تیتر برتر |
1 ماه پیش

علیرضا زاکانی شهردار تهران کیست سایت تیتربرتر TitreBartar com

علیرضا زاکانی شهردار تهران کیست؟

به گزارشتیتربرتر؛منتخبین ششمین دوره شورای شهر تهران، عصر دیروز از میان گزینه های تصدیشهرداری تهران، علیرضا زاکانی را به عنوان شهردار تهران انتخاب کردند.

جزئیات انتخاب علیرضا زاکانی به عنوان شهردار تهران

علیرضا زاکانیبه عنوان گزینه نهایی شهردار ی تهران از سوی منتخبان ششم انتخاب شد . در این رای گیری در دور  اول او 9 رای آورد که در دور دوم سبد رای پیرهادی نیز به زاکانی افزوده شد و با 12 رای به عنوان گزینه نهایی معرفی شد .

از عصر امروز راه‌یافتگان شورای ششم پس از انتخاب هیات‌ رئیسه‌ِ شورای شهر و بازگشت چمران 80 ساله به ریاست شورا و پرویز سروری به‌عنوان نایب ‌رئیس وارد انتخاب شهردار شدند.

با توجه به رای‌گیری اولیه و ریخته شدن  رای جوانان حزب‌الهی و انقلابی نزدیک بهقالیبافبه سبد رای زاکانی عضو حزب رهپویان نشانه های  اختلاف و شکاف میان طرفداران قالیباف نمایان شد .

دو گروه با دو دیدگاه در کنار قالیباف حضور دارند؛ یک گروه جوانان حزب‌اللهی و انقلابی و گروه دیگر تکنوکرات‌هایی هستند که در این سال‌ها پروژه‌های موردنظر قالیباف را در شهر تهران اجرایی کردند.

در حالی که رای گیری نهایی و نام گزینه برگزیده اعلام شده سخنگوی منتخبان بدون اشاره به نام زاکانی گفته است که با توجه به مصوبه جلسه امروز مقرر انتخاب شهردار تهران به جلسه فردا و صحن در شورا موکول شود.

بیوگرافی علیرضا زاکانی

علیرضا زاکانی در سال ۱۳۴۴در تهران متولد شد.علیرضا زاکانی هم‌اکنون رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی از ۱ مرداد ۱۳۹۹ است. او نماینده پیشین مردم تهران در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم  و همچنین نماینده مردم شهر قم در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی است و ریاست کمیسیون ویژه بررسی برجام، نتایج و پیامدهای آن را برعهده داشته‌است.

علیرضا زاکانی از نوجوانی در دفاع مقدس حضور یافت و جانباز پنجاه درصد است. وی سابقه شصت و دو ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌ها را داراست. وی با پایان جنگ‌ تحمیلی، در سال ۱۳۶۸ ازدواج کرد، وصلتی که حاصل آن سه فرزند می‌باشد.

تکذیب انتخاب زاکانی به عنوان شهردار تهران توسط چمران

عضو منتخب شورای شهر ششم تهران اخبار منتشر شده مبنی بر انتخاب زاکانی به عنوان شهردار تهران را تایید نکرد.

مهدی چمراناخبار منتشر شده درباره انتخاب زاکانی به عنوان شهردار تهران را تایید نکرد.وی در پاسخ به این سوال که آیا فردا در مراسم تحلیف شهردار تهران مشخص می شود، گفت: بعید است و روز یکشنبه هفته آینده شهردار مشخص می شود.

رای ندادن دختر سردار سلیمانی و چمران به زاکانی

اسامی افرادی که به زاکانی رای دادند، به شرح زیر است:

 • پرویز سروری
 • احمد صادقی
 • مهدی اقراریان
 • سید احمد علوی
 • مهدی پیرهادی
 • جعفر شربیانی
 • علیرضا نادعلی
 • مهدی بابایی
 • محمد آخوندی
 • میثم مظفر
 • سوده نجفی
 • نرگس معدنی پور

اسامی افرادی که به مازیار حسینی رای دادند، به شرح زیر است:

 • مهدی چمران
 • ناصر امانی
 • علی اصغر قائمی
 • جعفر هاشمی تشکری
 • حبیب کاشانی
 • زهرا شمس احسان
 • نرجس سلیمانی
 • مهدی عباسی
 • سید محمد آقامیری

شرایط تحصیلی شهرداری تهران / حذف زاکانی از گزینه های شهرداری؟

سخنگوی وزارت کشور در صفحه اینستاگرام خود بخشنامه جدید وزیر کشور درباره فهرست رشته‌ها و مدارک تحصیلی مورد نیاز جهت تصدی سمت «شهرداران» را منتشر کرد. بر اساس رشته هایی که او فهرست کرده،علیرضا زاکانیشانسی برایشهردار شدننخواهد داشت.

