4 روز پیش
2 بازدید

ایدۀ ایجاد یک جامعۀ بشری با سرنوشت مشترک در سایۀ تنش‎های کنونی چین و آمریکا

ایدۀ ایجاد یک جامعۀ بشری با سرنوشت مشترک در سایۀ تنش‎های کنونی چین و آمریکا

رابرت لارنس کان در برنامه دیده بان شبکه سی‌جی‌تی‌اِن چین به تشریح دیدگاه‌های خود دربارۀ «ایجاد یک جامعۀ بشری با سرنوشت مشترک» در سایۀ تنش‌های کنونی میان چین و آمریکا پرداخت و نظر خود را در این رابطه عنوان کرد.

 به گزارشخبرآنلاینبه نقل از رادیو بین المللی چین،  رابرت لارنس کان، اندیشمند و کارشناس همکاری‌‎های بین‎ المللی آمریکایی است که به خاطر همکاری نزدیک با بخش‎های مختلف اقتصادی و اجتماعی در چین، شناخت خوبی از دولت و مردم این کشور دارد. او دکترای خود را در زمینه عصب شناسی دریافت کرده و به خاطر خدمات ارزنده خود به توسعه چین و گسترش همکاری‎های این کشور با سایر کشورهای جهان موفق به دریافت نشان دوستی اصلاحات چین نیز شده که بزرگترین نشان افتخاری است که به شهروندان دیگر کشورها از سوی دولت چین اهدا می‌شود. او اخیراً در برنامه دیده بان شبکه سی‌جی‌تی‌اِن چین به تشریح دیدگاه‌های خود دربارۀ «ایجاد یک جامعۀ بشری با سرنوشت مشترک» در سایۀ تنش‌های کنونی میان چین و آمریکا پرداخت و نظر خود را در این رابطه عنوان کرد.

او در این برنامه با اشاره به اینکه هیچ فردی نمی‌تواند منافع حاصل از ایدۀ چین برای ایجاد یک جامعۀ مشترک از انسان‌ها با سرنوشتی مشترک را برای آینده بشر نادیده بگیرد، دلیل مخالفت را در جای دیگری می‌بینید و می‎گوید که مشکل آنجا است که این ایده از سوی چین مطرح شده و برخی آن را نمادی از تلاش چین برای سلطه بر جهان و تحمیل روش حکومتی خود بر دیگران و کنترل آنان می‎دانند.

کان سپس با یاد کردن از هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم (که در چین به آن نبرد مقاومت در برابر تجاوز ژاپن و جنگ جهانی علیه فاشیسم می‎گویند) ضمن اظهار تأسف از افزایش تنش میان چین و آمریکا می‌گوید: این دو اقتصاد بزرگ جهانی که زمانی در حال همکاری و رقابت با یکدیگری بودند اکنون در مسیری پیش می‎روند که سرانجام آن دشمنی، درگیری و یک بازی مجموع صفر خطرناک است.

به گفته او در زمان جنگ جهانی دوم، چین و آمریکا با وجود تفاوت منافع به خاطر داشتن یک دشمن مشترک به نام ژاپن با یکدیگر همکاری می‎کردند. چین باید خاک خود را از دست دژخیمان ژاپنی رها می‎کرد و برای آمریکا نیز نبرد در خاک چین به معنی کاهش توان ژاپن برای ضربه زدن به منافع آمریکا در اقیانوس آرام بود.

کان با این مقدمه این گونه نتیجه می گیرد که اگر چین و آمریکا برای حل تنش های کنونی و همکاری با یکدیگر نیاز به دشمن مشترک دارند، دشمنانی مثل بیماری‌های همه‎گیر، تغییرات اقلیمی، فقر، نابرابری، تروریسم و جرائم سازمان یافته، جنگ و تهدیدهای ناشی از آن در مناطق مختلف جهان فراوان به چشم می خورد. به اعتقاد این اندیمشند آمریکایی در چنین شرایطی ایدۀ ایجاد یک جامعۀ بشری با سرنوشت مشترک می‌تواند به بار بنشیند و تمام انسان‌ها از آن بهره ببرند.

او تجربۀ تاریخی و موفق چین در رها کردن 850 میلیون نفر از فقر مطلق را نمونه‎ای از تأثیر مثبت ایجاد جامعه‎ای بشری با سرنوشت مشترک برمی‎شمرد و می گوید: ما در یک دوران تاریخی بی‌مانند زندگی می‌کنیم. به دلایل گوناگون و به ویژه به خاطر امکان ارتباطات فوری با هر نقطه ای در سراسر جهان، ما در دوره‌ای متفاوت از تاریخ به سر می‎بریم و باید پیش از واکنش به هر اقدامی لحظه‌ای مکث کنیم. کان می‎گوید که مسئولیت یافتن راهی برای رسیدن به صلح و هماهنگی میان آمریکا و چین، به طور ویژه بر عهده رهبران این دو کشور بزرگ است. او در نهایت شرط لازم برای موفقیت ایدۀ ایجاد یک جامعۀ بشری با سرنوشت مشترک را همکاری مثبت آمریکا و چین می‌داند. 

