ایران آنلاین |
1 ماه پیش

موکورمایکوزیس ، قارچی که باعث نقص عضو مبتلایان به کرونا در هند شد ایران آنلاین

چند روز پیش، دکتر آکشای نایر، جراح چشم ساکن مومبای (بمبئی)، منتظر بود تا یک زن ۲۵ ساله مبتلا به دیابت را عمل کند. بیمار سه هفته پیش از کرونا بهبود پیدا کرده بود. تا نوبت کار دکتر نایر برسد، یک متخصص گوش و حلق و بینی، جراحی همین بیمار را شروع کرده بود. او لوله‌ای را در بینی بیمار قرار داده و مشغول پاکسازی بافت‌های آلوده به موکورمایکوزیس بود.

موکورمایکوزیسیک عفونت قارچی نادر، خطرناک و مهاجم است که بینی، چشم، ریه و گاهی هم مغز را درگیر می‌کند. دکتر نایر بعد از اتمام کار همکارش، باید یک جراحی سه ساعته برای تخلیه چشم این بیمار انجام می‌داد. دکتر نایر به من گفت: "برای نجات جانش چشمش را برمی‌دارم. با این بیماری باید اینطور برخورد کرد."

موج دومکرونا، وسیع و مرگبار، هند را در برگرفته و پزشکان در کسانی که در حال بهبود از کرونا هستند یا بهبود پیدا کرده‌اند، یک عفونت قارچی معروف به "قارچ سیاه" را گزارش کرده‌اند.

موکورمایکوزیس چیست؟
موکورمایکوزیسیکعفونتبسیار نادر است که علت آن کپک موکور است که معمولا در خاک، گیاهان، کود حیوانی و میوه‌ها و سبزیجات فاسد وجود دارد.

دکتر نایر می‌گوید: "این قارچ همه‌ جا هست، در خاک، هوا و در بینی و مخاط افراد سالم هم دیده می‌شود". این قارچ می‌تواند سینوس، مغز و ریه را عفونی ‌کند و جان مبتلایان به دیابت یا کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، مثل مبتلایان به سرطان و اچ‌آی‌وی/ایدز را به خطر بیندازد. پزشکان احتمال مرگ بر اثر موکورمایکوزیس را ۵۰ درصد می‌دانند و معتقدند ابتلا به این عفونت نتیجه استفاده از استروئید (کورتون) است.

در موارد شدید و بدخیمکروناکه ریه بشدت درگیر می‌شود از استروئید استفاده می‌شود تا از واکنش شدید التهابی سیستم ایمنی جلوگیری شود که ممکن است جان بیمار را بگیرد. اما این داروها کارایی سیستم ایمنی را کم می‌کنند و قند خون بیماران را افزایش می‌دهند. تصور می‌شود این کاهش کارایی سیستم ایمنی، باعث عفونت موکورمایکوزیس می‌شود
دکتر نایر می‌گوید: "دیابت توان دفاعی بدن را کاهش می‌دهد، کرونا برعکس باعث تشدید فعالیت سیستم ایمنی می‌شود. استروئید وقتی در درمان کرونا استفاده شود، ناکارآمدی سیستم ایمنی را بیشتر می‌کند".

مومبای یکی از شهرهایی است که بیشترین آسیب را در موج دوم هند دیده است. دکتر نایر در سه بیمارستان این شهر کار می‌کند و می‌گوید در ماه آوریل، حدود ۴۰ بیمار مبتلا به این عفونت قارچی دیده است که بیشترشان دیابت داشته‌اند و بدون بستری شدن، در خانه بهبود یافته بودند. چشم یازده نفر را بناچار با جراحی تخلیه کردند. بین دسامبر و فوریه، شش نفر از همکاران دکتر نایر در پنج شهر، مومبای، بنگلور، حیدرآباد، دهلی و پونا، ۵۸ مورد عفونت را گزارش کرده‌اند. بیشتر بیماران بین ۱۲ تا ۱۵ روز بعد از بهبود از کرونا، به موکورمایکوزیس مبتلا شده بودند.

