خبرگزاری رضوی |
۲ هفته پیش

انتشار کتاب ابواب البیان درباره سیر تاریخی خطبه خوانی مواعظ در حرم امام رضا رضوی

انتشار کتاب «ابواب البیان» درباره سیر تاریخی خطبه‌خوانی و مواعظ در حرم امام رضا(ع)
به گزارشخبرگزاری رضوی، خطیب قاری سبزواری، نویسنده کتاب ابواب البیان است که معاصر شاه سلیمان صفوی و از مقربان وی بوده است این کتاب را در سال 1086 قمری در زمان شاه سلیمان صفوی به پایان رسانده و به او تقدیم کرده است.

خطبه‌خوانی آیینی سنتی و دیرینه در بارگاه منور رضوی است که به منظور بزرگداشت شعار مذهبی و ابراز شکوه و عظمت دربار حضرت امام رضا(ع) برگزار می‌شود.
خطیب قاری، خطبه‌ها و مواعظ خود را به اقتضای وقت و مقتضای مقام در مجامع و عوام در جُمعات و اعیاد می‌نگاشته است، در واقع خطیبان پیش از او خطبه‌ها را فقط به زبان عربی ایراد می‌کردند اما خطیب قاری خطبه‌های خود را ابتدا به زبان فارسی ایراد می‌کرد.

کتاب «ابواب البیان» در 7 بیان تنظیم شده است، بیان نخست در ذکر خطبه و مواعظی است که مخصوص به عید نوروز است، بیان دوم به عید رمضان اختصاص دارد، بیان سوم مربوط به عید قربان، بیان چهارم راجع به عید غدیر است، بیان پنجم به روز مولود و مبعث و عاشورا می‌پردازد، بیان ششم به خطبه و مواعظی اختصاص دارد که ویژه جُمعات است و بیان آخر نیز به ذکر خطبه مربوط به وقوع زلزلهو احکام میمنت فرجام نواب همایون اعلی در فرستادن شمعدان های نذری به مشهد مقدس است.

در بخش مقدمه این کتاب به سیر تاریخی خطبه‌خوانی در حرم مطهر رضوی اشاره شده و در بخشی از این مطلب آمده است: آئین خطبه‌خوانی بر اساس وقف‌نامه علیشاه، حاکم وقت خراسان در سال 1130 هجری قمری و دست کم از دوره صفویه تداول داشته و برای خطبه‌خوان که از جمله مشاغل رسمی بوده در برخی از وقف‌نامه‌ها مقرری خاص تعیین شده است.
همچنین در این اثر به تاریخ خطابت در مسجد گوهرشاد نیز اشاره شده و آمده است: تاریخچه و اسناد موقوفات مسجد گوهرشاد نشان می‌دهد که سِمت و یا پست خطابت در این مسجد به عنوان شغل محسوب می‌شده و برای آن مقرری تعیین می‌شده است و همچنین ارکان اولین تشکیلات خدمه و سازمان مسجد نیز در این وقف نامه بیان شده است. شایان ذکر است، این کتاب توسط منصور ستایش تصحیح و تحقیق شده و در شمارگان 500 نسخه و قطع رقعی به چاپ رسیده است.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کارت شرکت در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش (ویژه رشته شغلی آموزگاری) سال 1403 از امروز از طریق سایت سازمان سنجش قابل دریافت است.

4 دقیقه پیش

علی‌رغم اینکه جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی به‌دلیل غیبت تعداد زیادی از نمایندگان لغو شد، هیئت رئیسه تنها اسامی 62 نفر از آنها را اعلام کرد و عضو دیگر هیئت رئیسه نیز به خبرنگار تسنیم گفت که مابقی افراد مرخصی استعلاجی گرفته بودند.

4 دقیقه پیش

متخصصان حوزه سلامت تاکید می‌کنند که ایران هنوز جزو کشورهایی نیست که با سونامی سرطان مواجه شده باشد و با اصلاح سبک زندگی، تغذیه سالم و ورزش منظم می‌توان از ابتلا به نیمی از سرطان‌ها پیشگیری کرد.

4 دقیقه پیش

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: مازوت سوزی در نیروگاه شهید منتظری اصفهان در چند روز اخیر بر اساس تصمیمات ملی شروع و در نتیجه آلودگی هوای اصفهان تشدید شده است.

4 دقیقه پیش

آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی اعلام کرد که اسرائیل کارمندان این آژانس را به بدترین شکل ممکن شکنجه کرده تا از آنها درباره همکاری با حماس اعتراف اجباری بگیرد.

5 دقیقه پیش

رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس: جامعه ما همواره با تهدیدات بسیار زیادی از طرف مستکبرین جهان مواجه بوده است و ایستادگی و جهاد تبیین توسط خانواده‌های شهدا باطل‌السحر تهدیدات و توطئه‌های دشمن است.

5 دقیقه پیش

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همزمان با روز درختکاری سه اصله نهال کاشتند و پس از آن با اشاره به انتخابات اخیر فرمودند: حضور مردم در انتخابات 11 اسفند یک جهاد بود.

5 دقیقه پیش

کارگروه شرکت های خودرویی و سرمایه گذاری استان قزوین در 25 اطلاعیه رسمی خود از پرداخت مطالبات 504 نفر از مالباختگان شرکت رضایت خودرو طراوت نوین خبر داد.

5 دقیقه پیش

رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر با سفر به دوحه خواستار تقویت همکاری نظامی کشورش با قطر شد.

3 دقیقه پیش

بیشتر...