سخنگوی وزارت کشور در صفحه اینستاگرام خود بخشنامه جدید وزیر کشور درباره فهرست رشته‌ها و مدارک تحصیلی مورد نیاز جهت تصدی سمت «شهرداران» را منتشر کرد. بر اساس رشته هایی که او فهرست کرده، علیرضا زاکانی شانسی برای شهردار شدن نخواهد داشت.

سید سلمان سامانی در اینستاگرام خود نوشت:

«آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهرداران پس از ۲۰ سال با مصوبه هیات وزیران در دی ماه سال جاری تغییر یافت.در اجرای این آیین نامه، بخشنامه جدید تعیین مدارک و رشته‌های تحصیلی مرتبط شهرداران توسط وزیر کشور، متناسب با درجه شهرداری، به استانداران جهت اجرا ابلاغ شد.

تمامی افرادی که قرار است به عنوان شهردار از سوی شوراهای اسلامی شهر انتخاب شوند باید دارای مدارک تحصیلی دانشگاهی از رشته‌های تحصیلی مشخصی باشند.طبق این بخشنامه رشته‌های عمران، سازه، راه و ترابری، حمل و نقل، مدیریت ساخت، محیط زیست، ساختمان‌های هوشمند، شهرسازی، ساخت و تولید، نقشه برداری، طراحی محیط زیست از گروه فنی و مهندسی و رشته‌های فضای سبز، بهداشت محیط، علوم و مهندسی محیط زیست، ارزیابی و آمایش سرزمین و آلودگی‌های محیط زیست از گروه علوم تجربی تعیین شده‌اند.

همچنین رشته‌های مدیریت مالی، بازرگانی، دولتی، طراحی سازمان‌های دولتی، بودجه و مالیه عمومی، خط مشی گذاری عمومی، مدیریت پیشرفته و توسعه شهری و روستایی، مدیریت سازمان های دولتی، مالی و اقتصادی، برنامه ریزی و نظارت، برنامه ریزی محیط زیست، مدیریت محیط زیست، مدیریت بحران، مدیریت شهری، جغرافیا و برنامه ریزی شهری، آمایش شهری، محیط زیست شهری، برنامه ریزی مسکن و بازآفرینی شهری، کاربری اراضی و ممیزی املاک، برنامه ریزی آمایش سرزمین، علوم اقتصادی، توسعه اقتصادی و برنامه ریزی، اقتصاد شهری، جامعه شناسی، برنامه ریزی اجتماعی، مدیریت خدمات اجتماعی، برنامه ریزی توسعه منطقه ای، توسعه محلی (شهری)، حقوق عمومی، حقوق محیط زیست، حقوق اقتصادی، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق حمل و نقل، مدیریت نظارت و بازرسی، حقوق مالی، اقتصادی، مدیریت ثبت اسناد و املاک، علوم سیاسی، حسابداری، حسابداری مدیریت، مدیریت بازرگانی از گروه علوم انسانی و رشته های برنامه ریزی شهری، برنامه ریزی منطقه ای، طراحی شهری، معماری (مسکن، پایداری، فناوری) و معماری منظر از گروه هنر برای احراز مدرک تحصیلی سمت شهردار تعیین شده اند.

حداقل مدرک تحصیلی شهرداران طبق آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار لیسانس است. بر اساس بخشنامه جدید افرادی که قرار است به عنوانشهرداران شهرهایبیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و مراکز استان ها انتخاب شوند باید حداقل دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس در رشته های ذکر شده باشند همچنین دارا بودن حداقل مدرک لیسانس برای شهرداران سایر شهرها الزامی است.