بیمارستان سیون در مومبای بیمارستانی شلوغ است. به گفته دکتر رنوکا برادو، رئیس بخش گوش و حلق و بینی این بیمارستان، در دو ماه گذشته، ۲۴ مبتلا به این عفونت قارچی گزارش شده در حالیکه قبلا شش نفر در سال بود، از این بین، یازده نفر یک چشم خود را از دست دادند و شش نفر جان خود را. بیشتر این بیماران میانسال هستند و دیابت دارند و دو هفته بعد از بهبودی از کرونا به این عفونت قارچی دچار شده‌اند: "در حال حاضر اینجا ‌هفته‌ای دو-سه بیمار داریم. کابوسی است در بحبوحه یک همه‌گیری".

دکتر راگوراج هگد، جراح چشم در شهر بنگلور در جنوب هند، هم تعریف می‌کند که در دو هفته گذشته ۱۹ موردموکورمایکوزیسدیده که بیشترشان جوان بوده‌‌اند: "بعضی از آنها آنقدر بدحال بودند که حتی نمی‌توانستیم عملشان کنیم".

پزشکان می‌گویند فراوانی ابتلا و شدت بیماری بر اثر این عفونت قارچی در موج دوم همه‌گیریکرونا، آنها را شگفت‌زده کرده است. در موج اول چند مورد بیشتر گزارش نشده بود. دکتر نایر می‌گوید در دو سال گذشته حداکثر ده مبتلا به این عفونت را در مومبای دیده اما "امسال چیز دیگری است". دکتر هگد در بیش از یک دهه طبابت در بنگلور هیچ‌وفت بیش از سالی یکی دو مورد ندیده است.

مبتلایان به اینعفونت قارچیمعمولا علائمی مانند گرفتگی و خون‌ریزی بینی، تورم و درد چشم و افتادگی پلک، تاری دید و در نهایت از دست رفتن بینایی دارند. ممکن است لکه های سیاه در پوست اطراف بینی ایجاد شود. پزشکان هندی می‌گویند اکثر بیمارانشان دیر و زمانی که دارند بیناییشان را از دست می‌دهند مراجعه می‌کنند و باید با جراحی چشم را برداشت تا از رسیدن عفونت به مغز جلوگیری کنند. در برخی موارد، بیماران بینایی هر دو چشم را از دست داده‌اند و در موارد نادرتری برای جلوگیری از پیشروی عفونت مجبور شده‌اند استخوان فک را با جراحی بردارند.

تنها راه درمان، تزریق وریدی داروی ضدقارچ "آمفوتریسین بی" است، هر روز به مدت هشت هفته. هر تزریق ۳۵۰۰ روپیه، ۴۸ دلار، قیمت دارد.

دکتر راهول باکسی متخصص دیابت در مومبای می‌گوید یک روش جلوگیری از این عفونت قارچی این است که در دوره درمان و نقاهت کرونا، استروئید با دوز مناسب تجویز و مصرف شود. او می‌گوید سال گذشته حدود ۸۰۰ بیمار کرونا که دیابت داشتند را درمان کرده و این عفونت قارچی در هیچ‌یک ایجاد نشده است. دکتر باکسی به من گفت: "بعد از مرخص شدن بیمار، پزشکان باید مراقب قند خون باشند".

یک مقام ارشد دولتی می‌گوید "هیچ شیوع بزرگی وجود ندارد". با این حال نمی توان به آسانی گفت چرا افزایش تعداد مواردموکورمایکوزیسدر سراسر کشور گزارش می شود. دکتر هگد می گوید: "ظاهرا این سویه ویروس مهلک است و باعث افزایش قند خون می‌شود. و عجیب این است که جوان‌ها به این عفونت قارچی مبتلا می‌شوند". جوان‌ترین بیمار او در ماه گذشته، یک مرد ۲۷ ساله بوده که حتی دیابت هم نداشت: "باید در هفته دوم ابتلایش به کرونا، چشمش را برمی‌داشتیم. خیلی دردناک است"./بی بی سی فارسی


آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را بخوانید#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تهران- نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین آغاز دور جدید مذاکرات درخصوص احیای برجام از هفته آینده رو محتمل دانست.

