خبرگزاری ایسنا |
4 روز پیش

۱۸ ماه حبس برای نگهداری شاهین در ملایر ایسنا

۱۸ ماه حبس برای نگهداری «شاهین» در ملایر
عکس تزئینی است

ایسنا/همدانرئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملایر گفت: فردی که به صورت غیرمجاز اقدام به نگهداری یک بهله پرنده شکاری شاهین کرده بود، به تحمل ۱۸ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری و پرداخت ۱۵۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

عباس نجاری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: صیاد متخلف مدعی بود که این پرنده را زخمی در طبیعت پیدا و برای تیمار آن را به منزل منتقل کرده است اما چنین بهانه‌هایی برای محیط زیست پذیرفتنی نیست.

وی با بیان اینکه مأموران انتظامی پس از بازرسی منزل این فرد به جرم دیگری، متوجه یک بهله پرنده شکاری در منزل وی شدند، افزود: بلافاصله موضوع به عوامل یگان حفاظت محیط زیست اطلاع‌رسانی شد.

نجاری ادامه داد: پس از بررسی‌ها مشخص شد این پرنده از خانواده شاهین‌سانان است که فرد متخلف آن را در قفس و در منزل مسکونی نگهداری می‌کند در حالیکه محل زیست این پرنده شکاری در طبیعت است.

وی با تأکید بر اینکه نگهداری پرندگان شکاری در منزل مسکونی به بهانه تیمار و رسیدگی به آنها خلاف قانون است، یادآور شد: در صورت مواجهه با چنین مواردی، برای فرد متخلف پرونده قضایی تشکیل می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملایر تأکید کرد: افراد در صورت مواجهه با پرندگان زخمی باید از دست زدن و انتقال آن به مکان دیگر پرهیز کرده و موضوع را از طریق تماس با یگان حفاظت محیط زیست اطلاع‌رسانی کنند.

وی خاطرنشان کرد: برخی افراد به علت علایق شخصی به پرندگان شکاری، برخی هم به واسطه و فروش این نوع پرندگان، اقدام به صید آنها می‌کنند در حالیکه شاهین از پرندگان در معرض تهدید انقراض است.

نجاری در ادامه به پرونده دیگری با موضوع شکار غیرمجاز پرنده سارگپه اشاره و اظهار کرد: این پرونده که متهم آن سال گذشته اقدام به شکار غیرمجاز کرده بود، در حال رسیدگی بوده و هنوز حکم دادگاه مشخص نشده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملایرادامه داد: فردی که سال گذشته اقدام به شکار غیرمجاز سه قطعه کبک وحشی کرده بود، به پرداخت ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

وی در بخش دیگری به پرونده‌ای مبنی بر انتشار سر لاشه سلاخی شده قوچ وحشی در فضای مجازی اشاره و بیان کرد: پس از بررسی تخلفات این فرد که سال گذشته اقدام به شکار غیرمجاز یک رأس قوچ وحشی و انتشار تصاویر آن در شبکه‌های مجازی کرده بود، وی به تحمل یک سال حبس تعزیری و پرداخت ۲۵۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

وی در ادامه مطرح کرد: ابتدای سال‌جاری یک صیاد و شکارچی غیرمجاز نیز که اقدام به صید ماهی و دو قطعه پرنده در محدوده سد کلان کرده بود، توسط محیط‌بانان منطقه حفاظت شده لشگردر ملایر دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شد.

نجاری افزود: از ابتدای امسال نیز برای سه فقره شکار غیرمجاز قوچ، میش و بز وحشی در مناطق حفاظت شده شهرستان تشکیل پرونده شده که در حال رسیدگی در مراجع قضایی است.

وی در پایان از یک مورد آلودگی کشتارگاه طیور در محیط انسانی در سال‌جاری خبر داد و گفت: مدیرعامل این کشتارگاه به علت تخلیه فاضلاب خام به محیط زیست و غیرفعال بودن تصفیه‌خانه فاضلاب کشتارگاه به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.
انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش، از واریز معوقات رتبه بندی معلمانی که نسبت به احکام خود اعتراض داشتند با حقوق شهریورماه خبر داد.

یک ربع پیش

دروازه‌بان تیم ملی امید می‌گوید امکانات در هانگژو بهتر می‌شود و از حضور در اینجا ناراضی نیستم.

8 دقیقه پیش

هر چهار سانداکار تیم ملی ووشوی ایران، در روز نخست بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ به پیروزی دست یافتند.

یک ربع پیش

ملی‌پوش تنیس روی میز گفت: هنوز باور ندارم که در بازی‌های آسیایی ژاپن را برده باشیم.

8 دقیقه پیش

رئیس راهنمایی و رانندگی استان کرمانشاه گفت : در ۶ ماه نخست امسال شاهد کاهش چشمگیر تصادفات رانندگی و آمار مجروحان و کشته‌شدگان بوده ایم.

یک ربع پیش

مدیر بازار مشتقه بورس کالا گفت: کشاورزان با گواهی سپرده کالایی پسته بادامی می‌توانند محصول خود را بدون واسطه و محدودیت وارد انبار کنند و به فروش برسانند.

یک ربع پیش

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت : محدوده منطقه آزاد قصرشیرین هفت هزار هکتار است که در ابتدا در ۲ فاز واگذاری زمین به مرز‌های خسروی و پرویزخان آغاز خواهد شد.

یک ربع پیش

فرمانده انتظامی سنقر و کلیایی از کشف پنج کیلو و ۵۵ گرم ماده مخدر تریاک و یک قبضه سلاح گرم در این شهرستان خبر داد.

یک ربع پیش

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان از وجود چهار هزار و ٨٠٠ حلقه چاه غیر مجاز در استان کرمان خبر داد.

یک ربع پیش

بیشتر...