ایران آنلاین |
۱ هفته پیش

رییس انستیتوپاستور: تزریق واکسن مرگ میر بیماران کرونایی را کاهش می دهد ایران آنلاین

رییس انستیتوپاستور: تزریق واکسن مرگ و میر بیماران کرونایی را کاهش می‌دهد

رییس انستیتوپاستور ایران گفت: هر چند احتمال دارد همه واکسن‌های کرونا نتوانند از ابتلا به بیماری محافظت کنند ولی حداقل موجب می‌شوند که میزان مرگ و میرها در نوع شدید این بیماری کاهش یابد و بر این اساس باید از هر واکسن موجود استفاده کرد.

دکتر علیرضا بیگلری در مراسم آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا (انستیتوپاستور - انستیتو فینلای کوبا) در جمع خبرنگاران زنجانی در خصوص ایمنی واکسن ها در برابر انواع ویروس های کرونا با بیان اینکه کارآیی تمامی واکسن های موجود کرونا در مقابل جهش ها ممکن است تغییر یابد، افزود: به همین دلیل و مطمئنا در آینده نیاز خواهد بود که واکسن ها را باز مهندسی کنند، یعنی اینکه دوباره تغییر داده شوند تا بتوانند با ویروس های جهش یافته مبارزه کنند که این واقعیتی است که باید لحاظ شوند.

وی در رابطه با واکسن کوبایی - ایرانی نیز گفت: واکسن ها وقتی مجوز تولید انبوه و استفاده عمومی را پیدا می کنند که کارآزمایی آن به پایان رسیده باشد که پاستور در مرحله سوم برای جامعه هدف ۲۴ هزار نفری در هفت استان تزریق می شود و بطور معمول حداقل ۲ ماه طول می کشد تا نتایج اولیه را تحلیل کرد که در بسیاری از کشورها در همین مرحله مجوز استفاده عمومی داده شده است.

وی اضافه کرد: در خوشبینانه ترین حالت باید گفت در کشور یک تحلیل بر نتایج اولیه مرحله سوم انجام می‌شود و واکسن بدون عارضه و کارآیی لازم را باید داشته باشد تا مجوز لازم داده شود این اتفاق در بسیاری از کشورها صورت گرفت که منتظر نشدند تمامی نتایج استخراج شود.

رئیس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: تجربه ای که از این واکسن در فازهای قبلی بدست آمده نشان می دهد کم عارضه ترین واکسن جهان است، چون در طراحی این مهم لحاظ شد که بدون نگرانی در رده های مختلف سنی مورد استفاده قرار گیرد و در واقع یکی از معدود واکسن هایی است که به راحتی  سنین  ۱۸ تا ۸۰  ساله  را در بر می گیرد.

وی اظهار داشت: البته این واکسن باید در جمعیت بزرگتری تزریق شود و این موضوع مهم هم در حال بررسی است تا برای گروه سنی زیر ۱۸ سال نیز مورد  استفاده قرار گیرد و از طرفی نکته قابل توجه وجود دوز بوستر یا یادآور است که طراحی شده و همه واکسن ها باید این دوز را داشته باشند.

این مسوول ادامه داد: تزریق دوز  یادآور در کوبا آغاز شده و این برای افرادی استفاده خواهد شد که به بیماری کرونا مبتلا شده اند و مطالعات نشان داد  که این دوز با یک تزریق سیستم ایمنی بدن را بیدار کرده و حدود ۲۰ برابر تقویت می کند که در صورت پاسخ دهی می توان گفت راه بزرگی طی شده است.

وی اضافه کرد: چون اگر یک واکسن در دنیا دوزی ۱۰ دلار  باشد، در صورت تزریق ۲ دوز،۲۰ دلار می شود و افراد مبتلا شده یک نوبت بوستر را دریافت می کنند که  حدود ۲ دلار تمام می شود در واقع  ۱۰ برابر برای کشور هزینه را کاهش می دهد که این مهم در کشور مورد توجه قرار گرفته است.

چرا ویروس ها جهش پیدا می کنند؟

رییس انستیتو پاستور ایران  در پاسخ به این سوال که چرا ویروس ها جهش پیدا می کنند؟ نیز گفت: گردش بیشتر ویروس در جامعه و تکثیر آن، امکان جهش آن را نیز به مراتب افزایش می دهد که هر چقدر کشوری وسیع تر باشد، مسلما این روند نیز بیشتر خواهد بود.