لحظاتی پیش

امیر جعفری و رضا داودنژاد، بازیگران سینما و تلویزیون که از هواداران باشگاه استقلال تهران هستند، در هتل محل اقامت این تیم حاضر شدند و با فرهاد مجیدی، دیدار کردند.

2 دقیقه پیش

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: واشنگتن همچنان اختلافات بزرگی با ایران درباره ازسرگیری پایبندی به توافق هسته ای دارد.

4 دقیقه پیش

رئیس جمهور در پیامی با تبریک فرارسیدن روز ملی جمهوری اسلوونی به دولت و مردم این کشور، ابراز امیداوری کرد که در پرتو مساعی و همکاری های مشترک، مناسبات دوستانه دو کشور در عرصه های مختلف دوجانبه و بین المللی توسعه و تعمیق یابد.

8 دقیقه پیش

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین آغاز دور جدید مذاکرات درخصوص احیای برجام از هفته آینده رو محتمل دانست.

8 دقیقه پیش

گوشی موبایل بلو مدل Z5 دو سیم کارت به قیمت ۳۱۹ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.

9 دقیقه پیش

کارشناسان بازار سرمایه تحرکات اصلی بورس را به بعد از به سر کار آمدن کاندید منتخب موکول کرده‌اند و بر این نظر هستند که تا زمانی که برنامه‌های اقتصادی دولت جدید مشخص نشود شاهد اثرگذاری و تغییرات قابل توجهی در هیچ کدام از بازارها نخواهیم بود.

یک ربع پیش

عضو هیئت مدیره توسعه BMW گفت: فناوری سوخت هیدروژن می‌تواند یک گزینه جذاب برای پیشرانه‌های پایدار باشد.

یک ربع پیش

هواداران تیم فوتبال استقلال در تمرینات آبی پوشان علیه مدیریت باشگاه شعار سر دادند.

یک ربع پیش

واژه‌هایی که رونالدو در مورد علی دایی استفاده کرد، به معنای واقعی کلمه جالب توجه و باعث افتخار بود. شاید هیچ افتخاری برای فوتبال ایران بالاتر از این نباشد که سوپراستاری چون کریس رونالدو در مورد علی دایی بگوید تو همیشه یک اسطوره بزرگ هستی و ممنونم که به من تبریک گفتی.

نیم ساعت پیش

یکی از ناراحت‌کننده‌ترین اتفاقاتی که می‌تواند بعد از بیرون رفتن از خانه برایمان رخ بدهد، تمام شدن شارژ تلفن همراه است.

نیم ساعت پیش

تهران- مراسم تشییع پیکر ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی خبرنگاران ایرنا و ایسنا که عصر چهارشنبه در سانحه واژگونی اتوبوس در استان آذربایجان‌غربی جان باختند، برگزار شد.

نیم ساعت پیش

بانک عامل مسکن به منظور کمک به خانه دار شدن اقشار مختلف جامعه از ۲۵ دی ماه ۱۳۹۹ لغایت پایان تیر ماه ۱۴۰۰ طرح اعطای تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده را ارائه کرده است.

1 ساعت پیش

۳ نفر از منافقان که ناجوانمردانه به رای دهندگان ایرانی در بیرمنگهام حمله کردند، بازداشت شدند.

1 ساعت پیش

در حالی‌که وزارت خارجه روسیه به سفیر انگلیس هشدار داد ، در صورت تکرار نقض مرزهای این کشور، مسئولیت عواقب آن برعهده لندن است، مقامات انگلیسی اظهارات ضدونقیضی در رابطه با حادثه رخ داده در آب‌های دریای سیاه ارائه داده‌اند.

1 ساعت پیش

بیشتر...