کلیه کسانی که در زمان تصویب این آیین‌نامه در سمت شهردار مشغول انجام وظیفه بوده‌اند و براساس آیین نامه جدید از نظر تحصیلات و سوابق اجرایی، واجد شرایط لازم برای تصدی سمت شهردار در شهر مربوط نباشند، تا زمان تصدی در سمت مذکور در آن شهر از شرایط تحصیلی و سوابق اجرایی مندرج در این آیین‌نامه معاف هستند.

گفتنی است، بر اساس آیین نامه جدید اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار کسانی را می‌توان به سمت شهردار انتخاب کرد که دارای شرایطی از جمله تابعیت جمهوری اسلامی ایران، داشتن حداقل سی سال سن، انجام خدمت وظیفه عمومی یا داشتن معافیت دائم در زمان صلح برای مردان، اعلام اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی و نداشتن محکومیت کیفری موثر، عدم اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان و دخانیات و داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی باشند.

گردآورنده: مهرنوش جمالی#‌جامعه #‌خبری منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

محمود فکری با گلایه از برخی پیشکسوتان استقلال نسبت به عملکرد این تیم مقابل الهلال و اقدامات فرهاد مجیدی موضع گیری کرد.

لحظاتی پیش

رئیس قوه قضاییه گفت: انتظار از بخش خصوصی این است که دولت و دستگاه قضایی را در ایجاد ساز و کار مدیریت اموال محکومان اقتصادی یاری کند.

1 دقیقه پیش

احمد ایرانی خواه کارگردانِ با سابقه تئاتر ، اولین تجربه حرفه ای خود را با ساخت فیلم کوتاه "طعم گلهای یونجه" آغاز کرد.

3 دقیقه پیش

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: «کرونا» و «تعطیلی مدارس»، دانش‌آموزان را از درک مهربانی محروم ساخت.

6 دقیقه پیش

اشاره: در جریان اجرای برنامه «پرواز ممنوع» و کشتار کبوتران گروه ضربت با سرکردگی استوار نایب، برای بازرسی وارد خانه اصغر سیاه، شاگرد قهوه‌چی شدند که خواهر او به‌ خاطر تیرباران دو پسر جوانش مبتلا به بیماری روانی شده بود و در عالم رؤیا دو کبوتر را پسران اعدامی خود می‌پنداشت و... .

7 دقیقه پیش

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی آران و بیدگل گفت: گرمای شدید در فصل بهار و تابستان نزدیک به ۷۲۰ میلیارد تومان خسارت به پسته‌کاران این شهرستان وارد کرد.

7 دقیقه پیش

نشست ستاد بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲برگزار شد.

9 دقیقه پیش

فرمانده انتظامی لرستان: متهم به بهانه استخدام یک نفر در مشاغل دولتی دستگیر شد.

10 دقیقه پیش

مرد شرور که به اتهام تعرض به یک زن محاکمه شده بود از سوی قضات شعبه نهم دادگاه کیفری استان تهران به شلاق محکوم شد.

10 دقیقه پیش

قاتلی که مدعی است همکارش را به‌خاطر فحاشی به همسرش به قتل رسانده از سوی قضات شعبه دوم دادگاه کیفری استان تهران به قصاص محکوم شد.

12 دقیقه پیش

سرمربی رئال مادرید بعد از پیروزی پر گل برابر مایورکا به ستایش از بنزما پرداخت و از شرایط خوب تیمش سخن به میان آورد.

12 دقیقه پیش

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با همتای انگلیسی خود خواستار عملیاتی شدن بازپرداخت بدهی چهار دهه‌ای انگلیس به کشورمان شد.

14 دقیقه پیش

فاینورد با حضور بازیکن ایرانی خود هیرنفین را سه بر یک شکست داد.

یک ربع پیش

«ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن گفت که بحران سوریه یک فاجعه است که باید پایان یابد.

یک ربع پیش

آمازون، این غول دنیای فناوری علاوه بر تجارت الکترونیک در فروشگاه‌های معمولی هم سرمایه‌گذاری کرده است و می‌خواهد آنها را به فناورانه‌ترین شکل ممکن اداره کند. آمازون که در سال 2017 فروشگاه‌های زنجیره‌ای Whole Foods را با بهای 13.7میلیارد دلار خریداری کرد قصد دارد این فروشگاه‌ها را به‌گونه‌ای مدیریت کند که مشتری نیازی به ایستادن در صف برای پرداخت هزینه خریدهای خود نداشته باشد.

یک ربع پیش

بیشتر...