وی اظهار داشت: در صورتی که ویروس کنترل شود تکثیر آن کاهش می یابد و از طرفی مساله  مهم ورود افرادی است که جهش های جدید ویروسی را به کشور منتقل می کنند و تجارب نشان می دهد کشورهایی که ایزوله کرده اند و از ورود ویروس جدید جلوگیری کردند امن تر ماندند.

بیگلری خاطرنشان کرد: حتی با وجود واکسن ها باید مواظب بود جهش های جدیدی از کشورهای دیگر به کشورمان وارد نشود، چراکه می تواند پیک های جدید تری را رقم بزند./ایرنا#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وقتی چراغ هشدار بنزین روشن می‌شود به این معناست که شما حدودا ۲ الی ۴ لیتر بنزین دارید. البته در خودرو‌های جدید این مقدار از ۵ الی ۸ لیتر است و دلیل این هشدار این است که راننده باید به فکر باشد.

2 دقیقه پیش

حجت الاسلام موحدنژاد عضو ستاد استهلال دفتر رهبر معظم انقلاب، توضیحات جدیدی درباره چگونگی رویت هلال ماه شوال ارائه داد. ‌

4 دقیقه پیش

عید فطر را عید بازگشت به فطرت خوانده اند . پس از یک ماه ضیافت الهی و مهمانی حضرت احدیت که در پرتو نور رحمانی گویی یک مسلمان از نو زاده می شود اینک گاه عید است و هنگامه شادی ، ولوله ای در قلب های نه فقط مسلمانان که در بین موحدان و خدا پرستان عالم گیتی برپاست و ندایی از آسمان بر زمین می رسد که هلهله کنید هنگامه عید است و سرور .

4 دقیقه پیش

معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش با صدور اطلاعیه‌ای در مورد حذف برخی از بندهای احکام کارگزینی فرهنگیان اطلاع‌رسانی کرد.

8 دقیقه پیش

نتانیاهو با افسران مسئول گنبد آهنین دیدار کرد.

8 دقیقه پیش

یحیی گل‌محمدی سرمربی در نشست خبری پیش از دربی از شرایط تیمش، وضعیت مصدومان و اقدام استقلالی‌ها در واکنش به انتخاب داور گفت.

8 دقیقه پیش

دانشمندان ناظر بر وضع نیروگاه هسته ای آسیب دیده چرنوبیل در اوکراین از آغاز واکنش های هسته ای در سوخت هسته ای باقی مانده در این مرکز هسته ای خبر دادند.

14 دقیقه پیش

تصویری دلخراش از جنایات وحشیانه تروریست های کودک کش صهیونیست ببینید.

یک ربع پیش

رایان تفضلی مدافع بلند قامت تیم ‌ویکامب واندررز، با انتشار یک پست اینستاگرامی از سفر به ایران خبر داده است.

یک ربع پیش

محمد شهلی بر، مدیر کل شیلات سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سلامت صیادان تاثیر مستقیم بر روی ماهی دارد، گفت: ویروس جهش‌یافته هندی به دلیل قدرت سرایت بالا میزان تلفات بیشتری دارد، باید تمهیدات لازم و عملی برای جلوگیری از ورود این نوع ویروس به دلیل هم مرزی با کشورهای همسایه شرقی گرفته شود.

یک ربع پیش

سنگربان باتجربه یوونتوس اعلام کرد که قصد خداحافظی ندارد و در حال بررسی پیشنهادهایی است که دارد.

یک ربع پیش

بیماری قارچ سیاه این روزها با شیوع گسترده ویروس کرونا در هند تشدید شده است.

یک ربع پیش

همزمان با عید سعید فطر و با حضور ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری چهار طرح زیرساختی و اقتصادی با اشتغالزایی ۶۷۵ نفر در منطقه آزاد چابهار به بهره‌برداری رسید.

یک ربع پیش

ستاره رئال مادرید بعد از حذف تیمش به خوش و بش و قهقهه زدن با هم تیمی های سابقش پرداخت.

یک ربع پیش

نرخ دلار در صرافی‌های رسمی با قیمت ۲۲ هزار و ۳۴۶ تومان معامله می‌شود.

نیم ساعت پیش

بیشتر...