندی تخصصی خدمات در آزمایشگاه های پزشکی و کنترل بازار وسایل تشخیص آزمایشگاه پزشکی در ارتقای مدیریت هزینه های سلامت موثر موثر هستند.

افزایش روزانه آزمایش کووید۱۹ از ۲۵ به ۵۰ هزار  

رییس آزمایشگاه مرجع سلامت یادآور شد: با بهبود زیرساختهای تشخیصی، ظرفیت پاسخ شبکه آزمایشگاه تشخیص مولکولی کووید۱۹ در دوران کرونا، از ۲۵ هزار آزمایش در روز به بیش از ۵۰ هزار آزمایش در یک شیفت کاری افزایش پیدا کرد. همچنین با توسعه گام به گام ولی سریع ظرفیت‌های این شبکه امکان شناسی واریانت‌های جدید و تعیین سهم واریانت‌های مختلف در مقاطع زمانی و دیده وری سایر عوامل سندرمهای تنفسی ایجاد شد.

وی افزود: برنامه عملیاتی آزمایشگاه مرجع سلامت در سال  ۱۴۰۱ که مبتنی بر راهبردهای حوزه درمان ۱۴۰۱ - ۱۴۰۴ است در راستای تقویت، بازسازی و توسعه خدمات تشخیصی، درمانی در شبکه بهداشت و درمان کشور انجام خواهد شد و در این برنامه عملیاتی تلاش می شود ضمن ایجاد شبکه های آزمایشگاهی پزشکی معاونت‌های درمان در کلیه دانشکده ها و دانشگاههای علوم پزشکی، ساختار، عملکرد و الگوی ارائه خدمات آزمایشگاهی ارتقا یابد.

سمیعی گفت: برنامه عملیاتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تشکیل شبکه های آزمایشگاهی درمان و بهداشت در سال ۱۴۰۱، هم اکنون از فرصت و ظرفیتی که دولت سیزدهم در قالب پروژه پاسخ ایران به فوریت کووید۱۹ (ICERP2) فراهم کرده بهره می برد و در حال انجام است.

وی تاکید کرد: پروژه ICERP2 متمرکز بر طراحی و ایجاد شبکه آزمایشگاهی، پزشکی دانشگاه‌های کشور با توجه به شرایط پساکروناست و روسای دانشگاه های علوم پزشکی با توجه به ارسال اطلاعات مربوط به آزمایشگاه مرجع خود، برای تاسیس شبکه هایشان اطلاعات گنجینه نیروی انسانی شامل مسئول فنی و کارکنان فنی، تجهیزات دستگاهی کلیدی، فهرست خدمات آزمایشگاهی قابل انجام در هر یک از مراکز شبکه آزمایشگاهی برحسب سطح بندی خدمات، ساز و کار ارجاع بین آزمایشگاهی نمونه بالینی و  نقشه خدمت را در اختیار معاونت درمان خواهند گذاشت. 

وی اضافه کرد: ایجاد شبکه آزمایشگاهی دانشگاه نه تنها قابلیت توسعه کمّی و کیفی خدمات روتین و تخصصی آزمایشگاهی را در بخش دولتی و برای بیماران بستری و سرپایی که به مراکز دولتی مراجعه می‌کنند ایجاد می‌کند، بلکه امکان اجرای برنامه مهار مقاومت میکروبی با تولیت بیمارستان و افزایش آزمایش‌های تشخیص مولکولی برای شناسایی سریع و مقابله با تهدیدات زیستی را فراهم می‌کند. 

به گزارش وبدا، وی در پایان اظهار کرد: مدیریت ارشد دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی بدون تردید، شرایطی را فراهم خواهند کرد تا از اعتمادی که دولت با سرمایه گذاری در نظام آزمایشگاهی نشان داده و همچنین از فرصت‌هایی که این شبکه و آزمایشگاه مرجع برای ارائه خدمت ایجاد می‌کند، به طور همزمان برای بهبود آموزش و پژوهش در حوزه آزمایشگاه پزشکی نیز حداکثر استفاده را داشته باشند.

انتهای پیام



#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «پس از بیش از یک سال مذاکره، خطر عبور نکردن از خط پایان را داریم. ما باید در اسرع وقت توافق را منعقد کنیم و به اجرای کامل برجام برگردیم.»

4 ساعت پیش

کاپیتان تیم ملی فوتسال ایران از جمع قرمزپوشان پرتغالی خداحافظی کرد.

4 ساعت پیش

رسانه‌ها از رابطه عاطفی جدید یولیان ناگلزمن سرمربی بایرن مونیخ گزارش داده‌اند.

4 ساعت پیش

قرارداد ادامه همکاری سیدحسین حسینی شماره یک استقلال با این باشگاه رسماً امضا شد.

4 ساعت پیش

روایت عبدالله روا از درگیری علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی و پولادگر، معاونت وزارت ورزش بر سر بودجه اختصاص یافته به کشتی را ببینید.

4 ساعت پیش

باشگاه بارسلونا با فروش بخشی از حق پخش تلویزیونی خود درآمد هنگفتی ایجاد کرد.

4 ساعت پیش

آیا می دانید نیش زنبور عسل چه فایده هایی برای انسان دارد؟ در این مقاله به بررسی فواید نیش زنبور عسل بر روی انسان می پردازیم.

4 ساعت پیش

«حراج تهران» رویدادی که از یک سو دنبال کنندگان خاصی دارد و از سوی دیگر دایره افرادی که اخبار مرتبط با آن را پیگیری می‌کنند نیز خاص محسوب می‌شود. کافی است به نمایشگاه آثار این رویداد که از روز چهارشنبه ـ هشتم تیر ماه ـ شروع به کار کرده، سری بزنید تا منظورمان از خاص بودن دنبال کنندگان این رویداد را متوجه شوید.

4 ساعت پیش

کنایه برنامه ویدیوچک به ماجرای انتقال وینگرجوان استقلال به پرسپولیس و بازگشت دوباره به استقلال را ببینید.

4 ساعت پیش

بیشتر...