311311#‌اخبار_بین‌الملل
منبع: خبرآنلاین


مطالب پیشنهادی

از منافقین سیاسی تا قوی سیاه احمدی‌نژاد و خاتمی در میزگرد عطریانفر و ایمانی

حالا که تکلیف بسیاری از لیست های انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان مشخص شده و کمتر از یک هفته تا برگزاری انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده، یک فعال سیاسی اصولگرا و یک چهره اصلاح طلب به آسیب شناسی شرایط موجود، وضعیت آراء خاکستری، لیست‌های دو طیف سیاسی و ...پرداختند.

از بین بردن چربی خورشت | راه کاری موثر برای از بین بردن چربی خورشت

از بین بردن چربی خورشت و راه از بین بردن چربی خورشت و چگونه چربی خورشت را از بین ببریم و چرب شدن زیاد خورشت را در پرشین وی بخوانید

تبریزی: نگاه بازرگان با انقلاب همراه نبود /امام مخالف ترورهای موتلفه بود

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران می‌گوید: در ماجرای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ رژیم شاه قصد اعدام امام خمینی (ره) را داشت.

میرسلیم: چرا برخی هنوز شاهنشاهی فکر می‌کنند و فخر می‌فروشند

رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه و نماینده منتخب تهران در مجلس یازدهم با تاکید براینکه بازسازی اعتماد عمومی نیازمند تعامل بین عقلای سیاست است، می‌گوید:«وای به حال جامعه ای که عقلا و علما و نخبگان سیاسی آن به جای تعامل برای کشف مسائل و چاره جویی مشکلات و کوشش برای دستیابی به کمال، هرکدام به انزوا بخزند»

ماجرای توئیت جنجالی میرسلیم

فارس نوشت: دفتر سیدمصطفی میرسلیم منتخب دوم مردم تهران در مجلس یازدهم درباره یک توییت توضیحاتی ارائه کرد.

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز | علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و درست کردن آن

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و علت چسبیدن ته دیگ پلوپز چیست و طرز تهیه یک ته دیگ برشته و خوشمزه و نکات درست کردن ته دیگ را در پرشین وی بخوانید

تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، آرمان‌ها و دغدغه‌ها

ضمن عرض تبریک چهل و یکمین سالروز تأسیس جمهوری اسلامی در ایران به محضر هموطنان عزیز، لازم می دانم به همین مناسبت مطالبی را در خصوص نحوه تحقق آرمانهای نظام و نگرانیها و دغدغه های پیش رو باستحضار برسانم:

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

علت تیره شدن خورش قیمه | علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد

علت تیره شدن خورش قیمه و علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد و خوشرنگ شدن خورشت و چگونه خورشت قیمه خوشرنگ طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

جایگزین آب آهک در مربای کدو | جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست

جایگزین آب آهک در مربای کدو و جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست و خواص کدو حلوایی و مربای کدو حلوایی چگونه طبخ می شود را در پرشین وی بخوانید

دستورات مهم روحانی درباره اجرای فاصله‌گذاری هوشمند مقابله با کرونا

رئیس جمهور پس از دریافت گزارش‌های جداگانه‌ای از وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند از روز شنبه و آغاز فعالیت کسب و کارهای کم‌ریسک در همه استان‌ها به جز تهران، تاکید کرد که این طرح باید با نظارت دقیق و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرا شود.

موفقیت حقوقی و مهم ایران در از بین بردن توقیف ۱.۶ میلیارد دلار /رسیدگی روند درخواست از صندوق بین‌المللی پول از سوی رئیس جمهور

رئیس جمهور درگفت وگو با رئیس کل بانک مرکزی به بررسی روند درخواست وام از صندوق بین المللی پول، پرداخت.

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

سرنوشت نامعلوم ۲ خواسته سیاسی روحانی؛ افزایش اختیارات و همه‌پرسی

بارها از اختیاراتی ویژه برای ریاست جمهور حرف زده، اختیاراتی که معتقد است اصل ۱۱۳ قانون اساسی به آن اشاره دارد اما تفسیرها اشتباه است، حتی معتقد به رفراندوم و رجوع به آراء مردمی در آن مسائلی که بن بست ایجاد می شود، است اما هیچکدام از دو خواسته سیاسی روحانی طی ۶ سال گذشته راه به جایی نبرده است.

نصیحت مشفقانه به منتخبان جدید خانه ملت

من به تازگی راجع به کارنامه سال ۹۸ فکر می کردم، از سیل در روزهای ابتدایی سال شروع شد، ابتدا پنج استان را به خود درگیر کرد و سپس به ۲۵ استان رسید.

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

چه کسی کشتی طوفان‌زده وزارت کشاورزی را به ساحل می‌رساند؟

چند ماهی است که گمانه زنی برای سکانداری وزارت جهاد کشاورزی بدون نتیجه ادامه دارد.

چمران: رای اصولگراها کاهش یافته/انتخابات ۱۴۰۰ قابل پیش‌بینی نیست

مهدی چمران با بیان اینکه رای اصولگرایان کاهش داشته است گفت: من نمی خواهم به تقسیم بندی ها تاکید داشته باشم ولی به طور کلی مشارکت در این دور از انتخابات کمتر از دفعات قبل بود، ما پیش از این وقتی به مساجد و مجالسی که عموما می رفتیم شاهد شور و هیجان بیشتری بودیم اما اینبار شور و هیجان کمتری را دیدیم .

این زیردریایی ارتش قابل رهگیری و کشف نیست + عکس

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: زیردریایی کلاس غدیر که در مراحل اورهال قرارداشت صبح امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین به آب انداخته شد.

مطالب مرتبط